Mooie Franse vlasoogst dit jaar! 2 VAN DE REDAKTIE In verband met de vakanties op de drukkerij zal op VRIJDAG II AUGUSTUS a.s. geen Zeeuws Land- en Tuinbouwblad ver schijnen. Onze adverteerders worden verzocht hiermede met hun opdrachten rekening te wil len houden. Eventuele toch voor dit nummer aangeboden advertenties worden, indien geen nadere op dracht wordt gegeven, opgenomen in het num mer van VRIJDAG 18 AUGUSTUS. Onze medewerkers aan de rubrieken „Uit de Praktijk" en „Tuinbouwklanken" worden ver zocht de toezending van hun copy voor de be treffende rubrieken één week op te schuiven. Dus „Uit de Praktijk" naar het nummer van 18 augustus en Tuinbouwklanken naar 25 aug. RED. EENDENSCHADE Hier en daar gaan, naar wij vernemen, vluchten eenden alweer vliegen en trekken van lieverlee in gerst- en erwtenpercelen. Vooral bij nat weer is, door het platlopen, de schade aan de gewassen het grootst. Waarschuw bij eventuele overlast in de eerste plaats de jachtgerechtigde. Mocht dit niet tot het gewenste resultaat lelden waarschuw dan de contactambtenaar van de Direktle Wild- en Vogelschade en Jacht, de heer H. Griffioen, Kloetingse weg 66 te Goes, tel. 011005456. BI. GECOMBINEERDE LOONTABELLEN LAND- EN TUINBOUW 1967 II In verband met de wijzigingen in de loonbelasting inhoudingen en de sociale verzekeringspremies wor den nieuwe gecombineerde loontabellen voor de land en tuinbouw samengesteld. Zoals bekend kan met behulp van deze tabellen het loonbriefje zonder verdere berekening worden ingevuld of bij een bepaald netto loon op gemakkelijke wijze het bruto loon worden teruggevonden. Omstreeks 18 augustus zal deze nieuwe druk ver schijnen. Zij die een exemplaar via de Z. L. M. wil len betrekken worden verzocht dit per ommegaande aan de afd. Werkgevers- en arbeidszaken op te geven, die dan de bestelling zal verzorgen en voor toezending zal zorg dragen. De prijs bedraagt 10,50. BI. STREPEN OP HET WEGDEK Met ingang van 1 juli is ook de bepaling in artikel 122 uit het Reglement Verkeersregels en Verkeers tekens van kracht geworden, waarin het is verboden aan bestuurders van motorvoertuigen (trekkers en zelfrijdende werktuigen) en aan bestuurders van paard en wagen om doorgetrokken lijnen op het wegdek ge heel of gedeeltelijk te overschrijden. Ook links afslaan over getrokken lijnen is niet toegestaan. Wanneer de streep is onderbroken, gestippeld of met spijkers of reflectoren is uitgevoerd, mag men er wei overheen rijden. Indien direct naast elkaar een doorgetrokken lijn en een onderbroken streep zijn aangebracht, mag men deze overschrijden indien de onderbroken streep zich onmiddellijk links van de bestuurder bevindt. Is ech ter de streep direct links doorgetrokken, dan mag er niet overheen worden gereden. Deze bepaling geldt zowel binnen als buiten de be bouwde kom en is ook van toepassing bij uitritten van erven en percelen. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat heeft na overleg het volgende advies gegeven: Landbouwers van bedrijven waar voor de uitrit op het midden van de weg een streep is getrokken, worden dringend aan geraden bij de secretaris van de betrokken gemeente, de wegbeheerder of de politie ter plaatse te verzoe ken een onderbreking in de streep aan te brengen. Indien op dit verzoek afwijzend wordt beschikt, kan tegen de ingestelde bepaling bezwaar worden aangetekend, dan wel ontheffing worden aangevraagd. LANDBOUWSCHAP WIJZIGT REGLEMENT SCHEIDSGERECHTEN Het bestuur van het Landbouwschap heeft in zijn onlangs gehouden openbare vergadering besloten het Reglement op de scheidsgerechten te wijzigen. Mede in verband met de algemene kostenstijgingen is het bedrag dat in eerste aanleg bij een beroep of een geschil moet worden betaald, verhoogd van 10, tot 25,Voorts is bepaald dat dit bedrag wordt terugbetaald aan degene die bij een beslissing van een gewestelijk scheidsgerecht in het gelijk wordt ge steld. Een andere wijziging is bedoeld om de beroeps mogelijkheid bij het Centraal Scheidsgerecht enigszins te beperken. Er is namelijk de bepaling ingevoegd, dat een beroep over het algemeen slechts kan wor den ingesteld, als het gaat om vorderingen van 500,- of meer. Aangezien echter niet alle kategorieën van beslissingen nauwkeurig kunnen worden onderschre ven, wordt de voorzitter van het Centraal Scheids gerecht de bevoegdheid gegeven om te beslissen of een beroep ontvankelijk is. Ten slotte is bepaald, dat de kosten van de behan deling van een zaak door een scheidsgerecht niet langer gedeeltelijk, maar geheel door het Landbouw schap zullen worden gedragen. De kosten die door de partijen worden gemaakt uitgezonderd. BESTEMMINGSPLANNEN Brouwershaven. Vanaf 3 juli ligt te Dreischor ge durende één maand tér gemeente-secretarie ter inzage het vastgestelde bestemmingsplan De Bulke. Zij, die zich tijdig met bezwaren tot de gemeente raad hebben gewend, kunnen gedurende bovenge noemde termijn bi} G. S. bezwaren tegen het bestem mingsplan indienen. Waterlandkerkje. Met ingang van 6 juli 1967 ligt gedurende één maand ter inzage het besluit van de raad dd. 27 juni 1967 tot ongewijzigde vaststel ling van het bestemmingsplan „Kom Waterlandkerkje 1966", met bijbehorende toelichting en voorschriften. Tegen dit bestemmingsplan zijn geen bezwaren in gediend bij de raad van de gemeente Waterlandkerkje. RADIO Maandag 10 juli, 12.30 uur, in de A.V.R.O.-rubriek „Modern Platteland" de stem van het K.N.L.C. Mej. G. A. de Lange spreekt over het onderwerp „Internationale samenwerking in Wageningen". Dinsdag 11 juli, Hilversum II, 12.3012.40 uur „Het weiden van kalveren, II", de heer J. Koopmans van het Proefstation voor de akker- en weidebouw te Wageningen. „Van de lagere school naar een land bouwschool", Ir. A. G. D. M. Vercauteren, irispecteur bij het landbouwonderwijs. Vrijdag 14 juli, Hilversum II, 12.3012.40 uur „Kan geperst gras wordën ingekuild", m.m.v. 't Rijks- landbouwconsulentschap voor Z. W. Friesland. „Bladluisproblemen in 1967", een vraaggesprek met Dr. D. Hille Ris Lambers van het bladluisonderzoek T. N. O. te Bennekom. ZITDAGEN BOEKHOUD- BUREAU Oostburg: Woensdag 12 juli in café „De Windt". Middelburg: Donderdag 13 juli in hotel „De Eendracht". Zierikzee: Donderdag 13 juli in hotel „Huis van Nassau". Tholen: Zaterdag 15 juli in hotel „Hof van Hol land". COMMISSIE VAN TOEZICHT VAN DE R. K. MIDDELBARE LANDBOUWSCHOOL TE HULST Reeds vele jaren bezoeken leerlingen uit de krin gen van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij (Z.L.M.) en de Christelijke Boeren- en Tuinders- bond (C.B.T.B.) de R.K. Middelbare Landbouw school te Hulst. Wanneer men afziet van toevallige invloeden, die van jaar tót jaar het aantal dezer leerlingen doen schommelen, blijkt er een duide lijke opgaande lijn aanwezig in de toeloop van niet- R.K. leerlingen. In het verleden hebben zich nim mer moeilijkheden van levensbeschouwelijke aard ten aanzien van deze groep leerlingen voorgedaan. Desalniettemin achtten hetBestuur en de Commis sie van Toezicht van de R.K. Middelbare Land bouwschool te Hulst het een onbevredigende situa tie dat de ouders van bedoelde leerlingen geen rechtstreekse inspraak hadden in de opzet en uit voering van het leerprogramma. Zij waren verder van oordeel dat dit recht het best geaffecteerd zou kunnen worden door in de Commissie van Toezicht een plaats in te ruimen voor een vertegenwoordi ging van de ZLM en de CBTB. In de bestuursver gadering van de Stichting R.K. Middelbare Land bouwschool te Hulst zijn onlangs vertegenwoor digers met algeméne stemmen benoemd, zodat de Commissie van Toezicht thans als volgt is samen gesteld: Deken A. G. Koopmans, Hulst, voorzitter, M. IJsebaert, Axel, secretaris. G. Dierick. Koe wacht, J. J. V. Govaert, Westdorpe. E. F. de Nijs, Hulst, J. W. Scheele, Zaamslag en C. Vinke, Osse- nisse. ZAAIZAAD EN WILDE HAVER In het Zeeuws Land- en Tuinbouwblad van 31 maart j.l. werd een artikel gepubliceerd, getiteld „Wilde haver, ervaringen en bestrijding". Hierin komt o.a. de opmerking voor, dat in N. A. K.-gekeurd zaai zaad het voorkomen van wilde haver uitgesloten is. Verder: „In zaaizaad van wikken komt meestal wilde haver voor, aangezien keuring hierop niet verplicht is". Sinds enkele jaren wordt echter door enkele zaad firma's wikkenzaad afgeleverd dat vrijwillig onder N. A. K.-controle is geplaatst en derhalve is voorzien van een N: A. K.-plombe C. J. GO VERS, R. L. V. D., Axel. (Vervolg van pagina 1.) ZEEUWS LAND- EN TUINBOUWBLAD waarin opgenomen „Plattelandsjeugd" (Verschijnt wekelijks) Officieel Orgaan van de ZEEUWSE LANDBOUW MAATSCHAPPIJ Hoofdredacteur: Ir. J. Prins Redactie, Abonnementen en Advertenties J. F. Blanksma Grote Markt 28, Goes Tel. 01100—5010 en 5012 Tel. huis 01185—422 Advertenties en Administratie over advertenties aan de Uitgeversmaatschappij N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande IN de Seine Maritime, het kustgebied ten noor den en ten zuiden van Dieppe stond een goed zwaar gewas met een hoge opbrengst. Vele per celen waren min of meer gelegerd maar goed door gegroeid en goed van kleur. Vele ervan zullen wat men hier noemt geveld worden (dauwroten). De recht gebleven percelen waren zeer goed en zul len een fijne vezel geven. De Seine Maritime is het beste vlasgebied van Frankrijk. Daar haalt Kortrijk zijn beste vlassen om er met die uit onze Zuider zeepolders de hoogste kwaliteiten van te maken. Na de middag zijn wij via de brug van Panker- ville over de Seine gereden naar de Calvados. Rond de stad Caen, bij de landing in 1944 bijna totaal verwoest en weer opnieuw opgebouwd, wordt in een wijde boog om deze plaats heen zeer veel vlas geteeld, zelfs meer dan verleden jaar. Het vlas is er lang, flink doorgegroeid met een mooie rijpende kleur. Alle percelen zijn met de regens tegen de grond geslagen geweest en vertonen nog veel plek ken waar het vlas slechts gedeeltelijk recht is ge komen. In sommige percelen kwam dode harrel voor en men was begonnen met plukken. In deze streek zal het vlas in de week van 2 tot 9 juli ge plukt en zal praktisch alles gedauwroot worden. Daarna zijn wij naar het vlasgebied in het depar tement Eure gereden. Hier ook ongeveer hetzelfde beeld. Het vlas is er iets minder zwaar dan in de Calvados. Men ziet er meer rechtstaande percelen; goede gewassen met een hoog rendement. In Frankrijk dat het leeuwendeel van de uitzaai aan vlas in West-Europa heeft, is dit jaar een vlasgewas gegroeid, zoals ik het er in zijn totaliteit nog niet gezien heb. Bijna ieder jaar zijn er departementen waar het vlas matig of slecht is. Dit is dit jaar niet het geval. Veel zal er nog van afhangen of het weer meewerkt bij het plukken en dauwroten, maar men mag in Frankrijk tevreden zijn over de groei van het vlas aldaar. WIJ hebben in de diverse vlasstreken van Frankrijk met verschillende mensen gespro ken en hun mening gevraagd omtrent de oorzaken dat in Frankrijk zich de teelt en de verwerking van vlas kon handhaven, terwijl deze in Nederland en België aan het verdwijnen is. Vooral één antwoord hierop heeft ons gefrap peerd. Men zeide: Een belangrijke voorsprong hebben wij in Frankrijk met onze gemechaniseerde dauwroot- methode die een grote kostenbesparing geeft. Maar voor een bloeiende vlasindustrie is een goed gewas en een lonende prijs voor de massa van ons vlas van belang. Wij hebben er niets aan, zo zei men, dat enkele procenten van ons vlas met een goede prijs betaald wordt als de massa met verlies van de hand gedaan moet worden. Aan de hogere premies en de hogere lijnzaadprijs in Frankrijk hechtte deze man maar een betrekkelijke waarde, maar, zo meende hij, het kan voor ons bij een slecht gewas zoals verleden jaar of in zeer slechte omstandig heden juist dat zijn wat ons van de ondergang kan redden! Want het zal er om gaan of de naluur- vezel zich kan handhaven tegenover de kunstvezel. Bij het huiswaarts keren die avond hebben wij nog veel nagedacht over hetgeen wij gezien en ge hoord hadden. Ook in Frankrijk begrijpt men de strijd tussen natuur- en kunstvezel, waarvan het vlas een klein onderdeeltje is. Hierbij heeft Frank rijk een belangrijke voorsprong op Nederland en België. Wanneer men niet opnieuw komt tot het mengen van vlas met andere vezel, dan zullen veel vlassers in Nederland en België het bedrijf moeten staken. Ik geloof dat het van belang is dat het bedrijfschap er eens aandacht aan gaat schenken om te komen tot 'n saneringsfonds voor deze men sen. R. VAN ACKER

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 2