KIRWAGENS 0PROPAGAS A n Lagere middenprijs aardbeien? machinefabriek erven R. BROUWER Oudenbosch (N. Br.) tel. C01652) 29 55 MELK VOORDELIGER IN DE BUS DANK ZIJ Met SHELL PROPAGAS als brandstof kan een melkmachine in de stal èn in de wei worden gebruikt. Andere voordelen: lagere brandstofkosten, schone motor, minder on derhoud en minder CO (koolmonoxyde) In de uitlaatgassen. Met recht kan gezegd worden: ook met SHELL PROPAGAS bent u meer mans! Vraag inlichtingen aan de SHELL PROPAGAS-depothouder in uw omgeving of aan onderstaand adres. ft Goede bloemkoolsortering gewenst TIET Centraal Bureau van de Tuinbouwveilin- gen is van mening dat een wat groter aan bod van natuur aardbeien, vergeleken met 1966 een wat grotere vraag voor binnenlands vers ver bruik zal ontmoeten, opnieuw een wat kleinere vraag voor export en ook een wat kleinere vraag voor de Nederlandse verwerkende industrie. Dit alles afwegende is het Centraal Bureau van me ning dat een wat lagere middenprijs dan in 1966 te verwachten is. Deze was toen 1,15 per kg. Dat de middenprijs echter zo laag zal worden als in 1964 (ƒ0,93) ligt echter niet voor de hand. Afzet- moeilijkheden van betekenis lijken weer uit te blijven. Wel wordt er in een overzicht van het C. B. aan toegevoegd dat het verwachte afzetver- loop door de weersomstandigheden geheel gewij zigd kan worden. Uit een gehouden enquêtte is gebleken dat het areaal ten opzichte van het vorig jaar iets is inge krompen. In Noord-Brabant is er echter nog enige uitbreiding. Alles bijeen genomen bestaat de ver wachting dat de produktie van Nederlandse na- tuur-aardbeien wat groter zal worden dan het vorig jaar door een hogere opbrengst per ha. De totale aanvoer wordt geschat op 26 miljoen kg tegen het vorig jaar 24 miljoen kg. In de Europese aardbeien-producerende landen zal de oogst overwegend wat groter worden dan het vorig jaar, terwijl de voorraden verwerkt pro- dukt van het vorig seizoen thans ook wat groter zijn. Voor Uw bedrijf levert BAV de meest economische wagens. Vraag vrijblijvend deskundige voorlichting n ri L O O JPG-165 SHELL PROPAGAS wordt geleverd in handige flessen van IQ1 fa of 35 kg inhoud. Tegen aantrekke lijke condities wordt u desgewenst door Shell een huur» tank 'inhoud oplopend van 1000 tot 8000 liter) ter beschikking gesteld. Een extra voordeel hiervan isJ lage brandstofkostent TIET Centraal Bureau van de Tuinbouwveilin- gen heeft in de loop van 1965 en 1966 onder zoekingen verricht naar de marktpositie van Ne derlandse bloemkool. Dit onderzoek was vooral gericht op de herfst-bloemkool maar er kwamen toch een aantal feiten aan het licht die ook voor de afzet van goede voorjaarsbloemkool van be lang zijn. Deze feiten zijn thans onder de aandacht van de Nederlandse veilingbesturen gebracht. Omdat er ook in Zeeland een aantal tuinders zijn die belang hebben bij de bloemkoolteelt, menen we er goed aan te doen, de wenken van het Cen traal Bureau van de Tuinbouwveilingen voor dit produkt hier weer te geven. Vastgesteld wordt dat de kwaliteit van de bloem kool in de winkels zowel op de Nederlandse als ook op de buitenlandse markten vaak veel te wen- j sen overlaat. Dit is slechts ten dele een gevolg van de behandeling die de bloemkool na afvoer van de veilingen ondergaat. Een aantal van de gebreken ontstaat reeds voordien. Het Centraal Bureau dringt er daarom op aan, dat de veilingen scherper toezien op een goede verzorging van de kool. Vooral de volgende pun ten zijn in dit verband belangrijk: Het afkappen van de bladeren. In een aantal gevallen wordt het blad van de kool zo diep weg gesneden dat bij het verpakken de bloemkolen elkaar raken. Dit geeft veelal een ernstige be schadiging. Geadviseerd wordt er op toe te zien dat deze beschadiging niet ontstaat. Verpakking. Een tweede bron van beschadiging is het niet met de juiste stevigheid verpakken. Soms wordt de kool te vast gepakt, waardoor de kolen elkaar raken. In meer gevallen wordt de kool te los verpakt en gaan ze tijdens het verdere transport rollen. Dit is uiteraard zeer slecht voor de kwaliteit en dat moet worden tegengegaan. Grootte sortering. De uniformiteit in de sortering op grootte laat zeer veel te wensen over. Er wordt door het C. B. op aangedrongen te zorgen voor een gelijkmatige sortering en daarbij bij voorkeur de maatindeling 6, 8, 10 en 12 stuks per bak te houden. Sortering op kwaliteit. In teveel gevallen is de kwaliteitssortering slordig en worden kolen van verschillende kwaliteitsklassen in één partij ver werkt. De bloemkoolafzet is voor een groot deel op de binnenlandse markt gericht, waardoor de exportkeur geen overheersende invloed op de kwaliteitssortering heeft. Voor de binnenlandse markt zijn echter evenzeer goede uniforme par tijen gewenst en de Nederlandse veilingen krjj- gen van hun landelijke afzetorganisatie het advies en verzoek hierop te letten. JONGERENRADEN EN COÖPERATIE IN HET ZUIDWESTEN L. C. C. GOES Shell Nederland Verkoopmaatschappij N.V. Afd. Vloeibare Gassen, Postbus 69, 's-Grfrvenhage. Tel. 070*183400 Onlangs heeft de coöperatie „West Noord-Brabant" te Fijnaart een jongerenraad opgericht. Daarmede is het aantal jongerenraden in het zuidwesten gestegen tot negen. De andere aan- en verkoopcoöperaties in het zuidwesten met een jongerenraad zijn: „Cavetho" Sint Annaland, „Eiland Walcheren" Middelburg, „No- beco" Kortgene, „Caago" Middelharnis, „Cabro" Wer kendam en „Eendracht Maakt Macht" te Hellevoet- sluis. In de zuivelsektor „CMC" Den Haag en „Wal cheren" Middelburg. Doel van een jongerenraad is dat: de jongeren via hun jongerenraad een stuk prak tische kadervorming krijgen; er een nauwer kontakt ontstaat tussen coöperatie en jongerenorganisaties. De leden van een jonge renraad worden doorgaans door jongerenorganisa ties uit het werkgebied van de coöperatie voor gedragen; de jongeren worden geconfronteerd met de pro blemen van de coöperatie; het bestuur van de coöperatie kennis neemt van de visie van jongeren op beleidskwesties. Een jongerenraad heeft in de meeste gevallen 6a 8 leden met inbegrip van een voorzitter en een sekre- taris. Door een rooster van aftreden ontstaat roulatie in de samenstelling. Voor een goede kommunikatie tussen het bestuur van de coöperatie en de jongerenraad wordt een zo genaamde kontaktpersoon aangesteld. Meestal een be- stuurs- of direktielid. Hij moet dan ook als een cen trale figuur worden beschouwd. Direkt na de oprichting is de introduktieperiode van groot belang. Deze geeft de leden van een jon gerenraad de gelegenheid zich in de organisatie en de struktuur van de coöperatie te verdiepen. Het Land- en Tuinbouw Coöperatie Centrum, dat eventueel bemiddelt bij de oprichting van jongeren- raden, organiseert jaarlijks voor alle raden een bij eenkomst. Dan worden ervaringen uitgewisseld en maakt men kennis met nieuwe ideeën. Ook wordt jaarlijks een excursie georganiseerd. Binnenkort hoopt men een bezoek te brengen aan een CMC vestiging in Hilversum en de SOL in Utrecht. a

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 6