I PLATTELANDSJEUGP Het Staartje en de fouten van Muis Een fout Staartje Bossen haar" van Muis en redaktie Onze Amsterdamse lieverdjes Fouten van Muis of redaktie? Geachte redakteur, Y. J C*. 22 HEBT U het „Staartje" in de Plattelands jeugd van 28 april ook gelezen? Misschien ook de fouten die de redaktie heeft geconstateerd Of leest U alles zonder erbij na te denken en vindt U alles wel goed Zoals een echt muisje doet als hij achtervolgd wordt, wegkruipen op een plaatsje waar niemand het ziet, dat zou „Mufs" ook kunnen doen natuur lijk. Maar Muis weet best dat niet alles zonder leiding kan en mag gebeuren. Toch, een voorbeeld als de tweede wereldoorlog is nonsens, want daar was wèl leiding (precies wat wij ook schreven. Red. Het doet er niet toe of het nu leiding of lijding was. En als de redaktie zelf geen voorbeelden kan geven, Muis zal het ook niet deen. Bovendien vindt de redaktie het ook „ge lukkig" dat het optreden zonder leiding is gebeurd wat de „Jantjes" deden. Zullen ze (die Jantjes) U even aardig vinden dat U het een troetelnaam vindt. Honderd tegen dertig vindt U niet eerlijk. Nee, dat is geen verhouding. Maar schijnbaar kan of mag het hele politiecorps van Amsterdam de zaak nog niet in een jaar tijd geordend doen verlopen. Het zal wel niet mogen, want er mag niets als het niet in de wet is vastgelegd. Daarom leve een „vrije" democratie. In een krant stond dat ook. Onze nieuwe minister van Binnenlandse Zaken keurde het optreden van de Jantjes ook niet goed. Ja, wat moest de man anders. Maar in zijn hart Muis denkt er het zijne van. ENFIN, U vindt de plannen nog zo gek niet (witte-fietsenplan). En het „witte-wij venplan" dan en het witte schoorstenenplan? Joost mag weten hoe men daarom zijn instemming met de provo's kan betuigen door op hen te gaan stemmen. Bovendien lijkt het wel of ze het soms te warm NA het lezen van de stukken van Muis en Redak tie, meende ik toch dat de redaktie te gering dacht over de gang van zaken in Amsterdam. In de eerste plaats weet de redaktie te vertellen, dat de zij-uitgangen van het C. S. te Amsterdam niet bezet worden door de zgn. „bossen haar". Men kon beter zeggen een gehele bezetting van het station. Eigenlijk meen ik dat we te gemakkelijk over Provo's praten, want zijn nu wel alle langharigen provo's? Daarom vind ik het ook juist dat Muis deze bende „bossen haar" noemt. Ik ben het ook volkomen met U eens. dat de Provo's (de echte dus) wel iets positiefs hebben. Dat kunnen wij zien aan het feit, dat er een provo in het gemeentebestuur van Amsterdam zit. Of dit nu bepaald noodzakelijk is, is een andere kwestie waar ik niet verder op in zou willen gaan. Nogmaals, over deze „bossen haar" denkt men te gemakkelijk, want wanneer zo'n groep van 1/10 0/00 van de Amsterdamse bevolking een stad terroriseert, lijkt het mij toe dat er hier ingegre pen moet worden. Wanneer de politie niet ingrijpt, is het duidelijk dat men zichzelf gaat verdedigen, want ieder staatsburger heeft toch ook staatsrechten. Als U dan nog meent, dat de „Jantjes" laf waren, meen ik toch dat U bepaald weinig van deze „bossen haar" af weet. I\EZE bende, zo kan men het toch wel noemen, zal toch in toom moeten worden gehouden, of vindt u als redaktie het normaal dat men in het C.S. als dame door deze „bossen haar" gemolesteerd wordt? Als u meent dat Muis of ondergetekende te fel reageren tegen deze. „bossen haar" lijkt het me beter dat u zelf eens een kijkje gaat nemen. Wat zou u denken of doen wanneer een „bos haar" bij uw geparkeerde wagen staat en als u weg wilt rijden zegt: „Meneer, ik moet een tientje van u hebben omdat ik uw wagen heb opgepast!" Wat denkt u als redaktie"? Geen tientje geven? Echter hier krijgt u de kans niet toe want op signaal van „bos haar" verschijnt nog een tiental „bossen haar", die indien u niet betaalt uw wagen wel even onder handen nemen. Vindt u dit niet laf? Daarom is het toch duidelijk dat men zich gaat verdedigen in groepsverband. Ik ben het met u eens als u zegt dat dit ongeor ganiseerd een bende wordt. Maar hier ligt toch wel de fout bij het gemeentebestuur van Amsterdam? Men zal zeer hard moeten optreden anders zou zeker de kans kunnen bestaan, zoals u ook schreef, dat we teruggaan naar een Hitlertijd en een S.S. Maar dan van de kant van de „bossen haar". ANDRé DE BUCK. Tot mijn verrassing werd het „Staartje van Muis", betreffende de marine-aanval op het Centraal Sta tion, direkt gevolgd door commentaar van de re daktie. Naar mijn beste weten, zijn de stukjes van „Muis" in de eerste plaats bedoeld om reaktie uit te lokken van de lezers en niet die van de redaktie. Daar we niet gewoon zijn aan veel redaktioneel commentaar op aktuele gebeurtenissen, moet het de redakteur deze keer wel heel erg hoog hebben gezeten. Naar uit de inleiding blijkt durfde men het artikel van muis niet te plaatsen zonder commentaar van wege de grove fouten die er in stonden (volgens hen) en omdat men van de lezers geen enkele reak tie verwachtte. Hieruit spreekt dus een zekere be zorgdheid, die de lezers voor niet objektieve voor lichting wil behoeden. JJATUURLIJK staan er fouten in het stukje van muis, maar het artikel van de redactie is naar mijn mening net zo min objectief. Nu gaat het mij niet om het bestrijden van kleine feitjes, maar om de hele tendens van dit stuk. Natuurlijk is het fout van de marine-mensen (de naam „Jantjes" mogen we ook al niet meer gebruiken) om het recht in eigen hand te nemen. Dat weten we allemaal en ik heb geen enkele krant gezien of official gehoord die het daarmee niet eens (Zie verder volgende pagina). Reakties krijgen in de Amsterdamse gemeenteraad, aange zien ze maar weer een ander een plaats hebben aangeboden. Muis krijgt bijna de tranen in de oogjes dat zelfs hoogleraren en Prins Claus positief t.o.v. hun wit te fietsenplan staan of althans zich realiseren dat erover nagedacht wordt door de provo's (30 a 40 leden). Ja, misschien wel door 30 a 40 provo's. Maar de rest dan Muis bedoelt hun sensatiebeluste aan hang. Nou ja, die zullen we maar niet rekenen, want met gewone nuchtere, hard werkende, met beide benen op de grond staande jeugd wordt ook weinig of geen rekening gehouden. ALLEEN maar positief, ja Geen haarbossen in het Centraal en geen auto's omverwerpen. Jammer, redaktie, dat U vorig jaar zelf niet uw auto in een vrije straat hebt geparkeerd. Misschien dat U dan anders had gereageerd Muis zegt niet dat dat nu de echte provo's waren, maar wel vals en gemeen uitziende groepen jeugd. Muis wil de rest liever op een volgende keer met U bediscussiëren, omdat 't helemaal een apart staartje voor Muis oplevert. Want om daarvoor in een hoek te kruipen, daar is Muis toch nog net iets te groot voor. Eigenlijk moest U zich schamen. Want laat de P. J. G. zich dan eens gaan oriënteren op feestjes enz. van de provo's. Evenals Muis waren de provo's toch schijnbaar blij met de geboorte van een Prins der Nederlanden. Begrijpen? Nee, Muis kan dat met zijn kleine kopje niet volgen. Is het hen dan alleen maar om de publiciteit te doen? Dan is het wel dom en misschien ook een fout van Muis om er zelf over te beginnen. Als dat zo is, is dat spijtig, en dan met excuses. MUIS. y O las ik een dezer dagen het Staartje van Muis, maar was zeer verbaasd er een reactie van de redactie onder te vinden. Als ik in het stukje lees over een „bos haar" vraag ik mij af: ,Jïeeft Muis soms weinig haar?" Dat Muis niet precies op de hoogte is met de in- en uitgangen van het C.S. in Amsterdam is het erg- ste niet. Maar die provo'sof hun aanhang hebben er mijns inziens niets te zoeken. Want in Amster dam zijn automatieken en snackbars genoeg, waar het ook droog en warm en goedkoop is. Die jonge lui die zich daar ophouden zijn naar ik dacht be lust om een flinke rel te trappen. Het werd hoog tijd dat ze er eens flink van langs kregen. Als de politie het niet kan of mag, want als er een agent per ongeluk een buitenstaander een flin ke tik geeft kan het de persoon in kwestie zijn baan kosten, dan moeten anderen dat doen. Wel ben ik ervan overtuigd dat de schuld niet bij de jongeren alleen ligt. Op T.V. zag ik een stukje van het boekenbal. Mijn haar rees te berge toen ik het spektabel zag. Als dat cultuurvormend moet heten. Dan lees ik liever de Donald Duck. Wat ik zag was een wilde horde die het niet bij seven up alleen gelaten had. Waarbij men van dames en heren nauwelijks kon spreken op misschien een enkele onzichtbare uitzondering na. T/ OLGENS mij is het niet nodig om subsidie te geven voor het Sigma-centrum. Als de be zoekers van Sigma wel geld hebben om drank en verdovende middelen te kopen, waarom dan nog subsidie? Er zijn clubs genoeg waar een subsidieregeling voor geldt. Waarom sluiten ze zich daar niet bij aan. Is dat te veel moeite, of deugen die verenigingen niet? Of is die organisatievorm niet naar hun zin? Of gedragen de leden zich te ouderwets naar hun zin? Wat de „Jantjes" betreft, wettelijk hadden ze de oproerkraaiers niet aan mogen pakken. Maar ik ben blij dat het gebeurd is. Zo denken velen met mij. Anders hadden de Jantjes niet zoveel geld toe gestuurd .gekregen voor de reiskosten, dat ze op het sanatoriumfonds storten en dus niet voor eigen ge bruik houden. Hopelijk heeft het geholpen. Wat de provo's betreft, veel goeds heb ik er niet van gelezen. Het gebruikelijke „boterbriefje" is voor velen van hen schijnbaar ook overbodig, van daar hun witte-wijvenplan. Is dat dan zo'n positief plan? Het vreemde is dat de meesten volgens de kranten zonder beroep zijn en schijnbaar het wer ken overbodig achten. Waar leven ze van? Niet van de wind. Dan zal het wel op onze kosten zijn. Moe ten wij dat slikken? Werken wij daarvoor? Betalen wij daar belasting voor? Mej. M. BOS. In „De fouten van Muis", dat als rechtzetting en kritiek op „Het Staartje" van Muis moet dienen verwacht en verzoekt U om kritiek van de lezers. Hoewel ik geen P. J. G.'er ben, maar toch het staartje wel eens durf lezen, wil ik ook even een paar reacties mijnerzijds laten horen. En wel deze: Zou dat echt waar wezen, dat de Jantjes maar tegen een dertigtal provo's optraden in het C. S. te Amsterdam Zo'n 3035 provo's in Amsterdam, zou daar niet minstens een 0 achter moeten, anders zijn ze schaarser in zo'n miljoenenstad dan de speld in de hooiberg. En dat stemmen van een provo in de gemeenteraad. Ach, waarom ook niet. In de der tiger jaren stemde men „Had-je-me-maar" ook wel in dezelfde raad, maar dat was vóór uw tijd, heer Nobels. En die witte fietsen, waar U nogal mee dweept. Ja, zwarte, blauwe, groene, gele enz. enz. zijn er al, dus waar wou je in 's hemelsnaam anders mee opvallen dan met witte? En 't lijkt bovendien net of je serieus over een probleem denkt (In verband met gebrek aan plaatsruimte zie verder pag. 17)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 22