TUINBOUWKLANKEN Het risico van het vak „De cost gaet vóór de baet" Zal Walcheren een iets betere fruitoogst hebben 5 IETS wat we zeker weten op SCHOUWEN-DUI- VELAND is; dat we praktisch zonder schade de buien van zondag 25 juni zijn doorgekomen. Er mag dan eens een tak kapot gewaaid zijn, en we zien ook beschadiging door hagel, maar het is van geen betekenis wanneer we de foto's zien vanuit de Betuwe. Maar dat is dan ook de enige zekerheid die we voorlopig hebben, want dat is nu eenmaal het risico van de fruitteler. Wie weet, morgen of volgende week treft ons een andere on weersbui! En daar blijft het altijd niet bij! Neen vele andere „dingen", droogte, storm, warmte enz. komen regelmatig voor onder de rubriek „weers invloeden." U weet het zelf tegenover droogte staat dan weer wateroverlast, en warmte is de tegenhanger van koude. Met nadruk nogmaals dus de enige zeker heid die beslist niet geldt voor de toekomst maar alleen betrekking heeft op gisteren. En dan komt het overpeinzen dat voor vele collega's de cijfers niet meer kloppen en de verwachtingen nooit be waarheid zullen worden. O, wat was er een mooie berekening opgemaakt bij het stichten van het be drijf over een periode van 20 jaar. We zouden bij het vijfde jaar in staat zijn om de „uitgaven" met de „inkomsten" te dekken, en een oogst van zo U wilt 2030 ton per ha zou goed haalbaar zijn! Nu weten we natuurlijk zeer goed dat, wat ver leden jaar in Krabbendijke en omstreken, en nu in de Betuwe gebeurde, gelukkig tot de uitzonde ringen behoort, zodat we kunnen redeneren met deze rampen is geen rekening te houden. Maar we weten ook dat er elk jaar wel ergens een „Krab- bendijkje" voor komt, en al is dan de publiciteit e.d. veel minder, voor de betrokkenen is het dik wijls nog erger. Want vaak is het zo dat naarmate IN de afgelopen veertien dagen maken de volle- grondaardbeientelers met de pluk weer veel overuren. Het mooiste produkt kan geoogst wor den in de morgenuren, en noodgedwongen moet men ook nog tot in de late avonduren plukken. Vooral de telers die een flinke oppervlakte heb ben, zijn dan alleen maar thuis als het werkelijk donker is. De produktie is dit jaar zeer goed te noemen, met praktisch geen vruchtrot. De regen is nog mooi op tijd gekomen om ook de laatste bloesem tot zijn recht te doen komen. Het is ook alweer tijd om een goed plekje klaar te maken voor het vermeerderingsveld, en tijd om dit nu al, zo goed mogelijk te verzorgen. Goed plantgoed voor het vermeerderingsveld is duur. Als men leest van prijzen van 25 tot 30 cent per stuk. Dit is echter geen wonder, want als men nagaat, wat een hoop geld het kost om de aardbeienteelt op hoog peil te houden, ligt dit voor de hand. Bij toeval waren wij kortgeleden op het klein-fruit- proefbedrijf te Middelrode waar de bedrijfsleider zo het één en ander vertelde. Op het aardbei-selec- tieveld stonden nu al voor het achttiende jaar aard beien, en tot op heden toe, was er nog geen aaltjes ziekte geconstateerd. Al die jaren door is er ge streefd en gezocht naar een beter aardbeiras dan de reeds bestaande. IN ons overzicht uit WALCHEREN beginnen we met er op te wijzen hoe snel alles veranderen kan. Immers toen onze visie over de recreatie op de post ging brak er een fikse oorlog los in het Midden-Oosten die er niet om loog. Voor 't zelfde geld had er een wereldkrijg los kunnen breken die aan alle vertier een einde gemaakt zou hebben. Helaas rommelt het nu we dit schrijven weer wat. Een groot pluspunt is wel dat de „groten" zich althans officieel afzijdig houden. Via de oliebelangen zijn we er echter wel alle maal bij betrokken, voorspelden we. Inmiddels is benzine (en benzine en melk zijn wel de grootste plussen, die we met hun bijpro- dukten nuttigen of gebruiken) al flink in prijs ver hoogd. Enfin in deze tijd waar alles stijgt kan dat er ook wel bij. Ook de nieuwe lonen en sociale las ten berekeningen zijn per 1 juli van kracht. En hoewel de lonen niet veel stijgen, de uitgavenpost wordt weer groter. Opmerkelijk vonden we de instemming die we hoorden over onze opmerking om in de recreatie sector voorzichtig te zijn met grote investeringen. Wel is Zeeland in trek want we hebben diverse mensen gesproken die voor het traject Amsterdam Walcheren 6 uur nodig hadden en voor Rotter dam naar Walcheren 5 uur. Nogmaals willen we van de omvang van de catastrofe groter is, ook hulp in allerlei vorm tot uiting komt. Dit overdenkende dachten we ook dat de „weers invloeden", totaal bezien, ongunstiger worden. We bedoelen vooral dat hagel en nachtvorst toe nemen in onze gewesten. Kort en goed, we weten dat er moeilijkheden ontstaan en dat bovenstaan de factoren groter invloed doen gelden, dan in de „berekening" van te voren waren opgenomen. En dat met name de nog jonge bedrijven hiermede te kampen hebben. We zijn niet in staat om deze problemen op te lossen, maar we weten dat de totale stichtings- kosten liggen rond de 15.000 per ha voor appe len en voor peren nog hoger. Uitgaande van 67 ha komt dit neer op rond de 100.000. We doen alles om wanneer het eenmaal in produktie is de produktieprijs te drukken al was het maar met één cent per kg. We vragen ons af of we ook van af de le dag genoeg aandacht besteden om de stich- tingskosten te drukken. Dit kan door zoveel mo gelijk inkomsten te verkrijgen op diverse manie ren. Veel Zeeuwse bedrijven zijn opgebouwd door teelt van diverse gewassen en kléin-fruit, met alle gevolgen van dien. Gooien we niet te vlug in gras? Want met gras is weinig te verdienen. We be seffen volkomen dat vandaag de dag alles gericht is op een snelle produktie, en iedere aardappel, boon of ui kan de groei iets remmen, maar aoor een klein gelukje wordt de bankrekening iets „dik ker" en de schuld iets lager! Want schuld is een naar ding, al zien velen dit niet zo. Wanneer een collega dit zo doet zegt U misschien die man is gek! Maar pas dan op dat het en pa- sant bij U niet gekker wordt! En nu pas is het zover, dat er dit jaar misschien iets goeds voor den dag kon komen. Het tuinbouw- kundigonderzoek is duur in Nederland 160 mil joen per jaar), maar ongetwijfeld rendabel. De centrale overheid neemt 85 van de kosten voor haar rekening, en het bedrijfsleven èn de zoge naamde lokale overheden, de resterende 15 Dit is wel een zeer groot bedrag, maar wij kunnen toch wel aannemen dat dit geld nuttig besteed wordt. Op de verschillende proeftuinen komt het de monstratie-element goed tot zijn recht. Hier wor den talrijke ervaringen opgedaan die óók zijn waar de hebben voor de „twijfelende" voorlichters. Het meest nuttige effekt hebben deze dingen pas, wanneer de leiding èn het personeel bestaat uit mensen die zich op hun plaats, weten. Zo heeft dan ook dit kleine fruitteeltproefbedrijf in Middel rode zéér veel goeds gedaan in de Oosthoek van Brabant. Ook in die streek hebben de kleine zand- boerderijen van 25 jaar geleden zich weten aan te passen. Ze hebben, mede hierdoor ingezien, dat er in de tuinbouw méér kansen waren, dan te blij ven boeren met wat rogge, wat kippen en een koe. Dat dit soort van voorlichting veel kost, is ons wel duidelijk, maar het zal ook altijd wel zo blij ven. „De cost gaet voor de baet". inhaken op een eerder door ons gemaakte opmer king dat hier geen wegen voor te maken zijn daar dit wisseldagen zijn. Wie deze drukte wil omzeilen moet één dag vroeger of later gaan. Uit onze fruitsector komen niet té bemoedigen de geluiden hoewel we persoonlijk geloven dat het Walchers beschot boven het lands gemiddelde zal liggen. Mogelijk klimatologische voorsprong! In de groentesector is het moeilijk. Na 5 weken droogte kregen ook wij flink wat regen. Helaas is de één z'n dood de ander z'n brood. Want in de Betuwe kregen ze beslist te veel en is plaatselijk een ware ramp gebeurt. Onvoorstelbaar dat gehele huizen instorten en bomen met wortel en al de lucht in worden gezogen. Gemiddeld zijn de prijzen niet bemoedigend hoewel er soms aardige uitschieters zijn. Bijvoor beeld bloemkool en peen hielden zich zeer goed. Van het onstabiele weer hadden de luizen en insecten kennelijk geen last. Ze vermeerderden zich letterlijk als „de luizen'. We waren bij onze leverancier van bestrijdingsmiddelen. Het leek wel een supermarkt. In deze doolhof wees gelukkig de baas de weg aan de klanten! Welk een verantwoordelijk vak dit geworden is bleek wel uit het feit dat bijna ieder om raad vroeg, hetzij over nieuwe middelen, hetzij dan wel over doseringen. 1 IHM.IA VAN DE WEEK 1 Er komt geen wijziging in de voorschriften voor het gebruik van eenmalig fust voor de export van appels en peren naar België. Dit heeft het bestuur van het Produktschap voor Groenten en Fruit in haar jongste vergadering besloten. Uitvoerig is in deze vergadering gediscussieerd over een verzoek van de Nederlandse bond van verzendhandelaren in groenten en fruit om de verplichting van een malig nieuw fust voor België in te trekken en wan neer dit niet zou gebeuren in elk geval te komen tot een doeltreffende controle op het gebruik en tot gelijke afgifteprijzen voor eenmalig fust in het gehele land. Dit voorstel was vooral afkomstig van de in Zeeland gevestigde verzendhandelaren die grote exportbelangen hebben in België en deze voor een belangrijk deel verloren zagen gaan toen het vorig jaar het Produktschap voor Groenten en Fruit besloot dat enkel nieuw fust voor de export gebruikt mag worden en toen bovendien veilingen buiten Zeeland over gingen tot het subsidiëren van de afgifte van eenmalig fust. Deze maatregelen wekten grote ergernis bij de Zeeuwse handelaren die tevoren bij export naar België het fust meerdere keren gebruikten waar door het goedkoper werd en zij konden concurre ren met het Zeeuwse fruit op de Belgische mark ten. Door de veilingdirekties werd daarbij toege zien op de kwaliteit van de te gebruiken kratten opdat de export enkel plaats vond in goed fust. Deze regeling werkte naar we dachten bevredigend, maar er waren belangen die zich er schijnbaar tegen moesten verzetten. Zij vonden gehoor bij het Pro duktschap voor Groenten en Fruit dat er voor zorg de dat nauwlettend werd toegezien op de verorde ning die gebood dat de export in nieuw fust moest plaats hebben. De Zeeuwse verzendhandelaren hebben vele ak- tiviteiten ontwikkeld om de regeling gewijzigd te krijgen, maar toen er vorige week in het bestuur van het Produktschap voor Groenten en Fruit ge stemd moest worden, bleken er slechts twee stem men voor de uitzonderingsregeling voor België te zijn en wel de heren Mol van de binnenlandse groothandel en Jansen die de industrie in het be stuur van het Produktschap vertegenwoordigt. Vooral de heer Schenderling van de exporteurs- bond was een krachtig pleiter voor handhaving van de bestaande regeling en ook de heer Van Nestrhe- nen, de telersvertegenwoordiger, voelde niets voor de inwilliging van dit verzoek omdat hij het vast houden aan het eenmalig fust onmisbaar noemde voor een goede presentatie van het Nederlandse fruit op de buitenlandse markt. De heer Mol wou daar niets van weten, want hij stelde dat als het zo belangrijk is voor de pre sentatie het Produktschap voor Groenten en Fruit dan wel erg tekort geschoten is omdat de regeling niet van kracht is voor het binnenland. Spreker noemde de regeling onjuist en onprak tisch en de heer Jansen betoogde dat er indertijd toch wel een verkeerde stap gezet schijnt te zijn. Hij gaf de betrokken partijen de raad zich toch nog eens ernstig over dit onderwerp te beraden. Hij wou in elk geval wel tegemoet komen aan de naar zijn mening gerechtvaardigde verlangens van (Zeeuwse) verzendhandelaren. Gewezen werd nog op het teruglopen van de Zeeuwse export naar België maar de heer Schen derling (exporteurs) vond dit geen argument om de regeling te wijzigen. Hij vond dat hier sprake is van aanpassingsmoeilijkheden van een minder heid. Toen uiteindelijk het voorstel in stemming kwam waren twaalf leden voor het handhaven van de bestaande situatie en zoals gezegd slechts twee voor tegemoetkoming aan de Zeeuwse wensen. Hiermede is deze zaak dus voorlopig weer af gedaan. We kunnen ons voorstellen dat in Zee land dit besluit met teleurstelling ontvangen zal zijn. De exporthandel op België kan in onze provin cie zeer belangrijk zijn, maar door de concurrentie vervalsende maatregelen die in bepaalde fruitge- bieden van ons land worden getroffen is het het vorig jaar mis gegaan. In het bestuur van het Produktschap voor Groen ten en Fruit is echter ook duidelijk gesteld dat men de situatie met verschillende afgifteprijzen voor eenmalig fust hoogst ongewenst vindt. De Commissie kwaliteitsregeling van het Pro duktschap had echter vernomen dat het in de be doeling ligt van vrijwel alle Nederlandse veilingen om de subsidie op fust af te schaffen. Het is in elk geval te hopen dat dit ook werkelijk gebeurt. Dan krijgt Zeeland voor haar export weer een ge lijke kans ten opzichte van de andere fruitgebie- den en dan behoeven we wat onze kansen betreft beslist niet bang te zijn.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 5