Kamperen kan heerlijk z|jn Jongerenaktiviteiten <~Door de <:Vrouw van Uet 'platteland VEE EN VLEES Wie het goede met laat snoep p. J. G. kinderen voor heeft, achterwege 17 I Mevrouw en meneer B. zijn zeer op hun kom fort gesteld. Zij houden niet van spinnen in hun nek, noch van een frisse mier op tafel. Een mid dagslaapje in het hoge gras kan hun gestolen worden, en van een eitje bakken op een primus willen zij niet horen. Mevrouw en meneer B. zijn voor een weekendje kamperen volmaakt onge schikt, „Geen groter gemak dan eigen dak" zeg gen zij. Het echtpaar B. behoort tot een steeds slinken de minderheid. Ook in hun straat staan ieder jaar méér lieden hun autootje of fiets te beladen met tent en toebehoren; de groep naar-de-bossen-naar- de-heide-trekkers wordt groter, onverbiddelijk. Wil dit zeggen, dat het de mensen niet meer in teresseert, waar en hoe zij in hun vrije_tijd slapen en eten, en dat het: „buiten zijn" hun ieder onge mak doet vergeten? De in de laatste jaren ge groeide hausse van kampeerders zou ons dit haast doen geloven. Wisten wij niet beter, dan zouden wij denken dat de luie stoel voor de moderne natuurvorser niets meer te betekenen heeft, dat ITALIË WEER OPEN VOOR KALFSVLEES OVERIGENS TRAGE MARKT Italië laat ons kalfsvlees weer toe. Dit verheu gende bericht deed mr. F. G. van Dijk, de voor zitter van het Produktschap van Vee en Vlees, in de vergadering van 12 juli te Utrecht. Het besluit was door de Minister getekend en kon ieder ogen blik effectief worden. Nadat de Italiaanse grens op 28 maart voor de invoer van Nederlands kalfsvlees was gesloten en na een misère van 2% maand voor de kalvermesters is het dan nu eindelijk zover, dat de export naar het belangrijkste afzetgebied vöor ons kalfsvlees hervat kan worden. Wel blijkt de controle op hormonen gehandhaafd. Gezien de grote belangen die met een onbelemmerde export gemoeid zijn, is het te hopen, dat de mesters zich niet meer zullen laten verleiden om nog hormonen toe te dienen. Want daarmee zouden zij hun eigen bestaan en dat van vele collega's in groot gevaar brengen. SLACHTVEE IN MINEUR Overigens is de stemming op de veemarkten in mineur. Met de slachtveeprijzen wil het tenminste niet vlotten. Misschien kom het, doordat er meer Nederlanders naar het buitenland met vakantie zijn dan er toeristen van elders hierheen zijn ge komen. Mogelijk ook wordt er met het warme weer minder vlees gegeten en hebben sla en eieren de voorkeur wat bovendien nog goedkoper is. Een feit in ieder geval is, dat de rundvleesprijzen betrekke lijk laag zijn, zodat bij invoer uit derde landen de volle heffing betaald moet worden. Maar wat helpt dit, wanneer voor de slachtkoeien uit Denemarken, Engeland en Ierland in België maar de halve hef fing betaald wordt en deze via onze zuiderburen toch in ons land komen? Over dit omleidingsver- keer is al meer gesproken en geschreven. Ook in deze vergadering van het P.V.V. werd zowel van landbouw- als van handelszijde hiertegen ernstig bezwaar gemaakt. De voorzitter zegde toe hierover opnieuw een gedocumenteerde brief aan minister Lardinois te schrijven. Maar verwacht hier niet te veel van. Want de uiteindelijke beslissing ligt bij de Europese Commissie te Brussel en deze toont tot nu toe geen neiging om in te grijpen. Waarschijn lijk vooral, omdat volgend jaar april er een E.E.G.- de frigidaire hem koud laat. Maar wij weten beter. Als voor de bonkige strozak het soepele lucht bed niet in de plaats was gekomep, hadden wij immers velen met geen stok de camping op ge kregen; en wanneer de handige vouwstoelen met schuimplastic zittingen niet uitgevonden waren, wat zouden de kampwachters het rustig hebben. Neen, dé intensivering van het kampeerbestaan heeft niets te maken met een plotselinge verwil dering van de menselijke beschaving. Het is een verschijnsel, dat nauw gepaard gaat aan de ver gemakkelijking van het leven, welke mogelijk is geworden door de opkomst van de plastics en de synthetica. Maak een willekeurige camping-koffer open, en probeer er maar eens een ijzeren bord of een ijzeren kroes in te vinden. U zult vergeefs zoeken, Voor volwassenen is een kunstgebit een voor treffelijk hulpmiddel, maar geen enkele moeder zal wensen, dat haar kleuter met een mondje vol valse tanden ronddartelt. Toch blijkt uit zeer be trouwbare gegevens, dat in Amsterdam een paar twaalfjarige kinderen een volledig boven en onder kunstgebit hebben gekregen, omdat er van hun eigen gebit niets meer te redden viel. Het tandbederf begint in feite al zodra de eerste melk tanden doorkomen en op 5-jarige leeftijd is nog maar 10 procent van de kinder n cariësvrij. De oorzaak? „Snoep". De kinderen van deze1 generatie beginnen ongelooflijk vroeg grote hoe veelheden suiker te eten. De hoofdschuldigen zijn de ouders, familieleden en buurvrouwen. Zo slecht is de toestand van het melkgebit, dat „Het Ivoren Kruis", de Nederlandse vereniging voor mond- en tandhygiëne onlangs haar jaar vergadering aan de noodzaak en de mogelijkheid van kleutertandverzorging heeft gewijd. Vroeger kwa-i aantasting van het kindergebit weinig voor, maar tussen de beide wereldoorlogen en vooral na 1945 is het dieet veranderd. En dit dieet is gunstig om tandbederf te krijgen. Kinderen be ginnen later te kauwen dan vroeger. Het melk gebit is bovendien poreuzer en krijgt heel gemak kelijk „cariës". oriëntatieprijs komt. Dan dus ook een heffing voor; de gehele Euromarkt en geen verschil meer in hef fing tussen de lidstaten. Dan heeft het zgn. omlei- dingsverkeer bij de vee- en vleeshandel ook geen zin meer. Maar intussen zitten we nu nog met dit probleem dat bij de huidige trage markt heel ern stig is. GROTERE VARKENSSTAPEL IN VELE LANDEN Voor de varkens geldt het oude gezegde: ze nemen toe in tal en last. In ons land alleen al 11 mestvarkens en 8 kennelijk drachtige zeugen meer in mei dan in mei 1966. Denemarken met een dubbel zo grote varkensstapel doet het heel wat kalmer aan. Mestvarkens evenveel als vorig jaar mei, echter bij de drachtige zeugen een toename van 4 t.o.v. 1966. Onder redactie van Mevrouw L. N. Huijsman-Griep want zelfs de schalen, die van kristal lijken, zijn van plastic. En bekijk dan die vrolijke place mats eens. Waar is het traditionele, linnen kampeer- laken? Deze kleurige borden-onderleggers zijn er voor in de plaats gekomen; ze zijn gemaakt van Draion, en dus gemakkelijk wasbaar en kleurecht. Ook de dekens en de slaapzakken van Draion voldoen aan de moderne eisen: ze zijn vederlicht, zij kunnen tegen allerlei stootjes, ze geven een gezonde warmte, en wat reinigen betreft zijn ze niet lastig. Kamperen is een heus pretje geworden. Afge zien van de spinnen en de mieren zou het echt wel iets zijn voor meneer en mevrouw B. Mis schien sluiten zij zich straks tóch aan bij de ge lederen der zakslapers en scheerlijntrekkers. Het zou ons niet verwonderen. Jarenlang is door het „Ivoren Kruis" gepropa geerd niet te snoepen, veel te poetsen en twee maal per jaar naar de tandarts te gaan. Vroeger leefde de gedachte, dat het melkgebit er niet op aankwam omdat het toch maar een noodgebit is. Ook hebben kinderen betrekkelijk weinig kies pijn in het melkgebit. Ze gaan als ze ergens last hebben aan de andere kant kauwen en inmiddels wordt de aangetaste kies steeds zieker. De gezond heid komt nu ook in het spel, want bij elke kauw beweging wordt een hoeveelheid bateriën in de bloedbaan geperst. Er kunnen chronische lucht weg-infecties ontstaan en aandoeningen van de maag. De verzorging van het melkgebit is dus een dringende eis. Ouders, geef dus uw kinderen een goede voe ding en heel weinig snoep. Noten zijn gezond en maken het gebit schoon. Kaas is net zo smakelijk als snoep. Lang voeden met pap is eveneens ver keerd. Met tandenpoetsen moet vroeg begonnen worden. Eigenlijk zouden de ouders dit moeten doen voor de kinderen dit zelf kunnen. Maar nog- eens: „Geef zo min mogelijk snoep om tandbederf te bestrijden". Engeland vormt een uitzondering met al geruime tijd een kleiner wordende varkensstapel. Daaren tegen vindt zowel in Duitsland en in de Ver. Staten een vermeerdering plaats en wordt in deze landen voor de tweede helft van dit jaar een groter aantal slachtingen verwacht dan in 1966. Mogelijk heeft de toename van de varkensstapel in verscheidene landen al wat invloed op de markt. Deze is in ieder geval zowel hier als in Duitsland en Frankrijk nogal traag en de prijzen voor de varkens en voor de onderdelen in Nederland zijn wat lager, terwijl de voorraden, spek toenemen. Alleen de vraag naar hammen, o.a. voor Italië, is goed. Wekelijks worden hier 120-125.000 varkens geslacht en het is blijk baar een hele opgave om deze goed kwijt te wor den. M. H. WEDSTRIJDENDAG OOST ZEEUWS-VLAANDEREN Op zaterdag 29 juli wordt de Wedstrijdendag (Midzomerfeest) van de streek Oost Zeeuws-Vlaan deren gehouden. Op het programma staan o.m. trekkerbehendigheid, schilderwedstrijd, fotoher kenning, slaatjes maken, bromfiets-behendigheids wedstrijd. Aanvang 13 uur op het bedrijf van J. D. Haak op de Knol te Hoek. 's Avonds dansen. WIELERCOURS WALCHEREN Op vrijdag 21 juli a.s. organiseert de afd. Middel burg een wielerwedstrijd voor alle P.J.G.-leden. Deelgenomen kan worden op gewone fietsen. De start vindt plaats op de Oranjepolderseweg te Arnemuiden. De afstand is 20 km. PROVINCIALE VEEBEOORDELINGSWEDSTRIJD Door de drie samenwerkende jongerenorganisa ties wordt de provinciale veebeoordelingswedstrijd georganiseerd op zaterdag 22 juli a.s., aanvang 10 uur, op het bedrijf van de heer J. Kodde, Oostweg 11 te Biggekerke.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 17