NIEUW tegen aardappelziekte PIKGEN VAI\ PE WEEK WESTSTRATE MOTOREN KRABBENDIiKE Mi I wetenschap In dienst van land- en tuinbouw 8 t Wat is er op het ogenblik veel spanning en drei ging in de wereld. Deze week werden we dagelijks bepaald bij de situatie in het Midden-Oosten en altes wat zich afspeelt rond de druk op het volk Israël. Hier zijn ontwikkelingen aan de gang waar van beslist niet te zeggen valt waartoe het zal lei den. Een geweldige verantwoordelijkheid rust op degenen die leiding moeten geven aan de wereld- mogendheden, want zij in de eerste plaats bepalen wat er gaat gebeuren. Zeker is, dat de situatie in dit deei van de wereld gespannen is en gevaarlijk lijkt. Radio en televisie brengen dagelijks de berichten en beelden over dit alles in onze huiskamer. Schril en indroevig zijn ook de beelden en be richten die we dagelijks krijgen over de oorlog in Vietnam. Hier is een strijd aan de gang die ook tot onnoemelijk veel leed en ellende leidt en waarvan het eind niet in zicht is. Wanneer we in een ge ïllustreerd blad als „Paris Match" de indringende fotoreportages zien, gemaakt aan het Vietnamese front, dan is het om daar stil onder te worden. Dan vinaag je je af, hoe het mogelijk is dat dit alles ge beurt tussen de volken onderling. Dan zie en lees je dat het dikwijls degenen zijn die er beslist niets aan kunnen doen, die de zwaarste klappen krijgen. Niet minder aangrijpend en deerniswekkend zijn de foto's en verhalen over de honger in India. Het is voor ons eigenlijk onvoorstelbaar dat er op deze wereld dagelijks vele mensen van honger sterven terwijl wij onze calorieëntabeflen raadplegen om uit te zoeken welke voedingswaren we kunnen gebrui ken om er niet dik van te worden. Wanneer je op de televisie de beelden van deze hongerende mensen ziet, besef je des temeer de voorrechten die je zelf hebt en die je ook weer niet waardeert. Zeker is dat we in een wereld leven vol leed en ellende en er zal nog veel moeten gebeuren alvorens een alge mene verbetering is ingetreden. Geweldig groot zijn de tegenstellingen, groter eigenlijk dan we beseffen kunnen. Waar mogelijk een steentje bijdragen om die te overwinnen, is een opdracht waarvoor onze generatie staat Dat is niet gemakkelijk. Laten we maar gerust vaststellen dat het eigenlijk onbegon nen werk lijkt. Niettemin is het een opdracht. Genoeg over dit alles. We kunnen enkel hopen dat de brandhaarden in de wereld in bedwang ge houden kunnen worden en voor wat ons zelf be treft, ieder voor zich trachten rn elk geval in eigen kring moeilijkheden te voorkomen. Wat de dingen van de week in onze tuinbouw- sektor betreft mogen we noemen de gunstige ont wikkeling van de groei der gewassen na de over vloedige regen die we hebben gehad. Jammer was het dat de prijzen van verschillende groentegewas sen op een te laag peil kwamen. Vooral sla is er nogal wat doorgedraaid de laatste weken en dat is jammer. De teler had er andere verwachtingen van toen hij de teeltwerkzaamheden verrichtte. Ook met de tomatenprijs zat het niet best in de afgelopen periode. Beter loopt het met de kasaard- beren. Flinke aanvoeren en een grote vraag met dientengevolge voortdurend stevige prijzen. De telers van dit produkt zijn zeer tevreden. Een zeer gelukkige omstandigheid. De pioniers rn deze sektor in onze provincie hebben het verdiend. On dertussen hebben de vollegrondsaardbeien zich zeer gunstig ontwikkeld. We mogen aannemen dat er deze week reeds aardbeien van de vollegrond op de Zeeuwse veilingen aangevoerd zullen zijn en In de komende weken kan het aanbod gaan toe nemen, al zal het nog niet groot zijn. De telers van dit produkt willen we nog eens wijzen op de wen selijkheid om schone vruchten te Teveren en dat kan door, wanneer niet op plastic wordt geteeld, stro tussen de planten aan te brengen. U mag hier mede nü niet meer wachten. Dinsdag is een begin gemaakt met het veilen van groene kruisbessen op de, Zeeuwse veilingen. Het aanbod van de veilingen in Goes en.Kapelle-Bieze- linge werd weer gecombineerd verkocht. Er was dinsdag een aanbod van 2700 kg van dit produkt en hiervoor werden prijzen besteed van f 1,84 tot 2,10 per kg. Evenals in voorgaande jaren werd dit produkt gekocht voor uitvoer naar Zweden. Het vorig jaar begon de aanvoer van dit produkt in Zee land op 31 mei. Toen lag de prijs de eerste dag tus sen 1,95 en ƒ2,11 per kg. De aanvoeren van dit produkt zullen overigens niet groot worden want de kruisbessenteelt heeft in onze provincie haar tijd gehad. KNOLSELDERIJTEELT OP veel Zeeuwse bedrijven is in de afgelopen we ken knolselderij geplant. Half mei werd met dit werk begonnen en het is dikwijls kunnen gebeuren onder vrijwel ideale weersomstandigheden. Af en toe een buitje en een bewolkte lucht, de planter kan eigenlijk niet meer wensen. Hoewel er reeds veel planten in de grond zit ten, zijn er toch ook nog verschillende telers die nog niet konden beginnen, soms omdat de bestelde planten nog te klein waren, ook omdat ze nog niet aan bod konden komen voor de plantmachine. In toenemende mate is er dit jaar namelijk ge bruik gemaakt van de machine voor het planten van knolselderij. Dat kan heel goed gebeuren, al moet het wel voorzichtig plaats vinden. Degenen die nu nog moeten planten, zouden we het advies willen geven om hiermede niet meer te wachten, want 't is beslist de hoogste tijd. Wan neer men laat plant, gaat dat altijd ten koste van de kilo-opbrengst. Veel werk is er voor het planten verzet moeten worden. Enkel op Zuid-Beveland en Walcheren groeit dit seizoen minstens 150 ha knolselderij en dat wil zeggen dat hiervoor minstens 6 miljoen planten nodig zijn geweest. De plantenvoorziening heeft dit jaar vrijwel geen moeilijkheden gege ven. Het zaad is goed opgekomen. In Zeeland is voor wat Zuid-Beveland betreft overwegend Roem van Zwijndrecht geplant en op Walcheren werd de voorkeur gegeven aan Hild's Neckarland. Voor de teler komt het er nu op aan het gewas onkruidvrij te houden en bovendien ziektevrij. Een chemische onkruidbestrijding is in knolselderij goed mogelijk. Bij de ziektebestrijding zijn het vooral luizen en wantsen die bestreden moeten worden en verder dient er regelmatig (om de tien veertien dagen) gespoten te worden tegen de bladvlekkenziekte die in de praktijk ook wel roest wordt genoemd. Ingezonden mededeling Wanneer U verzekerd wilt zijn van goed functionerende werktuigen, komt het er op aan, dat Uw motoren 100 in orde zijn. Neem daarom geen risico met oude of niet betrouwbare motoren. Wij kunnen U voor vrijwel alle doeleinden een geschikte motor leveren, o.a. A.E.C. - ASPERA - B.M.C. HIRTH - J.L.O. ROLLS ROYCE - THORNYCROFT - VIL- LIERS - V.M. - WISCONSIN. Verder beschikken wij over een grote sor tering ruilmotoren, ruilkrukassen en onder delen. In het uitvoeren van alle revisiewerkzaam heden, ook in het reviseren van brandstof- pompen hebben wij een jarenlange ervaring. Oostweg 27 en 34 - Telefoon <11134255 Z428I PHItlPS-DUPHAR NEDERLAND n.v. AFD- FYTOFARMAC1E TOLSTRAAT 129 AMSTERDAM TEL 1020) 730961 L

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 8