Kalveropfokwedstrijden Schouwen-Duiveland en Tholen Provinciale veebeoordelingswedstrijd te Biggekerke 13 Wedstrijd te Tholen Het grote moment breekt aan. Wedstrijd te Schouwen-Duiveland. Allen tesamen poseren voor de jury. Op 6 en 7 juli werden op Schouwen-Duiveland en Tholen tijdens de fokveedagen weer de eindkeurin- gen gehouden van de kalveropfokwedstrijden. Deze wedstrijden hebben tot doel de plattelandsjongeren met deze tak van de rundveehouderij bekend en vertrouwd te maken. Tegelijkertijd is het zeer belangrijk dat men door middel van deze wedstrijden probeert de opfok van de kalveren te verbeteren en zich bewust is van de kosten aan de opfok verbonden. OPFOKKOSTEN Het is niet eenvoudig om een goede opfok met een goedkope samen te laten gaan. De opfokkosten over de eerste 154 dagen bedragen gemiddeld per kalf 146,of 0,95 per dag. De kosten liepen ver uiteen vanaf 107,per kalf tot 180,De gemiddeld groei bedroeg in deze tijd 650 gram per dag. Gaan we de kalveren in twee groepen verdelen, dan blijken de opfok kosten van de dieren beneden het gemiddelde 134,te bedragen en van de anderen 170,De voeding van beide groepen is als volgt: „goedkopere groep" „duurdere groep" (gem. kosten 134) (gem. kosten 170) volle melk 131 1 84 1 kunstmelk 43 kg 68 kg krachtvoer 48 kg 60 kg pulp 10 kg 52 kg De groei van de kalveren was in beide groepen ondanks de hogere voederwaarde van het duurdere rantsoen gelijk; n.l. respectievelijk 674 en 669 gram per dag. De opfokkosten van de „dure" kalveren lagen evenwel 36,hoger. Hieruit blijkt dat hoge opfokkosten geen waarborg vormen voor de groei en ontwikkeling van het kalf. VOEDING Hoe men het kalf ook opfokt de eerste biest moet het kalf altijd hebben en wel kort na de geboorte. In de biest zitten bestanddelen die het kalf nodig heeft en die het beschermen tegen allerlei ziekten. Het is aan te bevelen het kalf de eerste twee weken melk van de eigen moeder te geven. Na de tweede week kan koemelk geleidelijk vervangen worden door kunstmelk. Kunstmelk is n.l. goedkoper dan volle melk (resp. 20 cent en 35 cent per liter) en kan bij de nodige zorg tot even goede resultaten leiden. Met het oog op de ontwikkeling van de pens is het noodzakelijk vanaf de tweede a derde week hooi en krachtvoer te geven. Het krachtvoer kan aanvankelijk als korrels worden verstrekt en na enige tijd vervangen worden door kalverbrok jes. Bij een beperkte melk- of kunstmelkvoedering tot maximaal 2 kg per dier per dag. Wordt ge durende langer dan 12 weken volle melk of kunst melk verstrekt dan minder. Maximaal is aan melk of melkprodukten 200 a 300 kg volle melk nodig of 80 kg volle melk en 30 kg kunstmelkpoeder. BEOORDELING EN RESULTATEN De deelnemers aan de wedstrijd krijgen een goed inzicht wat betreft de voedselbehoeften en -kosten doordat ze in een boekje het wekelijks voeder» verbruik^yan het kalf moeten bijhouden. Ook huisvesting algemene verzorging, toilet en voorbrengen worden beoordeeld, zodat de deel» nemers ook hierin enige ervaring opdoen. Voor al de bovengenoemde onderdelen worden punten toegekend met een totaal maximum van 260. In Zierikzee ging J. J. Steenpoorte met de hoog ste eer strijken. Hij behaalde 217,8 punten, die vooral door de prima voeding tot stand kwamen. Ook het toilet was heel goed, het voorbrengen kon beter. Flinke concurrentie werd hem aangedaan door mej. E. Bolkenbaas uit Kerkwerve; zij behaalde 214 punten. De voeding was hier wat minder, maar de andere onderdelen kwamen heel goed uit de verf. Derde werd J. de Vlieger uit Nieuwerkerk met 212 punten. Gezien zijn leeftijd en het feit dat hjj voor de eerste maal aan de wedstrijd deelnam een goede prestatie. Op Tholen was het D. Hage uit Poortvliet die het best voor de dag kwam, hij behaalde 220,8 punten door een goede voeding en prima toilet. Tweede werd D. C. Uijl ook uit Poortvliet met 211 punten die hij via toilet en voorbrengen verkreeg. De derde plaats werd veroverd door M. Duijzer even eens te Poortvliet met 210,2 punten. De jury in beide plaatsen was van oordeel dat de deelnemers zich bijzonder goed hebben geweerd in deze zo sportief verlopen wedstrijden. W. G. HEIJ R.V.V.D. Goes Op zaterdag 22 juli j.l. werd op het bedrijf van de heer J. Kodde de provinciale veebeoordelingswedstrijd gehouden. Landbouwjongeren uit Walcheren en Oost Zeeuws-Vlaanderen namen hieraan deel. Doel van deze wedstrijd is, door toepassing van het wedstrijd element, de landbouwjongeren aan te sporen zich te bekwamen in het beoordelen van rundvee. Een juiste beoordeling van exterieur en constitutie zal naast pro- duktie-controle en veeziektekennis kunnen leiden tot een gezonde en hoogproduktieve veestapel. De veebeoordelingswedstrijden wekken bij de jon geren belangstelling op en de veekennis wordt ont wikkeld. Later zullen zij met deze kennis, in combi natie met de andere takken van de veehouderij, kun nen bijdragen tot verbetering van onze veestapel. DF. BALK VAN HET KEURINGSRAPPORT Tijdens de kursus die aan de wedstrijden voorafgaat wordt veelvuldig gebruik gemaakt van het keurings rapport van het Nederlands Rundvee Stamboek. Spe ciaal wordt de zogenaamde „balk" onder de loupe ge nomen. De onderdelen die in de balk voorkomen en hier onder in het kort worden weergegeven, verdienen bij- zondere aandacht. Als eerste wordt de „bouw" genoemd. Onder de bouw verstaat men de algehele soliditeit van het dier, dus de hoedanigheden die voor de bruiksbaarheids- duur van belang zijn. De benen, klauwen, vorm en be vestiging van het uier worden bij de bouw voorop ge steld. Naast de bouw vormt de „ontwikkeling" een van de onderdelen waarop de laatste jaren sterk wordt ge- selekteerd. De massa van de koe, beoordeeld in hoog te, lengte en breedtematen en het volume van de mid denhand spelen hier de voornaamste rol. Het moeilijkste onderdeel is het „type". Het type is het geheel der verhoudingen in zij- en bovenaan zicht en de mate van adel. Onder het laatste wordt vooral de fraaiheid van de verschijning en de graad waarin de fijnere rastypische kenmerken ontwikkeld zijn, verstaan. Naast de drie voornaamste, bovengenoemde, onder delen spelen melktekens, beenwerk en bespiering een grote rol. Bij de melktekens letten we vooral op de vorm, ontwikkeling, soliditeit en kwaliteit van uier en spenen. Hiernaast wordt de ontwikkeling van de meikaderen en de kwaliteit van de huid en beharing beoordeeld. De ontwikkeling, stand, gang en hardheid van het beenwerk is vooral mede voor een lange levensduur van de koe van belang en wordt hierop dan ook be oordeeld. Ook de ontwikkeling, vorm en hardheid van de klauwen moet hierbij niet vergeten worden. Onder bespiering verstaat men de ontwikkeling van het spierweefsel, de vleesdelen dus. De bespiering mag nocht te licht noch te zwaar zijn, vooral op een goede gevuldheid van rug, lendenen, kruis en dijen moet gelet worden. Een samenvatting van bouw, ontwikkeling en type Is het algemeen voorkomen. Melktekens, beenwerk en bespiering tellen in mindere mate mee. De om schrijving is het in korte bewoordingen weergeven van het algemeen voorkomen waarbij de goede en slechte eigenschappen met name worden genoemd. DE WEDSTRIJD Het hierboven genoemde wist A. de Visser uit Aagtekerke het best in de praktijk te brengen. Hij be haalde 114*4 punten van de maximaal 150. Tweede werd W. Verhage uit Koudekerke met 114 punten; derde was W. Francke uit Grijpskerke met 113 pun ten en vierde werd J. Vinke uit Hengstdijk met 104*4' punten. De wedstrijd bestond uit het omschrijven en in juiste volgorde plaatsen van 5 koeien. Dit werd eerst schriftelijk gedaan, waarna enkele koeien werden ver wisseld. Deze moesten opnieuw in de juiste volgorde geplaatst worden met een mondelinge toelichting ten overstaan van de jury. Dit vormde het mondelinge gedeelte. Het viel op dat verschillende deelnemers het niet met de jury eens waren over één dier. De jury plaat ste dit dier als eerste, terwijl deze deelnemers het een lagere plaats toedachten. Na een toelichting aan het eind van de wedstrijd stemde men, tot op zekere hoogte, met het oordeel van de jury in. „We zagen het niet" aldus enkele deelnemers. Algemeen was men van oordeel dat het een moeilijke doch boeiende wed strijd was. W. G. HEIJ, R V. V. D„ Goes.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 13