Contractteelt zoekt contact r VRIJDAG 19 MEI 1967 55e Jaargang No. 2881 Officieel orgaan van de Maatschappij tot bevordering van Land- en Tuinbouw en leeteelt in Zeeland Frankering bij abonnement: Terneuze* IN zijn openingswoord op de openbare voorlichtings bijeenkomst van de Nederlandse Contracttelers Ver eniging van de 3 C.L.O.'s op vrijdag 12 mei 1967 te Utrecht bepleitte de voorzitter, ir. C. S. Knottnerus, voor vernieuwing In de afzet van agrarische producten en een nader contract met de kwekers inzake de nieuwe zaaizaad- en plantgoed- wet. Ir. Knottnerus zei daarover ondermeer het volgende: Reeds bij het begin van de pogingen om tot oprichting van de Contracttelers Vereniging te komen waren er twee stro mingen, n.l. een club die van onderop wilde beginnen en één die de zaak van bovenaf via het Landbouwschap (met hef fingen) zou willen regelen. Bij de beslissing om tot de ver- enigingsvorm te komen hebben wij vooral laten wegen het feit dat de binding van het Landbouwschap met de indivi duele boer te gering was. Het waren juist de individuele boeren die wij moesten bereiken, omdat wij alléén met hun medewerking tot gun stige resultaten kunnen komen. De individuele boeren moe ten overtuigd zijn en worden van de noodzaak van deugde lijke kontrakten en van de wenselijkheid en de plaats van de kontrakt-produktie in de huidige maatschappij. Bovendien kan men slechts door middel van een vereniging de leden mee laten spreken bij de bepaling van de gedragslijn van de vereniging. Een andere vraag is echter of de thans over tuigde leden, die dus contributie aan de vereniging betalen, alle kosten verbonden aan de algemene belangenbeharti ging, waarvan dus ook alle niet-leden profiteren, alleen moe ten dragen. In deze redenering zou een duidelijke bijdrage van het Landbouwschap, eventueel via een bestemmings heffing op de kontraktteelt, zeer goed te verdedigen zijn. NIEUWE AFZETWEGEN Twee zaken zou ik nu nog in het bijzonder willen aanroe ren; dat is dan in de eerste plaats het besluit van de alge mene vergadering van het Centraal Bureau voor Tuinbouw veilingen om voor sommige produkten onder bepaalde om standigheden de veilingklok stil te zetten en andere afzet- wegen te gaan bewandelen. Het Centraal Bureau voor Tuin bouwveilingen wil samen met de exporteurs en de groothan del de afzet meer langs geplande banen leiden. Voor de kontrakttelers onder de boeren moet dit een duidelijk voor beeld zijn. Producenten en handelaren zoeken gezamenlijk de beste weg voor hun produkten en passen dit produkt bij de vraag aan. Ik heb soms de indruk dat bij onze afnemers een duidelijk begrip voor deze situatie bestaat, zelfs meer dan bij de boeren zélf die wij proberen te vertegenwoordigen. Dit geldt natuurlijk niet voor de aanwezigen, noch voor onze leden, maar voor al diegenen die nog buiten de vereniging staan. Ik hoop, dat het ons en ook de drie Centrale Land bouworganisaties zal gelukken deze buitenstaanders van de noodzaak van meedoen te overtuigen. LIET tweede punt is de in werking treding van de Zaai zaad- en Plantgoedwet. Hoewel wij van alle kanten geprobeerd hebben als vereniging en eigenlijk ook door mid del van de drie Centrale Landbouworganisaties en het Land bouwschap tot een regelmatig gesprek met de kwekers te komen over de nieuwe situatie is dit tot nog toe niet gelukt. Er hebben wel enkele besprekingen plaats gevonden, maar tot zaken doen is het nog niet gekomen. Ik heb de indruk dat de kwekers menen dat zij dit alles zelf wel kunnen regelen. Inderdaad geeft de nieuwe wet de kweker alle rechten op zijn ras, maar er zijn vele zaken waarvan het gewenst is dat de praktijk spoedig op de hoogte Ss en bovendien zal een overgang van de ene situatie naar de andere mogelijk moeten zijn. Van alle rassen waarvan op het ogenblik vrije nabouw in omloop is, kan men moeilijk de verkoop van de ene dag op de'andere verbieden. Er dient dus het een en ander te wor den geregeld om een chaos te voorkomen. Volgens de nieuwe wet is inderdaad het verkopen van zaaizaad van een bepaald ras van welke nabouw dan ook zonder toestemming van de kweker verboden. De kweker kan bovendien voorwaarden aan deze toestemming verbin den. Dat betekent dus dat de kweker de handel volledig in handen kan nemen en dat iemand die mee wil doen dit alleen kan op door de kweker gestelde voorwaarden. De handel wordt dan door de kweker als onmondig beschouwd en als een verlengstuk van eigen aktiviteit gezien. Dat de kweker hieraan zoveel waarde hecht, kan verklaard worden uit het feit dat de vrije nabouw op dit moment heeft geleid tot on voldoende revenuen voor de kweker, maar ook voor de ver meerderaar, (Zie verder pag. 4.) Eind vorige week was het aanbod van kasaardbeien in Zeeland zeer groot. Met de Pink sterdagen in zicht had de handel een vlot verloop. De teler ontving bevredigende prij zen. Een belangrijk deel van de Zeeuwse kasaardbeien werd gekocht voor export naar Bel gië maar ook de binnenlandse handel was een afnemer van betekenis. Ook op de markt in Goes waren op de zaterdag voor Pinksteren volop kasaardbeien te koop tegen zeer concurrerende prijzen, waarvan bovenstaande foto een beeld geeft Verder in dit nummer o.m.: „Verleden"-weer gegevens van het K. N. M. I. in De Biltpag. 3 Wist U datpag. 4 Uit de praktijk pag. 5 Mechanisatienieuwspag. 6/10 Wel of geen overbemesting op schraal vlas?pag. 7 Mechanisatie en de suikerbietenteeltpag. 8/9 Tuinbouwnieuws pag. 11 Eenvoudig bouwplan voor bedrijf van 60 ha. Een samenvatting naar aan leiding van een verschenen rapportpag. 12/13 Publikaties, jaarverslagen en rapportenpag. 15/17 Reacties opmuizen, staartjes, bossen haar en lieverdjespag. 22/23

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 1