DE GLASAARDBEIENTEELT in midden Zuid-Beveland 8 Te Kapelle-Biezelinge en omgeving is een belangrijke ontwikkeling aan de gang door de opkomst van de teelt van glasaardbeien. De betekenis was tot voor kort nog beperkt, maar de uitbreiding gaat door en de veilinggegevens wijzen uit dat de geldelijke inkomsten snel stijgen. Enkele tientallen telers hebben de laatste jaren de stap gewaagd van volle grond naar glas en over het algemeen heeft men er geen spijt van. Integendeel, verreweg de meesten werken prettiger en hebben een beter inkomen dan vroeger. VAN VOLLE GROND NAAR GLAS Kapelle staat reeds lang bekend als een kleinfruit centrum, doch om verschillende redenen loopt de oppervlakte geleidelijk terug. In verband met de vele kleine bedrijven zijn echter intensieve teelten nodig voor een redelijk arbeidsinkomen en daarom werd gezocht naar nieuwe wegen. Vanzelfsprekend werd daarbij gedacht aan glas, want hiervoor is maar een beperkte oppervlakte nodig. Om met het Westland te concurreren met tomaten, sla en komkommers is echter een zeer zware opgave. Zeer terecht heeft men het daarom geprobeerd met aardbeien. Men kon hiermee op beperkte schaal beginnen, b.v. met duizend vierkan te meter of zelfs minder. De ervaring die men met de vollgrondsaardbeien had opgedaan, kon men bij de glasteelt nog voor een deel gebruiken. Het was geen onbekend gewas. Verder had men een vei ling te Kapelle, die op de afzet van aardbeien was afgestemd, wat ook een belangrijk voordeel was. De keuze van aardbeien lag dus voor de hand. veiling Kapelle. Daarbij moet men bedenken, dat als in dit artikel over Kapelle en omgeving wordt geschreven, een wel erg ruime kring wordt bedoeld met o.a. telers uit Kloetinge, Wemeldinge, Yerseke, Vlake, Schore, Hansweert, Kruiningen, Katten- dijke en Waarde. Het aandeel van de tomaten is enigszins geflat teerd, omdat jaarlijks nieuwe kassen klaar komen op een moment dat ze niet meer voor aardbeien kunnen worden benut, doch nog wel voor tomaten. Niettemin vormen de tomaten ook een belangrijke bron van inkomen, belangrijker dan in de Bom- melerwaard, waar de nateelt niet zo zwaar meetelt. DIT JAAR HOGE PRODUKTIE VAN AARDBEIEN De cijfers demonstreren ook de snelle groei. Vooral dit jaar maakten de aardbeien een enorme sprong. Dat is slechts voor een beperkt deel terug te voeren tot uitbreiding van het glasareaal. De voornaamste reden was namelijk dat de aardbeien- planten dit jaar ongekend produktief waren. HET ZAT MEE Waarom waren de aardbeien dit jaar zo vrucht baar? Niemand die het weet. Men heeft in 't alge meen vrijwel alles precies eender gedaan als het jaar tevoren en toen viel vooral de verwarmde Glasa zo tegen in opbrengst, o.a. door veel onvol waardige bloemen („groenbloeiers") dat menigeen het ras aan de kant wou zetten. Nu wordt er weer veel vriendelijker over gedacht, al weet men dat het ras moeilijk blijft in de teelt. Hoe 't ook zij, het wou dit jaar. De vruchten ble ven tot 't laatst behoorlijk uitgroeien. Dikwijls dacht men dat het praktisch afgelopen was met de pluk en dan oogstte men nog een paar keer flinke hoeveelheden. Het leek soms of er geen eind aan wou komen. De telers beschouwen het als een bijzonder jaar. „Dat hebben we niet op te schrijven, dat onthouden we zo wel", is een opmerking die men vaak hoort. Men beseft ook, dat het volgend jaar juist wel eens andersom kan zijn en dan tegen kan zitten. Er zijn nog te veel factoren die men niet voldoende kan beïnvloeden. Maar wel probeert men de kan sen op een goede oogst zo gunstig mogelijk te ma ken door de cultuurzorgen hoog op te voeren. ER WORDEN IIOGE EISEN GESTELD Aan die cultuurzorgen worden hoge eisen gesteld. De aardbeien worden belaagd door botrytisrot, aal- OOK TOMATEN BELANGRIJK Na de aardbeien volgt nog een nateelt van toma ten en deze combinatie doet het niet slecht. Men komt met de tomaten aan de markt als elders de top van de aanvoer al achter de rug is en vooral het laatste gedeelte van de oogst werd de laatste jaren vaak opmerkelijk goed betaald. De aardbeien zorgen normaal voor het grootste deel van de inkomsten. In de Bommelerwaard re kent men dat de aardbeien minstens twee maal zoveel opbrengen als de tomaten, bv. 8 a 10 per vierkante meter aardbeien tegenover 4 a 5 voor de tomaten. Te Kapelle is die verhouding anders, zoals te zien is in onderstaande cijfers, die afkom stig zijn van de veiling te Kapelle: M :z? K :z? g 2 n-i »-• O. bC -O* u s a> 1o Js U 72 u g V. *- co co c O. 0 -»-> 'ëS. 1962 60.162,— ƒ5,46 26.757,— ƒ0,46 1963 97.855,— 4,51 86,931,— 0,63 1964 162.503,— 4,40 147.587,— 0,47 1965 286.251,— 5,37 223.131,— 0,60 1966 298.874,— 4,44 258.614,— 0,58 1967 ca 550.000,— ca 4,33 De glasaardbeien van geheel Zuid-Beveland wor den te Kapelle geveild, doch de gegevens hebben alleen betrekking op de aanvoer van de leden van Het begon al direct bij de Glasa. Dit vroege ras geeft over het algemeen vrij lage opbrengsten. Veelal komt men met moeite en pijn aan IV2 tot hoogstens 2 kilo per vierkante meter, doch nu was 2Vz kg soms haalbaar en kwamen enkelen zelfs aan ruim 3 kg. In grote lijnen ging het ook zo bij de andere rassen. Deze kwamen eveneens aan een hoge pro- duktie, met zelfs uitschieters tot 4 kg per meter. Persoonlijk zagen we dat bij het ras Elista 2 kg in één pluk werd geoogst. Dat is onvoorstelbaar veel, de rijpe vruchten lagen in zware trossen bovenop elkaar. Ondanks de grote produktie bleef de prijs behoor lijk op peil. De aanvoer te Kapelle was ongeveer twee maal zo groot als vorig jaar, maar de prijs was niet veel lager. Vooral de verwarmde Glasa werd naar verhouding goed betaald, ondanks een ruim aanbod. De meerdere doosjes aardbeien betekenden dus financieel een meevaller. Die meevaller komt overigens zeer goed van pas, want de meeste telers zijn pas vrij kort geleden begonnen en hebben nog vrij forse verplichtingen voor aflossing en rente van geleend geld. Men komt nu wat gemakkelijker te zitten. Het is trouwens nog afwachten wat de tomaten zullen opleveren. In het Westland schijnt men meer belangstelling te krijgen voor late tomaten en dat zou wel eens gevolgen kunnen hebben voor de prijs. Dat zijn echter zorgen voor straks, voorlopig is be langrijk dat het seizoen goed is begonnen. tjes, verwelkingsziekte, meeldauw, wortelduizend poten en noem maar op. Het water geven, de bemes ting, het luchten, enz. luisteren vrij nauw. Goed plantmateriaal is nodig, gezond, niet te licht, maar voor sommige rassen ook niet te zwaar. Tijdig op het wachtbed, tijdig op hun plaats in de kas, tijdig verwarmd. In de pluktijd begint men vaak 's morgens al om vijf uur. Vaak helpt de vrouw mee in het bedrijf. Als het 's nachts onverwachts gaat regenen en men kijkt naar buiten, is er kans dat men een paar aardbeientelers op de fiets door een stortbui ziet jakkeren. Ze zijn dan op weg naar hun kas om de luchtramen te sluiten. Als er met Pinksteren kans is op onweer durft men niet ver uit te gaan, omdat men om dezelfde reden de zaak in de gaten wil houden. Uit dit alles blijkt dat men niet alleen veel vak kennis moet hebben, maar ook bereid moet zijn zo nodig veel uren te werken en steeds toezicht te houden. Men moet een „glastuindersmentaliteit" hebben. UITBREIDING Toch krijgen de meesten steeds meer plezier in hun kas. Aanvankelijk werd overwegend gebouwd als aanvulling op de vollegrondsteelten. Maar ge leidelijk gaan steeds meer over tot uitbreiding van het glas tot 2000 a 3000 vierkante meter. Enkelen zullen binnenkort al boven de 4000 meter komen, wat voor aardbeien beslist niet gering is. Het is een De heer A. Berman trekt draden in zijn nieuwe kas. De heer G. Eversdijk heeft frambozen bij de noten van de kas geplant en maakte hiervan hoge prijzen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 8