FOKVEEDAGEN IN O. ZEEUWS-V Zaamslag 10 Het houden van twee evenementen op het gebied van de rundveefokkerij binnen een paar dagen lijkt op het eerste gezicht minder gunstig voor het welslagen. Toch is dat niet het geval. Te Zaamslag werd de 9e fokveedag gehouden voor het gehele gebied, georganiseerd door het bestuur van de Kring Oostelijk Zeeuws- Vlaanderen van de Vereniging ter verbetering van het rundvee. De enige bijzonderheid hieraan was dat deze keuring, die voorheen altijd te Axel was gehouden nu een geschikt terrein had gevonden op te Torenberg te Zaamslag. De keuring te Kloosterzande is georganiseerd door de Commissie voor de streekontwikkeling in het gebied Stoppeldijk-Walsoorden. Dit gebied, dat van oudsher een akkerbouwgebied heet te zijn, heeft als gevolg van ruilverkavelingen belangrijke wijzigingen in de externe bedrijfsomstandigheden ondergaan. Op vele bedrijven in deze streek kan het zich in sterkere mate toeleggen op de melkveehouderij of varkenshouderij in belangrijke mate bijdragen tot het verbeteren van de bedrijfsinkomsten. Behalve rundvee en fokvarkens werden deze dag ook diverse werktuigen getoond en werd 's middags aan een zeer talrijk publiek een afwisselend pro gramma geboden. Behalve de kampioenskeuringen en een défilé van het hoogst bekroonde rundvee was er een veebeoordelingswedstrijd voor landbouwjongeren, een beoordelingswedstrijd voor varkens waaraan elke bezoeker kon meedoen, terwijl het geheel werd opgeluis terd door de pittige muziek van de Harmonievereniging St. Cecilia te Kloosterzande, judo-wedstrijden en enkele paardennummers van. de landelijke rijvereniging en pony-club. Hoewel de organisatoren zich voorstellen het evenement te Kloosterzande eerst na b.v. een 3-tal jaren te herhalen beluisterden we verschillende opmerkingen van tevreden bezoekers en inzenders die de wens te kennen gaven jaarlijks zo'n fokdag te organiseren. Te Zaamslag was alleen rundvee aangevoerd. Dit bevorderde de overzichtelijkheid van de keuring en leidde er toe dat alle werkzaamheden rustig konden worden afgewerkt. Hier hoorden we echter de opmerking dat wanneer op deze centrale fokveedag tevens fokvarkens, schapen en paarden aangevoerd worden, de levendig heid kan worden bevorderd. Niettemin kan worden geconstateerd dat beide fokveedagen uitnemend zijn geslaagd. Te Zaamslag was het peil van de keuring als geheel zeer goed. Gezien het andere karakter en opzet van de rundveekeuring mocht dat te Kloosterzande niet worden verwacht, maar ook hier viel het peil bijzonder mee. Zonder overdrij ving mag worden geconstateerd dat in dit gebied een goede basis aanwezig is om op voort te bouwen. STIEREN Te Zaamslag werden 9 stieren voorgebracht. Kam pioen voor Oost Zeeuws-Vlaanderen werd Spuidijker Beatrix Wouter 5, een Jelsumer Gerard Wouter 6, pref. B-zoon, gefokt door en eigendom van J. Goossen te Axel. Deze in oktober '65 geboren stier vertoont in zijn exterieur voldoende ontwikkeling en goede bouw, die zijn goede produktie-afstamming weerspie gelt. Bert 2 van Fa. J. Pieters en Zn te St. Jansteen legde beslag on de titel reserve-kampioen. Het is een grote sterk gelijnde stier die in de achterhand even correkter Mn zijn. mede is het gemiddelde goede peil getekend. De Firma F. Dekker Pzn te Axel bezette in de 3 jongste vaarzen rubrieken de eerste plaats, alle met in Noord-Holland aangekochte dieren waaronder 2 Ruijter Adema 84- dochters. Alle 3 soortige correkt gebouwde vaarzen. De 4 april 1965 geboren kalfvaars Jeltje (v. Jelsumer Gerard Wouter 6 pref. B) gefokt door en eigendom van Iz. de Feijter te Zaamslag legde beslag op de titel kampioen vaars. Dit is een fraai gebouwd dier met best kruis en lende, gefokt uit Sjoukje die ook de produk- tieafstamming goed doet zijn. FOKKOEIEN Verdeeld over 10 leeftijdsrubrieken werden 57 fok- en produktiekoeien voorgebracht waarvan 26 met een le, 21 met een 2e en 10 dieren met een 3e prijs werden beoordeeld. Naast enkele rubrieken met veel beste gebruiks- koeien, waren ook enkele rubrieken wat onregelmatig. Voor de kampioenskeuring werden 's namiddags 18 koeien in de ring gebracht waar, na selektie, de vol gende 5 door de hoofdinspekteur van het N. R. SIr. W. de Boer, in het bijzonder werden besproken. Dat was allereerst de fraai gebouwde maar iets be knopte melkvaars Adele 20 van de Meidoorn, van K. G. Tollenaar te Hoek, gefokt uit Fryslan Willy's Ade ma 561. Een luxe gebouwde raskoe, waarvan zeker voor de toekomst nog wat verwacht mag worden 's Jaantje 4 uit een K. S.-moeder en de K. I.-stier Skyl- dumer Bouke van C. de Feijter te Axel. De fraai ge bouwde en goed ontwikkelde en van beste melktekens voorziene Annie 2 van Othene van Joh. Dekker te Zaamslag bracht het net niet tot de hoogste titels. Dit is een dochter van Rudolf Siccama. Het reserve-kampioenschap werd behaald door Jopie 27 (v. Amarilla Rensche's Toekomst), een in Zuid- Holland gefokte koe, in het bezit van C. Suij te Koe wacht. Dit is een niet overdadig bespierde doch soor tige melkkoe met best uier. In de produktie-klasse kon zij dan ook tonen in 3 opeenvolgende melklijsten 120 kg melkvet meer te hebben geproduceerd dan de waarlijk niet geringe eis. Aagje 43, 653409 KS (v. Marnix) van C. de Feijter te Axel werd tenslotte kampioene. Een fraaie sterk gebouwde koe met zeer goed type en beste melk- tekenen. In de produktieklasse toonde ze nog 139 kg vet meer te hebben geproduceerd in 3 opeenvolgende lijsten dan werd geëist. Behalve deze 5 was er op deze fokveedag nog meer koeienschoon te bewonderen. Zoals de produktieve Jaantje 20 van C. de Feijter, voornoemd, die in 9 melk lijsten bijna 53.000 kg melk produceerde of Antje 37 die als moeder van 2 verdienstelijke stieren reeds is genoemd. FOKGROEPEN Bij de fokgroeoen stonden een 2-tal fokkers aan de kop. Allereerst K. G. Tollenaar te Hoek die zowel bij de zelfgefokte 5 als 3-tallen eerste prijzen wist te be halen met uniforme gebruikskoeien van goede kwa liteit. Bij de 3-tallen was de le plaats voor L. Vinke te Hengstdijk. Hierin stonden naast elkaar opgesteld Kampioen vaars Zaamslag 22-6-'6' geb. 4-4-'65, v. Jelsumer Gerard W Fokker eig.: Iz. de Feijt la prijs koe met afstammelingen. Zaamslag 22-6-'67. V.l.n.r. Aagje 43 6 met de dochters: Aagje, 763091 K. S., W., pref. C 47475; Aagje 4, B 41038 S, Bouke, 60379 S; Aagje 5, B 284137 Ger. W. C., pr€ Res. kampioen stier Zaamslag 22-6-'67. Bert 2, 70014 S, geb. 16-l-'64. Eig.: J. Pieters en Zn, St. Jansteen. Fokveedag Zaamslag 22-6-'67. Kampioen stier Spuidijker Beatrix Wouter 5, B 313708 S, geb. 15-10-'65, v. Jelsumer Ger. Wouter 6, 62911 S, pref. B Fokker eig.: J. Goossen, Axel. Eerste prijzen werden voorts nog toegekend aan 2 Jelsumer Gerard Wouter 6-zoons n.l. aan de 11 nov. 1665 geboren Jonkheer, gefokt door Iz. de Feijter te Zaamslag en in eigendom van P. A. O. Dieleman te Sluiskil en Adelborst, geb. 17-12-'66 van Iz. de Feijter voornoemd. Deze beide stieren zijn volle broers uit Antje 37 een goede fokkoe die de hoogste plaats be zette in de produktieklasse. Jonkheer is een diepe vol doende soortige stier die krachtiger en luxer gebouwd kon zijn. Adelborst is voldoende typisch maar kon eveneens iets krachtiger in de benen. In de namiddag werden vanwege de K. I. 2 stieren ter opluistering voorgebracht n.l. de wachtstier Zonnestein 24, die een goede indruk maakte en Frans 385, een nog jonge proefstier, gefokt uit een Sip- moeder van C. Bikker te Noordeloos. De zeer goede produktie-afstamming van deze stier is zeker vertrou wenwekkend. Het werd op prijs gesteld dat de catalogus een goede documentatie bevatte omtrent het beschikbare stieren- materiaal alsmede omtrent de getallen voor melkbaar heid en produktie-indexen. VAARZEN Van de 40 in de catalogus vermelde vaarzen werden er 27 voorgebracht. Hiervan verwierven 13 dieren een eerste, 11 een tweede en slechts 3 een 3e prijs. Hier- Fokgroep 3 koeien. L. Vinke, Hengstdijk, la prijs 22-6-'67 Zaam slag. V.l.n.r. 90 Bertha 33 van de Oude Linde, 763090 S, geb. 18-12 '61; 94 Bertha 37 van de Oude Linde, 820969 S, geb. 13-2-'62; 59 Bertha 45 van de Oude Linde, B 147292, geb. 18-10-'64.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 10