J VRIJDAG 14 JULI 1967 55e Jaargang No. 2889 Prijsvoorstellen E.E.G.-commissie Frankering bij abonnement: Terneuzea IR. C. S. KNOTTNERUS Door de pers is ruime aandacht geschonken aan de datum van 1 juli 1967, de datum waarop voor vele landbouwproduk- ten de gemeenschappelijke markt werkelijk is begonnen. Ik kan mij voorstellen, dat velen hiervan hebben kennis geno men met de gedachte: zou er nu werkelijk veel veranderen? Dat is wel begrijpelijk. Er zal ook waarschijnlijk niet veel veranderen in aie zin, dat ineens de prijzen van de produkten of het afzetpatroon van de produkten van de ene dag op de andere anders gaan worden. Wij zullen er voorlopig, althans de eerste maanden denk ik, weinig van merken. Maar op den duur zal de markt zich wel degelijk gaan aanpassen. Er ontstaat een situatie waarbij de prijzen van de produkten en de kosten van de produktie in" de verschillende landen geen onnatuurlijke verschillen meer vertonen. Nu is het zo, dat de verschillen aan de grens niet alleen waren terug te voéren op het bestaan van heffingen als gevolg van het land- bouwprijsbeleid. BLIJVENDE VERSCHIEfcEN Er blijven nog veel andersoortige, wat wij noemen, con currentievervalsingen over, zoals belastingen, premies so ciale voorzieningen, subsidies, enz. enz. Het is zeker, dat de ongelijkheid in belastingen, die waarschijnlijk nog een tijd lang zal voortduren, nog tot maatregelen aan de grens blijft leiden. Het importerende land meent immers, dat pas gelijk heid van concurrentie bestaat als over geïmporteerde pro dukten eenzelfde belasting wordt geheven als over in Jat land zelf geproduceerde goederen is betaald. Het exporte rende land wordt hierdoor dan wel gedwongen de over deze goederen betaalde belastingen bij de grens terug te beta len. Zolang deze belastingen niet gelijk zijn zal er nog wel geen sprake zijn van een opheffing van de douanediensten en zal het oponthoud aan de grens nog wel niet tot het verleden behoren. Voorzover de sociale premies op produk ten worden geheven, wat b.v. in Frankrijk het geval is, kan dit tot dezelfde moeilijkheden aanleiding geven. We moe ten dus goed beseffen, dat alleen voor maatregelen ter on dersteuning van de marktprijzen de gelijke behandeling een feit is geworden. De richtprijzen en ook de interventieprijzen zullen in alle landen van de gemeenschappelijke markt dezelfde zijn. Juist om het vaststellen van deze richtprijzen en interventieprijzen zijn in de afgelopen jaren langdurige zittingen van de Minis terraad gehouden. Het verkrijgen van overeenstemming was vaak een moeilijke zaak maar het is uiteindelijk toch gelukt. Evenals in Nederland zullen deze richtprijzen wel niet voor langer dan één jaar worden vastgesteld, leder jaar opnieuw dienen deze prijzen te worden bekeken en moet wijziging worden overwogen. In dit licht nu moeten de onlangs bekend geworden prijsvoorstellen van de E. E. G.-Commissie worden bezien. Voor ons in Nederland, maar ook voor boeren in an dere landen, zitten hier duidelijk twee problemen aan vast. Ten eerste dat van de hoogte van de prijzen: op welke wijze moet men beoordelen of zij de juiste hoogte hebben? Ten tweede: op welke manier kunnen de landbouworganisaties in de verschillende landen de hoogte van deze prijs beïn vloeden? Ik zou beide vragen eens wat nader willen belichten. HOOGTE VAN DE PRIJS Wij waren in Nederland eraan gewend, dat de hoogte van de garantie- of richtprijs werd vastgesteld aan de hand van L. E. I.-berekeningen. Wij hebben zelfs een tijd gekend, dat voor ieder produkt de kostprijs werd uitgerekend; de gewo gen gemiddelde kostprijs van de gebieden was dan de ga rantieprijs. De laatste jaren is van deze gemiddelde kostprijs wat afgeweken en hebben wij meer gemikt op het redelijk inkomen van de boer. Dat was gedeeltelijk al met het oog op het in de E. E. G. gekozen systeem. In enkele van onze part ner-landen - heeft men immers geen kostprijsberekeningen, althans niet zodanig dat ze door iedereen als betrouwbaar worden aanvaard. Om nu toch ten behoeve van het E. E. G.-beleid een zeker inzicht te hebben ïs in oprichting het z.g. landbouwinforma- tienet, waardoor men in de toekomst wel over betrouwbare gegevens uit alle E. E.G.-landen zal kunnen beschikken. In Nederland is bij de uitwerking van dat E. E. G.-informatienet het L. E. I. natuurlijk nauw betrokken. Vandaag de dag zijn er dus wel voor Nederland, maar nog niet voor de andere E. E. G.-landen betrouwbare gegevens beschikbaar op basis waarvan men tot verantwoorde richtprijzen van granen, melk, slachtvee, suikerbieten enz. zou kunnen komen. (Zie verder pag. 3.) Het oogsten van kleinfruit is in volle gang. De pluk wordt begunstigd door goed weer, zodat alles vlot verloopt en er weinig kwaliteitsverlies is wegens rot, barsten van vruch ten e.d. Mede dank zij de schoolvakanties is er een ruim aanbod van plukkers en pluk- sters. In dit nummer o.m.: Uit de praktijk pag. Uitslagen premiekeuringen voor merries te Zierikzee en Scherpenisse pag. Bloembollennieuwspag. Groei en prijs bij kruisbessen pag. Vervolg van de notulen van de vergadering van het H.B. der Z. L. M. pag. Fokveedagen te Zaamslag en Kloosterzande pag. Fruitteeltnotitiespag. Varkensfokdag Kloosterzandepag. Marktberichten en Plattelandsjeugdpag. Diplomauitreiking R. M. L. S. te Schoondijkepag. 4 5 6 7 8/9 10/11 12 13 17/18 18

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 1