MAAND JUNI ZEEUWS LANDBOUWBEDRIJF DE OP HET Granen Erwten F. VADER 12 Op de zomergranen kan nog een bespuiting met groeistoffen worden uitgevoerd. Vooral een behande ling met MCPA tegen distels is al gauw rendabel. Pas dit middel toe, als de stekels hun kop boven het ge was uitsteken. Het resultaat is dan het grootste. Ook voor een eventueel ondergezaaide klaver is een wat latere aanwending het gunstigst, daar de klaver dan door het gewas wordt beschermd. In sommige gebieden in Zeeland is de laatste jaren een aantasting van de tarwestengelgalmug voor gekomen. Dit jaar zijn de mugjes ook al weer vroeg gesignaleerd. In de betreffende gebieden kan dus weer een bestrijding met chemische middelen noodzakelijk blijken. De situatie wordt nauwlettend in het oog ge houden. Via de radio en d.m.v. waarschuwingskaarten zal op het hoe en wanneer een bestrijding moet wor den uitgevoerd, worden gewezen. Ook de fwten kunnen door verschillende plagen belaagd worden. In de eerste plaats door de erwten- galmug of knopmade. Dit insekt verschijnt eind mei en legt eitjes in de bloemknoppen van de erwten. Uit de eitjes komen witte of oranje-gele maden die zich voeden met de inhoud van de bloemknoppen. Deze zwellen dan sterk op, worden bruin en gaan rotten. Er kunnen dan geen peulen meer worden gevormd. De aantasting komt dikwijls in dezelfde gebieden voor, in andere niet of nauwelijks. Vorig jaar was er echter een ernstige aantasting in gebieden, waar voor dien weinig of geen last van dit insekt werd onder vonden. Daarom zal er dit jaar extra aandacht aan moeten worden besteed. R. L. V. D. - Goes juni is in het boerenleven wel de mooiste periode van het jaar. De zorgen over het op tijd in de grond krijgen van het zaad en over de opkomst zijn dan voorbij, terwijl na deze maand al weer verschillende gewassen van het veld verdwijnen en weer kale plekken achterlaten. In juni hebben de gewassen hun mooiste stand. Verschillende staan dan in bloei. Dit wil echter in het geheel niet zeggen, dat de boer in juni geen zorgen meer heeft. Zijn leven kan wel terdege worden zuur gemaakt en wel vooral door verschillende soorten insekten en schimmel ziekten, die de gewassen dan belagen. Diverse insektensoorten hebben zich door het milde weer in maart/april vroeg en sterk kunnen vermeerderen. We zullen bij de verschillende gewassen nagaan welke moeilijkheden en mogelijkheden zich kun nen voordoen. In deze gerst hadden de stekels bepaald eerder moeten worden bestreden. Van zo'n gewas aardappelen mag tengevolge van de aardappelziekte beslist geen topopbrengst meer worden verwacht. Goed schudden is bij de hooioogst van groot belang voor het verkorten van de veldperiode. Als men echter wacht met maaien tot het tijdstip, dat op deze foto is te zien, zal men ondanks het goede schudden nooit een eerste klas product verkrijgen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 12