Aardappelbewaarplaatsen en de kosten 11 J. H. VAN NIEUWENHUIZEN R. L. V. D. - Goes De van oudsher bekende aardappelkuilen zijn in Zeeland vrijwel verdwenen. De aan deze werkwijze verbonden bezwaren zijn voldoende bekend. Het be waren van aardappelen in gebouwen kan op verschillende manieren gebeuren. Aangezien de investeringen nogal uiteen kunnen lopen, zullen de meest voor komende systemen met hun voor- en nadelen wat nader worden toegelicht. TIJDELIJKE OPSLAG Onder tijdelijke opslag verstaan we het bewaren van aardappelen, welke vóór de winter worden afgeleverd. Bij een tijdelijke opslag zijn dure voorzie ningen niet verantwoord en bieden wanden van pakken stro en/of montage wanden de meest praktische en goedkoopste oplossing. Hierbij worden de wanden opgebouwd met een dikte van één pak stro (2 m storthoogte) of met een dikte van 2 pakken stro (3 m storthoogte). Deze stro-wanden worden dan meestal verstevigd door tussen de pakken stro ruiterstokken te leggen. Deze liggen dan gedeeltelijk ook horizontaal in de aardappelen, zodat door de druk van de aardappelen op de ruiterstokken de pakken stro op hun plaats blijven. Om de investering zo laag mogelijk te houden, ontbreekt bij tijdelijke op slag in veel gevallen een ventilator met luchtverdeelsysteem. Dit behoeft geen groot bezwaar te zijn, mits de aardappelen goed van kwaliteit zijn, de storthoogte niet meer dan lVa a 2 m bedraagt en de aardappelen vóór de win ter worden afgeleverd. In de praktijk blijkt echter dat soms om verschillende redenen niet vóór de winter wordt afgeleverd (meestal de prijs). In zo'n geval loopt men risiko's door het ontbreken van een ventilator en bovendien door een te geringe isolatie van de wanden. Op veel bedrijven probeert men de aanschaf van de ventilator te omzeilen door de aardappelen direkt bij het in de schuur brengen te behandelen met een kiemremmingsmid- del. Hieraan kleven echter bezwaren, omdat een dergelijke behandeling op vochtige aardappelen huid-irritaties (blaasjes) kan veroorzaken. Ook de af gelopen winter kwam dit verschijnsel veelvuldig voor en gaf dit „schoonheids foutje" aanleiding tot een lagere verkoopsprijs. In feite is bij ieder systeem van bewaring een ventilator onmisbaar. Een praktische en beslist niet dure oplos sing is bij tijdelijke opslag de aanschaf van een ventilator met een boven gronds houten luchtkanaal en lattenroosters. De ventilator is bevestigd in een kist en wordt meestal op de deel geplaatst. Ondanks de tijdelijke opslag heeft men bij aanwezigheid van een ventilator de mogelijkheid om de aardappelen droog te draaien en uitbreiding van phy- tophthora tegen te gaan. Bovendien kan men, indien niet vóór de winter wordt afgeleverd de aardappelen alsnog met een kiemremmingsmiddel be handelen. Een ander voordeel is de betere benutting van het gebouw door de grotere storthoogte. Indien de strowanden voldoende drukvast zijn gemaakt, kan bij gebruik van een ventilator de storthoogte 2Vz3 m bedragen. WAT KOST EEN BEWAARPLAATS MET PAKKEN STRO EN EEN LUCHTVERDEELSYSTEEM Als voorbeeld een bewaarplaats met een netto-vloeroppervlakte van 10 x 6 60 m2 of een opslagkapaciteit van ca. 100 ton aardappelen bij een stort hoogte van 2l/2 m. Investering 2 pk ventilator, ventilatorkist en aansluiting (krachtstroom aanwezig) 1000, 10 m luchtkanaal met 45 m lattenroosters 1100,— thermometer 100,— Totaal 2200, Jaarlijkse kosten aan afschrijving, rente en elektriciteit 14 308, of 0.3 ct. per kg aardappel, waarbij geen kosten voor het stro zijn berekend. Aangezien zowel bij het inbrengen en het afleveren van de aardappelen een stro-wand langs de deel moeilijk werkt, wordt hiervoor in de plaats vaak een montage-wand geplaatst. Deze wand kost ca. 125,per strekkende meter (zie foto). Bij voldoende ruimte bieden wanden van pakken vlas een goed oplossing i&xivïw. >:V Verplaatsbare montage-wand met L of T steune HOKKEN EN SCHELVEN Hiervoor kan allereerst worden verwezen naar Vlugschrift voor de landbouw nr. Ill „Kwaliteits vlas geeft kwaliteitslint", welke op aanvrage gra tis verkrijgbaar is bij het Proefstation voor de Akker- en Weidebouw te Wageningen. Tijdens een vaste droge weersperiode kan men de schoven beter even laten liggen om te besterven, waardoor ze wat stijver worden en zich gemakke lijker laten hokken. Samengevouwen vlasharrels dienen rechtgestreken te worden langs de schoof. Bij het hokken plaatst men doorgaans vier tot zes schoven in één hok, terwijl de lengterichting van een hok in de heersende windrichting moet lopen. Bij slecht weer, grote schoven met veel on kruid of ondervrucht, moet men de schoven regel matig op broei controleren. Indien broei optreedt zal men de schoven moeten opensnijden, uitleg gen en keren. Afhankelijk van de grootte van de schoven en de weersomstandigheden zal men na vier a vijf dagen tot schelven kunnen overgaan. Bij schelven op ruiters zal men vlugger tot schelven kunnen overgaan dan bij schelven op de grond (zgn. tol len) of bij het in mijten zetten. Een schelf bevat gemiddeld 60 schoven, terwijl er 45 tot 55 schelven op een ha gaan. Zit het vlas eenmaal in een goed gebouwde schelf of mijt en is deze afgedekt met een muts of geïmpregneerd jute-kleedje, dan loopt men geen risico's meer en is het vlas geborgen. AFVOER VAN HET LAND Bij de afvoer van het land kan men in plaats van het gebruikelijke opvorken op de wagen met voordeel o.a. gebruik maken van een trekker met schelvendrager, een Unimog-achterlader of een trekker met laad vork. In de schuur biedt het ge bruik van een strovlastransporteur voordelen. Hoofdzaak is dat het opladen en afladen met de nodige zorg en zo efficiënt mogelijk gebeurt, zodat geen kwaliteits- en tijdsverlies optreden. Slordige schoven geven later bij het repelen, roten en zwin gelen veel verlies in lintopbrengst en lintkwaliteit en extra werk. TREKKEN VAN NAK-GEKEURDE PERCELEN Aangezien het rassen-sortiment in Nederland momenteel uit drie vlasrassen bestaat met nog en kele selecties in onderzoek, dient bij de overgang van het ene perceel naar het andere de vlastrek- machine grondig schoongemaakt te worden. Indien men hieraan onvoldoende zorg besteedt, dan is vermenging met zaaizaad van een ander ras zeker niet uitgesloten, met alle nadelige gevolgen hiervan.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 11