UIT DE PRAKTIJK V Goede stand van de gewassen Aandacht voor inkuildemonstraties Aan alle faktoren voldoende aandacht besteed? Suikerbieten stand laat te wensen over KORTE WENKEN 5 Op het moment dat wij dit in WEST ZEEUWS- VLAANDEREN schrijven (het is vrijdag voor Pinksteren) zien wij om ons heen in de bieten percelen een grote drukte met het op één zetten. De Weersomstandigheden zijn gunstig, zodat wij verwachten dat met de Pinksterdagen reeds de helft van de bieten op de gewenste afstand zal staan. Met enkele percelen ondervindt men moei lijkheden o.a. door een minder goede opkomst of een meer of minder sterke groeiremming als ge volg van chemische onkruidbestrijdingsmiddelen, bijv. TCA in een lichte dosering toegepast tegen kweek. En ook van het middel Pyramin op plaat sen waar de grond weinig afslibbare delen bevat. Dit heeft tot gevolg gehad dat in enkele gevallen gedeelten moesten worden herzaaid. In zijn totali teit valt dit t.o.v. de indruk die we drie a vier weken geleden hiervan hadden, toch weer wel mee. Het warme weer van de laatste dagen, met soms plaatselijk wat regenval, doet de bieten bij zonder goed. Zoals bekend werden nogal wat bieten op eind- afstand gezaaid 150 ha). De betreffende per celen zijn vrijwel alle in een enquête betrokken. Uit de tellingen die werden verricht, blijkt dat ondanks de toch wel ongunstige kiemingsomstan- digheden in dit voorjaar er geen al te grote tegen vallers zullen voorkomen. Slechts in enkele geval len staan er te weinig planten vqor een bieten gewas met een onregelmatige stand. Het is bekend dat een volledig machinaal bewerkt gewas bieten of bieten gezaaid op eindafstand, een ten opzichte van de traditionele verzorgingsmethode een min of meer onregelmatige stand te zien geeft. Deze onregelmatigheid moet daarom, om al te grote opbrengstdepressies te voorkomen, opgevangen worden door een groter aantal planten per ha. Ook vlas en erwten, twee gewassen welke vrij sterk in oppervlakte zijn verminderd, geven momenteel een goede stand te zien. Het onkruid bes tr ij dingseff eet van bodemherbiciden in erwten valt vaak tegen. Vooral simazin schijnt het naar verluidt minder goed te hebben gedaan. Wellicht heeft het te weinig geregend. Veel percelen erw ten werden dan ook nog maar eens gespoten met DNBP. Ook in uien valt de onkruidbestrijding nog al eens tegen. Bij een gewaslengte van 5 a 6 cm kan reeds met Chloor-IPC worden gespoten. De grond moet dan echter onkruidvrij zijn en er mag geen vlas al te dicht in de buurt groeien. Is er veel klein onkruid aanwezig dan kan bij een gewas lengte van 810 cm op een afgehard gewas wor den gespoten met Genalon V20. Enkele uientelers hebben plannen om bij een gewaslengte van 810 cm te spuiten met het oude bekende zwavelzuur. Hoewel aan de toepassing enkele bezwaren kleven kan hiervan meestal een goede onkruiddoding worden verwacht. Een afdoende onkruidbestrij ding in uien schijnt nog niet zo eenvoudig te zijn Met het warme weer en de regenbuitjes, soms gepaard gaande met onweer, groeien de gewassen op WALCHEREN zeer goed. Vooral het warme zonnige weer deed veel goed. Ook de grasgroei komt nu goed op gang. Door het koude weer was deze maar zeer matig. We verwachten dat er deze week op veel bedrijven gras ingekuild zal worden. Het kuilgras wordt als voer in de stalperiode al gemeen gewaardeerd, vooral voor melkvee. Welke methode wordt toegepast is dikwijls af hankelijk van de beschikbare hoeveelheid arbeid. Bij weinig arbeid is men aangewezen op de hulp van de loonwerker. Is er voldoende arbeid be schikbaar dan kan men zelf het inkuilen verzor gen. Hierbij zijn ook nog verschillende methoden mogelijk, o.a. vers gras met toevoeging van een konserveringsmiddel of verdrogen, al of niet ge perst. Om de nieuwere inkuilmethoden in de praktijk te tonen hebben de Streek verbetering, de Vereni ging voor bedrijfsvoorlichting Walcheren en de R.L.V.D. enige demonstraties georganiseerd op vrijdag 19 mei 1967 en wel op de volgende be drijven 10.00 uur Chr. Dekker, Kokerkeuleweg 1 te Serooskerke. Voorgedroogd gras wordt geperst met hoge drukpers. De pakken worden in plastiek in de schuur opge slagen. 10.30 uur J. Breel. Bieweg 8, Gapinge. Voorge droogd gras wordt gekuild in een zoge naamde rijdkuil. 13.30 uur B. Arendse, Schellachseweg 6, Gapinge. Voorgedroogd gras wordt met lage drukpers geperst. De pakken onder plastiek buiten opgeslagen. 14.30 uur J. Wouters, Bieweg 2, Gapinge. Voor gedroogd gras wordt ingekuild in silo's. Mogelijk dat degenen van de lezers die deze rubriek tijdig lezen, nog nut van deze mededeling kunnen hebben. Voor de later ingezaaide percelen is de neer- slaghoeveelheid nog te gering geweest. Vooral op minder goede struktuurplekken ligt het zaad nog droog. De opkomst is dan ook zeer Onregelmatig, met alle nare gevolgen van dien. De vroeg gezaaide bieten zijn nu flink aan het groeien. Toch zijn er nogal wat uiteenlopende ervaringen dit jaar wat betreft de chemische on kruidbestrijding. Op de lichtere schrale grond komt nog beschadiging voor aan de bieten door het onkruidbestrijdingsmiddel. Daartegenover blijkt op de zwaardere en humusrijke grond het effekt wat de onkruidbestrijding betreft soms tegen te vallen. De kwestie van de B-wegen op Walcheren is nu op redelijke wijze opgelost, althans wat betreft de toegestane wieldruk. Een knelpunt is nog de tijdelijke opslag van de bieten in de wegbermen. We hopen dat de landbouwvertegenwoordigers in de betreffende colleges zich nog eens ter plaatse laten voorlichten over de moeilijkheden die een verbod tot opslag van bieten in de wegbermen met zich mee zou brengen. Voor veel bedrijven zou dit een zeer ernstige handicap zijn. Met het mooie weer maakt het landwerk goede vorderingen. Overal .op de NOORDBEVELANDSE akkers is het alle hens aan dek of in dit geval op het land voor het verzorgingswerk. Het bieten dunnen vormt van dit werk nog steeds de hoofd moot. Op de meeste percelen valt de opkomst van de bieten dit jaar tegen. Overzaaien is maar in enkele gevallen nodig geweest, maar veel per celen zullen beneden het plantenaantal blijven dat nodig is voor een maximale opbrengst. De veld- opkomst ligt dit jaar meest tussen 30 en 50 Enkele ingehulde soorten komen gunstig naar voren. Verder is het een complex van factoren die dit matig resultaat heeft veroorzaakt. We hoorden o.a. klagen over de kwaliteit van het zaad. We hebben inderdaad de indruk dat veel bieten zaad maar net de daarvoor gestelde minimum eisen heeft kunnen halen. Maar dit argument wordt o.i. ook weieens gebruikt als de hand in eigen boezem moet worden gestoken omdat b.v. te hard is gereden met de precisiezaaimachine of onvoldoende aandacht is besteed aan het zaaibed. Ook het zaad ontsmetten wordt nog steeds niet door iedereen gedaan of soms wordt er maar wat middel op het zaad gegooid in plaats van goed te mengen, in de veronderstelling dat dit ook wel afdoende zal zijn. Op een aantal groeifaktoren heb ben we geen invloed, des te meer zorg is er nodig voor datgene dat wel binnen ons bereik ligt. En zaaiwerk vereist nu eenmaal dat het in één keer raak is. Nu de kaarten toch geschud zijn lijkt het ons verstandig vooral op de wat holle percelen bij het dunnen met een vrij smalle hak te werken. Soms kan dan een vollere rij een dunne nog wat compenseren. Machinaal dunnen zal dit jaar niet zo veel toegepast worden. Overigens staan de gewassen er momenteel be hoorlijk voor. Vooral door de hogere temperaturen is alles goed aan de groei. In de afgelopen week is men begonnen met het spuiten van CCC op de wintertarwe. Ook wordt hier en daar nog een 2e gift stikstof toegediend. Allebei maatregelen waar bij de noodzaak van geval tot geval moet worden beoordeeld maar waarmee toch vrij veel gunstige ervaringen bekend zijn. Jammer dat in enkele nieuwe veelbelovende wintertarwerassen het op treden van gele roest is geconstateerd. Plaatselijk zelfs vrij ernstig. Voor het kweken van hoogpro- duktieve tarwe blijkt een al oud gevaar nog steeds hieuw. De groei van de gewassen op SCHOUWEN-DUI- VELAND is momenteel optimaal. Dit dan van hetgeen er staat. Ja, want de stand laat hier en daar te wensen over. Dit voorjaar geldt dit vooral t.a.v. de suikerbieten. De opkomstpercentages lig gen tussen de 25 en 50 en bovendien een on regelmatige stand. Enkele percelen zijn overge- zaaid. Bij een opkomst van 25 oftewel 9 b.b.d's is het te begrijpen dat er vrij veel grote gaten ontstaan zijn en dit beïnvloedt 't dunwerk ongunstig. Plaatselijk kan niet gesproken worden van dunnen, maar is 't herstelwerk! De dunmachi- ne en/of Monomat zal dan ook dit jaar weinig of geen werk hebben. De plaatselijk toegepaste gro tere afstanden in de rij van 10 en 12Mt cm blijken dit jaar evenmin een succes te zijn. Dat het een mislukking is is te veel gezegd maar het is een vrij ongunstig beeld. Vóór Pinksteren werd reeds activiteit van de bietenvlieg geconstateerd. Mocht 't nodig zijn (meestal valt 't mee) dan insectenbestrijdende middelen gebruiken. Neem in dat geval geen risico en blijf, vooral bij warm weer. een paar dagen van een bespoten perceel af, als parathion gebruikt is/wordt. De aardappelafvalhopen zijn een belangrijke in fectiebron voor 't optreden van de aardappelziek te. Juist op deze hopen vinden we ieder jaar de ziekte voor 't eerst. Voorkom ziekteopslag op af valhopen, ruim ze op. Ook is 't wenselijk uien- afvalhopen op te ruimen in verband met valse meeldauw. Op verschillende bedrijven wordt gras ingekuild en meestal wordt hierbij de loonwerker ingescha keld met maaikneuzer en zelflossende wagens. Voor deze werkzaamheden zijn de weersomstan digheden gunstig, droog zonnig weer is gewenst om een goede kwaliteit kuil te krijgen. Toepassing van plastiek, ook hier steeds meer in de belang stelling, kan in principe heel goede inkuilresul- taten geven en 't inkuilen vergemakkelijken, maar dan is 't nodig dat 't plastiek op de juiste wijze wordt gebruikt. VOOR EEN GOEDE groei vragen stamslabonen een goed doorlatende en voldoende diep losgemaak te grond. Een eerste bewerking, ongeveer 14 da gen voor het zaaien, met een kromtandegge met 18 d 20 cm lange tanden, bevalt goed in de prak tijk. Maak daarbij geen valse kluiten, dus u moet de grond niet dieper bewerken dan deze wil ver kruimelen. KNOLSELDERIJ U1TPLANTEN moet nauw keurig gebeuren en een juiste plantdiepte is erg belangrijk. Wordt te ondiep geplant, dan verdro gen de plantjes gemakkelijk, stopt U de hartbla- deren te diep in de grond, dan lijden de planten hiervan erg. Gebruik forse, voldoende ontwikkel de planten en niet van dat fijne slappe materiaal. MET CHEMISCHE MIDDELEN kunnen de zaad onkruiden in knolselderij goed bestreden worden. Een bespuiting kort na het planten met 1IV2 kg propazin of linuron geeft goede resultaten en de hele zomer een schoon gewas. Gebruik niet te wei nig water bij het spuiten. Een vochtige grond ver hoogt de werking van het middel. EEN SCHRAAL GEWAS WINTERTARWE kan met een aanvullende stikstofgift van 30 a 40 kg N per ha tijdens het schieten van het gewas een be langrijke meeropbrengst geven. De tarwe heeft bij het begin van het schieten een lengte van onge veer 40 cm. Let TJ daarom op of Uw wintertarwe voldoende zwaar wordt. EEN TE ZWAAR TARWEGEWAS kan worden afgeremd door een bespuiting met Cycocel. De nor male hoeveelheid voor wintertarwe is 4 a 5 liter, voor zomertarwe is 2Vt liter voldoende. De be spuiting is nog mogelijk tot een gewaslengte van 35 cm. De prijs per liter bedraagt circa 13,Ook met de halve hoeveelheid aan middel zijn goede resultaten bereikt.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 5