iffpjmj Algemene Vergadering Z.L.M. De E. E.G.: Genomen en nog te nemen besluiten VRIJDAG 16 JUNI 1967 55e Jaargang No 2885 Officieel orgaan van de Maatschappij tot bevordering van Land- en Tuinbouw en Veeteelt in Zeeland Frankering bij abonnement: Terneuzea "m m lilllrt W fl w> m w m COPA VRAAGT PRIJSVERHOGINGEN Mr. J. F. G. SCHLINGEMANN Raad van landbouwministers in de E. E. G. gaat, ondanks allerlei politieke tegenstellingen tussen de zes lid-staten, onverstoorbaar door het gemeenschappelijke landbouwbeleid op poten te zetten. De noodzakelijke beslis singen om de regelingen en de reeds eerder vastgestelde gelijke prijzen per 1 juli a.s. in werking te doen treden hebben de bewindslieden in een kleine marathonzitting genomen, waar de vergadering door geschilpunten over de gemeen schappelijke varkensvleesprijzen en in de inschakeling van het Europese parlement tot bijna zeven uur 's ochtends duur de. Maar toen was alles ook voor elkaar. Enkele belangrijke gevolgen willen wij hier aan een beschouwing onderwerpen. ETEN nieuw reglement voor de granen werd aanvaard. De in december 1964 vastgestelde richtprijzen, inter ventie- en drempelprijzen voor tarwe, gerst, rogge én mais gaan nu gelden voor de oogst 1967, die in het grootste deel van de E.E.G. op het ogenblik nog te velde staat. Alleen de oogst van de harde tarwe is op Sicilië al begonnen. De nieu we prijzen betekenen voor ons land geen wijzigingen van betekenis, maar zij brengen in Frankrijk een niet onaanzien lijke verhoging mee. Daartegenover staat dat de Duitse graanteler en de Italiaanse tarwetelers met behoorlijk lagere prijzen genoegen moeten nemen. Hun achteruitgang in in komen kan de volgende drie jaren gecompenseerd worden door de tegemoetkoming uit het E. E. G.-landbouwfonds, die indertijd werd bedongen en een aflopend karakter draagt. De Duitse regering heeft nog niet besloten of dit geld recht streeks aan de graantelers zal worden uitgekeerd. De handel tussen de zes landen in granen komt vrij. Wat hiervan de gevolgen zullen zijn is nog moeilijk te overzien. Hoe de handelsstromen in graan, ook met het buitenland, zich zullen gaan verleggen moet worden afgewacht. De bescher ming tegen invoer tegen lage prijzen van buitenaf komt door hetzelfde heffingenstelsel op hetzelfde niveau. Bij uitvoer van granen gelden dezelfde restituties voor de gehele gemeen schap. Over een aantal uitvoeringsverordeningen moeten in de komende weken nog beslissingen genomen worden, zoals de kwaliteitsnormen bij interventie, de staffel- of bewaar- vergoedingen enz. Het Franse systeem, waarbij alle granen moeten lopen over semi-overheidsinstanties, is afgeschaft. Wel zal ingrij pen in de markt mogelijk worden voordat de graanprijzen op de markt tot het interventiepeil zijn gedaald. Deze voorinter ventie zal door de instanties te Brussel gecontroleerd wor den, hetgeen moet waarborgen dat er niet nationaal ge manipuleerd kan worden. Hoe dit systeem, dat Frankrijk reeds kent en dat als proef voor een jaar is aanvaard, in de praktijk zal werken moet eveneens afgewacht worden. Voor de graanhandel- zullen erkenningseisen vastgesteld worden, zulks speciaal op Frans verzoek. Naar men ons verzekerde, zullen deze alleen betrekking hebben op solvabiliteit en op een aanvaardbare outillage van de betreffende coöperaties of firma's. WOOR varkensvlees bevat het reglement een inname- regeling. Vastgesteld is een basisprijs van 73,50 dol lar of 294 D. Mark of 264 gulden per 100 kg levend gewicht. Komt de prijs op de markt daar beneden, dan kunnen een aantal maatregelen genomen worden, waaronder een in- nameregeling. De innameprijs zal dan maximaal 92 en minimaal 85 van deze basisprijs bedragen. Het is een voor ons land nieuw systeem, waarbij dus een bodem in de markt van dit produkt wordt gelegd. (Zie verder pagina 3.) op vrijdag 23 juni 1967 te 14.15 uur in ,,De Prins van Oranje" te Goes. AGENDA: 1. Openingsrede door de algemeen voorzitter. 2. Notulen van de algemene vergadering van 21 december 1966. 3. Mededelingen en ingekomen stukken. 4. Verslag van de financiële commissie over het nazien van de rekening en verantwoording over het jaar 1966. 5. Rekening en verantwoording over het jaar 1966. 6. Rondvraag. 7. Inleiding door de Hoogedelgestrenge heer Ir. J. A. P. FRANKE, directeur- generaal van de Voedselvoorziening en de Visserijen, over het onderwerp: „De positie van de Nederlandse landbouw in de gemeenschappelijke Europese markt". 8. Gedachtenwisseling. 9. Sluiting. Namens het hoofdbestuur der Z. L. M.: J. PRINS, voorzitter. E. WAGE, secretaris.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 1