Cursussen agrarisch vakonderwijs in Zeeland 1967/1968 Nadelige voorsprong Wist V dat 3 (Vervolg van pag. 1) Het is wel begrijpelijk wat hiervan de achter grond is. Nederland ligt toch al zo ver vóór. En wat het zwaarst is, moet het zwaarst wegen. Nu kan men uiteraard zeggen, dat wat Brussel dan niet interesseert toch wel de interesse zal moeten hebben van de Nederlandse regering, maar is dat het geval? SUBSIDIES EN PRODUCENTENGROEPERINGEN Met klem heeft de Nederlandse land- en tuin bouw reeds vele malen betoogd, dat de Nederland se regering een passend antwoord dient te geven op de voortgaande storende subsidiepraktijken in de andere E. E. G.-landen. Om de Nederlandse con currentiepositie te behouden zou ook hier, op zijn minst voorlopig, tot ruimere subsidiëring moeten worden overgegaan, in het bijzonder voor verbe teringen op individuele bedrijven. De Nederlandse overheid heeft echter steeds gewezen op het Brus selse gesprek over de harmonisatie van het subsi diebeleid (het z.g. mededingingsbeleid: wat niet en wat wel mag worden gesubsidieerd en tot hoe ver). Het resultaat van dit beraad in E. E. G.-ver band is tot nu toe alleen maar uitstel geweest. Het heet, dat door andere partners steeds meer ge- eist wordt dat bepaalde nationale subsidies zonder meer toegestaan worden. Het gaat immers om een achterstand, Nederland ligt toch al zo ver vóór. Over de producentengroeperingen is hier al va ker geschreven en daarom deze keer heel kort dit. Met een keur van argumenten wordt het voorstel bestreden om ook hier orde op zaken (wat wel en niet nationaal mag) te stellen. Is dat wel verstan dig, gezien het totale beeld van de Nederlandse positie in het E. E. G.-structuurbeleid? En is het wel verstandig om zo hard te roepen, dat hier niets verbeterd hoeft te worden aan de marktstructuur en aan de afzetmogelijkheden van land- en tuin- bouwprodukten? „VOORLIJK" NEDERLAND Wat de verbeteringen in het kader van de ge meenschapsprogramma's betreft, moet de nationale overheid ook een bijdrage geven naast de E. E. G.- subsidie. De laatste moet het karakter van een extra-voordeel voor de begunstigden hebben. De nationale overheid mag ook zijn aandeel in de be treffende verbetering niet of nauwelijks verminde ren. Maar wat doet een overheid, die in financiële moeilijkheden zit buiten het terrein van de ge meenschapsprogramma's en buiten de zwaarte- puntgebieden? Het is noodzakelijk, dat èn overheid èn landbouwbedrijfsleven zich in de naaste toe komst nog eens goed bedenken op de problemen, die de al dan niet vermeende voorsprong van Ne derland op gaat roepen. Om te voorkomen, dat onze concurrentiepositie in de E. E. G. onverant woord en onherstelbaar wordt verzwakt. Str. HET GEBRUIK VAN LOOFDODENDE MIDDELEN BIJ UIEN Sinds vorig jaar is het de telers van zilveruien toegestaan het middel Tri-PE als loof doder aan te wenden. De van dit middel te gebruiken dosering bedraagt maximaal 80 1, te verspuiten in minstens 500 1 water per ha. De bespuitingen die kort voor het rooien worden uitgevoerd, zijn bedoeld om op een eenvoudige wijze zovéél mogelijk loof te ver wijderen, zodat bij de oogst en verdere verwerking hiervan geen hinder wordt ondervonden. Dat bij zonnig, warm weer het effect van de be spui ting groter is dan bij donker en regenachtig weer laat zich gezien de aard van het middel ge makkelijk verstaan. De laatste tijd wordt ons herhaaldelijk de vraag gesteld of dit middel ook bij andere teeltwijzen (plantuien en zaai-uien) als loof doder te gebruiken zou zijn. Mer. klem wordt er echter op gewezen, dat het gebruik van Tri-PE zowel in plant- als in zaai- uien niet zonder meer verantwoord is. Immers, door het doodspuiten van het loof op een tijdstip waarop het gewas nog niet volledig is af gerijpt, kan zowel de opbrengst maar vooral de kwaliteit zeer nadelig worden beïnvloed. Stichting Nederlandse Uien-federatie, D. HOOGHIEMSTRA. DE EUROPESE LANDBOUWPRIJZEN Minister Witteveen heeft in de E. E. G.-minister raad van maandag ernstige kritiek geuit op een voorstel van de Europese commissie voor vast stelling van een rekeneenheid in de agrarische sec tor. In de landbouw gelden Europese prijzen, die aangepast moeten kunnen worden als een of meer E. E. G.-landen hun munt zouden devalueren. De E. E. G.-commissie wil dut doen via een aangepas te rekeneenheid op basis van de E. B. U.-eenheid (Europese Betalings Unie). Volgens minister Witte veen zou men daarmee echter de landbouwprijzen en het boereninkomen een goudgarantie geven, die in andere sectoren van de economie niet geldt. Hij pleitte derhalve voor een „gewogen gemiddelde van de munteenheden der lidstaten" als rekeneen heid. Dat zou tevens een stap zijn in de richting van een Europese valuta. De raad heeft op dit punt maandag -geen beslissingen genomen. De perma nente vertegenwoordigers hebben opdracht gekre gen deze problematiek te bestuderen. De tijd, waarin aandacht dient te worden ge schonken aan de organisatie van Land- en Tuin- bouwcursussen is weer aangebroken. Gaarne wil len wij dan ook de aandacht vestigen op de vele mogelijkheden, die-er voor de jonge boer of tuinder en de jonge land- en tuinbouwarbeider zijn, om zich verder voor zijn taak te bekwamen. De be staande Land- en Tuinbouwscholen met 'n moderne outillage, zijn hiervoor beschikbaar. Daar een geheel volledig overzicht van de cur sussen niet goed mogelijk is, heeft de Commissie Agi arisch Vakonderwijs in Zeeland getracht met onderstaand overzicht een zo volledig mogelijk beeld van de mogelijkheden tot het volgen van cur sussen te geven. ALGEMENE CURSUSSEN 1. Algemene Landbouwcursus. 2. Algemene Tuinbouwcursus. BEDRIJFSECONOMISCHE CURSUSSEN 1. Elementaire bedrijfsleer. 2. Elementaire bedrijfsleer voor het loonbedrijf. TUINBOUWCURSUSSEN Zogenaamde schakelcursussen. Het doel van-deze cursussen is de teler, die in het bezit is van een er kenning voor een bepaalde teeltrichting en als zo danig geregistreerd, in de gelegenheid te stellen tevens erkend te worden voor een andere teelt- richting in de tuinbouw. 1. Groenteteelt; 2. Bloe menteelt; 3. Bloembollenteelt; 4. Boomteelt. En voorts (geen schakelcursussen): 5. Fruitteelt; 6. Bijenteelt; 7. Champignonteelt. IIAND VAARDIGHEIDSCURSUSSEN la. Houtbewerking voor beginners; lb. Metaal bewerking voor beginners; 1. Algemene cursus voor beginners' 2. Metaalbewerking; 3. Houtbewerking, schilderen, leerbewerking en touwknopen; 4. Steen- en cementwerk; 5. Lassen voor Landbouwers (boog- lassen). VAKVAARDIGHEIDSCURSUSSEN AKKER- EN WEIDEBOUW 1. Motor engebruik (verbrandingsmotoren); 2. Trekkeronderhoud; 3. Landbouwwerktuigen A; 4. Landbouwwerktuigen B. Daarbij kunnen onderscheidenlijk de volgende cursussen gevolgd worden: a. maaidorser, b. hoge- drukpers, c hooibouwwerktuigen, maaikneuzers, hakselaai en lagedrukpers, d. precisie zaaimachine, bietendunmachine, e. bietenrooimachine, f. aard- appelrooimachines. VAKV AARDIGHEIDSCURSUSSEN VEETEELT Op het gebied van de melk winning: 1. Handmelken; 2. Kadercursus handmelken; 3. Machinaal melken; 4. Kadercursus machinaal mel ken; 5. Machinaal melken vlg. de methode één per soon 2 apparaten (PiA-D. Op het gebied van de veeteelt: 1. Beoordeling, toiletteren en voorbrengen paar den; 2. Kadercursus beoordeling, toiletteren en voorbrengen van paarden; 3. Paardengebruik (om gang met en gebruik van het paard); 4. Kadercur sus patrdengebruik (omgang met en gebruik vaa het paard); 5. Klauw verzorging; 6. Hoefbeslag. Op liet gebied van de pluimveeteelt: Korte cursus pluimveeteelt. CURSUSSEN WAARVOOR NOG GEEN MODEL-LEERPLAN IS Tuinbouwbedrijfsleer (deel uitmakend van de cursus vakbekwaamheid hovenier); Bloemsier- kunst A er Bloemsierkunst B; Tuintekenen (aanleg en onderhoud van tuinen); Materialenkennis; Aan komendhovenier (Tweede knecht hovenier); Vak- bek Wfcfcir.heid hovenier (Eerste knecht hovenier). BIJSCHGLINGSCURSUSSEN De mogelijkheid tot het volgen van z.g. bijscho lingscursussen bestaat eveneens. Hiermede worden speciaal bedoeld cursussen vopr teelten onder glas, bijv. tomaten, komkommers, enz. Voorts vestigen wij uw aandacht nog op de cur sussen in: Tuinbouwtechniek, Tuinbouwwerktuigen, Rund veekennis, Rundveebeoordeling (fokvee en mest- vee), alsmede toilettering en voorbrengen van rundvee, Veeverloskunde, Veevoeding Snoeien, Ziekte- en Onkruidbestrijding in de Landbouw, Moderne ontwikkeling in de Fruitteelt. CURSUSGELDEN EN CURSUSDUUR Naar gelang de cursusduur variëren de cursus gelden van 8,tot en met 35,per cursus (onder voorbehoud van wijzigingen). De cursus duur kan overigens sterk variëren; de kortste cursus bestaat uit 24 lesuren en de langste uit 144 lesuren (deze laatste worden meestal over 2 winterhalfjaren verdeeld). WAAR MELDEN? Belangstellenden voor de cursussen kunnen zich aanmelden bij en voor het verkrijgen van inlichtin gen zoals toelatingseisen, cursusduur, hoogte cur susgeld, enz. wenden tot: Ir. G. F. Israël, Dir. Praktijkschool Schoondijke, tel. 01173-483. W. Fase, Dir. Lagere Land- en Tuinbouwschool, Koudekerkseweg 115, Middelburg, tel. 01180-4622. G. Grooters, Dir. Lagere Land- en Tuinbouw school Goes, 's-Gravenpolderseweg 80, Goes, tel. 01100-6186. J. op 't Hof, Dir. Lagere Tuinbouwschool, Vijver straat 1, Kapelle, tel. 01102-603. A. C. van Heusden, Dir. Lagere Land- en Tuin bouwschool, L. Deurloostraat 31, Scherpenisse, tel. 01666-540. J. A. Kooiman, Dir. Lagere Land- en Tuinbouw school, Grachtweg 5, Zierikzee, tel. 01110-3127. E. J. C. Rademakers, Dir. Lagere Land- en Tuin bouwschool, Tabakstraat 18, Hulst, tel. 01140-3275. P. J. L. de Rijk, Dir. Lagere Land- en Tuinbouw school Schoondijke, tel. 01173-289. M. Krijger, „Landbouwcentrum Zeeland" Goes, tel. 01100-644Ó, alsmede bij de plaatselijke organisa toren of de secretariaten van de in de Commissie Agrarisch Vakonderwijs samenwerkende bonden en organisaties, dus ook bij de afdeling Onderwijs der Z.L.M.. Landbouwhuis Goes, tel. 01100-5010. ALS men in het buitenland wat rondtrekt en men het vele natuurschoon bewondert, men tevens steeds meer bewondering krijgt voor het vele mooie in eigen land? Deze week bezocht schrijver dezes drie der grote Zwitsers-Italiaanse meren, Lago Lugano, Lago Co- mo en Lago Maggiore. Men komt onder de bekoring van de wondermooie natuur. Middelhoge gebergten tot 1700 a 1800 m en een weelderige sub-tropische plantengroei. De diverse fruitsoorten zijn goed. We kochten in Luino aan het Lago Maggiore een grote Italiaanse meloen. Deze zag er overheerlijk uit, don kergroene schil en donkerrood vlees, zeer zoet en goed van smaak, maar toch op geen stukken na zo lekker als onze suikermeloenen. En de peren, nu ja, niet slecht, maar we hebben ze op Zuid-Beve land beter. Die wij kochten leken veel op de Ooms kinderenpeer maar hadden meer de smaak van de bij ons „uit de mode zijnde" suikerijpeer. De tomaten zijn van zeer goede smaak, zijn veel groter dan bij ons, maar de hele grote hebben een weinig mooie,, zeer grillige vorm. Nu is dat onze eigen ervaring in Kanton Tessin, tussen het Como meer en het meer van Lugano en dus beperkt. Zeer goed rrvogelijk, dat anderen in dit of andere kan tons nog weer andere ervaring hebben, wantmen struikelt hier over de Nederlanders. Men loopt op de zeer grote markt van Luino en hoort dan vrij regelmatig Nederlands spreken. Ja, de natuur is machtig mooi. Als men op één der toppen van de Monte Generose, onder het genot van een kop koffie of een glaas je bier, de hoge Alpentoppen met hun eeuwige sneeuw in de zon ziet glanzen, wordt men daar stil van, maar sta nu eens bij stormweer op de „Westkapelse diek" of rij eens over de Oosterscheldebrug bij een stevige bries? Geheel anders stellig, maar niet minder indrukwekkend. Ook hier in Zuid-Zwitserland wordt zeer veel gedaan om het wegennet te verbeteren. Tussen Lu gano en Como is een zeer mooie zesbaans autoweg in aanleg. En welke moeilijkheden moeten niet wor den overwonnen om een dergelijke weg met viaducten om een rots heen te leiden of met een tunnel er doorheen te brengen. En het klimaat? In één woord verrukkelijk en zeer gelijkmatig, 's Avonds om 11 uur loopt men ook als Zeeuwse boekhouder in korte broek en overhemd. Dertig graden warmte deert in deze berglucht totaal niet, ook al kost het uiteraard wel eens enige zweetdruppels. Bevalt ons hier best, maar als we straks weer in Goes zijn, zeggen we toch vermoedelijk Oost-West thuis best. Als dit stukje onze lezers onder de ogen komtzitten we hopelijk reeds weer met de wet Inkom stenbelasting e.d. te worstelen. MEIJERS.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 3