Provinciale fokgeitendag De schapen op de regionale fokveedagen in '67 Op 1 juli j.l. werd in Goes tijdens de Bevelandse fokveedag de Prov. keuring voor geiten gehouden. Deze provinciale fokgeitendag is dit jaar vervroegd i.v.m. de op 22 september a.s. in Den Bosch te hou den Nationale tentoonstelling van varkens, schapen en geiten. Er werden 78 van de beste geiten aangevoerd, waar uit na de individuele-, groeps- en kampioenskeuringen 22 1-jarige en oudere dieren uitgekozen zijn voor in zending naar Den Bosch. Op deze provinciale keuring werden een goede klasse geiten getoond ondanks het feit dat het tótaal aantal stamboekgeiten ieder jaar iets terugloopt. Voor al de voor de Nationale tentoonstelling uitgekozen dieren vormen een fraaie kollektie. De boklammeren en geitlammeren vormden 2 ge wone rubrieken met vele variaties, zonder veel uit blinkers. Bij de bokjes was Wouter II, zoon van Ria, 1803 KS, van F. Weijer, Wolfaartsdijk, eerst en bij de geitjes Ellie van J. van Liere, Nisse. Bij de 1-jarigen, een rubriek met goed ontwikkelde geiten, kwam Sonja van J. Geelhoed op de eerste plaats. Bij de 2-jarige geiten werden enkele zeer ty pische geiten aangetroffen o.a. Truus van W. Sinke, Biezelinge. Het grootst was de rubriek 3-jarige geiten. Eerste werden Dingena 2 van Schouwen van R. C. W. de Haan, Haamstede en Sjouke van M. Hage, Tholen. Bij de 4-jarigen werd de goed ontwikkelde Sientje van Jans van K. Kleinepier, Zoutelande, eerst. DE RAMMEN De 2-jarige en oudere rammen waren in Scherpe- nisse en Zierikzee goed vertegenwoordigd. In Zierik- zee vormden zij een beste rubriek, waaruit tevens de kampioen en reserve-kampioen voorkwamen. Kam pioen ram werd Z 1150 van C. J. Zoeter en A. Vijver berg, Ouwerkerk, een beste evenredig gebouwde ram met prima achterhand. Deze ram is gefokt door C. J.. Commandeur te Texel. Reserve-kampioen werd Z 990 van C. J. Zoeter, Ouwerkerk, eveneens uit de stal C. J. Commandeur afkomstig, een evenredige, sterk ge bouwde ram. In Scherpenisse werd Z 1010 van J. Boonman, Oud- Vossemeer, la bij de 2-jarige en oudere rammen, kam pioen. Deze typische ram met een beste voorhand en een goed gevulde binnendij is gefokt door C. J. Zoeter. Reserve-kampioen werd Z 1200 van de schapenfok- kerscombinatie Tholen, een fokprodukt van G. A. Rietberg, Mijnsheerenland, die in 1966 kampioen van Zuid-Holland was. Deze ram met een sterke boven bouw maar met niet te sterk beenwerk deed op ver schillende punten weinig onder voor de kampioen. Kampioen te Goes werd Z 1234 van J. Nieuwen- huijse, Lewedorp, een fokprodukt van de Landbouw hogeschool te Wageningen. Deze massale, goedsoor- tige ram met beste middenhand, was in 1966 kampioen van Noord-Brabant. In zijn rubriek te Goes lb en kampioen te Vlissingen werd de 2-jarige ram Z 1117 van F. Kwekkeboom, St. Laurens en J. A. Lokerse, 's-Heer-Arendskerke, afkom stig van de fokker P. J. Risseeuw, Breskens. Een rui me, soortige ram met een schoonheidsfout aan de rug. Alleen te Goes kon de rubriek jaarling rammen een reserve-kampioen voortbrengen. Dit was de ram Z 1131 van J. L. de Jager—de Vlieger, Biezelinge, gefokt door A. Vijverberg, Ouwerkerk, een ram met een goed ge vulde achterhand maar achter de schouders niet te korrekt. Overigens een goede rubriek jaarling rammen in Goes. In de andere plaatsen was deze rubriek van gewone kwaliteit zonder in het oog springende kop- nummers. Een sobere indruk maakten de 5-jarige gelten, waar bij Nel van J. Wijkhuis, Aagtekerke, wel flink boven de andere uitstak. De oudere geiten, een rubriek goede dieren, waarin enkele met iets minder fraaie uiers, werd geleid door Corien van J. v. d. Cingel, Wemeldinge. Een korrekt en fraai gebouwde geit die later tot kampioene werd uitgeroepen. Bij de produktieklasse dongen mee de geiten waar van minstens één melklijst voldeed aan de nieuwe produktie-eisen voor het Keurstamboek, n.l. minstens 3.25 vet, minimaal 270 dagen en als 1-jarige 690 liter melk in 300 dagen, als 2-jarige 870 liter, als 3- jarige 930 liter en als 4-jarige en oudere 990 liter. In deze beste rubriek werd Ria van F. Weijer, voor noemd, eerst, een zeer fraaie typische geit met een uit stekend uier. Deze geit werd tevens uitgeroepen als geit met de mooiste uier en reserve-kampioene. Bij de bedrijfsgroepen was het fraaie uniforme 3-tal van F. Weijer nummer 1, terwijl bij de kringgroepen Zuid-Beveland de eerste plaats innam. We kunnen terugzien op een zeer geslaagde provin ciale keuring. Indien de belangstelling voor de geiten fokkerij, wellicht in de vorm van sportfokkerij, toe neemt, zijn er voor de toekomst zeker goede kansen. Goed uitgangsmateriaal is beslist aanwezig. J. J. ZONDERLAND, R. V. V. D., Goes. ENKELINGEN OOIEN De enkelingen ooien, geboren in 1966, kwamen over het algemeen bijzonder goed voor de dag. Te Zierikzee kwamen uit deze rubriek de kampioene en reserve kampioene en in Koudekerke de reserve-kampioene voort. Op alle keuringen waren, de jaarling ooien van goe de kwaliteit en vertoonden ook een goede uniformiteit in ontwikkeling en type. In Zierikzee werd kampioene l.o. 2611 van C. J. Zoeter, Ouwerkerk, een luxe zeer fraaie typische ooi. Reserve-kampioene werd l.o. 2858 van A. Vijverberg, Ouwerkerk, een best type ooi. In Koudekerke werden alle enkelingen ooien in één rubriek gekeurd. Kampioen werd de 4-jarige Z 5965 van J. Pleijte te Zoutelande, een ontwikkelde, goed ge- broekte ooi. De eenjarige l.o. 3563 van W. Verhage, Westkapelle, verkreeg het reserve-kampioenschap. In Goes vormde de rubriek enkelingen ooien, gebo ren vóór 1966, een beste rubriek met een aantal goed ontwikkelde typische ooien en 2 beste kopnummers. Als kampioene werd aangewezen Z 5922 (4 jaar) van de Prov. Gezondheidsdienst voor Dieren te Goes, een soortige, goed ontwikkelde ooi met een ruime midden hand en een goed gevulde achterhand. Als reserve kampioene kon Z 6013 (4 j.) van J. Nieuwenhuijse, Lewedorp, een luxe gestopte ooi met een goede achter hand worden aangewezen. Op Tholen werd Z 5723 van M. A. Geuze, Oud-Vosse- meer, kampioen uit de rubriek ooien geboren vóór 1966. Dit is een typische ooi met een gesloten voor- en een ruime middenhand. De reserve-kampioen kwam hier uit de rubriek oudere ooien met lammeren. Dit was Z 6132 (3 j.) van C. L. Geluk en Zn, St. Maartens dijk, een fraaie, luxe wat kleine ooi met goede voor- en middenhand. OOIEN MET HAAR IN 1967 GEBOREN LAMMEREN De verschillende rubrieken die hieronder vallen gaven grote variaties te zien. De oudere ooien met Links de Kampioen Corien van J. v. d. Cingel en rechts de res.-kampioen en tevens geit met de mooiste uier Ria van F. Weyer. haar in 1967 geboren, ooilammeren waren over het algemeen van een goede kwaliteit met vooral te Goes een uniform koppel met goed ontwikkelde lammeren aan de kop. Te Goes en Scherpenisse waren de oudere ooien met ramlammeren minder indrukwekkend. Te Zierik zee vormde het enig ingeschreven koppel van C. J. Zoeter een best stel. De rubrieken oudere ooien met ooi- en ramlam varieerden van matig tot vrij goed met enkele beste kopnummers. Oudere ooien met ooi- of ramlam waren van géwone tot vrij goede klasse met voornamelijk in Goes enkele goede kopnummers, o.a. van M. J. van Stee, Kapelle. De jaarling ooien met lammeren vielen op alle 4 plaatsen iets tegen door gebrek aan uniformiteit. BEDRIJFSCOLLEKTIES In Goes, Scherpenisse en Vlissingen werden naast de individuele keuringen ook bedrijfscollekties voor gebracht. Deze rubriek was op alle 3 plaatsen van goede tot zeer goede klasse. In Goes werd de fraaie uniforme, in beste konditie verkerende collektie van de Gezondheidsdienst voor Dieren eerste, op Tholen was de groep van C. L. Geluk en Zn, de beste, terwijl in Vlissingen het 3-tal van W. Verhage de eerste plaats innam. GROEPEN AFSTAMMELINGEN Te Goes en Scherpenisse werden tevens afstamme lingen van één vader gekeurd. Bij de collekties te Scherpenisse was het 5-tal goed ontwikkelde, unifor me lammeren van M. A. Geuze, Oud-Vossemeer, van de ram Z 955, eerste. Te Goes was de le plaats voor J. L. de Jagerde Vlieger, Biezelinge met een luxe stel lammeren van Z 945. In de rubriek 5 dieren van één jaar en ouder van één vader, was in Goes alleen J. L. de Jager vertegen woordigd met 2 collekties die beide een le prijs ver wierven. Te Scherpenisse kwamen nog ooien met min stens 3 afstammelingen in de ring. Hier werd Z 4826 van M. W. Kloet te St. Maartensdijk, eerste. De kwaliteit en uniformiteit van de op deze vier goed georganiseerde fokveedagen aangevoerde schapen stemt tot tevredenheid. De belangstelling en kundigheid van de Zeeuwse fokkers is er borg voor dat aan de verdere verbetering van de schapen wordt voortgewerkt. Juli 1967. J. J. ZONDERLAND, R.V.V.D. DIREKTIEWISSELING INSTITUUT VOOR BODEMVRUCHTBAARHEID TE GRONINGEN In verband met het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd zal dr. P. Bruin per 1 augustus 1967 zijn functie als directeur van het instituut neerleggen. Met ingang van dezelfde datum is ir. C. M. J. Sluijsmans, thans hoofd van de afdeling Bemesting in de Landbouw, tót zijn opvolger benoemd. •pIJDENS de regionale fokveedagen van de Bevelanden op 1 juli in Goes, van Schouwen-Duiveland op 6 juli te Zierikzee, van Tholen op 7 juli, te Scherpenisse en van Walcheren op 14 juli in Koudekerke werden tevens de gebruikelijke keuringen voor schapen gehouden. In Kloosterzande waar in het kader van de streekontwikkeling StoppeldijkWalsoorden dit jaar een fok veedag werd georganiseerd waren alleen een aantal schapen van de Kind. A. Serrarens, Ossenisse aanwezig ter opluistering. Hierbij werd tevens een verplaatsbaar hok gedemonstreerd voor het bijvoeren van lammeren. De opening is verstelbaar en zo geconstrueerd dat alleen de lammeren naar binnen kunnen waar ze kracht voer kunnen opnemen. Overigens een leuke kollektie schapen die hier getoond werd. Voor Westelijk Zeeuws- Vlaanderen zal op 20 september in Oostburg een fokveedag plaats hebben waar tevens keuringen van scha pen aan verbonden zijn. In het algemeen was de aanvoer van fokschapen dit jaar groter dan vorig jaar. De kwaliteit was gemid deld goed. In Walcheren, waar de fokkerij van het Texelse ras nog in een beginstadium verkeert, was in ver gelijking met vorig jaar een goede vooruitgang te zien. Het vanouds in die streek bekende en verbreide, doch de laatste jaren in betekenis afnemende Zeeuwse Melk schaap was op de fokveedag te Vlissingen ook nog door een 6-tal goede dieren van B. Arendse en A. Wondergem uit Gapinge, vertegenwoordigd. Het melkschaap heeft echter haar economisch nut voor een belangrijk deel verloren aangezien het voornaamste produktie- doel bij de schapenhouderij momenteel de vleesproduktie is waarvoor zij zich minder goed leent dan het Texelse schaap. Toch biedt de produktie van zachte schapenkaas, als delicatesse t.b.v. de recreatieve sektor, beslist nog wel mogelijkheden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 12