VRIJDAG 26 MEI 1967 55e Jaargang No. 2882 Officieel orgaan van de Maatschappij tot bevordering van Land- en Tuinbouw en Veeteelt in Zeeland Resultaten Kennedy-ronde Frankering bij abonnement: Terneuzem De Gaulle en Engeland Mr. J. F. G. SCHLINGEMANN QOK de twee achter ons liggende weken hebben weer enkele internationale gebeurtenissen opgeleverd, die wan invloed zullen en kunnen zijn op het landbouwbeleid fel de E. E. G. en dus mede de toekomstige kansen en positie yan onze Nederlandse en Zeeuwse boeren zullen bepalen. Er is in de eerste plaats de gunstige afloop van de onder handelingen, die gedurende vier jaren te Genève onder de naam Kennedy-ronde werden gevoerd in het kader van de Algemene Overeenkomst voor Tarieven en Handel (G. A. T. T.) tussen 54 bij die wereldovereenkomst aangesloten landen. Zij beoogden verlaging van de door alle landen op grote schaal toegepaste invoer- en douanerechten te be werkstelligen, waardoor een opbloei van de wereldhandel kan ontstaan, welke op haar beurt weer kan bijdragen tot grotere concurrentie, efficiëntere produktie, lagere prijzen ©n hogere welvaart. Deze onderhandelingen omvatten zowel industrie- als landbouwprodukten. Voor de eerstgenoemde zullen in de komende jaren tariefsverlagingen worden doorgevoerd, die variëren van 10 tot 50%. Het voorlopig berekende gemid delde bedraagt ongeveer 35 wat zeker een succes ge noemd mag worden. Nooit eerder zijn bij dergelijke veel omvattende onderhandelingen zulke grote resultaten bereikt. IN de landbouwsektor is het lang zover niet gekomen, hetgeen mede veroorzaakt wordt door het landbouw beleid, dat alle regeringen ter bescherming van de eigen producenten voeren, door de ongeregeldheid van de wereld markten van verschillende landbouwprodukten, waar over schotten en tekorten voor sterk wisselende prijzen zorgen ©n door de zeer verschillende systemen van subsidies, hef fingen, exportrestituties enz., die overal worden toegepast. Pogingen van de Europese Commissie om tijdens de onderhandelingen meer ordening in dit geheel te brengen door voor te stellen, de steun, die men praktisch overal op de landbouwproduktie verleent, per produkt voor drie jaar vast te leggen (het Mansholt-voorstel van de „montants de soutien) en door zelfvoorzieningsgraden vast te stellen mislukten totaal, doordat met name Amerika deze voorstel len verwierp. De Amerikaanse regering die in haar volks vertegenwoordiging te maken heeft met heel wat senato- ïen en congresleden van agrarische oorsprong, was er voor al op uit iets te bereiken op het gebied van de tarwe, waar van haar overschotten met grote geldverslindende verlie zen gespuid moeten worden. De belangrijkste resultaten werden dan ook in de graan- aektor behaald. Besloten werd de minimumprijs van tarwe in het reeds thans bestaande wereldakkcord voor tarwe te verhogen tot 1.73 dollar per bushel (27,2 kg) of ongeveer f 22,30 per 100 kg. Deze prijs, waar beneden door de im porterende landen niet gekocht zal worden, geldt voor de Canadese Hard-winter kwaliteit. Zij moet nog door de lan den die geen lid zijn van het G. A. T. T., maar wel mee doen aan de Wereldtarwe-overeenkomst, zoals Rusland, worden aanvaard. Daar de meeste landen, zoals Amerika en de E. E. G., hun tarwe-exporten subsidiëren en dus zelf voor hun telers ho gere prijzen hebben dan genoemde minimum, betekent deze verhoging geen stimulans om de produktie uit te breiden. Hun exportsubsidie-bedragen kunnen wat verlaagd worden, hetgeen hun schatkisten ten goede komt of zoals in de E. E. G. het gemeenschappelijke landbouwfonds. Alleen in Canada en gedeeltelijk in Australië en Argentinië zou de prijs voor de telers wat kunnen optrekken en dus misschien een hogere produktie veroorzaken. In de landen, die veel tarwe invoeren, zoals Groot-Brit- tannië, China en soms Rusland kan het van belang worden de eigen teelt aan te moedigen. Zoals wij reeds zagen, kan de hoogte van de restituties, die de E. E. G. bij de export van Franse tarwe vergoedt iets verlaagd worden, hetgeen dus wat lagere uitgaven voor het Fonds betekent. Daar tegenover staat, dat de E. E. G. nog altijd een 2 miljoen ton harde tarwe invoert, waarop de heffing dus ook wat lager wordt, hetgeen minder inkomsten voor het Fonds mee zal brengen. Dit alles geldt slechts als de producentenprijs van tarwe in de E. E. G. dezelfde blijft. In dit nummer deze week onder meer: De algemene vergadering van onze Onderlinge Verzekering. „Rij den we wel zo goed?"pagina 3 Tuinbouwklanken en Dingen van de Weekpagina 4 „Belangrijke wijzigingen in de sociale verzekeringspremies" op de K.N.LC.-paginapagina 6 Zeeuwse bedrijfsresultaten Varkenshouderij in 1966 pagina 7 Besparing op krachtvoer begint in de zomer - Phytophtorabestrij- ding in aardappelen en Mechanisatienieuwspagina 8-9 Bram, Markt, Voor de vrouw en Plattelandsjeugd pagina 11-13-15 V. HET tweede besluit is, dat de G. A. T. T.- leden een gemeenschappelijke voedsel hulp aan hongerende onderontwikkelde lan den van 4,5 miljoen ton graan gaan betalen. Hiervan zullen Amerika 42 de E. E. G. 23 Canada 11 Engeland, Australië en Japan ieder 5 en de andere landen de rest voor hun rekening nemen. De deelnemende landen mogen zelf beslissen of zij graan leve ren of geld geven om het benodigde graan aan te kopen. Vluchtig uitgerekend kost dit ons land een 25 miljoen per jaar, maar het is natuurlijk nog niet zeker of de kosten van deze voedsel hulp ten laste van het landbouwfonds komen of door de E. E. G. direkt op de regeringen der zes lid-staten verhaald zullen worden. Daar het hier zuivere ontwikkelingshulp betreft, zouden wij voorstanders van het tweede systeem zijn. VERDERE resultaten in de landbouwsek tor zijn van bescheidener aard. Zij be treffen enige verlaging van E. E. G.-invoer- rechten op bevroren vlees uit Argentinië, op kipconserven, op perziken, vruchtsalades en grapefruit in blik of op sap. Denemarken krijgt een wat groter contingent voor de uit voer naar de E.E.G. van slachtkoeien. Voor zuivelprodukten, vlees en plantaardige oliën en vetten werd niets bereikt. (Zie verder pagina 3.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 1