De varkens op de fokdag te Kloosterzande "Jba®-: KORTE WENKEN De veestapel in mei 1967 19 DE fokvarkensdag vanwege de Streekontwikkeling StoppeldijkWalsoorden gehouden op 24 juni j.l. in Kloosterzande is in alle opzichten geslaagd. De inzending bestond uit 54 individuele nummers. De publieke belangstelling van zowel varkensfok kers als mesters was goed. De vraag naar varkens met goede slacht- en gebruikseigenschappen wordt steeds actueler en het is momenteel beslist niet pre cies eender, welke varkens men fokt of mest. De finan ciële uitkomsten zijn voor een belangrijk deel afhanke lijk van het type varken en de erfelijke aanleg voor voederbenutting. Aangaande de kwaliteit van de inge zonden dieren kunnen geen vergelijkingen aangehaald worden van voorgaande fokdagen, aangezien deze fok dag voor het eerst georganiseerd werd. Volstaan moet worden met een omschrijving van de huidige stand. Gesteld mag worden, dat het type van de aangevoerde dieren in doorsnee van goed gehalte was; op de ont wikkeling der dieren en de sterkte van het beenwerk werd echter nogal eens een aanmerking gemaakt. Deze waarneming, die veelal een gevolg is van een te schrale opfok en minder doelmatige methode van varkens houden is nog voor verbetering vatbaar. Voordat overgegaan wordt tot het omschrijven van de belangrijkste uitslagen, releveren wij eerst de ge houden beoordelingswedstrijd. Een vijftal zeugen wer den hiervoor in de ring gebracht, welke op volgorde van kwaliteit geplaatst moesten worden. Het hoogste aantal punten scoorden mevr. A. de NijsBorm te Boschkapelle en de heren M. de Theye te Hulst en W. de Ridder te Zuiddorpe. Na loting werd de ere prijs aan mevr. A. de NijsBorm uitgereikt. DE BEREN In de rubriek oudere dekberen werd Rob 1044 P van A. Krieckaert te Hengstdijk met een eerste prijs be kroond. Rob is door de jury omschreven als een lange, goedsoortige beer met wat kale onderham. Bij de in 1965 geboren beren werd de 1 A post inge nomen door Benno 1115 P van beerhouder P. Th. de Caluwé te Koewacht-. Deze bijna anderhalfjarige beer heeft goede verhoudingen in zich en munt vooral uit in bespierirg in de bovenbouw. Na afloop van de individuele keuringen werd deze beer met het hoogste predikaat van de dag getooid. Ran 1112 P van beerhouder J. Pieters te St. Jansteen, een René 1041 P-zoon, gefokt door J. Segers te Clinge, volgde in deze klasse. Deze best ontwikkelde beer heeft een goede bespiering in de bovenbouw doch mist wat in de diepte van het achterstel. De hierop volgende klasse jongere beren had een beste toonaangever aan Bart 1217 P van P. Th. de Caluwé te Koewacht. Deze kleinzoon van de bekende Brabantse Elitebeer Bram 5734 E heeft een fraai type met gevulde achterhand. Het res.-kampioenschap.werd aan deze beer toegekend. In dezelfde klasse werd Mark 1202 P van P. A. de Koek te Walsoorden met Bart 1217 P, geb. 27-6-1966. Eieg.: P. Th. de Caluwé te Koewacht. Res. kampioen dekberen fokdag Kloosterzande 24 juni 1967. ZEUGEN Bij de oudere gedekte zeugen werd Tine 4997 van A. K. Scheele te Boschkapelle met een eerste prijs bekroond. Bij de hierop volgende klasse zeugen, ge boren in 1965, werden Agnes 5918 van J. de Theye te Walsoorden en de nog niet met naam getooide zeug no. 11726 van dezelfde eigenaar als eersten geplaatst. Eerstgenoemde zeug heeft beste verhoudingen, ge paard gaande met ontwikkeling en lengte, hetgeen haar de hoogste onderscheiding „kampioene" aan het hok bezorgde. Tinneke 5920 van G. Bral te Boschkapelle was in haar rubriek favoriet, gevolgd door zeug no. 1018 lo. van J. de Theye te Walsoorden. De jongere klasse gedekte zeugen werd door de jury omschreven als een iets onregelmatige klasse met beste kopgroep. De 1 A prijs en de 1 B prijs was in deze rubriek voor respectievelijk Frieda 5940 en Fina 5938 van O. Verbist te Boschkapelle. Mientje van W. van legem te Jiulst verwierf in deze rubriek de 2 A prijs. Aan Frieda werd in de namiddag de titel van res.-kampioene verleend. De goedsoortige door Cam. Inghels te St. Jansteen gefokte opfokzeug no. 13676 van J. de Theye te Wal soorden verkreeg in haar rubriek de 1 A prijs. Bij de opfokzeugen werden vervolgens nog eerste prijzen toegekend aan dieren van P. A. de Koek te Walsoor den en R. de Nijs te Boschkapelle. Bij de zeugen met biggen werden de volgende zeu gen met een le prijs bekroond: Fabiola 5944 en Bea 5943 beide in eigendom van J. de Bakker te Bosch kapelle en aan Astrid 5942 van J. de Theye te Wal soorden. Zeug Greta van J. Verdurmen te Hulst ver diende met haar kroost een 2e prijs. Een waardig sluitstuk van deze zo goed geslaagde fokdag vormde de collectiekeuring. Bij de bedrijf s- collecties verwierf J. de Theye te Walsoorden een 1 A prijs met een drietal goed bij elkaar passende, tvpi- sche zeugen. Met 1 B werd de groep van O. Verbist te Boschkapelle gewaardeerd. ALS U NOG „wilde haver vrij" bent, kunt U zich gelukkig prijzen. Pas echter op dat U ook geen wilde haver krijgt. Een grote overbrenger is de maaidor ser, wanneer deze van een besmetperceel naar een vrij perceel gaat. Bovendien moet U ook voor zichtig zijn met stroaankoop van bedrijven met wilde haver. EEN GRASZAADSTOPPEL moet direct na de oogst worden bewerkt en de zode verfijnd met de frees of schijvenegge. Voor een goede en snelle vertering zijn herhaalde bewerkingen nodig waar bij U er vooral om moet denken op kleigrond geen zeer grove kluiten te maken. Een goed bewerkte stoppel en snel verteerde zode geven een uitste kende structuur voor het volgende gewas. HEBT U EEN VROEGE GRASZAADSTOPPEL die al op tijd is bewerkt en verfijnd op bovendien voldoende diepte, dan is een grondbedekking aan te bevelen. U kunt daartoe zeer goed wikken ge bruiken. Door de grondbedekking en het vochtig houden van de grond loopt de vertering sneller, terwijl bovendien een extra hoeveelheid organisch materiaal wordt toegevoegd. BESLUIT NIET TE SNEL tot het weer uitrijden van uw grasgroenbemesterwanneer deze zich in de vrijgekomen stoppel wat arm en klein laat aan zien. Bovendien staat het gras meestal dichter dan U denkt. Strooi direct na de oogst stikstof. Zonder stikstof kan gras niet leven, maar met stikstof doet het wonderen. IN EEN PERIODE van weinig grasgroei of onvol doende gras voor de koeien is het toch noodzakelijk de melkgift op behoorlijk peil te houden. Want een maal van de melk af, geeft het grote moeite de melkgift weer opnieuw omhoog te brengen. Pro beer door bijvoedering deze schade te voorkomen. Een goede veehouder heeft meestal wel een appel tje voor de dorst. VAN VEEL PERCELEN is de oogst al weer ge ruimd. Laat uw kostbare grond nu geen 200 dagen braak liggen, want het is nadelig de grond zolang aan allerlei weersinvloeden bloot te stellen. U kunt heel goed een groenbemester telen waardoor U de opbrengst van het volgende gewas nog weer ver hoogt. EEN GOEDE METHODE van hoefbladbestrijding is een bespuiting in Italiaans raaigras. Door de toe gediende stikstof ontwikkelt het hoefblad zich goed, waardoor een bestrijding met 2-4 D goed mogelijk is. U moet spuiten wanneer het hoefblad weer HET Centraal Bureau voor de Statistiek heeft de voorlopige uitkomsten bekendgemaakt van de in mei j.l. gehouden landbouwtelling, voor zover het de veestapel betreft. Hieraan kan het volgende wor den ontleend. RUNDVEE Ondanks een inkrimping t.o.v. mei 1966 van het aantal bedrijven met rond 4%, onderging de rund veestapel een uitbreiding met 50.500 stuks tot rond 4.019.000 stuks 1,3%). De grootste uitbreiding vond plaats bij de mestkalveren 18 waar tegenover een inkrimping staat van het ander jong vee voor de mesterij en het overig mest- en weide- vee (3 jaar en ouder) met resp. 6 en 8 Het gedekt jongvee, 1 jaar en ouder, steeg met bijna 10%. Het aantal melk- en kalfkoeien bleef vrijwel constant en bedroeg in mei j.l. 1.783.000 stuks (+1,1 VARKENS De varkensstapel blijkt t.o.v. mei 1966 met ruim 9 te zijn uitgebreid tot 4.283.000 dieren. Het ge middeld aantal varkens per bedrijf blijkt nog steeds te blijven stijgen, daar het aantal bedrijven sinds verleden jaar met 5 is gedaald. Het aantal mestvarkens steeg met 11% tot 2.208.000 dieren. De biggenstapel is thans 7 groter; ook het aantal fokzeugen vertoont een uitbreiding en wel met 9 aan de groei is. Natuurlijk mag U niet rekenen op 100 resultaat, maar wel op een flinke terug zetting van dit onkruid. GRASZAAD DROGEN op het eigen bedrijf neemt toe. Wanneer U droogt in een aardappelbe waarplaats waarin met gas- of een poedervormig kiemremmingsmiddel is gewerkt, dan moet deze goed worden schoongemaakt. Verwijder alle resten van het poeder en lucht de cel goed door. PAARDEN De daling van het aantal paarden, dat in hoofd zaak wordt gebruikt voor land- en/of tuinbouw* werkzaamheden, heeft zich dit jaar nog onvermin derd voortgezet. Het aantal werkpaarden werd met ruim 15 ingekrompen en bedraagt thans rond 73.500 stuks. Het aantal bedrijven met landbouwpaarden daalde van 75.500 tot ruim 65.000 14 SCHAPEN De schapenstapel is sinds verleden jaar met bijna 6% ingekrompen tot ruim 525.000 dieren. Deze da ling komt vrijwel geheel voor rekening van de oudere schapen, daar het aantal lammeren vrijwel gelijk is gebleven op het niveau van 286.000 stuks. KIPPEN De kippenstapel is t.o.v. mei 1966 met ruim 2 ingekrompen. Tegenover een uitbreiding van het aantal mestkuikens met bijna 12% tot 21.831.000 stuks, staat een inkrimping van het aantal dieren bestemd voor de leg met 13 De grootste daling vertoont de leeftijdsklasse jonger dan 5 maanden met ruim 18 tot 6.898.000 dieren. EENDEN De eendenstapel bleef vrijwel op hetzelfde niveau van verleden jaar met nl. 870.000 stuks.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 13