Eregalerij Steekproef „Landbouwproduktie" per I april 1967 2 Woensdag 24 mei was het 25 jaar geleden dat de heer F. STRENGHOLT, bij landbouurmechanisatiebedrijf Schipper N.V. in dienst trad. De heer Strengholt is voor vele Zeeuwse landbouwers geen onbe kende. In zijn funktie van servicemonteur is hij n.l. al vele jaren lang een „redder uit de nood" bij plotseling optredende panne aan hun landbouwmachine of trekker. Ter gelegenheid van dit jubileum belegde de N.V. Schipper een personeelsbijeenkomst waarin de heer Strengholt met vrouw en dochtertje op hartelijke wijze werd gehul digd door direkteur de heer C. Post. In zijn toespraak legde de heer Post vooral nadruk op de deskundigheid en het korrekte optre den die de jubilaris steeds kenmerken en die zeker een belangrijke bijdrage zijn tot de „Schipper service". Namens het personeel feliciteerde de heer Freië. Als jubileumgeschenk werd de heer Strengholt een fraai radiotoestel aangeboden. Voor mevrouw Strengholt en dochter waren er bloemen. O. B. F.: 500 MILJOEN GULDEN VOL Voor het Onderling Boerenverzekeringsfonds in Leeuwarden was woensdag 31 mei een bijzondere dag. Het stond reeds geruime tijd vast dat in de loop van dit jaar een nieuwe mijlpaal in de ontwikkeling van het fonds zou worden bereikt. In zoverre was het be reiken van een verzekerd bedrag van 500 miljoen geen verrassing: wel het tijdstip, nog iets eerder dan de grootste optimisten hadden voorspeld. Vooral na de tweede wereldoorlog is het O. B. F. opgericht in 1922 snel gegroeid. Voorgaande mijl palen werden bereikt in 1954 100 miljoen 1959 200 miljoen 1963 300 miljoen 1965 400 miljoen Wat hierbij opvalt is dat elke volgende 100 miljoen verzekerd bedrag sneller geboekt kon worden dan de voorgaande. Enkele van de factoren die daarin stellig een rol spelen zijn de groei van het O. B. F. tot een landelijke verzekeringsmaatschappij en de grote be kendheid die zijn bijzondere werkwijze heeft verwor ven. Die werkwijze maakt het aan het O. B. F. moge lijk lage tarieven te handhaven en jaarlijks tot een forse winstdeling te komen. Werd in Leeuwarden de verzekering met de „gouden rand" ingeschreven, in Ritthem (gemeente Vlissingen) werd de heer W. de Visser als hoofd van zijn gezin (ook bedrijfshoofd: de heer De Visser voert er een ge mengd landbouwbedrijf van 32 ha) als nieuw en bijzon der lid van het O. B. F. verwelkomd. De heer De Visser maakte met zijn verzekering de 500 miljoen vol. Naar goed O. B. F.-gebruik was de heer G. Wolbers, waar- (Verschijnt wekelijks) Officieel Orgaan van de ZEEUWSE LANDBOUW MAATSCHAPPIJ Hoofdredacteur: Ir. J. Prins Redactie, Abonnementen en Advertenties J. F. Blanksma Grote Markt 28, Goes Tel. 01100—5010 en 5012 Tel. huis 01185—422 Advertenties en Uitgeversmaatschappij N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande Administratie over advertenties aan de GEZONDE FINANCIEN P. V. V. Het financieel jaarverslag 1966 van het Produkt- schap Vee en Vlees geeft een batig saldo te zien van 329.000 gulden. De heffingen voor de financiering van het P. V. V. die door het C. B. S. geïnd worden bedroe gen ongeveer 900.000 gulden. In de toelichting deelt het Dagelijks Bestuur mee, dat de aanvankelijke moei lijkheden bij de inning thans nagenoeg tot het ver leden behoren. In het verslagjaar heeft het produkt- schapsbestuur ook overeenstemming bereikt met het Ministerie van Landbouw betreffende de vergoeding van kosten, die het Produktschap moet maken voor de uitvoering van E. E. G.-verordeningen. Dienten gevolge heeft het Ministerie van Landbouw een be drag van 500.000 over 1965 betaald en 750.000 over 1966. Hiermee is ook het batig saldo van de rekening en verantwoording verklaard. R. VEEHOUDERIJ-EXCURSIE Z. L. M. De voor 9 februari j.l. uitgeschreven excur sie voor leden-veehouders der Z. L. M. kon tengevolge van het mond- en klauwzeer geen doorgang vinden. De Veehouderijcommissie wil thans op nieuw trachten een excursie te organiseren en wel op DINSDAG 27 JUNI a.s. In de morgenuren zal een bezoek worden gebracht aan het Instituut voor Veeteeltkun- dig Onderzoek „Schoonoord" te Zeist. Na de lunch zal een varkensfokbedrijf worden be zocht. Voor de terugtocht naar Zeeland zal op nader te bepalen plaats worden gedineerd. Het vertrekuur des morgens zal circa 6.30 uur vanuit Middelburg zijn en de aankomst des avonds ongeveer 21.30 uur. De kosten voor deze excursie (inclusief lunch en diner) zullen f 29,50 per persoon bedragen bij 30 deelnemers en f 28,50 bij 40 deelnemers. Men kan zich voor deze excursie opgeven bij de heer W. C. Sinke, Landbouwhuis te Goes tot UITERLIJK 16 JUNI a.s. (liefst per briefkaart). nemend hoofd van de afdeling Voorlichting van het O. B. F., ook bij het passeren van deze mijlpaal ter plaatse aanwezig en sprak in de huiselijke kring van de familie De Visser zijn vreugde hierover uit. De heer en mevrouw De Visser ontvingen tenslotte een blijvend aandenken aan het gebeuren, waaraan zij tot hun grote verrassing hadden meegewerkt. RADIO Dinsdag 11 juni, Hilversum II, 12.3012.40 uur „Door erfverharding meer klauwgebreken?", een vraaggesprek met prof. dr. S. R. Numans van de Fa culteit der Diergeneeskunde van de Rijksuniversiteit te Utrecht. „Wij bezoeken het grootste melkveebedrijf in Nederland", m.m.v. het Rijkslandbouwconsulent- schap voor N.-Groningen. Vrijdag 16 juni, Hilversum II, 12.3012.40 uur „Wat betekent de zaaizaad- en plantgoedwet voor boer en tuinder", mr. J. H. Erasmus van het Ministe rie van Landbouw en Visserij. „Een nieuwe proeftuin in Breda", m.m.v. ir. J. G. Haker, Rijkstuinbouwconsu lent. ZITDAGEN BOEKHOUD- BUREAU Oostburg: Woensdag 14 juni in café „De Windt". Middelburg: Donderdag 15 juni in hotel „De Eendracht". Zierikzee: Donderdag 15 juni in hotel „Huis van Nassau". Tholen: Zaterdag 17 juni in hotel „Hof van Hol land". HISTORISCH BOERDERIJONDERZOEK In 1961 ontving de Stichting Historisch Boerderij- onderzoek te Arnhem van particuliere zijde een porte feuille met tekeningen ten geschenke, die bij opening een aantal tekeningen bleek te bevatten, die onmid dellijk werden herkend als de sedert 1880 verloren gewaande boerderij-opmetingstekeningen van het voormalige Kabinet van Landbouw. Dit Kabinet was in 1808 door de Commissaris tot de Landbouw, Jan Kops, te Amsterdam opgericht en naderhand naar Utrecht overgebracht. Het bevatte een uitgebreide verzameling originelen en modellen van de nieuwste landbouwwerktuigen, die daar waren tentoongesteld om de boeren, door aanschouwing er van, tot toepassing van meer efficiente landbouw methoden te stimuleren. In het Kabinet bevond zich ook een collectie van 51 opmetingstekeningen (plattegronden, doorsneden, gevels) van boerderijen uit alle delen des lands. Kops had deze omstreeks 1815 laten vervaardigen, om door onderlinge vergelijking te kunnen uitmaken welk boerderijtype het meest doelmatig was. Deze collectie, die oorspronkelijk met een zuiver praktisch doel werd opgezet, bleek, na anderhalve eeuw, als eerste algemene documentatie van de Ne derlandse boerderij, bovendien een grote wetenschap pelijke waarde te hebben en 'n waardevolle bron voor het onderzoek naar de geschiedenis van de Neder landse boerderij te zijn. De Stichting Historisch Boerderij-onderzoek heeft de tekeningen, waarvan er 42 bewaard bleven, daar om thans met financiële steun van het Ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk en van de Nederlandse organisatie voor Zuiver Wetenschap pelijk Onderzoek (Z. W. O.) uitgegeven. Onder de titel: „De Nederlandse boerderij in het begin der 19e eeuw, een documentatie-onderzoek van het Kabinet van Landbouw" zijn ze als dl. I van de „Publicaties van de Stichting Historisch Boerderij-onderzoek" versche nen. De prijs bedraagt 15,en kan besteld worden bij de Stichting, Schelmseweg 89 te Arnhem. Dr. J. M. G. van der Poel behandelt daarin de ge schiedenis van het Kabinet van Landbouw, terwijl drs. R. C. Hekker de tekeningen uitvoerig beschrijft. En kele onvolledigheden zijn aangevuld met afbeeldingen van tekeningen uit werken van J. Poley uit het eind van de 18e en van J. Ie Francq van Berkhey en Is. A. Nijhoff uit het begin van de 19e eeuw. Een groot aantal perspectieven, getekend door K. Wolthuis, verbonden aan de Rijksdienst voor de Mo numentenzorg te Voorburg, zijn tussen de tekst ge plaatst. Mede door de goede typografische verzorging is een werk ontstaan met een collectie boerderijteke ningen die uniek voor West-Europa geacht kunnen worden. BESTEMMINGSPLANNEN Mariekerke. Van 1 juni tot en met 30 juni 1967 ligt ter inzage een voorstel aan de gemeenteraad tot het onttrekken aan het openbaar verkeer van het pad, kadastraal bekend gemeente Mariekerke in sectie E nr 8, plaatselijk bekend als „Klinkerpadje" en lopend van de Torenstraat tot de voormalige brandplaats voor varkens (kern Meliskerke). Belanghebbenden kunnen gedurende de genoemde termijn tegen dit voorstel schriftelijk bezwaren indie nen bij de gemeenteraad. Valkenisse. Van maandag 5 juni '67 ligt geduren de één maand ter inzage de vastgestelde herziening van het onderdeel West-II van het bestemmingsplan Kom-Koudekerke. Gedurende deze termijn kunnen zij, die zich tijdig met bezwaren tot de gemeenteraad hebben gewend, alsmede een ieder, die bezwaren heeft tegen wijzigin gen, welke bij de vaststelling van het plan in het ont werp zijn aangebracht, bij G. S. bezwaren tegen het vastgestelde plan indienen. Vogelwaarde. Van maandag 5 juni 1967 ligt ge durende één maand ter inzage: 1. het vastgestelde bestemmingsplan Hengstdijk zuid. Gedurende genoemde termijn van een maand kun nen zij, die zich tijdig met bezwaren zowel tot de ge meenteraad als tot G. S. hebben gewend, beroep in stellen bij de Kroon. Kruiningen. Van 1 juni 1967 tot en met 30 juni 1967 ligt ter gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage een ontwerp voor het bestemmingsplan „Nieuwstraat 1967". Gedurende bovengenoemde termijn kan een ieder schriftelijk bezwaren bij de gemeenteraad indienen. Door het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn de uitkomsten bekend gemaakt van de steekproef „Landbouwproduktie" per 1 april 1967. Rundvee. Het aantal melkgevende koeien was op 1 april 1967 bijna 2 groter dan op 1 april 1966. De drachtig droogstaande koeien waren iets min der in aantal, ruim 1 dan op 1 april van vorig jaar (resp. 351.000 stuks en 356.000 stuks). De om vang van het gedekte jongvee was op 1 april 1967 echter aanmerkelijk groter, ongeveer 7 dan vorig jaar op deze datum. Het aantal „ander rund vee" bestemd voor de fokkerij was vrijwel gelijk aan dat van vorig jaar op 1 april (resp. 1.281.000 stuks en 1.283.000 stuks). Het aantal stuks mestvee nam toe met 27.000 stuks t.o.v. 1 maart 1967, deze stijging van 6Vz blijft achter bij de toeneming (13 van vorig jaar in dezelfde periode. ZEEUWS LAND- EN TUINBOUWBLAD waarin opgenomen „Plattelandsjeugd" Varkens. Het aantal gedekte zeugen nam verder toe en was op 1 april 1967 302.000 stuks, wat ruim 4 hoger is dan vorig jaar op 1 april. De mest- varkens tot 90 kg namen in aantal toe tot 2.250.000 stuks t.o.v. 1 april 1966 is dit een stijging met 314.000 stuks (16 De varkens van 90 kg en zwaarder stegen tot een aantal van 180.000 stuks wat 13 hoger is dan op 1 april 1966. Bij deze stijging van de mestvarkens dient te worden op gemerkt, dat een verbetering in de berekenings methode is doorgevoerd; om een juiste verge lijking mogelijk te maken dienen de uitkomsten van 1 april 1966 voor deze rubrieken met 7% te worden verhoogd de reële stijging wordt daar door resp. 8% en 5Vz Leghennen. Het aantal hennen aan de leg daalde t.o.v. 1 april 1966 met 2,1 miljoen stuks tot 16,4 miljoen stuks op 1 april 1967 12 Het groot ste aandeel in deze vermindering hadden de leg hennen jonger dan 1 jaar, die terugliepen van 8,9 miljoen stuks op 1 april 1966 tot 7,2 miljoen stuks op 1 april 1967 1,7 miljoen stuks).

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 2