VLAANDEREN ZAAMSLAG 22 JUNI KLOOSTERZANDE 24 JUNI Kloosterzande U Bertha 33 van de Oude Linde (v. Rudolf Siccama), Bertha 45 van de Oude Linde, een dochter van Lytse Rudolf en Bertha 37 van de Oude Linde, een Ornea- Adolf dochter. In de respektievelijke leeftijdsrubrieken behaalden deze koeien alle de lb prijs. Bovengenoemde koeien vormden een zeer uniforme groep best ontwikkelde, sterk gebouwde dieren met zeer goede melktekens. Opmerkelijk is dat dit oude fokbedrijf door het regel matige gebruik van K. I.-stieren een zeer waardevolle VAARZEN Aan de 27 voorgebrachte vaarzen kende de jury II eerste, 11 2de en 5 derde prijzen toe. Als beste vaars werd 's middags aangewezen Aagje 5 (v. Jelsumer Gerard Wouter 6, pref. B) van C. de Feijter, Axel. Een typische, goed ontwikkelde vaars. Ze had veel concur rentie van een 2-tal wat jongere vaarzen van L. Vinke, Hengstdijk, n.l. resp. Bertha 47 en Bertha 53 van de Oude Linde, waarvan de eerste, een Lytse-Rudolf- dochter, wel best ontwikkeld en diep was maar even luxer kon zijn, de tweede een gelijnd iets gerekt type vertoont en eveneens een goede ontwikkeling. Dit is een dochter van de Preferente Jelsumer Gerard Wou ter 6. De heer P. Hemelaar, Stoppeldijk, bracht diverse goedsoortige vaarzen voor zoals Pietje 12 en de wat jongere Dora, die beide een lb prijs verwierven. Mina 69, goed soort maar nog niet ruim ontwikkeld van A. J. van Waterschoot bezette de eerste plaats bij de jonge vaarzen. Van A. Rijk, Hengstdijk mag nog ge noemd worden Martha 3, een Dokter Lente's Ver- gebruiksveestapel heeft opgebouwd. Bij de koeien met afstammelingen kwamen de reeds genoemde Jaantje 20 en Aagje 43 van C. de Feijter te Axel en Antje 37 van Iz. de Feijter te Zaamslag goed naar voren. Samenvattend kan gezegd worden dat Zaamslag de rij van Zeeuwse regionale fokveedagen op waardige wijze opende. Het is te hopen dat de volgende maal de fokkers, die nu verstek lieten gaan, dan weer pre sent zijn. wachtingdochter. De heer A. Mannaert, Hengstdijk, liet een goede Wargaster Combinatordochter Grietje 12 zien (lb prijs), die wat wordt ontsierd door iets vluchtige horens. FOKKOEIEN De 76 voorgebrachte fokkoeien kenmerkten zich als geheel als een groep overwegend goede gebruiksdie- ren, waarbij ontwikkeling, type en melktekens als ruim voldoende konden worden aangemerkt. Niet min der dan 40 dieren kwamen in de eerste prijsklasse. De meest kenmerkende diere» zullen worden besproken. Aagje 43 van C. de Feijter werd, evenals te Zaam slag, kampioen. Het reserve-kampioenschap viel toe aan de gerekte en sterk gebouwde Betsie 14 van C. van Waterschoot te Walsoorden. Deze koe is bijzon der produktief en vertoonde de hoogste dagproduktie met 806 grammen vet vanaf de eerste dag van kalven tot en met de laatste dag van droogzetten. Jaantje 20 van C. de Feijter werd op deze keuring voorbij gestreefd door de produktiekoeien Betsie 14 voornoemd maar ook door Cathalijnshoi' Corrie 15 en Cathalijnshof Willemke 65, beide van J. Verschueren te Walsoorden en de oude Martha, nog een Rotterda Sikkema 89-dochter van A. Mannaert te Hengstdijk. Laatstgenoemde koe heeft de hoogste levensproduktie behaald. Ze gaf n.l. reeds ruim 65 ton melk met 3,82 vet. Grietje 2, eveneens van Mannaert, is wat jonger maar zal het als produktiekoe eveneens ver brengen. Van de koeien, geboren in 1959 en 1960, willen we nog noemen Mina (v. Rudolf Siccama) van C. A. Bo- gaert, een wat magere koe van goed soort met eert best uier. (la); Grietje 4 (v. Rotterda Smits 45) van A. Mannaert, een gerekte koe met prima produktie en beste melktekens die even meer snit kon vertonen (lb); Cathalijnshof Doutje 21 van J. Verschueren voor noemd en Bertha 23 van de Oude Linde, die ook te Zaamslag is voorgebracht. De heer B. de Schepper te Lams\yaarde vertoonde diverse goede gebruikskoeien die weliswaar niet de topplaatsen bezetten maar toch tot de goede midden groep behoren. Als zodanig kunnen worden genoemd Lena en de wat jongere Mina, die beide een lc prijs behaalden. Tussen de rubrieken jongere koeien merkten we verschillende dieren op van fokkers die weinig of nie< aan rundveekeuringen hebben deelgenomen maar die toch blijken te beschikken over vee met goede ge bruikseigenschappen. Uit de rubriek melkgevende koeien, geboren in 1963, willen we o.a. noemen de la prijs Frisco 2, een Ornea- Adolf dochter van goed type van E. J. de Waal te Hengstdijk en de lb Anna een soortige koe met goede melktekens van R. de Bakker te Kloosterzande. P. J. Warrens te Kloosterzande verkreeg met Mina en met Nelly elk een lb prijs; de laatstgenoemde is een best ontwikkelde ruim gebouwde koe die even edeler kon zijn. Het is te betreuren dat zo'n dier niet is geregis treerd. Opmerkelijk was ook het resultaat dat F. Dey te Kloosterzande behaalde met Bertha 10 en haar doch ter Bertha 11, resp. Ie en lc prijzen, en J. de Koster, Walsoorden, wist met Ansje, H. J. Menu, Walsoorden, met Liza, eerste prijzen te verwerven. Van de heren Verschueren, J. Vinke en A. Mannaert behaalden voorts nog diverse koeien eerste prijzen. De fokveedag te Kloosterzande stond meer in het teken van de gebruiksveestapel vrouwelijk vee. Er werd maar één stier voorgebracht, evenveel vaarzen als in Zaamslag en meer koeien. Hieronder waren diverse inzenders die voor het eerst aan een dergelijk evenement meededen. Het moet echter gezegd worden dat verschillende inzenders te Kloosterzande op de regionale fokveedag te Zaamslag ook behoorlijk partij hadden kunnen geven. Reservekampioens koe Zaamslag 22-6-'67. Jopie 27, 763079 S, geb. 24-2-'61. Eig.: C. Suy, Koewacht. Kampioen koe Zaamslag 22-6-'67. Aagje 43, 653409 K. S., geb. 31-1 '60. Eig.: C. de Feijter, Axel. lag 22-6-'67. Jeltje, B 265001 R. B., Gerard Wouter 6, 62911 S, pref. B. Iz. de Feijter, Zaamslag. imelingen. Eig.: C. de Feijter, Axel. Aagje 43 653409 K. S., geb. 31-10-'60, 63091 K. S., geb. 12-2-'62, v. Jels Ger. B 41038 S, geb. 9-3-'64, v. Skyldumer B 284137 R. Bgeb. 22-4-'65, v. Jels, W. C., pref. B. BEDRIJFSCOLLECTIES De keuring van de bedrijfscollecties, waaraan niet minder dan 12 3-tallen meededen was voor de jury een zware opgave. Niet minder dan 6 eerste prijzen voor overwegend behoorlijk uniforme goede gebruiks koeien konden achtereenvolgens worden toegekend aan de stallen L. M. Vinke (zeer uniform en best ont wikkeld), A. Mannaert (goede uiers), C. de Feijter (adel), F. Deij, J. Verschueren en P. J. Warrens. Bij de koeien met afstammelingen kwamen vooral naar voren de reeds voor Zaamslag genoemde Aagje 43 van C. de Feijter, een best fokkende koe en Bertha 10 van F. Deij, die ook goede nakomelingen op dit jonge bedrijf heeft achter gelaten. Resumerend kan de rundveekeuring te Klooster zande goed geslaagd worden genoemd. Er was goede belangstelling maar wat meer zegt een ruim aantal belanghebbenden blijkt te beschikken over gebruiks- vee dat voor de verdere uitbouw van de melkveestapel waardevol is. Aan de secretaris van de regelingscom missie, de heer Schelfhout, de heer K. J. A. Baron Collot d'Escury maar vooral de Commissie voor de Streekontwikkeling zij dank gebracht voor de zo loyale en belangrijke medewerking tot het welslagei van deze dag. Goes, juli 1967. C. DEN ENGELSI N. Fokgroep 5 koeien K. G. Tollenaar, Hoek. Ie prfys 22-6-'67 Zaamslag.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 11