9 zware opgave zo'n oppervlakte naar behoren te ver zorgen. De vollegrond wordt dan losgelaten. De meesten werken liever in de kas en hebben neiging de bui tenteelt te verwaarlozen. Bij uitbreiding hoort verwarming van een deel van de kas, om spreiding in de pluk te krijgen. Tevens belichting, want in verwarmde kassen wordt in hoofdzaak Glasa geteeld en bij dit ras moet verwarmd en belicht beide worden. De belich ting is nodig om te voorkomen dat de bloemsten gels te kort blijven. Voor de verwarming gebruikt men kachels met een grote capaciteit. Een goed exemplaar kost ca 6.000,De kachels kunnen later in 't seizoen nog goed dienst doen bij de tomaten. Als het koud wordt hebben die neiging vierkante vruchten te geven en door de temperatuur op te voeren blijven ze rond en gaat het rijpen langer door. WELKE RASSEN? De rassenkeuze is bij de aardbeien nog enigszins onduidelijk, maar er komt toch meer tekening in. Voor de verwarmde kas blijft de Glasa favoriet, ondanks de betrekkelijk lage produktie en de ge voeligheid voor vele ziekten en kwalen. Een ge zonde, zware plant is bij dit ras nodig. De pluk duurt vele weken, opmerkelijk lang. De Gorella is dit jaar sterk naar voren gekomen. Eerst werd gedacht dat de vruchten te groot zou den zijn. En inderdaad, bij de eerste twee plukken kan men slechts met veel passen en meten vier kanjers in een doosje van twee ons krijgen. De consument kan dan wel erg gemakkelijk uitreke nen dat hij bv. 40 cent per aardbei moet betalen, wat een bezwaar is. Later hebben de vruchten ech ter een fatsoenlijke grootte en omdat ze sterk zijn, koopt de handel ze graag. Jammer dat het ras zo gevoelig is voor verwelkingsziekte. De Vola is ook een plaats waard, hoewel dit jaar aanstasting door aaltjes veel nadeel heeft berok kend. Het ras heeft mooie, goed smakende, vrij sterke vruchten, die een goede handelswaarde heb ben. Vooral zware planten bloeien zo rijk, dat de vruchten te klein blijven, zodat althans dit seizoen een lichte aantasting door aaltjes soms geen be zwaar was. Beter is echter gezond, niet te zwaar plantmateriaaL De Red Gauntlet voldoet plaatselijk zeer goed. Het ras is produktief, door de handel men kan de vruchten vrij lang laten hangen en de vruchtstengels zijn weliswaar taai, maar de aard beien hangen goed vrij bij de pluk. Het ras gedraagt zich min of meer als een door drager. De heer M. Glas te Kapelle is begonnen aan de tweede oogst en er komen nog steeds nieuwe bloemstengels bij, met miniscule knopjes. Zo te zien kan hij nog een paar maanden vooruit! De Elista is omstreden. De vruchten zijn niet mooi, niet erg lekker en erg teer, zodat de handel er geen beste prijzen voor geeft. Maar de produk tie is zo hoog, dat sommigen er toch mee doorgaan. De Cambridge Vigour valt wegens meeldauwge- voeligheid en tere vruchten terug. De Sengana heeft dit jaar matig voldaan. De Regina wordt weinig meer geplant en zal waar schijnlijk uit de kassen verdwijnen. Het ziet er naar uit dat Glasa, Gorella en in iets mindere mate Vola en Red Gauntlet de hoofdrol gaan spelen in het komende seizoen. Met deze ras sen is een goede spreiding in de pluk te bereiken, terwijl ze alle vier behoorlijk stevig zijn, ook als ze door omstandigheden een dag later geplukt moe ten worden. CONCURRENTIE? Niet alleen op Zuid-Beveland, doch ook in andere delen van ons land is de teelt van glasaardbeien de laatste jaren vrij sterk uitgebreid. Kapelle neemt vooral in vergelijking met de Bommelerwaard maar een vrij bescheiden positie in en ook in de omgeving van Venlo (Grubbenvorst) en Breda is de teelt van groter omvang. Dat is te zien in de aanvoer op een willekeurig gekozen veilingdag, in dit geval 17 mei. De aanvoer was toen op de belangrijkste veilingen van glasaardbeien als volgt: Zaltbommel 320.000 doosjes Grubbenvorst 86.000 Breda 70.000 Huissen 46.000 Kapelle 41.000 Utrecht 34.000 Geldermalsen 26.000 Bergen op Zoom 22.000 De concurrentie van per vliegtuig uit Italië ge haalde aardbeien geeft enige zorg. Maar het feit dat de extra grote oogst van glasaardbeien van eigen bodem tegen redelijke prijzen aan de man kon worden gebracht is toch wel bemoedigend. Als de produktie per vierkante meter maar hoog ge noeg kan worden opgevoerd lijken de kansen op een rendabel blijven van de teelt niet ongunstig. Vooral de resultaten van dit jaar betekenen een stimulans. Er zijn momenteel verscheidene plannen voor nieuwbouw, in hoofdzaak uitbreiding van be staande bedrijven. Als ze straks zijn uitgevoerd zal de oppervlakte in 1967 met ongeveer 1% ha zijn uitgebreid en in totaal ongeveer 7 ha bedragen. ACTIEF VERENIGINGSLEVEN De telers van glasaardbeien hebben veel contact met elkaar. Ze hebben tevens een vereniging opge richt, die sinds kort een verbintenis heeft aange gaan met de Zeeuwse Groentetelers Organisatie. De vereniging telt 52 leden, verspreid over een groot deel van Zuid-Beveland. Het bestuur, met de heer Bérman als voorzitter en de heer J. Hengst dijk als secretaris, is zeer actief, 's Winters worden vier vergaderingen gehouden, die zeer druk wor den bezocht en 's zomers heeft men één of meer excursies. Dit voorjaar is men bv. naar de Bom melerwaard geweest. Verder komt men individueel vaak bij elkaar op bezoek. Door dit alles en vooral ook door de gewaardeer de voorlichting van de heer Ruissen blijft men op de hoogte van de nieuwste ontwikkelingen. Al met al kan worden geconcludeerd dat de teelt van glasaardbeien op Zuid-Beveland in handen is van een aantal flinke ondernemers, die veel voor hun vak voelen en er veel voor over hebben. Het is te hopen dat de rentabiliteit gunstig blijft! Dan kan de teelt in dit gebied nog sterk in belang rijkheid toenemen. A. VAN O. Dicht bij de kas wonen geeft veel gemak. De heer J. Hengstdijk liet daarom bij zijn bedrijf een kleine, maar gerief lijke bungalow bouwen. Na de aarbieen worden tomaten geteeld. De vrouw van 'de onder nemer werkt vaak mee.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 9