FRUITTEELTNOTITIES Geheim agent H. F. op het verkeerde spoor Winterbloemkool 6 „BRUIN" BIJ GOLDEN DELICIOUS In de Noordoostpolder is door een werkgroep studie gemaakt van het voorkomen van „bruin" bij Golden Delicious. Men kwam tot de conclusie dat verschillende factoren het optreden kunnen beïn vloeden, doch kwam slechts op één punt tot een duidelijke uitspraak. Dat punt betreft de luchtcirculatie tijdens de be waring. Er zijn belangrijke verschillen waargeno men in kisten met en zonder rand, alswel tussen de bovenste en lager geplaatste kisten op hetzelfde stapelbord. Naarmate meer luchtcirculatie mogelijk was, kwam minder bruinverkleuring voor. Men is daarom van mening dat bewaring zonder randen in de kisten aanbevelenswaardig is. COX'S ZIEKTE In de Noordoostpolder is eens te meer bevestigd dat minder „Cox's ziekte" optreedt bij gebruik van een tussenstam. Ook de dit jaar veel voorkomende „kikkerogen" ziet men veel minder. Verder was opnieuw „ringen" gunstig. Enkele jaren geleden kwam een teler te Kraggenburg op het idee een stukje bast uit de stam te snijden, omdat hij zag dat bomen met een beschadigde stam minder last hadden van Cox's ziekte. En inderdaad, door ringen werd de stand beter. Men doet dit vooral bij jonge bomen van b.v. 3-6 jaar oud. Uit de stam wordt over slechts de helft, van de omtrek een reepje bast gesneden ter breedte van 3-5 mm. Het is dus slechts een halve ring. Over het gunstigste tijdstip is weinig bekend, maar meestal past men de behandeling toe in mei- juni. Nadeel heeft men er nooit van gezien, ook niet in de vorm van groeiremming. STIPBE STRIJDING In het „Contactorgaan" van de Ver. Naar Beter Fruit en de Kring Z.H.E. der N.F.O. schrijft de heer M. J. Slotboom dat de kans groot is dat ook 1967 een „stip" jaar wordt Evenals in 1966 is de vrucht dracht matig, terwijl de groei sterk is. Daardoor zullen de vruchten grof worden. Betreffende de bestrijding merkt hij het vol gende op: „Op de meeste bedrijven zal 't nodig zijn min stens 5 bespuitingen uit te voeren. Per bespuiting moet dan 8 a 9 kg kalksalpeter worden gebruikt. Men kan hierbij als volgt te werk gaan: Nevelen: concentratie kalksalpeter 4 hoeveel heid water 200 a 225 liter per ha. Snelspuiten: concentratie 0,6 hoeveelheid water 1500 liter per ha. Hogere concentraties dan de hier genoemde geven kans op schade. Met de vroege bespuitingen, zoals vermeld in de Fruitteelt van 17 juni j.l. hebben we geen ervaring. Uit proeven die in voorgaande jaren zijn geno men is gebleken dat de bestrijding beter wordt naarmate de bespuitingen later in het seizoen wor den uitgevoerd. Indien men b.v. van plan is 6 bespuitingen uit te voeren, dan kan het beste 6 weken voor de pluk met de bestrijding worden begonnen. De bestrij ding moet dan éénmaal per week plaatsvinden. De kosten van de stipbestrijding met Mekog- flakes (dit is de kalksalpeter die gebruikt moet worden) zijn laag. Indien 6 bespuitingen worden uitgevoerd zijn de kosten voor de middelen 10,a 11,per ha. Tevens is 't mogelijk om Mekog-flakes gemengd te verspuiten met captan zodat geen extra bespuitin gen nodig zijn. Gezien deze kosten zijn bespuitingen tegen stip altijd verantwoord. In de N.O.P. geeft men de voorkeur aan spuiten (1200 1 vloeistof a 0,6 boven nevelen. Men advi seert daar zesmaal te spuiten met tussenpozen van 10-14 dagen; de laatste bespuiting kort voor de pluk. Een klein verschil dus met het advies van de Z.H.E., doch ook in de N.O.P. wijst men er op dat de laatste bespuitingen voor de pluk het meeste rendement geven. HET APPELASSORTIMENT Kortgeleden hield ir. J. D. Gerritsen, tot voor kort Rijkstuinbouwconsulent te Geldermalsen, een lezing voor de Fruitpachtersbond over de concur rentiepositie van de Nederlandse appels en peren. Interessant is de oogstverwachting van ir. Ger ritsen voor de diverse appelrassen in het jaar 1970. Deze volgt hieronder: Gem. jaar- Geschatte produktie produktie 1960/'65 rond 1970 milj. kg milj. kg Golden Delicious 40,3 108 Cox's Orange 33,1 73 Goudreinette 68,7 60 James Grieve 23,1 50 Jonathan 48,9 50 Stark Earliest 4,2 11 Lombarts Calv. 5,9 9 Yellow Transp. 9,6 8 Laxton's Sup. 6 6 Overige rassen 86 25 325 400 Over 3 jaar is het al 1970. Op wat langere ter mijn zal o.i. de Golden nog veel sterker domineren en wellicht 40-50 van alle kilo's voor zijn reke ning gaan nemen. Tevens zal dan waarschijnlijk het aandeel van Jonathan en ook van Cox's naar verhouding kleiner worden. Maar dat is in koffie dik kijken, terwijl ir. Gerritsen zijn verwachting baseert op hetgeen reeds werd geplant, speciaal ook gedurende de laatste jaren. In het blad „Suikerfacetten", een kwartaaluit gave van de Ned. Suikerindustrie, troffen we het volgende artikel aan, geschreven door de -heer Hans Ferrée: DE MAN VAN A.P.P.L.E. Er is een geheimzinnige organisatie bezig met het verwerven van de wereldheerschappij. Nie mand schijnt het nog in de gaten te hebben, maar gelukkig is uw dw. dnr., Geheim Agent H. F. pa raat. Hier zijn de onthutsende feiten. Vorig jaar april startte de gezondheidsdienst van Liverpool, die zich bezig houdt met tandverzorging, een cam pagne met affiches waarop men de vier Beatles zag afgebeeld, in appelcontour, gretig happend in een appel. Binnen enkele dagen waren 13.000 kin deren meegesleept door de actie, werden er „appel clubs" opgericht en ging de verkoop van appels met sprongen omhoog. (Dit laatste even goed ont houden!) Ongeveer in dezelfde periode startten de Amerikaanse tandartsen een actie onder het motto vrij vertaald „de appel is de tanden borstel van de natuur". Tijdens een speciale ap- pelweek kreeg elk kind, dat bij de tandarts kwam, een appel cadeau. De appels waren met honderd duizenden tegelijk door de Bond van Tandartsen gekocht. (Onthouden). Vorig jaar zomer kregen alle kinderen op scholen in Zwitserland een plas tic appel met appelsap mee naar huis, plus een opruiend geschrift voor de ouders, waarin gesteld werd dat appels zo ontzettend goed en gezond zijn. En nu is Nederland aan de beurt. Een grootscheep se actie om kinderen appels in plaats van snoep te geven, begint vruchten af te werpen. Met name in Ede, en misschien ook in andere plaatsen, krijgt de jeugd vandaag appels i.p.v. snoep. U begrijpt zeker wel waar ik heen wil. Nu mis dadige organisaties als CHAOS en SCEPTRE door James Bond èn consorten zijn uitgeroeid, is er een nieuw syndicaat gevormd dat er op uit is de wereldmacht in handen te krijgen. Niet door ge weld, maar door psychologische oorlogsvoering. Een organisatie die het devies voert „wie de jeugd heeft, heeft de toekomst". Met medische rappor ten in de hand, oefenen de handlangers van de organisatie psychische druk uit op de ouders om de kinderen appels te laten eten. „Het is voor hun bestwil". Ja, ja, die kennen we al. Wantrouw ieder die zegt, dat je iets voor je eigen bestwil moet doen. Uw bestwil is zijn bestwil. Voor niets gaat de zon op. De appeltelers willen ook, meer welvaart. Daar is op zich niets tegen, maar dan wel concurreren met open vizier. Stel je voor dat de snoepfabrikanten zouden adverteren „Neem toch een snoepje, want sigaret ten zijn slecht voor uw gezondheid", 'dan zou iedereen meteen gaan gillen over „onethisch za ken doen". En toch is dat in feite hetzelfde als wat er nu gebeurt in de concurrentiestrijd tussen ap peltelers en snoepfabrikanten. Men vergeet, dat er met appels net zulke harde commerciële belan gen gemoeid zijn als met snoep of sigaretten. Als de ene partij zegt „het doel heiligt de middelen" dan antwoord ik, „Gelijke monniken, gelijke kap- Tot zover het artikel, dat o.i. toch wel enig com mentaar behoeft. We vragen ons namelijk af of het beslist zo moet als in het bovenstaande. Of het nodig is, dat een (zeer belangrijke) groep agrarische producenten op deze wijze van leer trekt tegen een andere (ook belangrijke) agrarische groep. En of het gewenst is dit te doen in bewoordin gen als „opruiend geschrift", „psychologische oor logsvoering", „gillen om onesthetisch zaken doen" en door vergelijkingen met „misdadige organisa ties", enz. Dergelijke gespierde taal is wellicht modern en zal het prima doen in een „boulevard blad", maar in dit verband doet een en ander toch wel potsierlijk aan. Een nuchtere boer die het leest zal denken: „Schrijf het maar in gewone taal, dan is het al mooi genoeg". En dan de strekking. Fruit is voor kinderen ge zonder dan snoep. Dat wordt ook door de heer Ferrée niet bestreden. Natuurlijk niet. Toch trekt hij ten aanval tegen de fruittelers. En het merk waardige is daarbij, dat alle voorbeelden die hij geeft op andere groepen betrekking hebben. In feite fulmineert hij tegen de gezondheidsdienst van Liverpool, tegen de Amerikaanse tandartsen, tegen de Zwitserse scholen en tegen de Ned. Ver. voor mond- en tandhygiëne „Het Ivoren Kruis", die affiches verspreidt met het opschrift: „Snoep ver standig, eet een appel". Mogen deze instanties s.v.p. voor de gezondheid van kinderen ijveren, heer Ferrée? Zoekt u bij de tandartsen bijbedoelingen, b.v. meer vakantie wegens minder slechte tanden? Want vooral tand artsen en dokters doen door „opruiende geschrif ten" aan „psychologische oorlogsvoering". Deze heren vormen het brein van het „nieuwe syndi caat ter verovering van de wereldmacht". Neem hen maar eens flink onder handen in een volgend artikel. Blijf paraat, Geheim Agent H. F., doch verleg uw activiteit in een andere richting, want nu had u (Onthouden!) de verkeerden te pakken! A. v. O. Van de veiling te Middelburg ontvingen we een uitvoerig en goed gedocumenteerd overzicht van de afzet van de winterbloemkool in 1967. De oogst was goed, de afzet verliep vlot en de prijzen waren bevredigend. Er was steeds een grote vraag en de handel uit geheel Nederland toonde belangstelling. De middenprijs voor kwaliteit I bedroeg 68,50 per 100 stuks, voor kwaliteit II 44,90 en voor de afwijkende kwaliteit 28,25. Hieruit valt af te leiden dat met tijdig dekken en oogsten, benevens goed veilingklaar maken en sorteren veel geld valt te verdienen. De bloemkool was vrij zwaar; men kwam aan een gemiddelde van 6.3 stuks per kist. Dat de oogst uitzonderlijk groot was, kan men zien aan onderstaand lijstje: Aanvoer en middenprijzen winterbloemkool vanaf 1959. middenprijs jaar stuks per 100 st. 1959 200.129 32,92 1960 173.914 53,05 1961 473.245 34,27 1962 283.727 38,10 1963 1964 43.430 37,20 1965 181.775 53,57 1966 195.124 64,66 1967 568.896 55.32 Opgemerkt kan nog worden dat er voor het komende seizoen aanmerkelijk meer zaad is ver kocht dan voor het afgelopen jaar. Het areaal wordt dus waarschijnlijk flink uitgebreid. De be kende reactie na een gunstig seizoen. Overigens hoeft de afzet bij een groter aanbod geen probleem te wezen. Als het gewas de verzorging maar krijgt die het nodig heeft. SPUITEN TEGEN „LATE VAL" Als het warme weer aanhoudt, brengt het spuiten van groeistoffen tegen late val bij de vroege appel rassen enig risico mee. Het lukt weliswaar goed om voortijdige val te voorkomen, maar de rijping gaat door en wordt zelfs enigszins versneld. Een ras als Stark Earliest wordt gemakkelijk melig en het gevaar voor bar sten is vrij groot, als na een groeistofbespuiting wat laat wordt geplukt. Spuit daarom hoogstens met een lage concentra tie en pluk vooral op tijd.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 6