ONZE VOEDING ^"Uoor de <T^rouu? van Uet 'platteland PLATTELANDSJEUGD 15 IfORT nadat er wederom een beroep op onze offervaardigheid was gedaan inzake „Eten voor In- dia", kreeg ik een blaadje in handen, dat enkele maanden geleden door het „Voorlichtingsbureau voor de Voeding" was uitgegeven. Hierin werd uitgebreid de invloed van emotionele factoren op de voedselkeuze besproken. Onder meer was er een hoofdstukje gewijd aan „waarom eet de mens wat hij eet?" Wij allen voeden ons, de één meer, de ander minder, maar de hele mensheid doet dit elke dag op nieuw, eeuw na eeuw, om in eerste instantie in het leven te blijven. Echter ieder individu, iedere groep, ieder land heeft zijn eigen voedingsgewoonten, passend in het totale cultuurpatroon en bepaald door uiteenlopende omstandigheden en gebeurtenissen. Om nu eens bij India te blijven. De massa heeft daar weinig keus. Er is permanent voedseltekort en men eet wat er te krijgen is. Eigenlijk is meer te krijgen dan men eet en nu heb ik speciaal op het oog „het verbod om vlees van een koe te eten". Volgens het Hindoeïsme, de godsdienst, die daar wordt beleden is de koe een heilig dier en ziet men lijdelijk toe, dat bijvoorbeeld oude koeien in daarvoor bestemde gebou wen liefderijk worden verzorgd, terwijl er kinderen van honger sterven. IIAAST iedere religie heeft de voeding in zijn ritueel betrokken, zoals bijv. geen vlees op vrijdag en de vastenmaand voor de Mohammeda nen. Voeding als offer en het eten van bittere voe dingsmiddelen, beide als offer om de goden gun stig te stemmen komt in landen, waar het bijge loof nog welig tiert, veelvuldig voor. Ook zijn er goden voor belangrijke levensmiddelen. De In dianen vereren hun korengoden, de Indonesiërs hun rijstgodin. Er bestaat veel bijgeloof ten aan zien van de voeding: vis eten zou de werking van de hersenen bevorderen; als men het hart van een moedig dier eet, word.t men zelf ook moedig. Eet men daarentegen het hart van een laf of volgzaam dier, dan erft men deze eigenschappen ook. De Joden houden zich zeer streng aan wat hun op het gebied van voedingsmiddelen en de berei ding daarvan wordt voorgeschreven. Toen ik een paar maanden geleden Israël bezocht was ons ge zelschap tevoren ingelicht, dat wij daar „kosjer" zouden eten. Nu was dit op zichzelf helemaal niet erg, want het eten smaakte overheerlijk. Het be tekende voor ons slechts, dat wij bij een warme maaltijd, waar vlees geserveerd werd, geen melk spijs mochten nuttigen, dus geen puddinkje of ijs als dessert. Heeft men vlees gebruikt, dan moet er een aantal uren verlopen voor er melk of melk spijzen mogen worden genomen. Bij de bereiding van de spijzen wordt de grootst mogelijke zinde lijkheid betracht. Maar laten wij terugkeren tot de vertrouwde voedingsgewoonten in ons eigen land. Prestige. Gastvrijheid houdt grotendeels het aan bieden van voedsel in. Hierbij kan een prestige kwestie een rol gaan spelen. De welvaart heeft meegebracht, dat meer dan vroeger aandacht wordt besteed aan het vieren van verjaardagen, slagen van examencandidaten en zo meer. Soms kan men een wedijver constateren, waarbij de éne familie de andere tracht te overtroeven in het aanbieden van gerechten, dranken, snoeperijen en vult u zelf maar aan. Betekenis van de bereiding. De wijze, waarop de gerechten worden bereid en de tijd, die eraan wordt besteed, betekent vaak een verhoging van het respect voor de gastvrouw. Nu heeft de éne vrouw meer aanleg en fantasie wat betreft het verzorgen van de maaltijden dan de andere. Som migen slagen erin om met eenvoudige middelen een aanlokkelijke schotel op tafel te brengen. An deren daarentegen kunnen dit met dure ingre diënten nog niet. Toch geloof ik, dat iedere vrouw, die voldoende zorg aan het eten besteedt een goe de en door de huisgenoten gewaardeerde maaltijd kan leren bereiden. Voedingsmiddelen. De voedingsmiddelen zelf worden ook veelal slechts op bepaalde tijden van de dag geaccepteerd. In ons land zal men niet gauw ontbijten met aardappelen, vlees en groente. Ook het Engelse ontbijt ligt ons wat zwaar op de maag. Wat het éne volk een tractatie vindt, ver vult een ander met walging. Wij zouden er bij voorbeeld niet aan kunnen denken levende vis of bedorven bereklauwen te eten. NOORDBEVELANDSE AKTIVITEITEN Wat organiseerde de P. J. G. afdeling Noord-Beve land in de afgelopen maanden? Brommercross De Brommercross werd uitgezet op een stuk onge rept natuurgebied van de schorren in het Veerse Meer. Het parcours over de schorren werd uitgezet met stokjes en vlaggetjes die de deelnemers links moesten laten liggen. Het eerste deel ging door de schorren, door kreken en hoog gras. Het tweede gedeelte ging over een vlak stuk zand, het derde deel over het schor, waarin opgenomen enkele planken over een kreek met water en een wipplank. Het parcours werd in 8 mi nuten rondgereden. Het aantal deelnemers was zeer gering, n.l. vier, waaronder één P. J. G.-er, de heer C. Remeijnse te Wissenkerke, die de tweede plaats wist te bereiken. Peelandmars Op zaterdag 1 april, 's morgens vroeg, startten in Kortgene weer 47 enthousiaste deelnemers aan de traditionele Peelandmars. Het was uitstekend weer voor de wandelaars, wat tot uiting kwam aan de finish, want daar arriveerden er 46. In café Duinlust werd gegeten en gerust, en 's middags tussen half drie en vijf uur kwamen de deelnemers in de Stadswijn- kelder te Kortgene aan. Deze 46 deelnemers ontvin- JONGERENAKTIVITEITEN WIE WIL 10 DAGEN EEN AMER1KAANTJE ALS GAST Binnenkort komt een groep van 11 leden van de Amerikaanse 4 H-clubs (plattelandsjongeren) voor enige tijd in ons land. Vier leden van dit groepje moe ten van 212 juli a.s. in Zeeland worden onderge bracht Wie wil deze 10 dagen een Amerikaanse jongen of meisje (leeftijd ongeveer 1721 jaar) thuis als logé ontvangen? Opgave graag op zeer korte termijn (wie het eerst komt het eerst maalt) bij 't P. J. G.-sekretariaat, Land- bouwhuis, Goes, tel. 011005010. gen voor hun prestatie een prachtig stel miniatuur klompjes. Quizavond Twee weken voor de provinciale quizwedstrijd kwa men enige Noord-Bevelanders bijeen om elkaar uit te vragen over wat er in de afgelopen dagen in de P. Z. C. en de Z. L. M.-krant stond. Van de deelnemers zou den er enkele naar de provinciale quiz gaan. Afge sproken was dat degenen die daar naartoe zouden gaan een avond voordien in de „Korenbeurs" zouden komen om elkaar nog eens op de proef te stellen. Na enig heen en weergepraat kwam het bericht op de T.V. dat er een prinsje geboren was. Iedereen was blij, dacht niet meer aan de quiz en veronderstelde dat deze niet meer door zou gaan. Na een glaasje bitter en een heildronk op de gezondheid van onze prins en zijn moeder sloot men deze Noordbevelandse quiz avond. Hierdoor was Noord-Beveland niet vertegen woordigd op de provinciale quiz in Aagtekerke. Uitwisseling Van 1921 mei kwam een groep jongeren uit Ze venhuizen (Z.-H.) op bezoek. Vrijdagavond werden ze ontvangen in de „Korenbeurs". Zaterdags was er een excursie over Noord-Beveland, 's avonds en zondags hebben de Noord-Bevelanders de gasten beziggehou den. Zondagavond vertrokken ze weer. J. C. Z. ORIËNT ATIERIT OP WEST ZEEUWS-VLAANDEREN Op zaterdag 17 juni a.s. organiseren de Z. L. M.- kring en de P. J. G.-afdeling West Zeeuws-Vlaanderen een grote oriëntatierit voor auto's, die de deelnemers langs de goede wegen door onze prachtige polders zal voeren. Deelname aan deze rit staat uitsluitend open voor: a. leden en begunstigers van de Z. L. M. kring West Zeeuws-Vlaanderen; b. leden en donateurs van de P. J. G. afdeling West Zeeuws-Vlaanderen. Start om 14.30 uur te Groede. Inschrijving vanaf 14.00 uur in café Boerdam te Groede en tevens vanaf heden telefonisch bij de heer Schansema te Waterlandkerkje, tel. 011702925. De finish zal in Waterlandkerkje zijn en de afstand die gereden moet worden bedraagt ongeveer 50 km. Onder redactie van Mevrouw L N. Huijsman Griep Emotionele toestand speelt rol. Voeding kan zo wel voor volwassenen als voor kinderen een troost zyn. Soms is het meer dan troost en wordt het een compensatie voor iets anders wat niet te krijgen of wat verboden is. U zult het misschien in uw eigen omgeving ook weieens hebben opgemerkt, dat mannen, die op medisch advies het roken moe ten staken een snoeplust aan de dag leggen, die zy tevoren niet bezaten. Worden ze dan te dik en moet er een vermageringskuur worden gevolgd, is het voor deze mensen vaak zeer zwaar aan de eisen, die de arts hun stelt te voldoen. Soms ont staat er spanning, waarvan niet alleen de persoon in kwestie de dupe wordt, doch ook zijn omgeving. De emotionele toestand van de mens kan echter ook een tegenovergestelde reactie tengevolge heb ben. Examenvrees. Momenteel heerst er in duizenden Nederlandse gezinnen spanning vanwege examens of bevordering naar een hogere klasse. Vooral 's morgens kunnen velen geen hap door de keel krijgen en het lekkerste eten, dat moeder voor hen klaar maakt, laten zij onaangeroerd. Er wordt nu vooral van de moeder veel takt en zachte over redingskracht gevraagd om hun nerveuze kinde ren zo goed mogelijk te voeden. Zelf zal zij het ook dikwijls moeilijk hebben om opgewekt en met smaak te eten. Maar laat zij het goede voorbeeld geven, want kinderen, die slecht gevoed naar school of naar een examen gaan, presteren minder dan zij normaal kunnen. Wij moeten dus eten om te leven en in conditie te blijven. Laten wij de zaak nooit omdraaien en leven om te eten. Op een kwade dag komen wij meestal op een onplezierige wijze tot de ontdek king, dat wij in het verkeerde spoor zijn geraakt en moet de arts er aan te pas komen van onze gezondheid nog te redden wat er te redden is. Laten wij dus de voedingsmiddelen, die ter be schikking staan verstandig gebruiken, zowel wat de hoeveelheid betreft als de variatie. Eenzijdige voeding kan ook zeer schadelijk voor onze ge zondheid zijn. Zo is het dus mede een taak van de moeder haar kinderen er aan te wennen alles te eten wat voor hun groei en ontwikkeling noodzakelijk is. Kinde ren roepen vaak: „ik lust dit of dat niet", zonder dat zij het ooit hebben geproefd! DE PLATTELANDS JONGEREN GEMEENSCHAP NEDERLAND zoekt voor haar sekretariaat aan het Prins Mau- ritsplein 23 te Den Haag een VROUWELIJKE ADMINISTRATIEVE KRACHT Onze gedachten gaan uit naar iemand met be langstelling voor het jongerenwerk. De werkzaamheden zullen bestaan uit het voe ren van de correspondentie, het bijhouden van de administratie van ons kaderblad en andere voorkomende werkzaamheden. Wij denken aan iemand met diploma mulo en typen. Met gemaakte vakantieafspraken kan rekening worden gehouden. Schriftelijke sollicitaties aan de sekretaris van de Plattelands Jongeren Gemeenschap Neder land, Prins Mauritsplein 23, Den Haag. 's Avonds is de prijsuitreiking in hotel „Du Com merce" (van de heer Mabesoone) te Oostburg. Er wordt dan tevens een groot familiefeest gehouden, waar het aan gezelligheid echt niet zal ontbreken. Dit feest, waarvoor reeds een goed orkestje is gecontrac teerd en waarvoor ook nog enkele verrassingen wor den voorbereid, zal om 20 uur beginnen. Inschrijfgeld voor de oriëntatierit bedraagt per auto 6,Hierbij zijn twee toegangsbewijzen voor de gezellige avond inbegrepen. Entree voor de gezellige avond bedraagt 2,per persoon. WIELERWEDSTRIJD MIDDELBURG De P. J. G.-afdeling Middelburg e.o. houdt op vrijdag 21 juli a.s. een wielerwedstrijd van 20 km lang voor leden van de Streek Walcheren. Het inschrijfgeld bedraagt ƒ1,per persoon. Opgave vóór 20 juni bij J. Caljé, Ritthemsestraat 20, Souburg, tel. 01183476.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 15