PLATTELANDSJEUGD Jongerenaktiviteiten Diploma-uitreiking R.M.L.S. Schoondijke KORTE WENKEN Minimumprijzen bramen P. J. G. Kalktips BEZOEK AAN SAEFTINGE Voor de laatste maal een herinnering aan de excur sie naar het Verdronken land van Saeftinge, op zater dag 15 juli, georganiseerd door de afd. Axel-Zaamslag. Vertrek om 13.30 uur van de Markt te Hulst. Zorg voor stevige kleding en waterdicht schoeisel. SCHUURFEEST SCHOUWEN De afd. Schouwen-Duiveland organiseert op zater dag 15 juli haar jaarlijkse Schuurfeest. Deze keer vindt het feest plaats op de boerderij van de heer C. J. van AANPASSING ONDERWIJS De directeur, ir. J. Roest, gaf een kort overzicht van de resultaten bereikt met het nieuwe leerplan. Het was voor de tweede maal dat aan een groep leer lingen het B-diploma uitgereikt kon worden. We zijn blij met deze zwaardere opleiding, aldus de heer Roest, omdat hiermee een nog betere vorming voor het on dernemerschap in de landbouw kan worden geboden en bovendien de mogelijkheden voor verdere studia groter zijn. Er wordt nog steeds gewerkt aan verdere verbeteringen en er zullen nog vele veranderingen komen, zeker na het in werking treden van de Mam moetwet. De heer Roest bracht dank aan de Directie Landbouwonderwijs, die deze ontwikkeling had mo gelijk gemaakt en Schoondijke als proefschool had aangewezen. Dank aan de Commissie van Toezicht, waarin vertegenwoordigd de drie Standsorganisaties, die vanuit de praktijk hun steun en medewerking ver leenden; dank ook aan de leerlingen, die hebben mee gewerkt de proef te doen slagen, al hebben ze dit niet altijd zo gevoeld. Ir. Roest reikte vervolgens de diploma's uit aan de geslaagden, waarbij hij traditiegetrouw voor ieder een toepasselijk woord had, waarin karaktereigen schappen en prestaties naar voren werden gehaald. Aan M. Quaak uit Kloosterzande werd een boekenbon uitgereikt, omdat hij de hoogste prijzen had gemaakt bij de fictieve verkoop van produkten aan de hand van de marktprijzen. HUIZINGA-MEDAILLE De heer Verbrugge kon vervolgens de Huizinga- medaille uitreiken aan C. van Melle uit Zuidzande. De Huizinga-medaille (genoemd naar Dr. D. S. Huizinga, oprichter der R. M. L. S. te Schoondijke) wordt uitge reikt aan de leerling die een 8 gemiddeld heeft op zijn eindlijst en bovendien als eerste eindigt. De heer Verbrugge wekte de gediplomeerden op mee te werken aan de instandhouding en verbetering van de leefbaarheid en welvaart van hun streek. „De school is nu bijna 25 jaar geleden tot stand gekomen door samenwerking van de gehele landbouw; nu wordt jullie gevraagd je genoten opleiding in dienst te stel len van deze landbouw". De heer Joh. de Feijter, wethouder van Schoondijke, bracht namens de gemeente felicitaties over. Er wor den in de huidige tijd vele eisen gestetó aan een land bouwer en hiervoor is een goede opleiding een ver eiste. De tijd is voorbij, aldus de heer De Feijter, dat men kon zeggen: „hij is dom genoeg om boer te zijn". Westen, Oude Polderdijk 2, Zierikzee. Aanvang 18 uur. Als extra attractie is er dit jaar een pannekoeken- maaltijd. Degenen die hieraan willen deelnemen moe ten een bord en bestek meebrengen. WIELERWEDSTRIJD WALCHEREN De afd. Middelburg e.o. houdt op vrijdag 21 juli een wielerwedstrijd voor alle P. J. G.-leden. De start vindt plaats om 19 uur in de Oranjepolderseweg te Arnemuiden. Er mag uitsluitend op gewone fietsen worden gereden. De afstand is 20 km. De heer I. de Bruijne, voorzitter van de Kring West Zeeuws-Vlaanderen der Z. L. M., sprak vervolgens na mens de 3 standsorganisaties (C. B. T. B., N. C. B. en Z. L. M.). Tot de gediplomeerden zei hij: „Misschien hebben jullie het gevoel, dat je er nu bent, maar het begint pas. De theoretische kennis moet nu in de prak tijk worden toegepast". De heer E. Ferket sprak gelukwensen uit namens de Vereniging van Oud-leerlingen. Via de Oud-leer lingen Vereniging is het mogelijk het contact met de school te bewaren. De heer S. van Hoeve, oud-voorzitter der leerlingen vereniging, sprak een dankwoord namens de geslaag den. Hij bood een ets aan van schilder P. de Bodt, ter verfraaiing van het interieur der school. Tot slot bedankte de heer Roest de sprekers en vroeg de ouders hun zoons de kans te geven een vol waardig ondernemer te worden. Het gezin is nog altijd de grondslag van onze maatschappij en hierin zullen de kinderen ook een belangrijk deel van hun oplei ding moeten vinden. De avond werd besloten met een feest in zaal Wijf fels. Het einddiploma 1967 ontvingen: B-richting: P. Basting te Retranchement; J. Becu te Groede; E. Brakman te Oostburg; D. Dieleman, P. Dieleman, K. van Hoeve en J. de Regt, allen te Zaam- slag; S. van Hoeve te Axel; J. de Jonge en J. Riemens, beiden te Hoek; C. van Melle te Zuidzande; J. Min- derhoud te Westkapelle; J. Murre te Terneuzen; M. Quaak te Kloosterzande; J. van de Voorde te Philip pine en G. van Waes te Schoondijke. E-richting: J. Gielleit te Biervliet; J. Haverbeke te IJzendijke; R. de Jonge te Schoondijke; J. Risseeuw te Groede; G. van de Sluis te Retranchement; C. van 't Westeinde te Groede. Afgewezen: geen. Gediplomeerd na herexamen: 2. Bevorderd van le naar 2e klas werden de volgende leerlingen: B-richting: A. Barbé te Philippine; Cl. Bonte en E. Bonte, beiden te Aardenburg; J. Dees te Cad- zand; J. Duerink te Terneuzen; F. Haverbeke en T. van Waes, beiden te IJzendijke; A. Jansen te Sluiskil; J. de Jonge te Biervliet; P. Lako te Groede; F. Sturm te Waterlandkerkje; P. van de Vijver te Hoek. E-richting: S. Dhont te St. Kruis; M. Dekker en M. Dieleman, beiden te Zaamslag, J. Lambregts te Aar denburg; P. de Martelaere te Groede; J. Ramondt te Sas van Gent. Niet bevorderd: 2. Voorwaardelijk bevorderd: 2. CRISISTOESTAND VOOR BLOEMKOOL ■^yORIGE week werd in dit blad geschreven over het besluit van de Nederlandse regering om steun te verlenen bij het ontstaan van een zgn. „crisistoestand" bij de afzet van bloemkool. Ondertussen is per vrijdag 7 juli een crisistoestand voor dit produkt ingetreden. Dat wil zeggen dat de prijs gedurende de overeengekomen periode beneden de vastgestelde interventieprijs is gebleven. Het in gaan van deze crisistoestand betekent, dat de re gering steun verleent op de bloemkool die op de veilingen is doorgedraaid. De tuinders zelf merken daar niet direct veel van, want zij krijgen normaal de vergoedingsprijs via de minimump rij zenfondsen van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen. De overheidssteun komt echter ten goede aan dit minimumprij zenfonds en dit kan betekenen dat de tuinders minder heffing hebben op te brengen. Het is echter te hopen dat de crisistoestand niet te lang zal duren want het betekent dat de telers te weinig voor hun produkt ontvangen. De ophoudprijs van bloemkool is op het ogenblik 15 cent per stuk en de mindere kwaliteiten en kleinere maten draaien op sommige dagen door. Het is een bekend ver schijnsel dat de afzet van bloemkool moeizaam gaat in zomerperioden met hoge temperaturen, maar niettemin is het voor de teler een trieste zaak. Ook in Zeeland zijn er heel wat die met deze problemen op het ogenblik te maken hebben. NIET IEDERE VEEHOUDER heeft voldoende ruwvoeder of stro van het eigen bedrijf en moet daarom wat aankopen. Ga tijdig na welke voeder middelen en welke hoeveelheid u zult moeten aan kopen. U kunt dan nu reeds afspraken maken voor de aankoop van hooistro of bietenblad. DIT JAAR zijn heel wat erwtenpercelen bespo ten met een bodemherbicide zoals simazin, cam- parol, campagard of ivorin ter bestrijding van het onkruid. Na conservenerwten worden nogal eens vaak wikken voor gr oenbemesting ingezaaid. Wan neer geen overdorsering is gebruikt, zullen de wik ken geen nadeel hebben van het in de erwten toe gepaste bestrijdingsmiddel. IN DE MEESTE aardappelbewaarplaatsen wordt geventileerd met een ventilator van 3 pk bij 144Q toeren per minuut. Op een vloer van 40 m2 kunt U graszaad met een vochtgehalte van 30 in 7 dagen drogen wanneer U niet dikker stort dan 30 cm. Is de laag 60 cm hoog, dan wordt de droogduur 9 dagen. BIJ EEN HOOG VOCHTGEHALTE is het beter niet hoger te storten dan 30 cm en denk er ook aan het graszaad regelmatig om te scheppen. Bij het drogen met verwarmde lucht moet u de eerste 48 uur toch geen verwarmde lucht gebruiken en daar na te temperatuur maximaal 30° C. Voor behoud van de kiemkracht en ter voorkoming van koek- vorming is dit nodig. DE VARKENSFOKKER gaat het de laatste jaren goed. Wanneer U uitbreidt, of een nieuwe varkens- fokstal heeft gebouwd, probeer deze dan ook zo snel mogelijk vol te krijgen. Let bij de aankoop vooral op het exterieur (want dat bepaalt de slacht kwaliteit) de vererving en het aantal tepels van de zeug. Koop voor uw geld iets goeds'. OP VELE GEMENGDE BEDRIJVEN kan het bouwland een grotere bijdrage leveren in de finan ciële resultaten. Daarvoor is een andere gewassen- keuze en vooral ook het gebruik van hoogproduk- tieve rassen nodig met een daaraan aangepaste be mesting. STRAKS NA DE OOGST heeft men een goede gelegenheid om percelen met een onvoldoende kalktoestand in orde te brengen. Bij de stoppel bewerking van graanpercelen en bij het rooien van aardappelen kan de kalk goed door de grond wor den gemengd. OP LICHTE GRONDEN, die behalve te weinig kalk meestal ook te weinig magnesium bevatten kan het beste gebruik worden gemaakt van mag- nesiumhoudende kalkmeststoffen zoals Dolokal en Winterswijkse Dolomiet. Kleigronden hebben voor het verkrijgen van een goede structuur zowel kalk als organische stof nodig. Daarom geeft schuim aarde op deze gronden uitstekende resultaten. OP PERCELEN WAAR DE KALKTOESTAND reeds eerder in orde is gemaakt, moet in het ver volg regelmatig een lichte bekalking worden ge geven om achteruitgang te voorkomen. Op zand gronden 400 en op kleigronden 800 kg koolzure kalk per ha per jaar. Behalve de reeds genoemde kalkmeststoffen kan hiervoor ook goed een fos faat; kali- en magnesiumhoudende kalkmeststof, de Fosma-Kencica, gebruikt worden. Men behoeft het gewas dan verder alleen met stikstof te be mesten DE ophoudprijs voor bramen is ten opzichte van het vorig jaar met 10 cent per kg verhoogd en gesteld op 70 cent. Ze is maandag 10 juli in werking getreden en geldt tot nader order. De vergoedingsprijs bij eventuele doordraai be draagt voor de kwaliteiten I en II eveneens 70 cent per kg. Voor afwijkende kwaliteit wordt bij door draai geen vergoeding uitbetaald. Dit seizoen zal over bramen geen heffing verschuldigd zijn. Moge lijk in de komende week zal de aanvoer van dit produkt op de Zeeuwse veilingen gaan beginnen. Het bramenareaal is de laatste jaren vrij stabiel in ons gebied. De stand van het gewas is op het ogen blik overwegend goed te noemen. HUIZINGA-MEDAILLE WEER UITGEREIKT lyNSDAGAVOND 4 juli vond aan de R. M. L. S. ïe Schoondijke de diploma-uitreiking plaats aan 22 ge- slaagde leerlingen, 16 uit de B-richting, 6 uit de E-richting. De schoolzaal was geheel gevuld met be langstellenden, waaronder de ouders der leerlingen, vertegenwoordigers der verschillende landbouworgani saties en vrouwenorganisaties, directeuren van verschillende scholen, vertegenwoordigers van het ge meentebestuur en de kerken in Schoondijk, leraren m et hun dames en oud-leerlingen. De voorzitter van de Commissie van Toezicht, de heer M. J. Verbrugge, wees er in zijn openingswoord op, dat in afwijking van voorgaande jaren de diplo ma-uitreiking nu 's avonds in plaats van 's middags werd gehouden. De koffiemaaltijd die de geslaagden voorheen aangeboden kregen is hiermee komen te vervallen; in plaats hiervan zullen ze een blijvend aan denken aan de school ontvangen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 18