KNLC Machine-ringen COVECO ln ?e Draka-ventifol voor de oogst Moderne producentengroepen varkenshouderij 13 Het is een bekend feit, dat de mechanisatie in de Nederlandse landbouw na de oorlog sterk is toegenomen. Enerzijds is dit veroorzaakt door de snelle technische vooruitgang. Anderzijds dwong de vermindering van het aantal arbeidskrachten in de landbouw hier ook toe. Omgekeerd is het natuurlijk ook zo, dat door de toenemende mechanisatie er steeds minder arbeidskrach ten in de landbouw nodig waren. Hier is sprake van een soort wisselwerking. Deze toegenomen mechanisatie in de landbouw heeft naast de ongetwijfeld vele goede kanten toch ook wel enkele moeilijkheden veroorzaakt. Er be hoeft in dit verband maar gewezen te worden op het feit dat de machines en werktuigen de neiging krijgen steeds groter en duurder te worden, waar door er steeds grotere bedragen met de mechanisatie gemoeid zijn. En aangezien de meeste werkzaamheden in de landbouw toch wel heel sterk aan de seizoenen zijn gebonden brengt dat met zich mee, dat de meeste machines en werktuigen slechts gedurende een korte periode kunnen wor den gebruikt. Het wordt dan ook vaak een zeer kostbare zaak om grote machines alleen te gaan exploiteren. Dit alles noodzaakt ertoe, dat die grote machines en werk tuigen zo goed en zo efficiënt mogelijk worden gebruikt om de exploitatie ervan nog enigszins dragelijk te maken. AFSTOTING ARBEID Soms kan er, door verder te gaan mechaniseren, nog wel wat op arbeid worden bespaard. Dit heeft echter al leen maar zin, indien de arbeid die daardoor vrij komt öf kan worden af gestoten öf ergens anders in het be drijf op een produktieve manier kan worden gebruikt. En in vele gevallen zal dat niet mogelijk blijken te zijn. De overgang van een 2-mans-naar een 1-mansbedrijf is n.l. zeer groot. En bij vermindering van een 1-mansbe drijf zijn de problemen nog groter. Door de toenemende mechanisatie en het moeilijk kunnen afstoten of el ders aanwenden van arbeid dreigt in veel gevallen overmechanisatie en een onvoldoende benutting van ar beid. SAMENWERKING Om aan de toenemende vermogens behoefte, de moeilijkheden bij de financiering van de mechanisatie en de stijgende kosten van arbeid en werktuigen tegemoet te komen zoekt men het hoe langer hoe meer in de richting van samenwerking met ar beid en machines. In de meeste ge vallen zijn dit dan samenwerkings vormen, waaraan 2, 3 of 4 boeren deel nemen. In de praktijk is gebleken, dat deze vormen van samenwerking kwetsbaar zijn, indien n.l. één van de samenwerkende boeren zich terug trekt. MACHINE-RING Een nieuwe vorm van samenwer king, die de laatste tijd vooral in Duitsland flink naar voren is geko men, is de machine-ring. Het gaat daarbij om een groter aantal bedrij ven, dan tot nu toe bij samenwerking het geval is geweest, n.l. om 300 a 400. Doel van een machine-ring is te komen tot een beter gebruik van de aanwezige arbeid en machines. Er wordt getracht zo veel mogelijk over mechanisatie te voorkomen. Een machine-ring komt op het vol gende neer. Een machine-ring heeft zelf geen machines in eigendom. De machines blijven eigendom van boe ren die aan de machine-ring deelne men. De machine-ring verleent slechts bemiddeling bij het over en weer bij elkaar werken met machines en arbeid. Het bestuur van de ring is de be middelaar, die zorgt voor een zo vol ledig mogelijk gebruik van de machi nes. Bij een grotere ring is daar een bedrijfsleider voor aangesteld. De ge hele financiële afwikkeling wordt eveneens door de bedrijfsleider gere geld. Er wordt gewerkt tegen precies van tevoren vastgestelde tarieven, die regelmatig moeten worden aangepast. Het werken in een machine-ring is dus onpersoonlik. Men is volkomen vrij om te gaan werken, indien daar om wordt gevraagd. En men heeft ook niet te doen met slechts enkele en daardoor steeds dezelfde collega's. MAURITSPLEIN 33 IN NEDERLAND Ook in Nederland begint belang stelling te ontstaan voor de machine- ring. In september 1965 werd door een aantal personen uit de N.O.P. een studiereis gemaakt naar Duitsland, waar de voor- en nadelen van de ma chine-ring als samenwerkingsvorm werden bekeken en besproken. ïn juli van dit jaar werd officieel in de N.O.P. een machine-ring opge richt, welke 40 leden telt. Op een voorjaarsbijeenkomst werden vraag en aanbod van een aantal werkzaam heden geregeld. Voor de oogstwerk- zaamheden zal hetzelfde worden ge daan. Er zal dan worden nagegaan wat de behoefte is aan verschillende werkzaamheden. Tevens zal worden nagegaan wat het aanbod is aan ma chines. Hoewel we beslist niet zouden wil len zeggen dat de machine-ring alle moeilijkheden zal oplossen, kan deze samenwerkingsvorm toch een bij drage leveren om te komen tot een beter gebruik van de aanwezige ma chines en de menselijke arbeid. v. d. T. gIJ de grotere eenheden varkens op de boerderij vraagt de ondernemer een grotere zekerheid dan vroeger nodig geacht werd, omdat de investeringen en ook de risico's groter worden. Deze grotere zekerheid wordt gevonden door een verdeling van het prijsrisiko over de belanghebbende schakels. Voorts kunnen samenwerkende fokkers en mesters beter voldoen aan de vraag naar grotere eenheden varkens van een goede uniforme kwaliteit. GEZONDHEID IS ECONOMISCHE NOODZAAK In de varkensring is het kontakt tussen fokker en mester van doorslaggevende betekenis. Iedere var kenshouder is overtuigd van het belang van een ge zonde varkensstapel. Toch meent hij dikwijls te snel, dat de gezondheidstoestand van zijn varkens goed is, terwijl bijv. het hoesten en andere chronische ziekten wel voorkomen. De gevolgen van deze „kleine" ziek ten op groei en voederverbruik zijn echter niet te on derschatten. Wil de varkenshouder de nadelige invloe den van ziekten tot een minimum beperken, dan zal hij in eerste instantie een gezond bedrijf moeten heb ben en alles moeten doen om dit te handhaven. De positie van de fokker staat hierbij centraal. De kwaliteit van de slachtvarkens is voor ongeveer drie- kwartdeel een kwestie van erfelijke aanleg. In de var kensring worden de biggen in samenwerking met de gezondheidsdienst van de fokker naar de mester ver voerd. Na 7 a 8 weken op een gewicht van 18 kg wor den de biggen gespeend en bij een gewicht van 22 a 25 kg gaan de schrale, harde biggen naar de mester. Geen omslachtig, duur transport en geen gevaren voor besmetting zoals dat via de markt toch reëel aanwezig is. Ook geen grote risico's bij de overgang, omdat de mester hetzelfde voer gebruikt als de fok ker. De biggen worden getaxeerd terwijl de fokker na slachting van het mestvarken een grotere toeslag krijgt naarmate de kwaliteit beter Is. De biggen wor den gewaarmerkt en op de zeugenkaart van de fokker genoteerd. Bij de mester worden de biggen na aan komst gewogen en bij aflevering eveneens. Voorts wordt het voederverbruik en de groei geregistreerd. Bij slachting worden de varkens geclassificeerd op type en spekdikte. Het type wijst dan op de foktech- nische kwaliteiten van de zeug en de spekdikte op het rationeel voeren bij de mester. Het resultaat van de classificatie wordt weer vastgelegd op de zeugen- kaart. De gehele administratie wordt begeleid door de veevoedingsvoorlichter in samenwerking met de ver tegenwoordiger van Coveco. In deze varkensringen bepalen de deelnemers zelf de spelregels, terwijl voor de financiering en de prijszetting allerlei contractvor- men tot de mogelijkheden behoren. Bij de prijsgarantie aan de mester lijkt het meest ideale een lang lopend kontrakt van 3 jaar met een minimum garantieprijs per kg geslacht gewicht voor de lA-kwaliteit. De kwaliteitsverbetering in de ker- nen kan in de afzet benut worden, omdat Covqco door deze binding en bundeling van het aanbod een bepaal de kwantiteit en kwaliteit kan garanderen aan binnen- en buitenlandse afnemers. DE ONTWIKKELING VAN VARKENSRINGEN Geprikkeld door de grote successen met deze inte- gratievorm in het oosten van het land, komen nu ook elders meer en meer varkensringen tot stand. De C.V.V.-organisatie ontwikkelt op dit terrein grote ac tiviteit. Het belang van een goede vleeskwaliteit wordt veel al nog te weinig ingezien. Uniformiteit ontbreekt nog in sterke mate, al is de vlees-vet verhouding reeds aanmerkelijk verbeterd. De uitbetaling naar kwaliteit heeft hierop grote invloed uitgeoefend. Het deel van de slachtvarkens, dat geclassificeerd wordt neemt sterk toe en bedroeg het afgelopen jaar rond 67,5 pro cent. De stijgende kwaliteit blijkt uit de toename van het percentage lA-varkens dat in het afgelopen jaar het hoge niveau van ongeveer 54 procent bereikte. De duidelijke kwaliteitsnormen blijken tevens goed bruikbaar bij het internationale handelsverkeer in ge slachte varkens. Een verdergaande kwaliteitsverbete ring kan onze concurrentiepositie op de koopkrachti ge E.E.G.-markt nog verder versterken, waarbij voor al ook nog meer aandacht geschonken zal moeten worden aan een grotere uniformiteit. Voor zelfbedie ningszaken en supermarts die steeds meer met voor verpakt vlees de consument bereiken, is uniforme kwaliteit van doorslaggevende betekenis. De varkens producent beantwoordt deze ontwikkeling door een gezonde samenwerking in ringen of kernen van fok kers en mester. Een kwaliteitsprodukt behoudt altijd goede afzetmogelijkheden! Draka Plastics van de N. V. Hollandse Draad- en Kabelfabriek te Amsterdam wijst ons op het ge bruik van Draka-Ventifol, een ventilerende kunst stoffolie voor de oogst. Deze folie bestaat uit elkaar overlappende stroken, die dakpansgewijs door mid del van streeplassen aan elkaar zijn gehecht. Het produkt is verkrijgbaar in de kleuren zwart en transparant. Voor de hooibouw wordt de laat ste uitvoering bij voorkeur gebruikt omdat de zon newarmte dan beter kan worden benut. De zwarte Draka-Ventifol is bijzonder geschikt voor het af- dekken van aardappelen. Door de uitstekende ont luchting, die door dit materiaal kan worden verkre gen, leent het produkt zich bijzonder om pakken geperst hooi en klaver na te drogen. Omdat het de wind doorlaat, drogen de pakken hooi of klaver goed na, zodat ze in puike conditie in de schuur komen. Aanbevolen wordt de pakken in de richting noord-zuid op te slaan om over de grootste breedte van het zonlicht te profiteren. Over het algemeen zal iets vochtiger dus eer der kunnen worden geperst, wat een besparing betekent op de bewerkingskosten. Wanneer de pakjes met deze folie afgedekt zijn is het inschuren minder aan tijd gebonden. Het is ook uitstekend geschikt als regenbescherming. Het materiaal moet dan vanzelfsprekend op af loop worden gelegd. DRAKA-VENTIFOL wordt in de handel gebracht op rollen van 50 meter lengte. De breedte van het materiaal is 1,45 meter en de prijs bedraagt ca. 1,10, wat neerkomt op ca. 80 cent per vierkante meter. Daar dit produkt diverse malen gebruikt kan worden, komt het bij vier- of vijfmalig gebruik op een prijs die varieert van 3,tot 5,per ton hooi.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 13