PLATTELANDSJEUGD ^"T^oor de ^"TJVouie van Wet iatteland West-Duitsland breekt met de zegeltjes Geslaagde P.J.G.-excursie voor praktikanten Methode Verkade P. J. G. Wie van de drie? Vijf Duitse levensmiddelenondernemingen met tezamen meer dan 350 filialen hebben de zgn. „Rab- batmarken" afgeschaft. Dit zijn kleine zegeltjes, die de inkopende huisvrouw zuinig moet bewaren en in een „Rabbatboek" opplakken. Iets wat wij in Nederland ook in talrijke variaties kennen. In West- Duitsland betekenen zij meestal een korting van 3 Bij inlevering van een Rabbatboek, waarin een serie van 50 mark aan zegeltjes is geplakt, krijgt de huisvrouw anderhalve mark terug. Enkele levens middelenzaken hadden dikke Rabbatboeken met 'n totale inkoop van 500 mark aan inkopen. Voor zo'n volgeplakt boekje kreeg men 15 mark in contanten terug. Sinds de afschaffing van kortingzegeltje wor den de prijzen in de etalages der levensmiddelenzaken netto genoteerd. En nu het merkwaardige: de prijzen zijn.niet met 3 maar in vele gevallen met 20 gedaald. Eén der oorzaken daarvan is, dat de ondernemingen nu ook de drukkosten der zegeltjes en de spaarboekjes missen, alsmede de personeelskosten voor controle der ingeleverde boekjes en uitbetaling der spaarpre- mies. Niet alle zaken willen de Rabbatmarken afschaffen. Een bekend levensmiddelbedrijf in Keulen b.v. met 70 zaken en supermarkten en een omzet van rond 250 miljoen per jaar blijft de zegeltjes uitgeven. De bedrijfsleiding zegt: „De huisvrouwen willen het zo. De spaarpremie is een soort zakgeld, waarvan de man meestal niets afweet. Inderdaad is het zo, dat veel vrouwen het hele jaar door hun zegelboekjes volplakken en bewaren om de korting tegen het einde van het jaar als de grote feestdagen extra geld vergen, te incasseren. De instanties, die zich met consumentenvoorlichting bezighouden, hebben zich steeds tegen de zegeltjes geweerd, omdat zij de aangeboden waren duurder maken (hetgeen de krach tige daling der netto-prijzen bewijst), de huisvrouwen en de levensmiddelenzaken veel extra werk be zorgen èn omdat zij de levensmiddelenbedrijven in de grond van de zaak een gratis krediet geven. De klant betaalt het bedrijf eerst 3 meer dan de waar werkelijk waard is. Die 3 krijgt hij pas terug als hij zijn boekje heeft volgeplakt en inlevert. Zolang hij dus dat boekje bij zich houdt, geeft hij 't bedrijf een onvrijwillig erediet, waarvoor hij geen rente krijgt. Zijn verlies is dus in feite nog veel groter. Nog een ander bezwaar: de levensmiddelenbedrijven verdienen aan de „Rabbatmarken" nog extra aan die klanten, die de zegeltjes niet accepteren en dus niet opplakken, omdat het hen teveel werk is. Het inleveringspercentage wordt op tussen de 70 en 90 geschat. Aan de niet-inleveraars verdient dus het levensmiddelenbedrijf. (Het zou ook voor ons als Nederlandse huisvrouwen een rust zijn als wij van de zegeltjesplakkerij en (verlakkerij) verlost waren.) (Uit het C.C-.O.-informatie-bulletin.) Verkade heeft wat zijn artikelen betreft on tegenzeggelijk een goede naam, doch op het gebied van versluierde prijsverhogingen blijkt men bij Verkade in Zaandam lïeel wat mans te zijn. Enige tijd geleden kostte een zakje Verkades „parties" met een inhoud van 120 gram precies 60 cent. Sinds kort koopt men een dergelijk zakje met vermin derde inhoud tot 108 gram voor dezelfde prijs. Dit komt neer op een prijsverhoging van 11,11 Wan neer een verhoging van de prijs noodzakelijk is dan is dat acceptabel. Wanneer die verhoging wordt doorgevoerd op een wijze, die er kennelijk op is gericht deze aan de aandacht van de consu ment te laten ontsnappen, dan hebben we daar 0P vele Zeeuwse landbouwbedrijven bevinden zich in deze zomermaanden weer jongens en meisjes uit binnen- en buitenland, die de praktijk- tijd van hun land- of tuinbouwkundige opleidings instituten in onze provincie doorbrengen. De Plat telands Jongeren Gemeenschap Zeeland organi seerde voor deze jongeren een excursie om hen op gemakkelijke wijze te laten kennismaken met verschillende aspecten van het Zeeuwse platteland. Ruim dertig deelneemsters en deelnemers, waar- géén woorden voor. Dat is een fatsoenlijk bedrijf als Verkade toch onwaardig. (Uit het C.C.O.-informatie-bulletin.) RECEPT Italiaanse macaronischotel. Kook 500 gram Italiaanse macaroni en laat deze uitlekken. Maak 'n tomatenpasta als volgt: Snij 50 gram rookspek in kleine blokjes, bak deze zachtjes uit en fruit hierin één gesnipperde ui. Voeg een klein blikje tomatenpuree toe en onder een Fransman, een Noor en een Zweed, kwamen 's ochtends bijeen bij de Coöperatie „NOBECO" te Kortgene. Een der direkteuren, de heer J. Everwijn, leidde de jongeren rond. Vanaf de hoge silo kon men genieten van het prachtige uitzicht over Noord- en Zuid-Beveland. Na een bezoek aan de Groen voederdrogerij „De Bevelanden" werd de rit voortgezet via de Veerse dam naar Veere, waar men gelegenheid kreeg om dit fraaie stadje te bezichtigen. Onder redactie van Mevrouw L. N. Huijsman-Griep Deskundigen in de Zuivelindustrie hebben zich op een studiedag ernstig beraden over de vraag welke de meest ideale verpakking is voor con- sumptiemelk. Dit alles onder het motto: „Wie van de drie?" Het ging daarbij om glas, plastic of papier. Wat kwam er uit de bus? De heer Roessingh, directeur van de Verenigde Glasfabrieken, vindt de glazen fles stevig, handig en stabiel met een lage prijs. Behalve de garantie voor een hygiënisch produkt, geeft het een binding met de leverancier en voorkomt, dat „de wijk" af brokkelt. De directeur van een papierfabriek achtte de moderne papierverpakking als normaal passend bij de heersende leefgewoonte en de directeur van een plasticfabriek vond natuurlijk plastic de ideale verpakking, omdat deze weinig plaats in de koel kast inneemt en het publiek al voldoende ver trouwd is met eenmalige verpakking. Uit een enquête is gebleken, dat 75 van de huisvrouwen de glazen fles prefereert, hoewel sommige vrouwen, die de melk zelf in de winkel halen, vinden, dat die glazen flessen zo zwaar zijn en zij de voorkeur geven aan papierverpakking. Al met al zal het er wel op uitdraaien, dat er naast glas ook papier en plastic op de kar en in de winkel te verkrijgen zullen zijn. Want ook de huis vrouw gebruikt de melk voor verschillende doel einden. Soms is glas voor haar het gemakkelijkst, soms papier of plastic. Blijft nog de vraag over wie de meerdere kosten gaat betalen. Och, in feite geen vraag, want we weten toch immers al lang, dat die voor rekening van de verbruiker komen. een kwart kopje water. Bewaar deze massa. Fruit 200 gram in kleine stukjes gesneden ham eventjes in 40 gram boter, samen met een ge snipperde ui. Voeg een halve lepel bloem toe met Vs liter koffieroom of koffiemelk en laat alles 10 minuten sudderen. Vet een vuurvaste schotel in en doe onderin een laag gare macaroni. Bestrijk deze laag met wat tomatenpasta en strooi er wat oude ge raspte kaas overheen. Spreid de helft van het hammengsel er vervolgens over uit. Herhaal deze lagen macaroni-tomatenpasta en hammengsel. Zorg, dat de laatste laag uit macaroni bestaat en strooi er tenslotte wat paneermeel en geraspte kaas overheen. Klop 2 eieren samen met lepel bloem en 2 lepels melk, giet deze over de macaroni en laat de schotel in een half uur in een matig hete oven staan, tot de eieren stollen en de schotel van boven mooi goudgeel van kleur is. HET volgende excursieproject was het huis van de heer A. Langebeeke te Gapinge. Dit huis is zodanig gebouwd, dat het in de zomermaanden op ingenieuze wijze kan worden aangepast aan verhuur aan badgasten, zonder dat het eigen gezin zich primitief moet huisvesten. In de Manege „De Eendracht" te Serooskerke werd de lunch gebruikt en werden de prachtige rijpaarden, door sommigen met kennersblik, bekeken. Via het Zuid-Sloe en Zuid-Beveland keerde men terug naar Noord-Beveland. De toelichtingen tijdens de busreis werden gegeven door de heren Zandee, Markusse en Nobels, resp. voorzitter, advi seur en sekretaris van de P.J.G.Z. IN de Stads wijnkelder te Kortgene leidde de heer S. J. van Langeraad, voorzitter van de Ruilverkavelingscommissie Noord-Beveland, een gesprek over de ruilverkavelingsproblematiek. De groep vond tenslotte een gastvrij onthaal op het bedrijf van de heer J. J. M. van Oeveren te Kort gene, waar men op plezierige wijze van de ver moeienissen van de dag kon bekomen. Blijkens de reacties van de deelnemende jonge ren heeft de P.J.G.Z. met het organiseren van deze excursie een succesvol initiatief genomen, dat zeker in volgende jaren zal worden herhaald. N. UITSLAGEN KEURINGEN „HIPPOS" VER. VAN WALCHERSE PAARDENFOKKERS OP 14 JUNI 1967 Rubriek jonge merrieveulens: la prijs Ina v. Bloem plantenburg, eig A. de Buck, Grijpskerke; lb prijs Astrid v. d. Pyramide, eig. W. de Buck, Middelburg; lc prijs Petra, eig. G. Groenenberg, Oostkapelle; 2a prijs Flora v. d. Dishoekweg, eig. J. Tevel, Koudekerke; 2b prijs Flora v. Veere, eig. J. J. Mesu, Veere. Rubriek oudere veulens: 1ste prijs Ida v. d. Zwaan- weg, eig. P. de Witte, Koudekerke. Rubriek hengstveulens: la prijs Adamant v. d. Linge, eig. mevr. S. de BuckSalomé, Grijpskerke; lb prijs Ferdinand van Popkensburg, eig. A. Gideonse, St. Laurens; 2a prijs Ivan van 't Neerland, eig. KI. Reij- nierse, Biggekerke; 2b prijs Dinant v. d. Westhoek, eig. L. Jakobse, Koudekerke; 2c prijs Herseur van Weizicht, eig. G. Geertse, Grijpskerke. Rubriek eenjarige merries kl. m.: la. Jacqueline, eig. A. Gideonse, St. Laurens; lb. Tineke van N.-Zoeten- dale, eig. Gebrs. Allaart, Serooskerke; lc. Hilda van't Neerland, eig. Kl. Reijnierse, Biggekerke; 2a. Carla v. Vluchtenburg, eig. G. Sturm, Souburg; 2b Sonja van Landzicht, eig. P. C. Dieleman, Ritthem; 2c. Sally v. d. Schroeweg, eig. G. de Visser en Zn, Ritthem. Rubriek eenjarige merries gr. m.: le pr. Astrid van Absdale, eig. Joh. de Visser, Domburg; 2e pr. Minerva, eig. L. Wattel, Oostkapelle Rubriek tweespannen: la pr. eig. G. de Visser Zn, post Ritthem-Middelburg; lb pr. eig. Jan Louws, Bigge kerke; 2a pr. eig. A. Gideonse, St. Laurens; 2b pr. eig. J. J. Mesu, Veere. Rubriek stalgroepen: la pr. eig. A. Gideonse, St. Laurens; lb pr. eig. G. de Visser en Zn, post Ritthem- Middelburg; 2e pr. eig. J. J. Mesu, Veere. Rubriek merries met afstammelingen: le pr. eig Gebrs Ovaa, Souburg; 2e pr. eig. J. J. Mesu, Veere. Rubriek hengsten met afstammelingen: le pr. Di nant d'Orange, eig. mevr. S. de Buck-Salomé, Grijps kerke. Kampioen-merrie 1967: Astrid van Bea, eig. P. de Witte, Koudekerke. Ere-kampioen 1967: Heida van de Meidoorn, eig. L, Louwerse, Grijpskerke.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 18