Bloembollennieuws Tulpen - PINGEN VAN DE WEEK a AE. STIENSTRA R.T.C. „Goes" De tulpen hebben de laatste jaren in Zuidwest Nederland nogal enige opgang gemaakt. Volgens de mei tellingen van het C. B. S. was de ontwikkeling van het tulpenareaal als volgt (in ha)Zeeland 1959 2.20; 1962 9.49; 1965 29.54 en 1966 46.09. West Noord-Brabant 1959 24.55; 1962 36.37; 1965 35.04 en 1966 45.94. Een sterke stijging van het areaal is er in Zeeland geweest. In West Noord-Brabant, waar de tul penteelt al van oudere datum is, is de uitbreiding meer geleidelijk gegaan. Dit jaar was de ontwikkeling van de tulpen in het voorjaar erg vroeg. Later is deze door het koude weer zodanig vertraagd, dat het bloemenkoppen over een langere periode moest worden uitgevoerd. Veel loof hebben de tulpen over het algemeen niet gemaakt, maar in de grond ziet het er veelbelovend uit. WANNEER ROOIEN? Het rooien hangt van de toestand van de nieuwe bol af. Als deze lichtbruin begint te worden, kan met het rooien worden begonnen. De huid is dan veerkrachtiger om bescherming te bieden dan wanneer er te lang met rooien gewacht zou wor den. Laat rooien geeft meer kans op beschadiging van de bollen en werkt het zuur in de hand. Soms is het loof al afgestorven, maar is het nog te vroeg om te rooien. Ook het tegengestelde komt voor, m.a.w. dat het loof nog grasgroen is maar dat het toch tijd wordt om te rooien in verband met groeischeuren. Bij het rooien wordt wel eens te weinig op de kleintjes gelet, d.w.z. op de kleine bolletjes of klisters, vooral als er met scholieren wordt gewerkt, met als gevolg veel opslag in een volgend jaar. Dat het opslag een kwalijke zaak is, blijkt wel in de Wieringermeerpolder, waar men verplicht is het opslag op te ruimen. Ploeg zo wei- i nig mogelijk bollen op voorraad, vooral bij felle zonneschijn. Scherm de bollen dan af; het voorkomt windscheuren en kale bollen. DENK OM BESCHADIGING!! Dat de tulpebol gemakkelijk kan worden bescha digd is wel gebleken uit valproeven, genomen op het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek. In proeven is zo goed mogelijk het vallen van tulpe- bollen in de praktijk nagebootst, o.a. het vallen op een gaasbodem of krat van diverse hoogten. Het resultaat hebben we op diverse tentoonstellingen kunnen zien. Het was in één woord verschrikke lijk! Bij de steeds meer toenemende mechanisatie van de oogst zullen we des te meer rekening moe ten houden met de kans op beschadiging. Is uw sorteermachine in orde? Zitten er nog oude ver harde grondresten op de platen? Maak de machine dan schoon, zowel voor als tijdens het sorteren. De trilzeef is een machine die veel beschadiging kan geven. Gebruik hem zo weinig mogelijk. Ook is het nodig om een stukje schuimplastic aan te brengen op plaatsen waar de bollen een val maken. Laat de bollen rollen, in plaats van vallen. Voorkom be schadiging!! Wees secuur, een bol is duur. DROGEN Zorg voor 'n goede en snelle droging. Ruim ven tileren en circuleren. Controleer regelmatig als u droogt. Als de tulpen pelklaar zijn en het drogen wordt voortgezet, springen ze uit de huid. Een goede en snelle droging voorkomt veel narigheid, b.v. „het zuur". Bij het drogen in een gladiolendroogschuur moet eraan gedacht worden dat de tulpen minder lucht nodig hebben dan gladiolen. Bij een te snelle dro ging in een gladiolendrogerij ontstaat verkurking van de buitenste rokken. ORGANISATIE EN ADMINISTRATIE Voor de verwerking van de oogst is een goede organisatie van groot belang. In de drukke oogst tijd werkt u mogelijk met vreemde arbeidskrach ten. Dit geeft meer hoofdbrekens, daar deze men sen vaak het werk niet kennen. Pas daarom bij het DE HEER C. GUILLIAMS OVERLEDEN Vorige week is de heer Camille Guilliams, fruitteler in de Belgische plaats Waremme, overleden. Zijn gezondheid liet al enkele jaren te wensen over, doch het einde is toch nog be trekkelijk vlug gekomen. De heer Guilliams was ook in Zeeland zeer bekend, o.a. door de lezing die hij op de Fruit teeltdag te Goes hield over de peresnoei. De ideeën die hij naar voren bracht, hebben velen tot nadenken en verdere studie gebracht en daardoor de inzichten verdiept. Zijn heengaan zal ook hier worden betreurd. rooien, pellen, tellen enz. een bepaalde regelmaat toe. Zet alies op een vaste plaats, zowel het fust als üe rapers. Geef elke man een bepaalde taak, zodat het werk wordt verdeeld. Tijdens het rooien zal er nog meer aan admini stratie moeten worden gedaan aan veelal het geval is. Als een partij verkocht is en bij het rooien blijkt dat het aantal leverbare bollen lager of veel hoger is dan het gemiddelde, dan moet de koper daarvan schriftelijk bericht krijgen. Het maken van notities in de schuur is ook zeer belangrijk. Vermenging van partijen, zoals vorig jaar veel is voorgekomen, kan erdoor verhinderd worden. Zet op alle bakken welk ras en/of welke partij het is en houdt zoveel mogelijk de rassen bij eikaar. Maak de kaartjes aan de bakken vast. Losse kaartjes waaien door een ventilator gemakke lijk weg. Een nietapparaat kost niet zo veel als het uitzoeken van een aantal partijen die door elkaar zijn geraakt. PLANTGOEDBEWARING Het doel van de plantgoedbewaring is, door een temperatuur behandeling te bereiken: a. een doelmatige verklistering; b. het tegengaan van de wortelontwikkeling vóór het planten; c. een latere opkomst in het voorjaar. Het belangrijkste is wel het bevorderen van een doelmatige verkiistering. Door een juiste tempera- tuurbehandeling wordt getracht de verklistering te bevorderen of tegen te gaan. Dat de tulpen sterk reageren op warmte is ge noegzaam bekend. Door direct na het rooien de tulpen warmte te geven, bereikt men dat de ver klistering wordt tegengegaan. Cultivars die ge makkelijk of normaal verklisteren, bewaart men daarom direct na het rooien 3 a 4 weken bij een temperatuur van 25° C. Cultivars die moeilijk ver klisteren, moeten vanaf het rooien tot begin sep tember bij 23° C. worden bewaard. Bij de temperatuurbehandeling hebben we te maken met drie groepen; Groep I: Cultivars, die gemakkelijk verklisteren; groep II: cultivars, die normaal ver klis teren; groep 3: cultivars, die moeilijk ver klisteren. Te geven temperatuur: 3 EEN van de meest opzienbarende gebeurtenissen van de afgelopen week vonden wij de aan kondiging van de fusie tussen twee grote Neder landse bedrijven namelijk de Koninklijke Zout- Ketjen N.V. en de N.V. Koninklijke Zwanenberg- Organon. Deze fusie kunnen we gerust van histo rische betekenis noemen. Twee grote, zeer goed renderende en financieel sterk staande ondernemin gen, besloten om samen te gaan. In een maand tijds waren de besprekingen hierover tot een goed einde gebracht. Er komt hierdoor een industriële combinatie tot stand met een jaaromzet van 1,6 miljard gulden op basis van de cijfers over 1966. Het is moeilijk te be vatten hoeveel dat is, maar ter vergelijking mag dienen, dat alle Nederlandse groenten- en fruitvei lingen bij elkaar in 1966 een omzet hadden van ongeveer 1 miljard gulden. Niettemin blijken ook na deze fusie, deze be drijven samen nog beslist niet tot de reuzen op chemisch gebied in Europa te behoren. We lazen dat het Engelse I.C.I. concern een jaaromzet heeft van 8,8 miljard gulden. De Italiaanse Montecatini- Edison fabrieken 7,2 miljard gulden en de Duitse Farbenfabriken Bayer 6,2 miljard. Een bedrijf als Hoechst (dat zoals bekend ook in Zeeland een che mische fabriek bouwt) heeft een jaaromzet van meer dan 5 miljard gulden. We zien hieruit duidelijk om welke geweldige bedragen het gaat bij de omzetten van de chemische industrieën. De nieuwe Nederlandse combinatie is dus zeker nog geen grote in Europees verband, maar voor Neder landse begrippen is ze dat beslist wel. In de toelichting op de fusie hebben de besturen van beide bedrijven gezegd, dat zij er van overtuigd zijn, dat een nauwe samenwerking bevorderlijk zal zijn voor een verdere gezonde ontwikkeling van hun aktiviteiten en de belangen dient van aandeel houders en werknemers (22.000). Zowel Kon. Zout-Ketjen als Zwanenberg- Organon, behoren tot de best renderende bedrijven van ons land. De beurskoersen van beide fondsen bewijzen dat men ze ziet als zgn. „groeifondsen". Per 1000 gulden aandelenkapitaal maakte Zwanen- berg-Organon in 1966 een nettowinst van 575, en de Kon. Zout-Ketjen van 440,We zouden dus zeggen dat er geen vuiltje aan de lucht is. Toch is de leiding van deze ondernemingen van oordeel dat ze zo niet verder kunnen gaan, willen zij hun woordje mee blijven spreken in het Euro pese verband. Door deze fusie hebben zij zich sterk willen maken voor de toekomst. Spectaculair was de groei in de laatste jaren, vooral van Zwanenberg-Organon. In 1961 bedroeg de omzet van dit concern nog slechts 250 miljoen. In 1966 was dat ruim 900 miljoen geworden. Kon. Zout-Ketjen zag in deze periode haar omzet toenemen van 274 miljoen tot 688 miljoen. Het zijn allemaal geweldige getallen. Het is als tuinders om er van te duizelen. De mogelijkheid is aanwezig, dat er in de effectenpot van sommigen onzer wel van deze aandelen zitten. Misschien zijn ze daarin terecht gekomen toen indertijd de Albatros-super- fosfaatfabrieken via Ketjen bij Kon. Zout terecht kwamen. Er lijkt alles voor te zeggen om ze voor lopig maar te bewaren. Ondernemingen die mensen aan de leiding hebben met initiatieven en onder nemersschap als hier weer is getoond, behoeven niet bang te zijn van de toekomst. 3 a 4 Groep weken in aug. sept. okt. nov. °C °C °C c C C I 25 20-17 17 17-15 15 II 25 20 20 17 15 III 23 23 25-27 20-17 17 Bij de onderstaande cultivars, die hier het meest worden geteeld, is de mate van verklistering aan gegeven. Cultivar Krelage's Triumph Halcro Preludium Olaf Paul Richter Lustige Witwe Prominence Apeldoorn Mad. Spoor Oxford Brillant Star Renown Groep I II II II II I II II II II I II De bewaring van cultivars die gevoelig zijn voor kernrot en zuur vraagt extra aandacht. Door ruime ventilatie, een goede luchtcirculatie, beperking van beschadiging enz. is veel te bereiken. Als het leverbaar niet nat moet worden afge leverd, geeft het dan direct na het rooien 1 week 23-25° C. DOODSPUITEN Tulpen die voldoende gegroeid zijn, zodat ze uit de huid beginnen te springen, en waarvan het loof nog groen is, kunnen doodgespoten worden met PCP in olie. Hiervoor is nodig 2 x 35 liter/ha. Soms ^^AAROM we op deze fusie zo uitvoerig zijn in gegaan? Omdat ze zeer tot onze verbeelding heeft gesproken. We zijn er werkelijk van onder de indruk gekomen. We gaan nu niet opnieuw be ginnen met naar voren te brengen hoe noodzakelijk het is dat er ook in onze afzetsektor grote dingen gaan gebeuren. Dat ligt wellicht allemaal wat moei lijker, maar niettemin is het goed ons voor ogen te houden en te bezinnen op wat er rondom ons ge beurt. Ook wij als tuinders moeten ons sterk maken voor de toekomst. Gelukkig dat er voor wat ons gebied betreft, aan wordt gewerkt. De voordelen van een nauwe samenwerking bij de afzet komen op dit ogenblik bij de afzet van kleinfruit voor industrie en export duidelijk naar voren. De industrie-aardbeien en frambozen van Zuid-Beveland worden dagelijks centraal verkocht. Dat betekent in de eerste plaats, dat alle telers in dit gebied voor een gelijkwaardig produkt ook een gelijke prijs krijgen. Het betekent ook, dat de hoogst mogelijke prijs wordt verkregen, want op dit gecon centreerde aanbod concentreert zich alle vraag en de prijsvorming wordt hierdoor zonder twijfel gun stig beïnvloed. Vooral aan het prijsvormingsfacet bij een grote samenwerking in de afzetfase van onze tuinbouw- produkten hechten wij grote waarde. Dit is een onderdeel dat zich moeilijk concreet laat becijferen, maar dat het van enorme betekenis is, staat vast. kan met één keer spuiten worden volstaan. Zo niet, spuit dan enkele dagen later nog een keer. Het meeste effect kunt u verwachten als er 's morgens wordt gespoten en er een zonnige dag op volgt. Ge bruik bij het spuiten veel water, een lage druk en een grove druppel en denk om uw buurman. Spuit nooit met gramoxone of reglone uw tulpen dood. Ook niet als er vuil tussen de planten of in de paden staat en als u meent dat het loof al is afge storven.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 6