NIEUW tegen aardappelziekte Commentaar van de redaktie Nc wetenschap in dienst van land- en tuinbouw 23 ONZE AMSTERDAMSE LIEVERDJES Maar de redacteur heeft met geen woord gerept over het falen van de plaatselijke overheid, welke een dergelijke overval noodzakelijk maakte. In tegendeel, hij probeert het gedrag der provo's goed te praten door het aanhalen en verdraaien van n- belangrijke feiten, ALLEREERST de naam „Provo". Er zijn er niet meer dan 35, zegt U. Verder zijn er nog een aantal andere langharigen „Nozems", of hoe men ze ook noemen moet. Ik herinner me de rechter in Amsterdam, die tegen een groepje van dergelijke jongelui zei: „In mijn tijd had men ook een naam voor jullie soort, n.l. „Schorem". Het interesseert mij niets welke naam ze heb ben, maar wèl het feit dat ze de burgers in Am sterdam terroriseren, en dat doen ze. Het is niet belangrijk of dit in de ingangshal of in de uitgang van C. S. gebeurt, ze deden het. In de latere avonduren werden diverse mensen lastig gevallen en bedreigd. Het gebeurde dat men sen koffie gingen halen en de bekers uit de han den gerukt werden onder het motto: „Als je je smoel niet houdt, zul je nog eens wat anders be leven". En verder de zedeloze practijken, die ze onder elkaar in het openbaar uithaalden met min derjarige meisjes HET rapport van minister Beernink liegt er dan ook niet om: Sedert de zomer vorig jaar wer den er op C. S. 170 processen-verbaal gegeven, 199 minderjarigen en 77 anderen opgebracht, 21 pro- cessen-verbaal wegens misdrijf en meer dan 9 ge vallen van mishandeling en openlijke geweldple ging tegen een burger of het lastigvallen van meis jes en verder 17 gevallen van diefstal. Zoiets mag ik niet, zij niet, niemand niet. „Het omgooien van auto's en het vernielen van dagbladkantoren (14 juni) werd niet door de be doelde jeugd gedaan". Bekijkt U de foto's maar eens, dan zult U zien dat er veel langharige bouw vakkers zijn. Dat vuurtje stoken in de hekken van het paleis waren dat ook bouwvakkers? JOGMAALS, het interesseert me niks hoe men ze noemen moet, maar bovenstaande dingen dienen niet te kunnen gebeuren. Als dan de over heid niet ingrijpt om de burgers de bescherming te geven waar ze recht op hebben, dan is het be grijpelijk dat er anderen zijn die het recht in hand nemen. Evenals vele jaren geleden de Amsterdamse onderwereld een einde maakte aan nozemterreur. Het eigen rechter spelen is niet goed te keuren, maar in dit geval was het hartverheffend te zien dat er ook nog andere jongeren zijn, want mariniers zijn óók jongeren. Ironiserend noemt U de naam „Jantjes" „een mooie klassieke troetelnaam", maar als men over Provo's en Nozems praat als „de jongeren" dan is dit beledigend voor de hele Neder landse jeugd. HET gaat niet op om deze „jongeren" op een ver tederende manier te verdedigen. Het kan best zijn, dat ze in het C. S. staan omdat het er droog en warm is en omdat ze er goedkoop koffie en eten kunnen krijgen. Dat ze nergens anders heen kun nen, wil er bij mij niet in. Ze staan er de hele middag tot laat in de avond, 's Middags kunnen ze werken, studeren of een an dere bezigheid hebben en zoüden ze 's avonds niet thuis kunnen zitten? En als ze per se uit de muur willen eten, dan zijn er genoeg andere automatie ken in de stad. Overigens van mij mogen ze er ge rust staan, maar ze dienen zich te gedragen zoals iedere burger zich gedragen moet. Bij de marine overval waren er geen 30 „jon geren". maar meer dan 60, velen gewapend met fietskettingen e.d. De „Jantjes" kwamen met hun blote vuisten. OOK met koninginnedag hebben we een staaltje van hun kunnen gezien: Agenten pesten door ze met fietsbellen en straatklinkers te bekogelen en te slaan met stukken betonijzer. En als de politie dan ten lange leste iets terug doet, dan maar bieren over het „schofterige optreden van de politie en mishandeling van die arme zieltjes van Amster damse jongeren". WE moeten ook niet vergeten de enorme schade die geleden wordt door de slechte naam, die we in het buitenland krijgen en het teruglopen van het tourisme tengevolge daarvan. Bij de opening van het nieuwe Schiphol hebben het A. N. V. V. en het V. V. V. ƒ200.000,besteed om journalisten en hoofdredacteuren naar ons land te trekken opdat zij propaganda konden maken voor Amster dam en Nederland. Tijdens de nozemrellen zijn drie van hen mis handeld. Men kan gerust stellen dat daarmee die twee ton naar de maan zijn. Het gaat mij alleen om de algehele strekking van het door mij gewraakte artikel. Het commen taar, dat de secretaris der Brabantse plattelands jongeren schreef als spontane reactie, bevatte veel onzin. Hij stelde: „hadden wij dit idee maar gekre gen dan hadden we er met de Brabantse platte landsjongeren naar toe gegaan en hadden we de marine vóór kunnen zijn". Maar het getuigde van een frisse geest. FRANS DEES. V II PHILIPS-DUPHAR NEDERLAND n.v. AFD- FYTOFARMACIE TOLSTRAAT 12? AMSTERDAM TEL. (Q20) 730961 7.4.209 DIJ het schrijven van een reactie op het vorige artikel van „Muis" wisten we dat we een risico aanvaardden. Het risico namelijk, dat men ons zou zien als „verdedigers van alle handelingen van de jeugd waarover Muis schrijft". Zo stond het woordelijk in de laatste alinea van ons commen taar. Inderdaad gaat men ons nu verwijten dat we alles wat door provo's, nozems of zo u wilt „scho rem", in Amsterdam wordtuitgehaald, trachten goed te praten. Dit is dus niet juist. We herhalen echter nog eens: als je je een mening wilt vormen moet je ook bereid zijn de zaak eens van een andere kant te zien. Waarom, vraagt de heer Dees zich af, was de redaktie zo snel met commentaar? De stukjes van Muis vragen immers om reacties van lezers? Inder daad, maar die zijn op zijn vorige stukjes nimmer gekomen. Bovendien gaven wij als argument een sprekend voorbeeld („De boer werd mens") dat reacties helaas nauwelijks te verwachten zijn. De heer Dees wandelt hier achteloos omheen. Hij kon beter weten! Ten aanzien van de brief van de heer Roelse wil len wij één opmerking maken. Men mag natuurlijk altijd met iemand van mening verschillen, dat is het recht van iedere staatsburger. Als men dan echter bij voorbaat beweert dat de ander de zaken met opzet in een heel verkeerd daglicht stelt, dan is naar ons oordeel de weg tot een zinnige discussie afgesloten. 7OWEL Muis als de heer De Buck raden ons aan zelf een kijkje te gaan nemen. Dus „je moet er geweest zijn om te kunnen oordelen", wat men ook in ander verband vaak hoort. Of dit al dan niet juist is laat ik hier in het midden. Als men niet regelmatig de voorvallen in Amsterdam kan mee maken moet men het nu eenmaal met pers en T.V. doen. De ene perspublikatie, dat is bekend, wil ech ter nog wel eens van een ander verschillen. Eén voorbeeld: de heer Dees meldt dat de matrozen in het station met de blote vuist vochten. Uit onze bronnen vernemen we, dat die blote vuisten nogal eens voorzien waren van boksbeugels en harpslui- tingen. Wat is waar? Het blijkt dus gevaarlijk om op deze basis te discussiëren. Zolang we hier nog niet een duidelijk en vooral onbevooroordeeld oog- getuigeverslag kunnen plaatsen, niet van één maar van meerdere voorvallen in Amsterdam, zolang zal de discussie blijven hangen op een nietes-welles- niveau, waar geen mens wijzer van wordt. Als dit alles in druk verschijnt zullen inmiddels de conclusies uit het rapport van de commissie- Enschedé zijn vrijgegeven. Laten we met z'n allen hopen dat een aantal deskundigen eindelijk in staat zal zijn, oplossingen aan de hand te doen om aan de toestanden in Amsterdam een einde te maken. Er zonder meer op los slaan, een methode die vele voorstanders heeft, blijkt averechts te werken. We zijn benieuwd hoe het anders moet. En zouden hier mee eigenlijk de discussie willen sluiten. REDAKTIE (L. A. Nobels).

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 23