UIT DE PRAKTIJK De stand van de gewassen Mooiste tijd van het jaar! Risico bij de onkruidbestrijding is altijd aanwezig Ziekten en plagen vragen de aandacht Door regen oponthoud Het heeft de laatste tijd op THOLEN EN ST. PHILIPSLAND plaatselijk nogal overvloedig ge regend, waardoor er hier en daar nogal wat schade aan de vruchten is ontstaan. Van pas aangeaarde aardappels spoelde het bed af, vooral van die per celen die met de rijenfrees bewerkt waren. In zijn algemeenheid kan gesteld worden dat het vooral op de lichtere gronden gevaarlijk is om aardappelen met een rijenfrees te bewerken. Be langrijker is het dan om te zorgen voor voldoende losse grond tijdens het poten, zodat men er daar mee met de traditionele triltand-verkruimelaars en aanaardscharen een voldoend groot bed op kan rijden. Dit komt ook aanzienlijk voordeliger uit. Verder kan men hier en daar constateren dat de gefraisde aardappelen een iets mindere stand ver tonen dan de niet gefraisde. De bieten groeien goed, er komt nogal wat man- gaangebrek voor, waarvoor in een enkel geval reeds gespoten is. Over het effekt van de on- kruidbestrijding is niet ieder tevreden, vooral niet op die percelen die later zijn gezaaid. We weten allen, dat de vochthoudendheid van de gronden uiteraard de neerslaghoeveelheid in dezen beslis send is. De wintertarwe staat er goed voor, te zware percelen zien wij in ons gebied weinig en we heb ben de indruk dat er niet veel CCC gespoten is. Verschillende collega's hebben hun stikstof in twee keer gegeven, hetgeen goed aan de kleur van de gewassen te zien is. In vele percelen graan ziet men kunstmeststrooi- banen. We dachten vooral als gevolg van de over bemesting. Centrifugaal- en pendelstrooiers lenen zich uitstekend voor dit werk, maar. strooien zonder banen valt niet mee. Ook dit jaar weer nietEn dat ondanks de instructiemiddagen van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting. Van een handelaar hoorden wij dat de aanschaf van nieuwe schotelstrooiers steeds toeneemt. De gerst lijkt zwaar te worden, indien CCC hier uitkomst kan bieden dan zou deze bespuiting zeker in heel wat gevallen geadviseerd kunnen worden. Vele percelen uien staan aan de dunne kant; een gevolg dikwijls van te diep zaaien. Aan het klaar maken van het land en aan het zaaien zal meer zorg besteed moeten worden. De erwten doen het goed; de eerste bloempjes zijn er. Letten op knopmadebeschadiging is aan bevelenswaardig. Vorig jaar heeft de knop made veel schade veroorzaakt. De vlasteelt op Tholen en St. Philipsland is dit jaar enorm ingekrompen. We schatten de opper vlakte op ongeveer V5 deel van vorig jaar. De stand is doorgaans goed. Er zijn verschillende blokken goede lucerne. De groenvoederdrogerij zal spoedig met het drogen van lucerne starten, nemen wij aan. Jammer dat de uitbetalingsprijs nog steeds aan de lage kant is, terwijl de uitbetaling van vorig jaar nogal lang op zich laat wachten. Uit andere delen van Zee land vernemen wij te dien aanzien betere berich ten. Het Thoolse drogerij gebied lijkt ons wat aan de te uitgebreide kant. IEDER die oog heeft voor groeiende gewassen en veranderingen in de natuur vindt deze tijd één van de mooiste van het jaar. Bijna dagelijks kan men vorderingen in ontwikkeling constateren. Ge zien de vrij korte groeiperiode van onze meeste gewassen is dit ook nodig. Gemiddeld kunnen we over de groei en de stand van onze Noordbeve- landse gewassen momenteel tevreden zijn. Voor de tijd van het jaar zijn zowel de ontwikkeling der gewassen als de groei ongeveer bij. In het week end zagen we op Noord-Beveland al tarwearen, dus toch nog in de laatste week van mei. Vorige week heeft het flink geregend. In onze streek ge lukkig niet in hoeveelheden die duidelijk schade hebben veroorzaakt. Wel betekende het enige stag natie van het landwerk. Toch zal het bietendunnen in de maand mei nog zo goed als klaar komen. De volgende maand is dan beschikbaar om alles nog eens na te lopen. Komen gevaarlijke onkruiden zoals klein hoefblad e.d. voor dan is het ook van groot belang dat aan gewassen als aardappelen en erwten nog wat uren handwerk besteed kunnen worden. Nog een keer nawieden kan net beteke nen dat op eventueel zwaar bezette plekken het gewas de baas is over het onkruid i.p.v. andersom. In de komende periode kunnen ook diverse in- sekten onze produkten belagen. We Menken dan o.a aan de luizen in de bieten i.v.m. vergelings- ziekte, de tarwestengelgalmug en de knopmade in erwten. Controle van de eigen gewassen en letten op de desbetreffende waarschuwingsberichten zijn zaken die een boer in deze tijd niet mag verzui men. Bovendien begint van de vroeg ontwikkelde aardappelpercelen het spuiten tegen de aardappel ziekte. De vrij snelle groei betekent ook dat sommige percelen gerst te zwaar dreigen te worden. Helaas hebben we hiervoor geen afdoend middel zoals bij de tarwe in de vorm van CCC. Het spui ten van CCC op gerst kan zelfs schadelijk zijn doordat het de vorming van doorwas lijkt te bevor deren. Er wordt soms geëxperimenteerd met diverse spuitmiddelen om het gewas wat te ver branden. Het effekt is moeilijk meetbaar maar meestal gering. Als men klem zit en toch iets wil doen dan lijkt ons het spuiten met ongeveer 25 kg mangaansulfaat per ha nog het meest geschikt. Door dit op een zonnige middag te doen in slechts weinig water wordt het gewas wat afgeremd en mogelijk nog iets verstevigd. In WEST ZEEUWS-VLAANDEREN vertonen de gewassen een goede stand. Alles is hard gegroeid gedurende de afgelopen 14 dagen. De regen, waar we om gevraagd hadden, is gekomen. Maar het is nu weer wel genoeg geweest. Wanneer we nu eens wat zonnige dagen krijgen, zal dit onze ge wassen goed doen. Maar met het gewas is ook het onkruid hard gegroeid. Bij het begin van deze week zijn alle bieten nog niet opééngezet, alhoewel dit geen grote opper vlakte meer is. Het onkruid in de bieten en in de uien is hier en daar een probleem. De bodemher biciden hebben niet voor honderd procent ge werkt, dit voorjaar en de meeste boeren hebben de oppervlakte hakvruchten op hun bedrijf uitge breid. Terwijl vorig jaar de chemische onkruid bestrijding prima was; hier en daar zelf schade; valt dat dit jaar tegen. Enig risico blijft altijd aan wezig. Vooral ook in uien, een gewas dat lang openblijft en waar dikwijls deze tijd ook nog on kruid in kiemt, zoals zwarte nachtschade. Over het gewas heeft men in uien op bestaande onkrui den niet zoveel chemische mogelijkheden. Bij toepassing van Genalon 5/20 mag het on kruid ook niet te groot zijn, terwijl het gewas af gehard moet zijn. Zwavelzuur is een middel in noodgevallen, dat goed kan werken. Er zijn echter maar enkele mensen die dit met hun sproeima- chine willen uitvoeren. Ioxynil is ook door en kelen toegepast, met wisselend resultaat tegen verspuiten grotere onkruiden. Tegen onkruid dat men nog verwacht, is chloor I.P.C. het goedkoop ste middel met een goede ervaring van verschei dene jaren. Er blijft meestal nog al wat handwerk over, waarvoor op de bedrijven niet veel perso neel beschikbaar is. Op de nieuwe tarwerassen Tadorna en Sylvia komt reeds een vrij ernstige aantasting van gele roest voor, wat maar een slecht teken voor deze goed opbrengende rassen is. De suikerbieten zullen deze week gespoten moe ten worden tegen v.n.l. de zwarte bonenluis. De luisbezetting is al dermate hoog, dat tot bestrij ding moet worden overgegaan. Aangeraden wordt om te spuiten met een systemisch middel. Ook de knopmade-bestrijding vraagt deze week onze aandacht. Vorig jaar waren we hiermee te laat. Laten we dit jaar op tijd beginnen. Dit is 57 dagen vóór het begin van de bloei. Bij het begin van de bloei zal dan reeds voor de tweede maal tegen dit insect moeten gespoten worden. De stambonen hebben met de regen een goede opkomst gehad. Er is een toenemende belangstel ling voor precisiezaaien van dit gewas. Het zaaien met de precisiezaaimachine leverde veel moeilijk heden op. Bandjesbreuk kwam veel voor. Het zal nog veel verbeterd moeten worden wil dit ook voor de loonwerker aantrekkelijk worden. De stand van deze bonen is prima, ook bij gebruik van weinig zaaizaad. Er zijn hierover proeven aan gelegd met vergelijking tussen de gewone en de precisiezaaimachine. We zijn benieuwd naar de op brengst. Op SCHOUWEN-DUIVELAND is er in de maand mei veel veranderd ten aanzien van de groei van de gewassen. Ging het in de eerste helft van deze maand niet zo vlot, 't begin van de 2e helft bracht verandering ten gunste. Regen en zachter weer zorgden voor een goede groei. Gelukkig ook maar, want de eigenlijke groeiperiode is maar vrij kort, zodat hoe sneller de ontwikkeling hoe beter het is. Vooral de vroeg gezaaide en gepote percelen gaan prima met name de erwten, suikerbieten én aard appelen. De tarwe staat er ook goed voor (hoewel plaatselijk gele roest voorkomt en vooral ift^de Pa- dorna) en het ziet er momenteel niet naar uit dat er hier te weinig met CCC gespoten is. Van de zomergerst worden verschillende percelen te zwaar en een bespuiting met 25 kg mangaan sulfaat (op een zonnige middag met weinig water) zou er misschien nog iets tegen helpen. Vorig jaar is hier door de erwtengalmug of knop made plaatselijk nog vrij wat schade veroorzaakt, terwijl daarvoor deze schade praktisch niet voor kwam. De vroeg gezaaide percelen zijn reeds in- fecteerbaar (radiobericht). Voorkomen is beter dan genezen. Wil men spuiten dan tenminste 5 a 6 da gen vóór de bloei en binnen de week moet dan de 2e keer spuiten volgen. In de suikerbieten is kolonievorming van de zwarte bonenluis waar te nemen en ook een uit breiding van de perzikbladluis. We verwachten een zodanige ontwikkeling, dat algemeen een bestrij ding zal moeten worden uitgevoerd, ter voorko ming van vergelingsziekte en zuigschade. Kontro- leer de gewassen goed en let op de waarschuwin gen. Voor de vroegste aardappelpercelen (Bintje) be hoort de phytophthorabestrijding te beginnen. Tij dig (zodra de planten elkaar in de rij raken) en regelmatig herhalen is de enige juiste methode van bestrijding. Er wordt momenteel (en is al) gemaaid voor hooi. Ook hier zal de boer moeten letten op kwa liteit. In 't begin van de bloei is het een geschikt tijdstip om te maaien. De kwaliteit, de droogsnel- heid en de nagroei is beter bij vroeg maaien. Voor ruiteren is weinig tijd meer en toch is deze metho de één van de veiligste om goed hooi te winnen. Bij drogen op het land zal intensief geschud moe ten worden om een vlotte en egale droging te verkrijgen. Thans is er in een zeer korte periode nogal wat regen gevallen in ZUID-BEVELAND. Lag er voor heen hier en daar nog wat suikerbietenzaad droog, nu zal dit wel niet meer het geval zijn. Ook dit laatste zaad kan nu nog kiemen. De werkzaamheden zijn ook door deze regen in de week na Pinksteren minder vlot verlopen. Het laatste deel van de suikerbieten dat nog gedurid moest worden kost nu even wat langer tijd. Toch kan opgemerkt worden dat het dunnen en onder houd reeds zeer ver gevorderd is. En al bij al valt de standdichtheid van de bieten op de meeste percelen nog niet tegen. Op het eind van de vorige week is reeds een waarschuwing afgegeven voor het bestrijden van de zwarte bonenluis, die perceelsgewijze en dan nog zeer plaatselijk in kleine kolonies op begon te treden. De zuigschade hiervan kan soms vrij groot zijn. Bij bestrijding is het wel gewenst om IV2 maal de normale dosis van een systemisch middel te gebruiken. Tot op dit moment is het aan tal groene perzikbladluizen nog gering. De wintertarwe is na een tijdlang er wat schraal bijgestaan te hebben door het warme weer en de regen heel wat in stand verbeterd. Er is een be hoorlijke oppervlakte met CCC gespoten. In de Zak in verhouding wat minder als in de rest van het gebied. Half vorige week zijn in ons gebied de eerste ei tjes van de tarwestengelgalmug gevonden. Nu, maandag, is het aantal eitjes nog zeer beperkt. Op dit moment wordt van bevoegde zijde een bestrij ding nog niet nodig geacht. Wel zullen plaatselijk, waar de kansen op schade niet denkbeeldig zijn op het meest juist geachte tijdstip van bestrijding, waarschuwingscirculaires worden verzonden. Op vele percelen zijn de aardappelen nu alle maal boven en groeien zeer sneL Op de vroegst ontwikkelde percelen is dan ook al snel het moment aangebroken dat de aardappelplanten in de rij elkaar gaan raken. Dit is dan ook het moment dat met de aardappelziektebestryding dient te worden begonnen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 6