<"T2©er de <"UV,ouu? Nieuwe modegroep toonde collectie 1968 Pas op de kleintjes BOER EN BOERIN ZIJN - STRAKS VAN HET PLATTELAND ONDER REDACTIE VAN MEVROUW L N. HUIJSMAN -GRIEP 13 yOLGENS de kalender zitten we nog in de laatste voorjaarsmaand anno 1967 en menige lezeres zal haar luchtige garderobe voor naar wij hopen „een zonnige zomer" nog niet compleet bij elkaar gescharreld hebben. Toch is men in de „modewereld" al lang klaar met de wintercollectie voor '67-'68 en zelfs voor het voorjaar '68 is hier en daar al een collectie van stapel gelopen. Wij kunnen dagelijks lezen, dat het bar slecht gaat met onze textiel-industrie. Toch schijnen er in Twente nog aardig wat textielers te wonen, die ondanks de moeilijkheden de moed niet in de schoenen laten zinken. Onder het motto„we moeten niet zeuren, we moeten actief blijven" hebben vijf in modestoffen ge specialiseerde leden van de Koninklijke Nederlandse Textiel Unie een onderlinge modegroep gevormd in de verwachting, dat door 'n doeltreffende samenwerking en coördinatie de greep op de Europese markt verstevigd en hopelijk vergroot zal worden. Om aan te tonen in welke richting hun pogen zal gaan presenteerden de fabrikanten die deel uit maken van genoemde groep in Enschedé een collectie van modieuze stoffen voor lente 1968. IVE show werd gehouden in de fabriek van Menko en de fabrikanten brachten er hun eigen speciale producten. Zo waren er zowel bij zondere katoentjes als fijne jersey te bewonderen. Daarnaast jacquards en schattige stofjes voor kin derkleding. Alle vijf fabrikanten hadden een aan tal materialen uit hun afzonderlijke collecties door Dick Holthaus laten verwerken tot bijzonder deco ratieve kledingstukken. Holthaus is geen slechte keus geweest, want hij slaagt erin om bij het uitdenken van zijn modellen van de stof uit te gaan en vermijdt daarbij node loze drukke garnering. Haast vanzelfsprekend deed Trevira 2000 opgeld, maar er waren wondermooie glanzende satin cotton-Terlenka met daarnaast andere meer of minder luxueuze stoffen. Holthaus heeft hier knap werk verricht. SUCCESNUMMERS van de show waren o.a. een serie cocktail jurken met poffende broek rokjes in vederlichte zijdeachtige stof. Daarnaast pakjes in de nieuwe velourachtige Terlenka- katoen en een collectie in felle ruit- of streepdes- Een aantal Friese voorlichtsters heeft een boekje geschreven met verscheidene uitermate praktische artikelen over de vele belangrijke aanschaffingen, die een beginnend jong echtpaar moet overwegen. Meubilair, sanitair, apparatuur, verlichting, ser vies, zijn zaken, die onontbeerlijk zijn in ieder huis en er is veel overleg en rustig rekenen gewenst om tot goede en verantwoorde resultaten te komen. Het boekje heeft als titel „Mei moet utein", vrij vertaald„Moedig zelfstandig worden". Als atten tie wordt het uitgereikt aan verloofde zoons en dochters van leden van de Friese Mij. van Land bouw. Prijzen en ook kostenberekeningen per jaar, waarin factoren als afschrijving, renteverlies en onderhoudskosten worden genoemd, komen in de beschrijvingen van apparatuur uitgebreid aan de orde. ARBEID Het enige, wat hierbij niet „geprijsd" wordt is de arbeid van de vrouw zelf. Wel wordt gewezen op de juiste werkwijze en arbeidsbesparende methoden in de werkweek, die voor de doorsnee Nederlandse huisvrouw toch altijd 60 uren telt en op vele bedrijven nog veel langer zal zijn. In Duitsland gaat men op dit terrein verder daar berekende men onlangs voor een rechtszaak dat het werk in de huishouding (zonder hulp en mèt kinderen) ongeveer 1.000,netto per maand waard is. De drie hoofdpunten van onze vrouwelijke eco nomisch sociale voorlichting-, tijd- geld-arbeid komen weer duidelijk naar voren. Ook in andere provincies stellen jongeren meer vragen en eisen aan onze voorlichting, waaraan graag wordt voldaan. sins, die speciaal bedoeld is voor kleuters en schooljeugd. Bij de toelichting op de show werd onder meer gezegd, dat men door onderlinge samenwerking hoopte te kunnen voldoen aan de hoge internatio nale eisen, die door het publiek in alle leeftijds groepen en voor alle mogelijke gelegenheden wor den gesteld. De vrouw van vandaag verlangt modieuze, ge makkelijk te onderhouden kledingsstoffen, die niet overdreven duur zijn en waarvan de kleuren in totaal verschillende materialen op elkaar zijn af gestemd. Dat is alles bij elkaar genomen geen kleinigheid. Wanneer deze modegroep probeert de ver uiteen lopende eisen in te willigen, moeten wij als con sumenten daar toch wel iets tegenover stellen. Wij zoeken het zo vaak in buitenlandse merken, maar onze nationale industrie en daarmede ook onze eigen economie is er ten zeerste mee gediend als wij Nederlandse stoffen kopen. Wij mogen blij zijn, dat er in Twente met zoveel toewijding aan onze belangen wordt gewerkt. TECHNIEK Technische huishoudelijke voorlichting is er ruimschoots te vinden. Door de Stichting Huishou delijke Voorlichting ten Plattelande, het woning adviesbureau van de Ned. Bond van Plattelands vrouwen, dat in iedere provincie is gevestigd, wordt veel en goed werk verricht. In die technische gegevens zijn de voorlichtsters der landbouworganisaties zeker goed thuis, maar toch willen zij ook meer aandacht voor de econo mische kant van de zaak. In ruimer verband zijn er b.v. financieringscursussen voor de a.s. boerin en boer te bedenken. Liefst een cursus voor een gemengde groep jongeren, die voor het probleem staan zelfstandig te beginnen. Samenwerking met de economisch sociale voorlichting is hierbij uiter aard steeds geboden. NIET TECHNIEK ALLEEN Het gaat niet alléén om het aanschaffen van wol len vloerbedekking of linoleum, maar ook over de bedrijfsresultaten, niet alléén om een linnenuitzet, maar ook over arbeidsbezetting in het bedrijf, over beroepskeuze, misschien ook over regelingen tus sen ouders en kinderen. Waarom een gemengde groep Zo vaak is het duidelijk, dat öf de huis houdelijke uitgaven als sluitpost op de begroting voorkomen of de boerin niet voldoende inzicht heeft in de werkelijk besteedbare inkomsten van het bedrijf. De financieringscursussen van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen deden hier al veel goeds in streekverbeteringsgebieden en daarbuiten werken onze voorlichtsters nu ook aan deze avon den mee. Het is waar, jongeren hebben vaak weinig tijd, verenigingen, opleidingen, hobbies vragen veel, maar een goed begin en een gezond financiëel beleid zijn ook veel waard, juist wanneer men „moedig zelfstandig" worden gaat. SOEPEN IN BLIK Het gebruik van soep in blik is in ons lan' de laatste jaren met sprongen omhoog gegaan. Er i$ haast geen voorraadkast te vinden, waarin mei een paar blikken soep als reserve staan. Het is zo ge makkelijk als er onverwacht bezoek komt. Misschien is u aan een bepaald merk verknocht en let u niet op de prijs. Toch willen wij even hier op uw aandacht vestigen. Het C. C. O. heeft in over leg met het departement van Economische zaken en met medewerking van de Nederlandse Huis- houdraad een overzicht samengesteld van de meest gangbare soorten geconcentreerde soepen in blik. Uit dit overzicht blijkt, dat er een grote verschei denheid in prijzen bestaat (o.a. voor tomatensoep van 73 cent tot 109 cent per liter, voor groente soep van 73 cent tot 117 cent per liter, voor kippe- soep van 79 tot 123 cent per liter, zodat het alles zins aan te bevelen is om bij aankoop van soep in blik naast kwaliteit en smaak (welke persoonlijk is), tevens goed te letten op het objectieve gegeven: „de prijs". Wij willen geen namen van fabrikanten noemen, maar bij het overzicht, dat wij ontvingen bleek toch, dat kortingen in welke vorm ook of geschen ken in de prijs verdisconteerd zijn. Let u er even op, dat u die cadeautjes zelf betaalt, alsmede de z.g. kortingen. (Met 1 liter soep wordt hier de ver dunde soep bedoeld.) MARGARINE Ook dit artikel is in elke keuken te vinden. Naar de prijzen van dit artikel is eveneens een onder zoek, ingesteld. Er worden diverse soorten marga rine in de handel gebracht door fabrikanten, groot winkel- en filiaalbedrijven. De prijzen van de grootste landelijke merken blijken te variëren van 41 cent tot 58 cent per pak je van 250 gram. De prijzen van de voornaamste grootwinkel- en filiaalbedrijven, die daarnaast uiteraard ook de grote landelijke merken voeren, variëren van 35 tot 56 cent per pakje van 250 gram. Het loont dus de moeite op de prijzen te letten en eens na te gaan of de goedkopere margarine zoveel minder bevalt dan de duurdere. JAMS De samenstelling van-jam moet voldoen aan be paalde eisen, die zijn vastgelegd in de Warenwet en de Vereniging Kwaliteitsvoorschriften Jampro- dukten Vanzelfsprekend gelden voor de onder scheidene kwaliteitsgroepen ook verschillende eisen. De meest bekende en ook meest verkochte soort is de huishoudjam, die weer in twee klassen is onderverdeeld, n.l. I en II. Het verschil in deze groepen bestaat hierin, dat het gehalte aan edel vruchten bij de kwaliteit I belangrijk hoger ligt dan bij de kwaliteit II. De extra jams en Geld-jams liggen hoog in prijs, zelfs tot 1,75 per potje van 450 gram. Dit zijn de uitschieters, maar wij kwamen tal van soorten tegen, waarvan de prijs even be neden of enige centen boven f 1J)0 per potje van genoemd gewicht ligt. Bij de huishoudjam kwaliteit I varieerde de prijs van Rozebottel, aardbeien, kersen, ananas van even beneden de gulden tot 1,24 per potje. Abrikozen en frambozen vertoonden een prijsverschil van 89 tot 124 cent, gember van 110 tot 124 cent. Sinaas appel, oranje-marmelade, bramen, frambozen-bes sen en bosbessen gaven een verschil te zien van ongeveer een kwartje per potje jam. Bij kwaliteit II, dus bij de goedkoopste huishoud jam, bedroeg het prijsverschil in de meeste geval len 15 cent per potje (75 tot 90 cent). In sommige gezinnen wordt veel jam gebruikt. Het is dus alles zins de moeite waard eens na te gaan of duurdere jams inderdaad zoveel beter bevallen dan de goed kopere soorten. RECEPTEN EEN LEKKERE ASPERGESALADE Nog een kleine vier weken kunnen wij van de asperges genieten. Dan is het seizoen weer voorbij. Ze zijn dit jaar nogal prijzig, maar als u dicht bij Brabant woont, kunt u met een beetje moeite heel goed stukken asperges op de kop tikken. Deze lig gen belangrijk lager in prijs en ze zijn meestal mals Zoek voor de salade de aspergepuntjes uit, schrap ze voorzichtig en kook ze gaar in water met wat zout. Laat ze op een vergiet uitlekken en bekoelen. Vermeng de puntjes met een paar eetlepels ananas blokjes (naar smaak een eetlepel fijngehakte pa prika), 3 eetlepels dunne sliertjes ham en wat zachtzure saus. (Oppassen, dat de aspergepuntjes niet breken.) De rest van de stukken kunt u als stoofasperges gebruiken.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 13