- UIT DE PRAKTIJK DE OIVE 18 7 9 Let nu op aaltjesaantasting Roestaantasting in tarwe blijft tegenvallen De oogst is weer begonnen Prjjs van vroege aardappelen stelt iets teleur VA LEVENSVERZEKERING WINSTDELING MET EEN OLVEH POLIS 4 Terwijl het toerisme op WALCHEREN hoogtij ■viert, is het in de agrarische sector een enigszins slappe tijd. Het hoogtepunt van de verzorging van de gewassen en de hooioogst is achter de rug. Het wordt nu wachten op de graan- en erwten- oogst en deze hoeft bij gunstige weersomstandig heden weinig extra drukte mee te brengen bij de huidige arbeidsmethoden. Op de akkerbouwbedrijven is er nu gelegenheid enige tijd vakantie te nemen. Dit geldt ook voor de gemengde bedrijven, maar dan zal voor de vee verzorging op de éénmansbedrijven een beroep moeten worden gedaan op de bedrijfsverzorger of burenhulp. De oogst van het veldbeemdgraszaad is alweer achter de rug. Dit is onder gunstige omstandig heden gedorsen. Het vochtgehalte is soms lager dan de norm. Hoewel er altijd nog tegenvallers kunnen zijn wat betreft het uitschonen lijkt de kg-opbrengst goed. Hoe het onderste regeltje zal zijn moet nog worden afgewacht, daar de prijs vorming hierbij ook een woordje meespreekt. Het is nu weer de tijd om de aaltjesaantastin gen in verschillende gewassen waar te nemen. Zo zagen we weer enkele percelen erwten met de gevreesde lichte plekken, wat erwtenmoeheid bleek te zijn, bij de oudere collega's beter bekend als St. Jansziekte. In enkele percelen uien is aantasting door het stengelaaltje te zien, ook wel bekend onder de naam kroef. De „slapers" in de bieten zijn op sommige per celen ook weer present, hetgeen dikwijls wijst op een aantasting door het bietenaaltje. Sommige collega's wijten het „slapen" van de bieten aan vochtgebrek vanwege plaatselijk verdrogende grond. Meestal echter zijn de cysten op de wor tels van de bieten aantoonbaar. Het tegen beter weten in menen dat het een grondkwestie is, is struisvogelpolitiek. Buurman bracht deze week nog enkele haver- pluimen mee. Hij twijfelde of het cultuurhaver of wilde haver was. Het bleek wilde haver te zijn, gevonden op een plaats waar deze nog nooit ge constateerd was. Goede controle op de gewassen op het voorkomen van dit onkruid is nu wel ge wenst. Ze zijn nu zeer goed waarneembaar. Op enkele percelen is al een flinke voetziekte- aantasting door de tarwehalmdoder waargenomen. Op de vroegst gezaaide percelen is de aantasting het ergst. Laat dit een waarschuwing zijn voor de vroege zaaiers. Tot ziens op de Walcherse Agrarische dagen in Lammerenburg. Het droge weer was ideaal voor het oogsten van graszaad. De uitvoering van het ruilverkavelingswerk op NOORD-BE VEL AND maakt goede vorderingen. Ook het tweede bestek is nu aanbesteed. Dit be tekent dat voor we een jaar verder zijn in de gehele westelijke helft van ons gebied het graven van leidingen e.d. klaar moet zijn. Er volgt dan nog een deel van het grondtransport en het leg- rn van drainage. Deze vlotte manier van werken bepaald toe te juichen. Iedereen weet dat tijdens de uitvoering van de werken schade wordt ge leden. Het kapot rijden van grond en gewassen zijn nu eenmaal niet altijd te voorkomen. Snel afwerken is dan, mits in nauw overleg met de betrokkenen, in het algemeen nog maar het beste. Binnenskamers wordt intussen hard gewerkt aan een toedeling van gronden voor het gebied waar in de werken worden uitgevoerd. Verder liggen momenteel de lijst van rechthebbenden en de resultaten van de eerste schatting officieel ter visie in het kantoor te Kortgene. Ieder die vóór de gestelde datum (10 augustus a.s.) geen bezwaar tegen deze gegevens indient wordt geacht er mep in te stemmen. Op basis van deze gegevens wordt dan verder gewerkt. Wat meer regen dan we gehad hebben was vooral voor de aardappelen wel welkom geweest. De in onze streek toch altijd al wat late bladont wikkeling en de droogteperiode hebben tot gevolg dat er nog weinig loof op de aardappelen staat. Voor de inmiddels begonnen oogst werkzaamheden en voor de vakantiegangers is dit weer prima. De karwij is er af en men is volop bezig met het dor sen van de vroege graszaden. Ook de vlasoogst staat voor de deur. Het ziet er momenteel naar uit dat we na enkele jaren van slechte kg-opbreng- sten van erwten, vlas en graszaad dit jaar weer een normale tot zelfs goede oogst Van deze gewas sen zullen hebben. De gele roestsituatie blijft intussen tegenvallen. Ook de Ibis is plaatselijk flink aangetast. De dors- resultaten zullen straks mee beslissen welke ras sen voor uitzaai in aanmerking komen. Een lange rij waaruit we moeten kiezen wordt het niet, dat staat inmiddels wel vast. In WEST ZEEUWS-VLAANDEREN zijn we reeds weer met de oogst van enkele gewassen be gonnen. De vroege aardappelen vallen niet tegen. Opbrengsten van 25 a 30 ton per ha worden ge noemd. Verder is ook de graszaadoogst door het gunstige weer al een flink eind gevorderd. Vorig jaar verliep dit niet zo vlot. De opbrengsten van het graszaad zullen redelijk goed zijn. Van karwij worden geen hoge opbrengsten verwacht. Graszaad en karwij zijn twee teelten welke op veel bedrijven uitstekend in de vruchtwisseling passen. Door vermindering van het vlas- en erw tenareaal wordt het echter steeds moeilijker hier voor een geschikte dekvrucht te vinden. Een en kele boer heeft karwij onder gerst uitgezaaid. Het ziet er momenteel niet naar uit dat van deze karwij een goede stand mag worden verwacht. In veel karwijpercelen komt klein-hoefblad voor. Wellicht is dit het beste te bestrijden door een bespuiting met 5 a 6 liter 2 - 4 - D-aminezout. Dit middel kan zonder een mechanische voorbe werking al vrij snel na de karwijoogst worden gespoten, aangezien het hoefblad nog steeds in volle groei is. Een grondbewerking kan dan vijf weken later volgen. Ook in veel andere gewassen komt klein-hoefblad voor. Het zou m.i. goed zyn, indien na het ruimen van deze gewassen zoveel mogelijk een chemische bestrijding zou worden uitgevoerd. Het klein-hoefbladprobleem wordt steeds groter. We zullen als boer drastisch moe ten ingrijpen, want wat helpen goede zaadonkruid bestrijdingsmiddelen in het voorjaar in de hak- vruchten, als er sprake is van een min of meer sterke wortelonkruidbezetting in de betreffende percelen. We besteden verder ook te weinig aan dacht aan de bestrijding van dit lastige onkruid in sloot- en wegkanten. Van hieruit komt het in de percelen. Spuiten met 2,4 - D kost niet zoveel. Over het algemeen is de stand van de gewassen niet slecht. De tarwe zit met het gele roestpro- bleem wel in een moeilijke hoek. In alle rassen, op Felix en Flevina na, komt gele roest voor, terwijl genoemde rassen in veel gevallen bruine roest bevatten. De rassen Tadorna, Sylvia, Ibis en Gaby zitten flink onder de gele roest en het ziet er naar uit dat sommige percelen een opbrengst depressie zullen te zien geven van 4050 °/o. De luizenbestrijding is dit jaar een hele toer geweest. Enkelen hebben 3 x gespoten, terwijl on geveer 30 van de telers slechts een éénmalige bespuiting hebben toegepast. Het zal blijken dat dit te weinig is geweest, daar er toch veel luizen werden geteld, ook van de groene bladluis. Er kan dan plaatselijk ook veel vergelingsziekte worden verwacht. De laatgezaaide bieten (dit zijn er maar weinig) vertonen een flinke achterstand op de vroeg- gezaaide. Een opbengstverschil van 10 ton per ha kan er wel in zitten. De oogst van de eerste landbouwprodukten is op THOLEN en ST. PHILIPSLAND begonnen. De eerste graszaadpercelen zijn gedorsen; de op brengst daarvan viel doorgaans niet tegen. De weersomstandigheden voor dit werk waren uit stekend. Het zal nu vooral van de uitbetalings- prjjzen afhangen in hoeverre deze teelt zich in onze streek zal handhaven. Over de uitbetalingen van het afgelopen jaar is men maar zeer matig tevreden. Dit laatste is eveneens het geval t.a.v. de prij zen van de vroege aardappelen. Ook al heeft men een goede opbrengst per roe, dan nog is de finan ciële opbrengst aan de matige kant. De import van Belgische aardappels speelt ons parten. De aanvoeren op de veilingen zijn helemaal niet over weldig groot, maar desalniettemin loopt het nog steeds niet vlot. Het lijkt er steeds meer op, dat kwaliteit minder wordt gewaardeerd dan enkele jaren geleden. Tholen, met zijn Gevantho-aard- appelen, heeft altijd al een goede naam gehad in den lande. Meestal kwam dat in de betaalde prijs tot uiting. Tot nu toe is deze tendenz niet aan wezig. Wellicht gaat hierbij ook de verpakte vroege aardappelen een drukkende rol spelen. De huis vrouw blijkt toch steeds meer inkopen te doen in de grote supermarkten en zelfbedieningszaken en zij neemt dan ook gemakkelijk een zakje aard appelen mee. Vermoedelijk zonder zich voldoende (Zie verder volgende pagina)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 4