Aardappelafzet in discussie Resultaten examens Z.L.M.-Landbouwhuishoudschool „Prinses Juliana" te Zierikzee Eindles Z.L.M.-Landbouwhuishoudschool Terneuzen 15 In Ooltgensplaat op Goeree-Overflakkee organi seerde het Land- en Tuinbouw Coöperatie Cen trum voor Zuidwestelijk Nederland een kontakt- dag voor beheerders van aardappelbewaarplaat sen in haar gebied. Als gastheer trad daarbij op de bewaarplaats Ooltgensplaat. „Deze dag staat in het teken van de kwaliteit", aldus de heer H. van Beek uit Heenvliet, voorzitter van de LC.C.-aard- appelkommissie. De heren Glotzbach en Goettsch, respectievelijk van het Produktschap voor Aard appelen en de N.A.K.-Zuid-Holland hielden 's morgens inleidingen. De aardappelverbouw in Nederland is naar ver houding van grotere betekenis dan in de andere E.E.G.-landen, aldus de heer Glotzbach, die onze aardappelpositie in de E.E.G. besprak aan de hand van een door het Produktschap opgestelde diskus- sienota. Deze nota bepleit een gemeenschappelijke regeling voor aardappelen in de E.E.G. Voor Ne derland van groot belang omdat onze afzet naar het buitenland gevaar loopt door financiële steun maatregelen die onze partner-landen toepassen. Eén en ander werkt konkurrentievervalsend, al dus de heer Glotzbach. Aan de hand van binnen gekomen reakties naar aanleiding van de nota heeft het produktschap de minister van landbouw onder andere geadviseerd: harmonisatie van kwa liteitsnormen; invoerrechten gelijktrekken; kon- L.C.C. Goes tingenteringen opheffen; kwantitatieve beperkin gen afschaffen; minimumprijzen bij invoer af schaffen. De heer Glotzbach deelde mee dat een ontwerp verordening voor steunmaatregelen in de E.E.G.- landen in studie is om de konkurrentievervalsing tegen te gaan. In dit concept vindt men vooral het Franse en Westduitse standpunt terug. Mochten deze standpunten ingang vinden, wat hij ver wachtte, dan is het invoeren van een gemeen schappelijk subsidiestelsel van belang. De heer Goettsch, direkteur van de N.A.K. in Zuid-Holland behandelde aspekten van aardap pelafzet en -verwerking. De aardappelen vertegen woordigen de hoogste kalorische waarde per hec tare, aldus inleider. Door bestraling van dit pro- dukt ontstaan grotere mogelijkheden voor deze teelt in de tropen. Dichter bij huis blijvend schet ste hij het aardappelverbruik per hoofd van de bevolking. In 1960 98 kg 2 kg „verwerkte" aardappelen. In 1966 respectievelijk 82 kg 9 kg. Een moderne aanpak van de afzet is technisch noodzakelijk. De industriële verwerking neemt door de aanhoudende welvaart grotere vormen aan. Rassen, geschikt voor deze verwerking zijn daarbij eerste vereiste. We zullen nauwlettend de gedragingen van de consument en met name van de jeugdige konsu- menten moeten volgen, aldus de heer Goettsch. DUUR KWEKERSRECHT Zoals bekend is per 1 juni j.l. dé Zaaizaad- en Plant- goedwet in werking getreden. Daarin zijn globaal de kwekersrechten, het rassenregister, rassenlijst en keu- ringsinstellingen geregeld. Daarnaast zijn onlangs in enkele Maatregelen van Bestuur en Ministeriële be schikkingen een aantal uitwerkingsbesluiten op deze wet gepubliceerd. Zonder ook maar enigszins volledig te kunnen zijn in het kort enkele van de belangrijkste bepalingen hieruit: iedereen die pootgoed produceert en/of daarin handelt is verplicht zich als aangeslotene van de N. A. K. te melden. Dit geldt niet voor zgn. „Depot houders" die voor opdrachtgevers op hun naam ingesloten verpakking pootgoed verkopen. de duur van het kwekersrecht is bepaald op mini maal 15 en maximaal 25 jaar. Het kwekersrecht van aardappelen, vruchtbomen en hun onderstammen is vastgesteld op 25 jaar. Voor de rassen van andere gewassen op 20 jaar. Van de aardappelrassen waarvoor geen kwekers recht meer bestaat vermelden wij Bintje, Blauwe Eigenheimer, Eersteling, Eigenheimer en Ideaal. Getuigschrift primaire opleiding: Mieneke van Aken, Sara Beije, Jannie Berrevoets, Cora Blom, Maria den Boer, Nelleke den Boer, Joke Geluk, Sjouke Hage, Anja van den Hoek, Mieneke Kik, Joke Kloet, Marjan Kloet, Gerda Krakeel, Marrie Meer- dink, Tonnie Meerdink, Lenie Moermond, Danie van Oeveren, Lisette Plaating, Jannie Ravia, Joke bij de Vaate, Corrie van der Wekken, Cora van der Welle en Siena van der Werf, allen te Zierikzee. Ria Quist en Coby van Wel, beiden te Nieuwerkerk. Hennie Flikweert en Ineke Kurvink, beiden te fcoordgouwe. Connie Heijboer te Dreischor. Elma Bokelaar, Ria de Jonge, Marja van Leeuwen, Ineke Matthijsse, Ina Rijn berg en Lia Smalheer, allen te Brouwershaven. Ina van den Berg, Ella Bolkenbaas, Paula Fierens, Wilna van Gelder, Jannie van den Houten en Lia Stouten, allen te Kerkwerve. Mattie Bijl, Sjanie Louwerse en Corrie van der Maas, allen te Scharendijke. Marja van den Berge en Ingrid Kuijper, beiden te Ouwerkerk. Nelleke Flikweert, Lucie Hillebrand en Ankie van. den Houten, allen te Zonnemaire. Lidia de Keijzer te Schuddebeurs. 7 leerlingen kwamen niet in aanmerking voor een getuigschrift primaire opleiding. Vormingsklas: Jeannette van Almenkerk te Noordgouwe. Ella Boot te Haamstede. Suzan Fondse te Zonnemaire. Coby Jumelet te Zierikzee. Marijke Kloet te Burgh. Mien van Maldegem te Dreischor. Ella Biemond te Ooster- land. Anneke den Boer te Duivendijke. Coby Fonteine te Brouwershaven. Wil Kleijwegt te Scharendijke. Mat tie Kooman te Renesse. Els Zwier te Nieuwerkerk. Getuigschrift assistente huishouding: Ellie van den Berg, Geertje Beije, Hennie Hage, Adrie den Hartog, Nellie Kostermans, Jacqueline Lok ker, Nel Padmos, Rosemarie Praet, Francoise Rens- hof en Ellie Verloo, allen te Zierikzee. Celia van den Berg, Leonoor de Munck, Joke Oosse en Rieneke van der Weele, allen te Brouwershaven. Marijke Meer man en Coby Zwager, beiden te Oosterland. Anja van Rhee te Zonnemaire. Joke Bodbijl te Serooskerke. Annemarie Leenderse te Looperskapelle. Jannie Ver maas te Dreischor. Trijnie van Wouwe te Duivendijke. Ellen Theunisse te Kerkwerve. Els de Rijke te Ouwer kerk. Getuigschrift assistente naaldvakken: Betsie Bolijn, Joke Constandse, Nelleke Gouds waard, Joke Moermond, Joke Sanderse, Roosmarie Warrens, Ria Warrens en Willy Wijsman, allen te Zierikzee. Lieneke Horst te Ellemeet. Corrie Kort te Schuddebeurs. Cora van Almenkerk te Noordgouwe. Alida v. d. Wekken te Haamstede. Ada van den Berge en Lia Goudswaard, beiden te Zonnemaire. Ina van den Hoek te Kerkwerve. Hennie de Vlieger te Ouwer kerk. Overgangsexamens Bevorderd van het eerste naar het tweede jaar pri maire opleiding zijn de volgende leerlingen: Jopie van Aken, Ellie Bakker, Cokkie Berrevoets, Wouta Berrevoets, Sietje Bil, Annie Bolle, Joke Douw, Lia Flikweert, Els Geluk, Ineke Hendriks, Dymphna van Hooydonk, Tineke Kouwenberg, Cora Kloet, Ger da Krijger, Joke de Kuijper, Annemarie Praet, Jozien Rossen, Riek Schell, Marja Suurland, Coby Struijk, Eline Timmermans, Leidy Volmer, Sannie v. d. Welle en Ria v. d. Wekken, allen te Zierikzee. Ineke Koop man te Serooskerke. Cora Dalebout, Lenie Clarisse, Dianne Fierens, Annie Hage, allen te Nieuwerkerk. Josien van Bloois en Truus de Munnik, beiden te Zonnemaire. Joke Bos te Looperskapelle. Mien den Engelsman, Nel de Graaf, Nellie Hilleman en Diny van Vossen, allen te Noord gouwe. Rietje de Keijzer, Willy Kort en Joke v. d. Werf, allen te Schuddebeurs. Marja Grootjans, Lia van Grunsven, Carla Lievense, Mary van Oeveren, Gerda v. d. Schelde, Nellie Schilderoort en Katie van Schelven, allen te Brouwershaven. Nelleke Berre voets, Tineke Berrevoets, Hannie v. d. Hoek, Willy van Kooten en Corrie Viergever, allen te Kerkwerve. Ellie Kiesenberg, Lia de Later, Els Pannekoek en Jo sien Quist, allen te Dreischor. Lia Capelle te Duiven dijke. Stieneke Verloo te Ellemeet. TOELATINGSEXAMEN R. M. L. S. GOES Bij het op 29 juni gehouden toelatingsexamen zijn de volgende 49 leerlingen toegelaten tot de Rijks Middelbare Land- en Tuinbouwschool te Goes: Tot de Middelbare Landbouwschool: L. J. Boogerd te Ouwerkerk; J. Boone te Borssele; A. Boonman te 's Heerenhoek; P. Bouwman te Kruiningen; D. Buth te Den Bommel; N. J. Buyze te 's Heer Abtskerke; J. F< Claeys te Oudelande; A. J. Dekker te Lewedorp; L. Deurlo te Tholen; P. J. v. d. Deel te Sommelsdijk; M. J. Fondse te Kerkwerve; W. J. J. Groote te Kamperland; B. A. v. d. Hoek te Halsteren; J. de Jager te Wol- phaartsdijk; R. de Jonge te Ovezande: M. L. Jongejan te Stad a/h Haringvliet; J. G. Kloet, St. Maartensdijk; A. Lous te Goes; C. H. I. v. d. Maas te Kats; E. Meyer te Ooltgensplaat; H. C. Moeliker te Tholen; A. J. Mol te Heinkenszand; F. J. Nijsse te Rilland-Bath; C. Nijs- sen te Kapelle; M. S. Priester te Kats; J. A. Ringel- berg te Zierikzee; R. Rijk te Nieuwdorp; W. de Rijke te Tholen; M. J. Schouwenaar te 's Heer Abtskerke; J. D. Snoep te Krabbendijke; W. A. Steendijk te Sta- venisse; C. P. v. d. Velde te Dreischor; J. Verwijs te St. Philipsland; P. W. Vogelaar te Dirksland; J. Wave rijn te Kruiningen en M. J. v. d. Weele te Colijnsplaat. Tot de Middelbare Tuinbouwschool: J. v. d. Does te Heinkenszand; L. Goedegebure te Kraggenburg; L. v. Hekken te Ellewoutsdijk; A. Leenhouts te Goes; M. C. Lodders te Klundert; L. Markusse te Kapelle; P. Meeuwse te Kloetinge; R. Meeuwse te Lewedorp; J. Minderhoud te Domburg; C. J. Nijssen te Kapelle; C. L. Outermans te Middelburg; C. J. Proos, Wolphaarts- dijk; J. D. Sanderse te Lewedorp. EINDEXAMEN R. L. M. S. GOES Na gehouden eindexamen aan de Rijks Middelbare Land- en Tuinbouwschool te Goes (afd. Tuinbouw) zijn de navolgende leerlingen geslaagd: A. Maas te Nieuw en St. Joosland; A. W. Bierens te Schore; J. Bostelaar te Middelburg; J. Cappon en mej. J. C. Ermerins, bei den te Heinkenszand; J. J. Flikweert te 's-Gravenpol- der; J. Goedegebure te Kraggenburg; R. H. van Gor- sel te Terneuzen; B. L. Groenenboom te Ridderkerk; M. C. van Hekken te Oudelande; A. van Holten te Klaaswaal; C. J. Katsman te Wolphaartsdijk; J. J. F. Kole te Nieuwdorp; C. Luteyn te Nisse; J. C. Nijsse te 's-Gravenpolder; C. P. Oele te Kloetinge; A. C. de Rooy te Dinteloord; S. J. M. Verhaert te Zandvliet' (B A. L. van Westen te Zierikzee en J. C. de Wilde te Oud-Vossemeer. Afgewezen: 2 kandidaten. Tijdens de op donderdagavond 29 juni in „De Schakel" gehouden eindles van de Landbouwhuis- houdschool „De Leeuwtjes" te Terneuzen, werd aan de volgende leerlingen een getuigschrift uitgereikt: Primaire opleiding: Anneke Dieleman, Ans de Jong, Mien v. d. Ree, Nel leke Wissel en Francoise Herrebout, allen te Zaam- slag. Dini Donze, Addie v. d. Ende, Rina den Engels man, Rina Klaassen, Jannie de Koeyer, Corrie de Rub ber, Riet Meyer, Dientje Pannekoek, Joke Medendorp, Marijke Bareman, Joke Baaima, Hannie Beeldens, Nel lie v. d. Berge, Joke Breur, Ria Cleemputte, Lenie de Clerck, Saartje Dieleman, Truus van Es, Angelina Everaert, Fennie Haagsma, Feya Rottier, Joke Scheele, Marian van Straaten, Lies van Sweeden, Elly Verduin, Anneke Verplanke, Coby de Waele, Ria de Weerdt en Anneke Wolfert, allen te Terneuzen. Anneke Haak, Karin van Hoeve, Corrie de Jonge, Corrie Klaassen, Sarie Klaassen, Maatje Neels, Janske de Putter en Paula de Ritter, allen te Hoek. Janny Michels te Axel. Joke Jansen te Kloosterzande. Ans de Putter te Sluis kil. Getuigschrift aan de Assistenten A of N: Marian Goossen, Lien Herrebout en Ellie de Ritter, allen te Hoek. Carela Wolfert te Ossenisse. Nellie de Meester te Othene. Bep Strijdonk te Sluiskil. Bora van Doorn, Marleen van Eijk, Wilma van Hecke, Mieke Jansen, Fientje Kiel, Jeanette Klaassen, Heieen Ruben, Anita de Ruijter, Honny Slot, Heieen Stuy en Anita de Visser, allen te Terneuzen. Ina de Regt en Ria Sneep, beiden te Zaamslag. Getuigschrift aan de Vormingsklas: Nella Bolleman, Marianne Busch, Ria Pijpelink en Lies de Regt, allen te Axel. Clara de Jonge, Nellie Kiel, Ella Lantsheer en Teuny Snap, allen te Hoek. Coba Verstelle te Philippine. Marij Audenaert, Nelly v. d. Ende, Marion v. d. Hagen, Dineke de Jonge en Jannie van Krimpen, allen te Terneuzen. Addie de Kraker en Suus de Putter, beiden te Zaamslag. Jannet Burgier te Zuiddorpe. Er werd afscheid genomen van mevrouw J. D. C. KrijgerMinderhoud, huishoudlerares; mevrouw H. C. van LeeuwenHendrikse, VAVO-lerares; mevrouw J. E. MullerMoens, administratrice; de heer D. J. van Nieuwenhuyzen, leraar schei- en natuurkunde; de heer W. J. Vermeulen, leraar lichamelijke oefening; mejuffrouw S. Wirtz, naailerares en mejuffrouw C. E. M. Dekker, naailerares.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 15