Wist IJ dat....? Geen grote fruitoogst te verwachten Perspectief VENZAR - nieuw onkruidbe: rijdingsmiddel aardbeienteelt 5 BESPREKING MINISTER VAN LANDBOUW EN LANDBOUWSCHAP E voorlopige resultaten van de Kennedy-ronde en het E. E. G.-beleid waren de eerste onder werpen welke besproken zijn op de maandelijkse bespreking tussen de minister van Landbouw en het dagelijks bestuur van het Landbouwschap op 17 mei 1967. Hoewel enkele belangrijke onderdelen tot een oplossing zijn gebracht, zal de verdere uitwerking en bekrachtiging van het akkoord nog enige tijd vergen. Uit hetgeen kon worden medegedeeld, werd de indruk verkregen dat de wederzijdse concessies in de landbouwsector van geringe omvang zijn en waarschijnlijk geringe invloed zullen hebben op de omvang van het handelsverkeer. Het Landbouwschap meende dat het op zichzelf reeds van belang was, dat de Kennedy-ronde niet mislukt is. Het Landbouwschap stelde overigens dat een nader commentaar eerst mogelijk zal zijn, wanneer de definitieve teksten van de overeenkomst be schikbaar zijn. Wat de interne E. E. G.-aangelegenheden betreft, is een aantal onderwerpen besproken waarover in Brussel in de komende weken beslissingen geno men moeten worden. Onder meer werd gesproken over een interventieregeling voor varkensvlees; het Landbouwschap kon zich verenigen met het stand punt van de minister dat voor deze sector geen automatische interventie mag plaatsvinden, zeker niet op een hoog niveau, omdat daardoor de pro- duktie te sterk gestimuleerd zou worden. Ook ten aanzien van de andere veredelingspro- dukten eieren en slachtpluimvee, was het Land bouwschap het met de minister eens dat, afgezien van ad hoe maatregelen ter ordening van de markt, een interventiebeleid grote gevaren meebrengt. Het Landbouwschap heeft nog eens de aandacht ge vestigd op de grote verschillen welke tussen de lid-staten nog bestaan in de concurrentievoorwaar den, zoals deze door de regeringen o.a. via steun maatregelen en de fiscale politiek worden beïn vloed. Ook is nog van gedachten gewisseld over het Franse voorstel om een nieuw orgaan van vertegen woordigers der lid-staten in Brussel te stichten, dat op het gebied van de uitvoering van het landbouw beleid een adviserende taak zou krijgen. Men was het er over eens, dat een dergelijk orgaan alleen aanvaardbaar zou kunnen zijn, wanneer dit geen beperking van de bevoegdheid van de commissie zou betekenen, maar integendeel de uitvoering van het landbouwbeleid door de commissie metterdaad zou vergemakkelijken. Met betrekking tot de vee- en vleesexport deel de de minister de verontrusting van het Landbouw schap over het nog steeds gesloten zijn van de Italiaanse en Franse grens voor Nederlands kalfs vlees, ofschoon de afwezigheid van oestrogene stoffen in dit vlees door een sluitend controlesy steem wordt gewaarborgd. Ook dient de Italiaanse grens weer te worden opengesteld voor de import van rundvlees. Nu Nederland reeds enige tijd ge heel vrij is van mond- en klauwzeer kan er geen reden meer zijn voor Frankrijk om de grenzen ge sloten-te houden voor varkensvlees uit onze ooste lijke en zuidelijke provincies. De minister verzeker de het Landbouwschap nog eens zeer nadrukkelijk dat alles in het werk wordt gesteld om deze expor ten zo spoedig mogelijk weer op gang te brengen. Ten einde de kalvermarkt hier zoveel mogelijk te ontlasten, heeft de overheid inmiddels besloten om exporttransacties- naar landen buiten de E. E. G. te bevorderen. Voorts is opnieuw gesproken over de noodzaak van een spoedige harmonisatie van veterinaire maatregelen, waardoor eenzijdige grenssluitingen kunnen worden voorkomen. Over het vlasbeleid dat voor 1967 zal worden gevoerd werd volledig overeenstemming verkre gen, zoals binnenkort nog nader zal blijken. Tevens is ter sprake gekomen verbod om dieldrin, aldrin, en heptachloor te gebruiken voor zaaizaad-ont smetting die vogelsterfte kunnen veroorzaken. Dit omdat er minder giftige, maar even werkzame ont smettingsmiddelen als lindaan beschikbaar zijn ge komen. TJ ET onderwerp waarover we in ons vorig stuk- je schreven reeds tot zeer veel moeilijkhe den aanleiding gaf? We besloten ons vorig artikel tje met een paar opmerkingen over verkoop der ouderlijke boerderij aan de overnemende zoon. La ten we thans op dit geval nog eens wat nader in gaan. Stel voor de boerderij is 20 ha groot en eigen dom van de ouders. Hun boerderij met inventaris is onbezwaard, maar er is geen verder vermogen. Vader laat de Grondkamer de pacht vaststellen en laat mij eens aannemen dat deze inclusief de pachtwaarde der goede gebouwen bedraagt 7.500. De vaste lasten bedragen f 125,per ha en dus zou de netto-pacht voor de ouders bedragen f 5.000. Stel dat de waarde van de inventaris is f25.000, en dat de zoon deze voor het bedrag overneemt en aan vader 5 rente moet betalen. Het inkomen van de ouders is dan: Pacht 5.000,— Rente 1.250, 6.250,— Is nu vader 65 jaar dan komt de A. O. W. hier bij, zeg f 4.750,Het inkomen der ouders is dan f 11.000,Is vader echter nog geen 65 jaar dan is het inkomen maar f 6.250,Als we aannemen dat de leefwijze van de ouders zodanig is dat ze van f 11.000,wel rond kunnen komen, dan zul len de moeilijkste jaren die zijn vanaf de overdracht tot de 65-jarige leeftijd. Hier rijst de vraag of vader nog zo vitaal is dat hij tegen redelijke vergoeding wat „bijspringen" kan in het bedrijf van de zoon. Is dit niet het geval dan zal wellicht gedurende enkele jaren enig vermogen moeten worden inge teerd. Dat is voor niemand prettig en stellig ook niet voor een boer, maar het kan de oplossing zijn. TUINBOUWKLANKEN (Vervolg van vorige pagina) De appeloogst zal kleiner zijn dan normaal, doch het is nog niet te beoordelen hoe groot de oogst- reductie zal zijn. Het weer tijdens de bloei was uitermate gunstig, doch er is vaak te veel nacht - vorstschade om een volle oogst te krijgen. De James Grieve belooft veel. De Golden zal over het geheel genomen ook wel voldoende halen; soms wat dun, vaak zal zeer zwaar moeten worden gedund. De Winston was veel bevroren, doch elk goed bloempje groeit nu uit tot vrucht. Bij de Cox's is de zetting van de eerste bloemen vaak matig, doch omdat de latere bloemen nog mee kunnen vallen is het nog afwachten wat het uiteindelijk wordt. De Goudreinette varieert van matig tot goed. Tenslotte kan er nogmaals op worden gewezen, dat het totale beeld onregelmatig is door grote verschillen in nachtvorstschade. Wat het klein fruit betreft, is de situatie ver beterd. Enkele weken geleden was de stand uit gesproken slecht. Nu, na de regen en het warmere weer is het duidelijk gunstiger geworden. Bij de rode bessen zijn de laatste bloemen in de tros, die anders veelal slecht zetten, nu vaak be- JLTAAR nu de positie van de zoon. irj- Vader verkeerde tijdens zijn be drijfsperiodc in de gelukkige omstandigheid dat hij zijn zoon voor zijn werk in het bedrijf kon betalen en was zo ver standig dit ook te doen. De 25-jarige zoon heeft gedurende de 7 jaren, dat hij in bedrijf meewerk te 15.000,gespaard. De vader van zijn a.s. vrouw was minder gesitueerd of minder verstandig of beide en de jonge vrouw heeft maar een zeer ma tig spaarboekje. Haar vader is hiervan overtuigd en doet haar een schenking van f5.000, Het jonge paar start dus met een vermogen van f 20.000,koopt een huishoudelijke inboedel van 10.000,en de beginnende jonge boer heeft dus een eigen bedrijfskapitaaltje van f 10.000, Er zijn vele gevallen die veel moeilijker liggen maar toch moet deze jonge boer aan pacht en rente nog een bedrag van f 312,50 per ha opbren gen. T ATEN we aannemen dat deze start verant- woord is en als nu vader 65 jaar is en dus A. O. W. geniet zit de zaak aardig rond, tenminste als nu onze veronderstelling juist is, dat een inko men van f 11.000,voor de ouders voldoende is om „netjes" te kunnen leven. Hoe moet deze zaak echter worden opgelost als de ouders tenminste f 15.000,nodig zouden heb ben en welke zijn de meerdere moeilijkheden als de zoon tijdens de periode dat hij in bedrijf mee werkte eens geen redelijk loon ontving? Hoe wordt de situatie als er nog een broer en zuster zijn, waarvan de broer studeerde en een redelijk goede betrekking heeft, terwijl de dochter met een middenstander getrouwd is, die met hard werken juist voor zich en zijn gezin weet te zor gen. We willen volgende week nog eens wat verder filosoferen. MEIJERS. hoorüjk tot hun recht komen, waardoor het be vroren bovenstuk weer wat wordt goedgemaakt. De frambozen die geel en mager stonden, zien er nu iets fleuriger uit. De bramen maken een vrij goede indruk en de aardbeien ook. In elk geval is de toestand gelukkig minder somber dan enige tijd geleden. Over het geheel genomen zal het waarschijn lijk geen grote fruitoogst worden. Omdat het in de buurlanden niet beter is, mogen we hopen dat de prijs straks veel goed maakt. Na het matige jaar 1966 is dat ook wel hard nodig. We lazen in Elseviers Weekblad; „Tabak van sla-bladeren is gezond roken" be weert de Turkse scheikundige Puzant Toriglan. Hij heeft filtersigaretten met „sla-tabak" in de handel ge bracht onder de naam Bravo Smokes. „Mijn sigaretten zijn niet schadelijk, omdat ze geen nicotine bevatten" zegt Torigian. Hij verklaarde zes jaar geëxperimenteerd te hebben met allerlei soorten bladeren van spinazie, kool, tomaten en aardappel planten. „Maar sla smaakt het best, brandt goed en heeft een redelijke geur". Voor een pakje Bravo Smokes is één krop sla nodig. Tot zover dit bericht, dat mogelijk nieuwe perspec tieven opent voor onze sla afzet en het wenselijk zou kunnen maken bij onze veilingen naast koelhuizen en pakstations ook nog een sigarettenfabriek te bouwen. Wiersum Chemie N.V. te Groningen meldt ons dat dit seizoen voor het eerst de mogelijkheid be staat om gebruik te maken van het nieuwe on kruidbestrijdingsmiddel Venzar in de aardbeien- teelt. Venzar een 80%-ige spuitpoeder op basis van het uracilderivaat lenacil, is een onkruidbestrij dingsmiddel dat via de grond op de kiemende on kruidzaden inwerkt en in staat is gedurende lan ge tijd het land schoon te houden. Venzar is de afgelopen jaren in diverse proeven op aardbeien getest; daarbij is gebleken, dat het zeer selectief is t.o.v. dit gewas, reden waarom dan ook dit jaar een eerste goedkeuring voor gebruik in aardbeien gegeven is. De goedkeuring voor gebruik van Venzar in aardbeien geldt dit jaar alléén nog voor 1. vóór de winter geplante gewassen, die dan in het voorjaar april) behandeld dienen te worden en in het jaar van de bespuiting niet worden opgeruimd; 2. overjarige gewassen na de pluk (vanaf juli tot in de herfst). De goedkeuring geldt dus nog niet voor pas-ge plante aardbeigewassen. Men hoopt echter dat voortgezet onderzoek ook deze toepassingsmoge lijkheid in de toekomst zal openen. Venzar wordt in aardbeien als volgt gedoseerd lVz kg per ha voor lichte zand- en zavelgronden. 2 kg per ha voor niet te zware kleigronden als mede voor meer humus-bevattende zandgron den. 2V2 kg per ha voor zwaardere of meer humus- bevattende kleigronden en voor zeer humus- rijke gronden. Met Venzar kunnen de meeste zaadonkruiden bestreden worden, zowel grasachtigen als twee- zaadlobbigen, waaronder de lastige onkruiden muur en tuintjesgras Voor elk bodemherbicide zijn er echter wel een paar onkruiden ongevoelig; dit zijn voor Venzar akkerviooltje en ereprijssoorten. Ook wortelon kruiden zijn ongevoelig voor het middel. Het mid del dient verspoten te worden op een vochtige grond, of in een periode dat regen wordt verwacht. De grond moet vlak en gelijkmatig liggen, dus niet kluiterig zijn. Eventueel reeds aanwezig on kruid moet van te voren worden verwijderd. Ven zar werkt n.l. niet op reeds bestaand, ouder on kruid. De geopende mogelijkheid van het gebruik van Venzar-lenacil in aardbeien zal voor vele telers een welkome aanwinst zijn, temeer waar de moge lijkheden voor een veilige èn economische chemi sche onkruidbestrijding in dit gewas tot nog toe niet zo ruim waren.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 5