TUINBOUWKLANKEN Zorgen in de fruitteelt Recreatiepraatje De stand van de Schouwse fruitoogst Het altijd wisselend getij 5 Door verschillende omstandigheden, komen steeds meer fruittelers in de knel. Alhoewel men een aantal jaren vrij goede tot goede uitkomsten heeft gehad heeft men door de fiscale maatregelen geen of slechts kleine" appeltjes voor de dorst op zij kunnen leggen. De laatste jaren waren dooreengenomen matig en omdat de reserves gering zijn, gaat het nu snel de ver keerde kant uit. AFLOPENDE BEDRIJVEN N aantal telers met een verouderd, te klein be drijf streeft niet meer naar verjonging en ver nieuwing, doch investeert zo weinig mogelijk met het doel het zo lang uit te zingen tot ze in verband met hun leeftijd kunnen of moeten stoppen. Het zijn uiter aard de niet meer jonge ondernemers, zonder opvol ger, die geleidelijk hun bedrijf als het ware „consu meren". Men legt niets aan de kant voor afschrijving, e.d. en als men er mee uitscheidt hebben opstand en inventaris nog slechts een geringe waarde. Het bedrijf is „afgeleefd" en „opgeleefd". Deze werkwijze kan juist zijn. Als men op 5560- jarige leeftijd nog gaat rooien en inplanten is het de vraag of men nog voldoende kan profiteren van de opbrengst van de nieuwe aanplant. Handhaving van het oude betekent in dit geval dat de kosten beperkt blijven. Vooral nu de oudedags voorziening verbeterd is, is er een toenemende neiging om in deze geest te gaan rekenen. Men weet waar men op 65-jarige leeftijd aan toe is en voelt er daarom weinig meer voor als men 50 jaar of ouder is om nog b.v. peren te planten. DE VOLHOUDERS De jongere en ook de oudere telers met een zoon als opvolger mogen deze werkwijze vanzelfsprekend niet volgen. Deze grootste groep van ondernemers moet vooruit. Op tijd vernieuwen, tijdig rooien, tijdig nieuwe machines aanschaffen, zo mogelijk het bedrijf vergroten. Dat vraagt geld, veel geld. Men rekent dat het stich ten van een nieuw fruitbedrijf ongeveer 18.000, per ha kost voor appels en nog belangrijk meer v«r peren. Als men een oude boomgaard moet rooien en daarna gaat herplanten kost het nog veel meer, want men zit met rooikosten, ontsmetten en daarna wellicht toch nog met zwakker groei en latere produktie dan wanneer op verse grond wordt geplant. Vooral daarom is het zo moeilijk een bestaand fruit bedrijf op peil te houden. In 't algemeen zou het d« voordeligste werkwijze zijn geleidelijk uit te breiden op nieuwe grond, maar wie kan dat Ieder is er van overtuigd dat de meeste bedrijven geleidelijk vergroot zouden moeten worden, maar de huidige wijze van belastingheffing laat hiervoor weinig kansen. Het geld dat voor noodzakelijke uitbreidin gen, e.d. nodig is, noemt men „winst" en ieder weet welke gevolgen dat heeft MOEILIJKE JAREN Vorig jaar waren de uitkomsten in de fruitteelt in Zeeland vaak matig tot slecht, o.a. door hagelschade en een kleine oogst met matige prijzen. Dit jaar zijn de vooruitzichten voor pruimen, peren, rode en zwarte bessen en frambozen op zeer veel percelen weer matig tot slecht. Dat zal voor menigeen de genadeslag kunnen be tekenen. Herhaaldelijk is er door de standsorganisaties op gewezen dat het rendement in de tuinbouw snel terugloopt en dat maatregelen nodig zijn. Er is ge pleit voor tegemoetkomingen op fiscaal gebied, voor steun ten behoeve van bedrijfsverbetering, o.a. door het geven van een rooipremie voor het opruimen van oude boomgaarden en subsidie voor het opruimen van verouderde glasopstanden. In de buurlanden geeft men veelal forse subsidies en is de belasting milder. Als het zo doorgaat zullen zeer veel telers in Zeeland en andere delen van ons land de ongelijke strijd niet meer lang kunnen vol houden. Speciaal de groep van de „volhouders" moet de kans krijgen overeind te blijven (MET ENKELE VOORZICHTIGE RAADGEVINGEN IN WALCHEREN en ook in andere delen van Zeeland is er met de intrede van 1 juni het zomerseizoen weer aangebroken. Vele huizen en zomerhuisjes zijn tijdelijk betrokken door recrea- tiegasten. En hoewel het weer vrij koel is, althans de eerste week, is er weer al opleving van strand- bezoek te constateren. Wat ons opvalt is dat de hotels over geheel Walcheren nog zo slecht bezet zijn. Wordt het zó dat er, evenals in onze groente- branche (als er een teveel is) de spoeling te dun wordt? Immers vindt men langs onze lange kust (alléén Walcheren heeft bijna zoveel km zeestrand als geheel België!) overal verspreid hotels en pen sions. Ook in de dorpen in midden-Walcheren wil men graag een graantje meepikken en ziet men veel bordjes met kamer vrij. We ergeren ons nog al eens als er een bordje staat „Zimmer frei". Im mers elke Duitse gast kan heus wel „kamer vrij" lezen en als het niet nodig is gebruiken wij graag onze moedertaal. Toch ontkomen we niet aan de indruk dat er een zekere tegenstand is. We hoorden enkele voor beelden van afzeggingen door werkloosheid. Ook hoorden we dat de gasten en ook vooral de Duitse zomergasten meer prijsbewust worden en bedacht zamer. Al met al belooft het wat de te betalen prijzen betreft toch een druk zomerseizoen te wor den en we hopen dat de velen die hier bij betrok ken zijn een goede trek maken. Ook vele agra riërs, vooral langs de kust, vangen nogal een extra-verdienste uit het toerisme. Nu hebben de mensen uit onze sector véél voor: n.l. geen extra-investeringen. En als er geen ver huur is dan gaan de andere ontvangsten rustig door. Voorzover het nodig zou kunnen zijn raden we onze lezers uit de agrarische sector aan voor lopig geen extra kosten te maken voor verbouwin gen e.d. daar o.i. voorlopig naar het zich laat aan zien het maximum bereikt is. Behalve de korte periode in eind juli begin augustus kan aan praktisch elke aanvraag worden voldaan. Hoewel we zelf niet rechtstreeks betrok ken zijn bij de recreatie horen we er van buren en kennissen wel zoveel van dat we rustig deze mening durven geven. Ook lazen we in de pers over de plannen be treffende een te ontwerpen recreatieweg die van VeereOostkapelleDomburgWestkap elle ZoutelandeVlissingen zou moeten komen. Afge zien van de grote vérstrekkende gevolgen voor onze land- en tuinbouw in de vorm van grondver snippering en op te leggen verboden voor het plaatsen van kassen voor de glastuinbouw en var kens- en kippenfokkerijen enz. aan de westelijke kant is hier naar onze mening aan een dergelijke recreatieweg geen enkele behoefte. Wist U dat Walcheren een net heeft van 300 km uitstekende B-wegen en daarnaast goede provin ciale 2- en 4-baans wegen van 200 km? Deze verbinden elk dorp onderling en via heel goede hoofdwegen zijn de steden -Middelburg en Vlissin gen bereidbaar. Waar knelpunten zijn vindt men die, en dan nog alleen op zon- en feestdagen en in het hele drukke vakantieseizoen, van de „grote" wegen via de vele kleinere B-weggetjes naar de kust. Neen o.i. is er geen direkte noodzaak voor een Walcheren delende nieuwe weg. Mochten deze plannen een meer definitieve vorm aannemen dan komen wij daarop te zijner tijd zeker terug! ZO langzamerhand kunnen we ons op SCHOU- WEN-DUIVELAND een beeld gaan vormen van de oogst van groot- en kleinfruit. Op de dag van vandaag zien we dit globale beeld: De peren- oogst zal klein zijn, alleen de Conference en Beur- ré Hardy zullen een matige oogst geven. Maar de Bonne Louise, B. A. Lucas, Triumph de Vienne en Doyenne du Cornice zijn slecht. Van de stoof peren Gieser Wildeman en St. Remy lijkt de oogst ook niet zo groot te worden. De appeloogst zal vooral in de Westhoek lager zijn dan vorig jaar. Een ras dat uitgesproken goed heeft gezet is de James Grieve, al moet dan hier de rui nog worden afgewacht. De Golden Delicious zal vermoedelijk wel een goede oogst geven vooral op de type 9. Het derde ras van de grote drie de Cox Orange, Pippin zal op vele bedrijven maar een matige tot kleine oogst geven. Dit is eveneens het geval met de tark Earliest, terwijl ook de Win ston niet overal goed is. Wat de pruimen betreft, lijkt alleen de Czar een goede oogst te geven. Victoria en Ontario zijn uit gesproken slecht. Wat de rode en zwarte bessen betreft zien we dat de gezonde struiken in veel gevallen toch een oogst zullen geven, iets waarop eigenlijk door niemand werd gerekend. Ook aan de aardbeien is weinig schade te zien. We schreven reeds dat dit een globaal beeld is, want natuurlijk zijn er uitzonderingen naar beide zijden. Gebleken is ook dat met name de peren toch slecht gezet zijn waar geen nachtvorstschade te zien was. De algemene stand van het gewas, is vooral na de regen aanmerkelijk verbeterd. Op veel per celen was deze regen zeer welkom. Door de zachte winter zien we veel „meeldauw-pluimen" en reeds voor de bloei was uitknippen en spuiten met Kara- tane e.d. noodzakelijk. De maand juni vraagt ook op het gebied van de ziekten-bestrijding onze volle aandacht, immers de scheutgroei is nu het grootst voor de schurftbestrijding en meeldauw, maar daarnaast wagen spint-bladluis, bladrollers enz. ook hun kans zodat opletten geboden is. Juist nu velen een matige oogst verwachten, is een tendens van bezuinigen op de ziektebestrijding. Wees hiermede vooral voorzichtig! De Vereniging van Oud-leerlingen „Pomona" hield haar le excursie naar de bedrijven van de heren G. de Glopper, M. v. d. Maas en Jac. Steur. Een dertig telers namen aan deze excursie deel. Ondanks de tegenslag door nachtvorst enz. was er toch een goede belangstelling en werden vele problemen besproken. Rest ons nog te vermelden dat de bezochte bedrijven beslist een goed ver zorgde indruk maakten. IN de THOOLSE tuinbouw is in zijn algemeen- heid zo alweer het een en ander afgeleverd. De slateelt is, met enkele uitzonderingen, niet zo erg winstgevend geweest. En het prijspeil van de tomaten gaf de laatste weken ook weer reden tot bezorgdheid. De enkele telers van snijbonen of aardbeien komen er dit jaar wel goed uit, maar het is te hopen dat deze teelten weer niet te veel uitgebreid worden want men zit soms vlug aan een overproduktie. De rechtgeaarde tuinder zoekt dan ook iedere dag naar middelen om tot de beste resultaten te kunnen komen. Een van die manie ren is wel om de bestaande mechanisatie, zo ver antwoord mogelijk uit te breiden. Dit kan slechts wanneer men hiervoor het vereiste aantal meters staandglas heeft. Het is dan ook verheugend dat er hier op het eiland Tholen een jonge tuinder de moed heeft opgebracht om een kas van ruim 3000 meter te laten bouwen met een automatische beregenings- installatie. Hierdoor kan hij ook blad-bemesting toepassen, waardoor zodoende veel dure arbeids uren uitgespaard kunnen worden. Behalve met de oogst wil hij alle voorkomende werkzaamheden alleen versieren. Hiervoor zal wel nodig zijn dat hij bij zijn teelten niet alles op één kaart zet en dus naast zijn tomaten óók een hoek komkommers heeft. Tevens zit nog in zijn achterhoofd om in de tóekomst in de richting van de bloementeelt te gaan. Het is dan ook wel een hele aanpak om in deze tijd van soms niet te beste prijzen, tot zo'n grote investering te willen overgaan. Naar wij ver nemen is dit de eerste kas in Zeeland met auto matische beregening en wij zullen hopen dat hij in zijn opzet en streven sukses mag hebben. De vollegrondstuinders hebben aan de winter bloemkool ook een mooie cent verdiend, maar jammer was dat met het warme weer rond Pink steren de kool te los ging groeien zodat men het niet kon bijhouden. Tevens kwam hierdoor een wat te grote aanvoer bij de veilingen van iets min dere kwaliteit kool zodat de prijzen het in die week wat begaven. De knolselderij telers hebben met de plantperiode tijdens de regenbuien met sukses hun planten in de grond gekregen. Dat is niet ieder jaar het ge val! In de tuinderswereld wisselt het werk steeds door planten en oogsten. Goede, maar ook slechte uitkomsten wisselen elkaar af. Maar steeds, na iedere goede of slechte uitkomst, gaat de tuinder wéér voort om zijn kas of tuin vol te planten met nieuwe hoop in het hart. Laat iedere teler er zich van bewust zijn dat het altijd fout is, om zich door hoge of lage prijzen te laten beïnvloeden. Bij teleurstellingen moet men er allereerst van uitgaan, heb ik nog eventuele fouten gemaakt en hoe moet ik daar verandering in brengen. Een ploeger, die steeds achterom ziet, zal nooit geen rechte voren rijden. Steeds zal er naar gestreefd moeten worden om er altijd het beste van te maken, wat er in de gegeven om standigheden van te maken is. MINIMUMPRIJS TOMATEN VERLAAGD Met ingang van vorige week vrijdag heeft het Cen traal Bureau van de Tuinbouwveilingen de minimum prijs voor tomaten teruggebracht van 6,50 per krat van 6 kg tot 4,per krat. Deze minimumprijs van 4,geldt voor alle kwaliteitsklassen en sorteringen. Bij doordraai bedraagt de vergoeding voor de teler voor de sorteringen A, B en C klasse extra en I 3,80 per 6 kg en voor de klasse II 2,50 per 6 kg. Voor de sortering CC klasse extra en I is de vergoeding bij doordraai 3,20 en voor alle overige sorteringen en kwaliteiten wordt bij doordraai 1,50 per 6 kg ver goeding betaald. De heffing blijft voorlopig onveranderd ƒ0,20 per 6 kg. De aanvoer van tomaten uit de stookkassen is op het ogenblik bijzonder groot. Nog wel enkele weken zal dat het geval zijn. Er is een grote export van dit produkt maar vorige week donderdag, toen een daling van de minimumprijs reeds in de lucht hing, was er een grote doordraai. Deze doorgedraaide tomaten wer den daarop vrijdag opnieuw geveild. Toen lag de prijs tussen 5,50 en f 6,per krat van 6 kg.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 5