Landbouworganisaties en coöperaties over producentengroepering 8 Een commissie, ingesteld door de drie centrale landbouworganisaties en de Nationale Coöperatieve raad heeft een rapport uitgebracht over het voor stel van de Europese commissie voor een kader verordening betreffende producentengroeperingen in de landbouw. In dit rapport wordt o.a. het vol gende gesteld. Onderschreven wordt de opvatting van de Euro pese commissie dat de economische ontwikkelingen op het gebied van de handel in, verwerking en ver dere distributie van landbouwprodukten zodanig zijn, dat samenwerking van de landbouwproducen ten bij de afzet meer en meer wenselijk geacht moet worden. Bij „producentengroepering" moet niet in de eerste plaats gedacht worden aan een nieuwe af zonderlijk in het leven te roepen organisatie, maar aan een moderne werkwijze terzake van de pro- duktie cn de afzet van landbouwprodukten, een werkwijze die ook kan worden toegepast door of ingebouwd in reeds bestaande afzetorganisaties en die beter is aangepast aan de eerder genoemde eco nomische ontwikkelingen in de maatschappij. Het feit dat enkele lid-staten aan producenten groeperingen in hun eigen land subsidies en andere faciliteiten verlenen, vormt een duidelijke discri minatie tussen de landbouwproducenten in de ge meenschap en leidt tot onzuivere concurrentiever houdingen. Tegen deze achtergrond wordt het positief be oordeeld dat de Europese commissie het voorstel gedaan heeft, om 'n zeker gemeenschappelijk kader te schepper- waarbinnen de steun aan organisaties van producenten, die de werkwijze van de produ centengroepering gaan toepassen, in alle lidstaten volgens uniforme richtlijnen kan worden verleend. De kaderverordening mag niet voorzien in de mogelijkheid om van bovenaf kwantitatieve pro- duktievoorschriften aan producentengroeperingen op te leggen. Ervan uitgaande dat producentengroeperingen op eigen initiatief der producenten tot stand moeten komen en in hun economische doeltreffendheid hun bestaansgrond zullen moeten vinden, zal de over heidssteun niet verder mogen gaan dan het ver lenen van een subsidie tijdelijk, van beperkte omvang en aflopend om hun oprichting te be vorderen en/of hun werking te vergemakkelijken. Het wordt ongewenst geacht dat er ook subsidies voor investeringen in roerende of onroerende goe deren gegeven mogen worden. Bij de vaststelling van de normen voor het mededingingsbeleid in de EEG zullen algemene bepalingen moeten worden opgenomen, die een aparte regeling van de investe ringssubsidies in de kaderverordening overbodig maken. Het standpunt dat er binnen de EEG gelijke con currentievoorwaarden moeten gelden leidt tot de consequentie dat, wanneer de EEG-ministerraad akkoord gaat met de totstandkoming van de kader verordening, de Nederlandse overheid met betrek king tot de producentengroeperingen dezelfde ge dragslijn moeten volgen als partnerlanden, die op systematische wijze subsidies verlenen aan derge lijke organisaties. De besturen van de drie centrale landbouworga nisaties en van de Nationale Coöperatieve Raad hebben het rapport ongewijzigd vastgesteld en het aangeboden aan de Nederlandse EEG-autoriteiten. LAGERE LAND- EN TUINBOUWSCHOOL - GOES Overgangsresultaten Van klas 1 naar klas 2: L. Kaboord, Wolfaartsdijk; L. Klap, Wissenkerke; H. de Leeuw, Rilland-Bath; M. Nijsse, Ellewoutsdijk; P. van Oeveren, Kort- gene: A. Oosthoek, Ovezande; L. Paauwe, Yerseke; C. Rijk, Ovezande; J. Rijk, Ovezande; C. Schrijver, 's-Heer Arendskerke; D. Verdonk, Kloetinge; A. Vermue, Heinkenszand; M. van 't Westeinde, Ove zande; D. van Zweden, Kapelle; P. Wattel, Wissen kerke; C. Remijn, 's-Heerenhoek; N. de Regt, Hein kenszand. Zes leerlingen niet bevorderd. Van klas 2 naar klas 3: A. Boonman, Borssele; C. Goense, 's-Heerenhoek; N. Otte, Hoedekenskerke; A. Rijk, Ovezande; C. Rijk, Heinkenszand; M. van Sabben, Oudelande; J. Sandee, Wolphaartsdijk; A. Schrijver, 's-Heer Arendskerke; I. Sinke, Kapelle; J. Tolhoek, 's-Heer Abtskerke; M. Uitterhoeve, 's-Heer Abtskerke; C. Boonman, Ovezande; J. Rijk, Heinkenszand. Eén leerling niet bevorderd. Van klas 3 naar klas 4: L. Boonman, Driewegen; W. Verboom, Yerseke; K. Bek, Driewegen; A. Drie- dijk, Wolfaartsdijk; J. Harinck, 's-Heer Abtskerke; D. de Koster, 's-Gravenpolder; L. Rottier, Kapelle; B. Rijk, Borssele; C. Vermue, Lewedorp; C. Wisse, Goes. Drie leerlingen werden niet bevorderd. CHR. LAGERE LAND- EN TUINBOUWSCHOOL TE MIDDELBURG Bevorderd van klas 1 naar klas 2: Simon Arendse, Ronnie Wouters te Souburg; Joost Bakker te Mid delburg; L. Brasser, Ab Reijnierse te Koudekerke; André de Buck te Gapinge, J. Dieleman, M. Israël te Kamperland; Ad den Engelsman, Adri Hooge- steger, Ad. Schout te Vlissingen; J. de Feyter te Lewedorp; Wim Gideonse te Veere; L. Louws, Sam Maljaars, Tijs de Visser te Aagtekerke; Wim Mal- jaars te Domburg; L. Reijnierse, J. de Wolf te Big- gekerke; Piet Verhulst te Westkapelle; Jo de Visser te Meliskerke. Niet bevorderd: 1. Voorwaardelijk bevorderd: 2. Bevorderd van klas 2 naar klas 3: Karei de Boks te Middelburg; Jan Brasser, Bram Kluyfhout te Koudekerke; C. Cornelisse te Vlissingen; K. Corré te Domburg; J. Davidse te Nieuw- en Sint-Joos- land; F. Dekker, K. Dieleman te Sint-Laurens; M. Dekker te Biggekerke; J. Dingemanse te Grijps- kerke; T. den Herder te Lewedorp; P. Houterman, A. Louws, J. Wisse te Meliskerke; J. Lampert te Gapinge; D. de Looff te Arnemuiden; J. de Nooyer te Kamperland; D. Bosselaar te Aagtekerke; J. Wat- tel te Oostkapelle; R. Wondergem, A. de Visser te Souburg. Niet bevorderd: 3. Voorwaardelijk bevorderd: 2. BEMESTING IN DE ZOMER Als men de cijfers bekijkt van het verbruik aan meststoffen in Nederland, dan ziet men twee merk waardigheden. Stikstof gaat regelmatig omhoog, de basismeststoffen fosfaat en kali wisselen van jaar tot jaar. Het ene jaar meer, het andere minder. Dat laatste hangt voornamelijk af van het weer in het voorjaar. Is het land slecht te berijden, een nat voorjaar, dan schiet op vele percelen de basisbemesting erbij in. De zomers 1965 en 1966 waren bovendien nat. Het gras groeide goed, er is toen op het grasland veel aan de grond onttrokken. Een zomerbemes- ting, na de eerste snede, is daarom dit jaar op zijn plaats. Kalizout 40 naar 200 kg/ha, of anders een mengmeststof met behoorlijk P en K erin. En op bouwland? Ook daar doen zich soortgelijke problemen voor. Nat voorjaar, moeilijk mesten. En voor bouwland geldt nog meer dan voor grasland; wie niet mest, mist al. Er gaan dan ook wel stemmen op de basisbemes ting meer naar het najaar te verleggen. De nazomer of de herfst. Stoppelbemesting? Dat zou eigenlijk wel het beste zijn. Op een goed vochthoudende grond biedt stoppelbemesting ongetwijfeld ver schillende voordelen. MIDDELEN VOOR DE WESTDUITSE LANDBOUW De landbouw of landbouwgebieden zullen een groot deel toegewezen krijgen van de middelen, welke de bondsregering in het kader van haar tweede investeringsprogramma zal beschikbaar stellen. Van de 750 miljoen DM, welke bestemd zijn voor de verwezenlijking van nieuwe investeringen uit conjunctuuroverwegingen, zullen 105 miljoen DM worden toegewezen aan landbouwgebieden. Uit kringen van het ministerie voor de voedselvoorzie ning verluidt dat dit bedrag vooral bestemd zal zijn voor herverkaveling, voor irrigatie en voor cultuur technische werken. Voor deze doeleinden was in 't eerste investeringsprogramma der regering reeds een bedrag uitgetrokken van 200 miljoen DM. De bondsregering verbindt aan de beschikbaarstelling der middelen de voorwaarde dat de betreffende op drachten voor 1 oktober a.s. moeten geschieden. FRUITPRODUKTIE WORDT IETS HOGER GERAAMD Op grond van de huidige stand wordt de komende Nederlandse appelproduktie hoger geraamd dan bij de eerste raming. Nu gaat men uit van een te ver wachten produktie van 310 miljoen kg terwijl de eerste raming 280 miljoen kg bedroeg. Ook de komende perenoogst is iets hoger geraamd want deze wordt nu geraamd op 65 miljoen kg tegen de eerste raming 60 miljoen kg. De oogst van beide produkten zal echter belang rijk beneden die van het vorig jaar blijven want toen bedroeg de appelproduktie 360 miljoen kg en de perenproduktie was toen 116 miljoen kg. De nieuwe oogstraming gaat dus uit van een 14 procent lagere appelproduktie dan het vorig jaar en een 44 procent lagere perenproduktie. UITSLAGEN MERRIEKEURINGEN KONINKLIJKE VERENIGING „HET NEDERLANDSCHE TREKPAARD" AFDELING ZEELAND KOUDEKERKE Uitslag van de premiekeuring van merries van 2 jaar en ouder, gehouden op 14 juli 1967 te Koudekerke. Jury: A. J. Termote, IJzendijke; Al. Serrarens, Ossenisse Cat.no. Naam merrie Stamb.no. Eigenaar en woonplaats 55 53 56 57 59 60 58 61 2-jarige merries, geboren 1965, kleine maat Joke van Veere 233517 J J. Mesu, Veere 2-jarige merries, geboren 1965, grote maat Astrid van de Schroeweg 233746 I Fa. G. de Visser en Zn, i Middelburg, post Ritthem 3-jarige merries, geboren 1964, kleine maat Paula van Vluchtenburg K. 63277 Gebrs. Ovaa, Souburg 3-jarige merries, geboren 1964, grote maat Gisèle K. 63279 1 J. Louws, Biggekerke 4-jarige merries, geboren 1963, kleine maat Annie Corrie van Veere Dora van Molenperk Truida van Dishoek 61a Greta K. 63205 L. Vos, Biggekerke K. 63519 J J. Mesu, Veere K. 62954 P. J. Abrahamse, Serooskerke K. 63514 D. Wielemaker, Koudekerke 4-jarige merries, geboren 1963, grote maat K. 63213 1 C. Stroo, Middelburg, p. Souburg 510-jarige merries, geboren 19621957, kleine maat 67 Heidie van de Meidoorn K. 62071 A 64 Vera K. 62528 A 71 Lizette K. 60714 68 Astrid van „Nieuw-Zoutendaele" K. 62060 70a Ria van de Hogeweg K. 61350 A 63 Irene van Steenovens K. 62693 62 Astrid K. 62700 65 Ina van Landzicht K. 62691 69 Bea van 't Neerland K. 61430 72 Anja van Oranjezon K. 59772 66a Annie van de Posthoorn K. 62695 Prijs G. Geertse, Grijpskerke 2 C K. Reijnierse, Biggekerke 2 D Gebr. Ovaa, Souburg 2 E A. van Soelen, Souburg 2 F 510-jarige merries, geboren 19621957, grote maat 74 Astrid van Bea K. 58599 P. de Witte, Koudekerke 1 A 80a Carolien d'Orange K. 59627 A. van Soelen, Souburg IB 77 Rosalie K. 62684 Adr. Gideonse, St. Laurens 1 C A 66 Simone van Tervaten K. 62701 Fa. G. de Visser en Zn, Middelburg, post Ritthem 1 D 81a Marijke van de Gasthuishoeve K. 61896 Adr. Meijers, Serooskerke IE B 81 Bella K. 59689 P. C. Dieleman, Ritthem 2 A 75 Silvia K. 62526 Adr. Gideonse, St. Laurens 2 B A 79 Irma K. 61424 L. Verhage, Koudekerke 2 C 76 Dora van de Zwaanweg K 62703 P. de Witte, Koudekerke 2D 80 Mina van Duinerve K. 60642 J. v. d. Bosse, St. Laurens 2 E 78 Nellie van Astrid K. 62856 W. de Buck, Middelburg 2 F 1 A 1 B 2 A 2 B L Louwerse, Grijpskerke 1 A J. Louws, Biggekerke 1 B Wed. J. Bliek en Zn, Vrouwenpolder 1 C Gebr. Allaart, Serooskerke 1 D Joh. Tevel, Koudekerke 1 E Fa. G. de Visser en Zn, Middelburg, post Ritthem 2 A Jac. Goedbloed Mzn, Gapinge 2 B Merries, ouder dan A 84 Bianca van Molenperk K. 53929 83a Diana van de Zandweg K. 57136 82 Annie K. 57825 83b Astrid van Isabella K. 56233 Merries, ouder dan 84a Nicoline van Hoeve Havenzicht K. 55936 85 Marie K. 55109 10 jaar, kleine maat P. J. Abrahamse, Serooskerke 1 A L. Jakobsen, Koudekerke 1 B K. Reijnierse, Biggekerke 2 A A. Geldof, Oostkapelle 2 B 10 jaar, grote maat Gebrs. Scheele, N. en St. Joosland 1 A S. de Visser, Oostkapelle 1 B De hieronder vermelde merrie stond twee achtereenvolgende jaren no. 1 in de categorie 510-jarige merries. Daardoor is ze van primering uitgesloten en wordt haar nog eenmaal de herinneringsmedaille toegekend. Rood 2 Orpha van de Linge K. 60640 Mevr. S. de BuckSalomé, Grijpskerke De merries die een A, B of C gebruikswaardecertificaat behaalden zijn aange geven met de letters A, B of C vóór het catalogusnummer.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 8