Officieel orgaan van de Maatschappij tot bevordering van Land- en Tuinbouw en leeteelt in Zeeland VRIJDAG 7 JULI 1967 55e Jaargang No. 2888 Landbouwschap verdedigt O.- en S.-fonds De kalverennormonenkwestie Mooie Franse vlasoogst dit jaar! V. Frankering bij abonnement: ïerneuzeo Het Landbouwschap maakt zich bezorgd over de opvat tingen van minister Lardinois omtrent het Ontwikkelings- en Saneringsfonds voor de landbouw en heeft 'in een brief aan de minister uiting gegeven aan deze bezorgdheid. In deze brief wordt eerst herinnerd aan het maandelijkse onderhoud, dat'het schap op 15 juni met de minister heeft gehad. De minister deelde toen mee weinig mogelijkheden te zien om naast de afwikkeling van nog in behandeling zijnde aanvragen aan het fonds, een ontwikkelingsbeleid voort te zetten zoals dat tot nu toe werd gevoerd. Afge zien van budgettaire beperkingen had de minister princi piële bedenkingen tegen het verstrekken van subsidies op door individuele bedrijven te verrichten investeringen. Het Landbouwschap schrijft met ernstige verontrusting kennis te hebben genomen van deze mededelingen. Mede gezien de totstandkoming van de gemeenschappelijke markt acht het een krachtige voortzetting van het structuurbeleid noodzakelijk. Het meent dat de activiteit van het Ontwikke lings- en Saneringsfonds een integrerend onderdeel dient te vormen van het landbouwbeleid. Met het oog op de noodzakelijke versterking van de con currentiepositie van de Nederlandse land- en tuinbouw acht het schap het van belang dat het fonds ook in de toekomst over ruime middelen beschikt om de aanpassing van de bedrijfsstructuur en de modernisering van de bedrijfsuit- rusting krachtig te bevorderen. Het beleid zal daarbij moe ten worden gericht op het opheffen van alle knelpunten, ook buiten de gebouwensector, die de modernisering en ratio nalisering in de weg staan. Het Landbouwschap acht een krachtig structuurbeleid des te noodzakelijker, nu het er in E. E. G.-verband alles zins naar uitziet dat een harmonisatie van het steunbeleid op- zich laat wachten en andere landen doorgaan met het verstrekken van allerlei subsidies, waardoor de concurren tiepositie van de Nederlandse land- en tuinbouw ernstig dreigt te worden benadeeld. Het Landbouwschap doet een dringend beroep op de mi nister, ook in de toekomst ruime middelen ter beschikking van het fonds te stellen. Volgens het schap zullen er meer middelen nodig zijn voor een voortzetting en aanpassing der saneringsregelingen en voor uitbreiding der ontwikke lingssubsidies. Men is nu al bezig met het uitvinden van stoffen, die het onderzoek van kalveren op de aanwezigheid van kunstma tig aangebrachte hormonen onmogelijk moeten maken. De directeur van de Veeartsenijkundige Dienst, drs. J. M. van den Born, vertelde dit de vorige week op de algemene verga dering van de Nederlandse Bond van Veehandelaren in Groningen. Hij knoopte er de waarschuwing aan vast dat men moeilijkheden met de kalverafzet aan zichzelf te dan ken heeft, als men op alle mogelijke manieren probeert de overheidscontrole onmogelijk te maken. Volgens de heer Van den Born heeft de Veeartsenijkun dige Dienst zijn certificaat aan Italië voor hormonenvrije kalveren voor 100 procent waar kunnen maken. Toch moest hij meedelen dat in een van de eerste door Italië toegela ten proefzendingen hormonen waren aangetoond. Gevolg: terwijl deskundigen uit andere landen hier de deur plat lie pen om zich van de Nederlandse onderzoekmethode op de hoogte te stellen bleef de Italiaanse grens voor de normale Nederlandse kalverinvoer gesloten. Van Nederlandse kant is toen gevraagd om een telefoontje, als men in Italië weer aanwezigheid van hormonen of een twijfelgeval zou ontdek ken. Men zou dan samen de zaak kunnen onderzoeken. Het is inderdaad gekomen tot een nieuw Nederlands onder zoek van een door de Italianen geweigerde proefzending van 50 kalveren. Het gewone, aan de uitvoer voorafgaande onderzoek in Leiden was volgens de heer Van den Bom uitstekend gebeurd en ook was er geen mogelijkheid voor verwisseling van dieren. Bij het nieuwe Nederlandse onder zoek werden bij een van de vijftig dieren hormonen aange toond. Bij de anderen was de uitslag negatief: geen hor monen. De conclusie van drs. Van den Bom viel in tweeën uit een: Italië besloot wel bijzonder vlug de zending te wei geren en als we moeilijkheden van deze aard willen voor komen, moeten we toch wel de hand in eigen boezem ste ken. IN de vroege ochtend van 29 juni vertrokken wij naar de vlasstreken van Frankrijk om poolshoogte te nemen over de stand van het vlasgewas aldaar. Wij volgden de route Gent-Kortrijk-Yperen om bij het grenskantoor Watou Frankrijk binnen te rijden. Opvallend was hoe weinig percelen vlas er lagen langs deze door ons gevolgde route. Dit demonstreert duidelijk de grote moeilijkheden waarmede ook de Belgische vlasindustrie te kampen heeft. Via de Casselberg bereikten wij de route St. Omer-Abbeville en 't is aan deze route die het noorden van noord naar zuid doorsnijdt^ dat het ons opviel dat het in Frankrijk anders was. Er stond veel vlas, maar alle percelen waren tegen de grond gesla gen geweest bij het noodweer, dat over het noorden van Frankrijk geraasd heeft. Het vlas was bezig zich opnieuw te richten. Goede zware percelen vlas met een hoog rendement! Maar men zal ze moeten dauw roten! Wij hebben enkele percelen met hagelschade gezien, vermoedelijk niet al te ver van het gebied waar de wervelstorm heeft huisgehouden. (Zie verder pagina 2.) De vakantietijd is weer aangebroken en velen zijn of gaan in de komende weken met va kantie. Voor diegenen die niet de verre tocht naar het „warme zuiden" ondernemen en meer „in de buurt" blijven is goed weer één van de belangrijkste faktoren om een va kantie te doen slagen. Wat dat betreft lopen de belangen van vakantieganger en boer en tuinder niet zover uiteen. Bij gunstige weersomstandigheden ondervindt de boer bij zijn oogstwerkzaamheden geen stagnatie en lijdt geen schade aan zijn gewassen. Laten we hopen dat een ieder tevreden zal zijn over het weer in juli en augustus. In dit nummer o.m.: Landbouwbureau Wiersum opent modern kweekcentrum in O.-Flevoland Tuinbouwklanken Varkens nat of droog voeren? en het warme weer en de kwaliteit van de eieren Het peulvruchtenonderzoek Het eerste gedeelte van de notulen van da vergadering van het H.B. der Z. L. M De maand juli op het Zeeuws landbouwbedrijf Vee en vlees pag pag- pag. pag. pag. pag. pag. 4 5

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 1