Algemene Vergadering Z.L.M. Vergadering Dagelijks Bestuur Z.L.M. VRIJDAG 9 JUNI 1967 55e Jaargang No. 2884 Officieel orgaan van de Maatschappij tot bevordering van Land- en Tuinbouw en Veeteelt in Zeeland IsraëlStrijd op leven en dood Vrjje Gemeenschappelijke markt in granen en veredelingsprodukten per I juli 1967 Frankering bij abonnement: Terneuzen Het Dagelijks bestuur van de Z. L. M. was maandag 5 juni j.1. onder voorzitterschap van Ir. J. Prins in vergadering bijeen, in zijn openingswoord wees de voorzitter op het momenteel in onze provincie veelvuldig voorkomen van zgn. „gele roest" in tarwepercelen. In het algemeen blijken de nieuwere rassen gevoeliger te zijn dan de oudere. De vergadering wees in dit verband op het gevaar van het zich eenzijdig richten op één bepaald ras. Voorts deelde de voorzitter mede, dat de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap in Zeeland momenteel een discussienota voorbereidt over de ontwikkelingen in onze provincie. Deze nota -zal op zeer korte termijn uitgebracht worden aan de provinciale landbouworganisaties. De vergadering nam voorts met instemming kennis van een schrijven van het Provinciaal Bestuur van Zeeland, waarbij toegezegd wordt onder bepaalde voorwaarden ont heffing te verlenen voor het rijden met zware vrachtauto's over de B-wegen op Walcheren. De vergadering sprak haar vreugde uit over de medewerking welke dienaangaande werd ontvangen van Gedeputeerde Staten. op vrijdag 23 juni 1967 te 14.15 uur in „De Prins van Oranje" te Goes. AGENDA: 1. Openingsrede door de algemeen voorzitter. 2. Notulen van de algemene vergadering van 21 december 1966. 3. Mededelingen en ingekomen stukken. 4. Verslag van de financiële commissie over het nazien van de rekening en verantwoording over het jaar 1966. 5. Rekening en verantwoording over het jaar 1966. 6. Rondvraag. 7. Inleiding door de Hoogedelgestrenge heer Ir. J. A. P. FRANKE, directeur- generaal van de Voedselvoorziening en de Visserijen, over het onderwerp: „De positie van de Nederlandse landbouw in de gemeenschappelijke Europese markt". 8. Gedachtenwisseling. 9. Sluiting. Namens het hoofdbestuur der Z. L. M.: J. PRINS, voorzitter. E. WAGE, secretaris. AKKERBOUW De heer J. B. Becu gaf een overzicht van de ontwikkelin gen in de akkerbouwsector. In het kader van de Zaaizaad- en Plantgoedwet worden momenteel onderhandelingen gevoerd over de vaststelling van de vergoeding voor het vermeer deren voor pootaardappelen. Tussen partijen is nog geen overeenstemming bereikt op dit punt. Bij deze besprekingen kwam tevens de positie van de N.A.K. ter sprake. De ver gadering stelde zich op het standpunt, dat de N.A.K., als zodanig gehandhaafd dient te worden, waarbij met name aan de zetelverdeling in het bestuur van de N.A.K. van on geveer 50 voor de landbouw en 50 voor de kwekers grote waarde wordt gehecht. Dit neemt niet weg, dat volgens de vergadering op bepaalde technische punten enkele wij zigingen mogelijk zijn. Ten aanzien van de aardappelmoeheid stond het bestuur op het standpunt dat nader onderzocht moet worden in hoe verre het beleid terzake afgestemd dient te worden op nieuwe mogelijkheden, waarbij de praktijk zelf moet worden ingeschakeld bij de bestrijding van de ziekte. Zij denkt hier bij ook aan een vereenvoudiging van de administratieve be geleiding in deze materie. Voor de onderscheidene gewes ten in ons land zullen de diverse mogelijkheden per streek moeten worden bezien. De vergadering sprak nogmaals de wens uit, dat er op korte termijn een E.E.G.-regeling voor consumptie-aard appelen tot stand zal komen, waarbij regelingen opgesteld kunnen worden over een E.E.G.-kwaliteitssortering, of voor producentenorganisaties. TUINBOUW De heer P. J. J. Dekker deelde mede, dat de afzet van fruit, oogst 1966, thans achter de rug is. De prijzen zijn de laatste weken niet meer opgelopen. In de groentesector is momenteel een zeer groot aanbod van tomaten en kom kommers. Een nieuw systeem van begeleide minimumprijzen werkte tot nu toe gunstig bij de afzet van sla en komkommers. Het verloop bij de tomaten is minder gunstig. De prijzen zijn te laag en niet lonend. De oorzaak hiervoor moet vooral ge zocht worden in een sterke uitbreiding van het areaal stook- tomaten in ons land en tevens in een toenemende concur rentie van achter het IJzeren Gordijn, Engeland, Duitsland en de Kanarische eilanden. De overige groentegewassen gaan weg tegen niet hoge prijzen, die meestal toch nog redelijk genoemd kunnen wor den. Er is hierbij weinig doordraai. De glasaardbeien gaven een hoge produktie met bevredigende prijzen. De reclame, die door het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen is gevoerd, heeft het verbruik van aardbeien ongetwijfeld ge stimuleerd. Volgende week zal de aanvoer van aardbeien van de koude grond op gang komen; men verwacht hier voor goede belangstelling. (Zie verder pagina 3.) TELEGRAM VAN ISRAËLISCHE BOERENBOND Israeli farmers left their homes, took up arms and are at the frontiers to defend their lives, land and homes. The enemy have already burnt cornfields in a settlement near the Gazastripe. As farmers to farmers we appeal to raise your voice against the warmongers and for peace. IZACSON, President Farmers Federation-Israel. ANTWOORD 3 C. L. O. NEDERLAND Diep getroffen door de ernstige situatie waarin Uw land is geraakt, willen wij gaarne blijk geven van onze sympathie en medeleven in de strijd die U voor Uw land en ge zinnen moet voeren. Wij hopen dat spoedig een rechtvaardige oplossing de vrede zal herstellen. STEUN De redaktie zou hieraan toe willen voegen, voorzover nog niet bekend, dat het giro nummer van de Collectieve Israël Actie is Postgiro 2 3 434 te Amsterdam. De vrije gemeenschappelijke markt van de Europese Economische Gemeenschap voor granen, veredelingsprodukten en oliehoudende zaden, treedt per 1 juli 1967 in werking. Praktische zekerheid omtrent de uitvoering van het op dit doel gerichte gemeenschappe lijke landbouwbeleid is, zoals bekend, verkregen in het marathon-akkoord van de Raad van Landbouwministers der E.E.G. op donderdagmorgen 1 juni 1967. De Minister van Landbouw en Visserij, Ir. P. J. Lardinois, noemde de op basis van het uiteindelijke pakket voorstellen van de Europese Commissie bereikte overeenstemming voor Nederland bevredigend. Behalve met het verbeterde perspectief voor de afzet van Nederlandse landbouwprodukten, staafde hij deze stelling met de produktiewaarde in de sectoren van de landbouw waarvoor het akkoord geldt granen, varkensvlees, eieren en slachtgevogelte, oliehoudende zaden, overeenkomende met 35 procent van de totale landbouwproduktie in het E.E.G.-gebied, namelijk een bedrag van 75 miljard gulden, alleen al af boerderij. Het bereikte akkoord is van des te groter betekenis, omdat naast 't materiële gewicht, ook over politiek belangrijke zaken, hoewel moeizaam, overeenstemming is verkregen, of, zoals Minister Lardinois het uitdrukte, politieke klippen heeft weten te vermijden door aanvaardbare, zelfs gunstige oplossingen. Tot 't slagen van de marathon heeft mede bijgedragen, dat hangende problemen en de daarmede verbonden afwijkende meningen niet in het pakket voorstellen waren ver werkt. Zo wil Italië nog altijd aanvullende importbeperkingen in de tuinbouwsector, waar Nederland traditioneel tegenstander van is. Nederland daarentegen heeft grote be hoefte aan 'n regeling van 't steunbeleid (subsidies) in de landbouw, waarin wel enige voortgang is geboekt, maar dat houdt naar de mening van de bewindsman te weinig in en wij kunnen ons beter nog niet er aan binden. Daar komt nog bij, dat Nederland niet van plan is de voorstellen van de Europese Commissie met betrekking tot producenten organisaties afzondelijk te behandelen en er naar streeft die zaak te koppelen aan de nadere behandeling van het steunbeleid. (Zie verder pag. 4).

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 1