Groei en prijs bij groene kruisbessen 7 IVE oogst van groene kruisbessen is, naast die van aardbeien uit kassen en bakken, en van de voliegrond, één van de eerste oogsten in de fruit teelt ieder jaar. In Zeeland is de teelt van kruisbes sen niet meer zo belangrijk als in de dertiger jaren. Toen werden jaarlijks miljoenen kilo's groene kruisbessen in de Zeeuwse veilingen verhandeld. Het boomgaardtype van toen leende zich voor de teelt van kruisbessen beter dan nu. Toen werden onder en tussen de hoogstam- en tussen de ruime halfstam- en struikaanplantingen meestal bessen geteeld. Een flink gedeelte daarvan waren kruis bessen, welke ook toen overwegend groen werden geplukt en in onrijpe toestand door de fabrieken werden afgenomen. Bij de sterk toenemende aan voeren daalden de prijzen al vlug tot een peil van slechts twee, of enkele centen per kg. Grote hoe veelheden begonnen door te draaien, ook omdat de waarde welke de groene kruisbessen voor de fa brieken hadden, door andere producten werd over genomen. De belangstelling minderde hard voor deze teelt. Nog een andere oorzaak hiervoor was het hierboven genoemde: de boomgaarden werden an ders aangeplant. Nauwe beplantingen van enkel app^l- en perebomen werden aangelegd. Hierin was geen plaats voor kruisbessenstruiken. In en na de oorlog werden wel percelen volvelds aangeplant. Met de prijzen ging het echter bij de nu veel minder grote aanvoeren niet naar wens. Met als gevolg dat een gedeelte van deze jonge aanplant ook weer werd opgeruimd. De aanvoeren van de dertiger ja ren met miljoenen kilo's per jaar zijn daardoor te ruggelopen tot in Zeeland jaaraanvoeren van rond 100 ton. Hoewel de teelt sterk verminderd is, blijft de teelt voor diegenen welke deze nog trouw bleven, vanzelf nog wel van groot belang. Een heel belang rijk ding is nog steeds: wanneer zal ik met de pluk beginnen, zal ik de nog kleine vruchtjes zo vroeg mogelijk plukken, of zal ik deze eerst wat verder laten uitgroeien? IVE laatste jaren bleek dat geen grote hoeveel- heden groene kruisbessen konden worden ge ëxporteerd, maar wel dat er dikwijls vroeg in het seizoen vraag was naar kleine hoeveelheden hier van. De commissionairs kregen van verschillende exportëurs van groenten al vroeg de vraag of er al wat groene kruisbessen te koop waren? Deze werden dan in kleine hoeveelheden meegezonden met zendingen groenten. Voor de eerste kleine hoeveelheden nog heel kleine vruchtjes werden vooral de eerste paar da gen dikwijls primeur prijzen besteed. Verschillen de telers stonden daarmee meteen voor de vraag: wat te doen? Ten eerste moeten de besjes aleer met plukken te kunnen beginnen aan de minimummaat welke bij export gesteld is voor groene kruisbes sen, n.l. 15 mm doorsnede, voldoen. Uiteraard wordt deze maat het eerst bereikt in beschut liggende percelen met jonge struiken of met struiken welke voldoende gesnoeid zijn. Bemesting, en bestrijding van de Amerikaanse kruisbessenmeeldauw zijn hierbij eveneens belangrijk. Maar ook als de besjes voldoende maat hebben, dan blijft voor iedere teler de vraag: wat zal uit eindelijk het beste resultaat geven, vroeg plukken met weinig kilo's en een hoge kilo-prijs, of enige tijd later plukken met veel meer kilo's welke ech ter een veel lagere kilo-prijs opbrengen? In de praktijk blijkt dat een groep telers er al tijd naar streeft om bij de allereersten te zijn. Al vlug wordt de grootte van de besjes gemeten. Als er maar een kansje is wordt geplukt om de hoge prijzen van de eerste dag of enkele dagen te kun nen bedingen. Als daaraan niet meegedaan kan worden dan wordt al vlug gedacht dat het voor zo'n jaar verloren is. Interessant is de vraag of dit zo is, is het werke lijk nodig om de besjes vroeg heel klein te pluk ken om de beste geldelijke resultaten te bereiken? Uiteraard is dit in geen enkel jaar voorop vast te stellen. Maar enkele gegevens over enkele jaren hiermee opgedaan, zijn van belang voor een mo gelijk antwoord op deze vragen. IN een jaar met een volle kruisbessenoogst wer- den tijdens de plukperiode wegingen van de groeiende besjes gemaakt om de toename in ge wicht te kunnen vaststellen. 30 mei vond de eerste weging van 100 besjes welke toen net de maat van 15 mm doorsnede hadden, plaats. Het gewicht hiervan was toen 210 gram. Op dezelfde dag brach ten de geveilde groene kruisbessen 150 cent per kg op. De volgende wegingen gebeurden op 10, 25 en 27 juni. By een stellen van de eerste weging op 100 om de vergelijking te vergemakkelijken, ontstonden in dat seizoen uit gewicht maal prijs de volgende geldelijke ontvangsten op de achtereenvolgende data: datum gewicht kilo-prijs bedrag in 30 mei 100 150 150,—/100 kg 10 juni 183 51 93,— 25 257 66 170,— 27 262 55 154,— Na een hoge startprijs trad later een sterke da ling in, gevolgd door prijsherstel. Aan het eind van het seizoen daalde deze weer. Het gewicht Kruisbessen plukken bleek de eerste tien dagen wel flink toe te nemen, echter toch niet genoeg om de sterke prijsdaling op te vangen. Twee weken later, bij een iets betere prijs, bleken de bessen zoveel gegroeid te zijn dat de geldelijke uitkomst boven die van de eerste da gen kwam te liggen. De laatste dagen gaf weer enige teruggang te zien. IVAN de resultaten in een jaar met een geringe kruisbessenoogst (tengevolge van nachtvorst beschadiging). De metingen over de verschillen de weken lieten daarbij zien, in verrekening met de veilingprijzen, over de achtereenvolgende we- ken in het seizoen van het plukken van de groene kruisbessen: periode gewicht kilo-prijs bedrag in f le week 100 252 252,— 2e 210 95 200,— 3e 320 99 317,— 4e (le helft) 360 100 360,— 4e (2e helft) 400 50 200,— In grote lijnen dezelfde resultaten als in het eerst genoemde jaar. De beste resultaten werden verkregen kort voor het beëindigen van de pluk voor de industrie. Bij het goeddeels wegvallen van deze vraag was het niet meer lonend om met het groen plukken van de kruisbessen door te gaan. SEIZOEN 1967 IVE tijd van pluk en verkoop van groene kruis- bessen voor '67 is nu achter de rug. De resul taten van de waarnemingen in de oogsttijd gaven voor dit jaar: periode gewicht le week 100 2e 3e 4e 5e 5e (le helft) (2e helft) 152 270 373 391 400 kilo-prijs 192 138 116 115 123 55 bedrag 192,— 210,— 313,— „429,- 481,- 220,- Het blijkt dat het seizoen 1967 niet gelijk ver liep, zoals dat in de twee voorgaande jaren van waarneming het geval was. Wél bleek dat het groei en van de bessen overeenkomst vertoonde met het hiervoor genoemde jaar waarin de oogst minder groot was tengevolge van nachtvorstbeschadiging. Dit was ook in '67 namelijk in sterke mate het ge val. In vergelijking met het eerste jaar met een volle kruisbessenoogst, blijken de bessen in deze jaren groter uit te groeien: een door nachtvorst in grijpende „dunning" werkte een groot uitgroeien van de overblijvende bessen in de hand. HET grote verschil met de voorgaande jaren was dit seizoen te zien aan de kant van de afzet. De prijsvorming vertoonde een ander beeld, de prijsval was minder groot dan anders. Een heel belangrijke factor hierin was dat de industrie, om dat een geringer aanbod verwacht werd, vlugger in de markt was. Kocht deze in het eerstgenoemde jaar in voor prijzen van 5065 cent, in het twee de jaar voor 90100 cent per kg, nu kocht de in dustrie al vlug in voor prijzen van eerst 100, dan van 110116 cent per kg. Terwijl de eerste inzet voor export juist niet zo heel hoog was. Drie fac toren: niet hoge beginprijzen, snelle groei door het overwegend dun hangen van de bessen, en het voor hoge prijzen inkopen door de industrie, be werkten dat de beste financiële uitkomsten dit jaar pas werden verkregen toen de bessen al flink wa ren uitgegroeid. Eerst was de regel: jonge, en ook oudere goed gesnoeide struiken geven vooral als deze op be schutte plaatsen staan, al vlug goed uitgegroeide besjes. Hiermee kan voldaan worden aan de vraag in de eerste dagen voor export met hoge prijzen. Daarna volgt een tijd dat de groei van de bessen de grote prijsval niet voldoende opvangt om tot be vredigende financiële resultaten te komen. Later in het seizoen is de grote groei voldoende om voor lagere prijzen tot evengoede resultaten te kunnen komen. Terwijl de laatste dagen van de groene pluk bleek dat de bessen minder van kwaliteit worden voor de fabriek: lagere prijzen maken de gelde lijke uitkomst te veel minder. In 1967 was het beeld dus anders. De relatief minder dalende prijzen zorgden voor oplopende eindbedragen. De paar laatste dagen bleek de kwa liteit (losser worden van de bessen), echter weer sterk de geldelijke opbrengst te drukken. De haast vaststaande regel: vroeg plukken voor hoge prij zen, dan afwachten tot de vele kilo's weer voor voldoende opbrengst zorgden tot soms meer gelds waarde dan' in het begin van de oogst, ging dit seizoen niet op. De late plukkers waren duidelijk in het voordeel. Zo zullen er voor oogst 1968 weer vragen overblijven. Ook met een terugblik op de resultaten van de hier genoemde drie oogstjaren. v. d. G.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 7