VRIJDAG 12 MEI 1967 55e Jaargang No. 2880 Officieel orgaan van de lij (ot bevordering van Land- en Tuinbouw en fceteclt in Zeeland Britse aanvraag kan nieuwe fase van Europa inluiden H! Hf Frankering bij abonnement: Terneuzen Mr. J. F. G. SCHLINGEMANN |ET besluit van de Engelse regering om opnieuw het lidmaatschap van de E. E. G. aan te vragen, dat thans in het openbaar door eerste minister Wilson is bekend ge maakt, is ongetwijfeld het belangrijkste nieuws van de laat ste weken. Ofschoon reeds lang verwacht was het even eens bekend, dat er in Engeland zelf en juist in de rangen van de Labour-partij nog heel wat oppositie te overwinnen was, die zich na de bekendmaking van het besluit ietwat luguber openbaarde door demonstranten, die doodskisten met opschriften als „het einde der demokratie" en „begra fenis van het gemenebest" meedroegen en aan de beroem de ambtswoning van de Britse premier, Downingstreet 10, hun schriftelijke protesten afgaven. En dan te bedenken, dat juist onze, Nederlandse hoop is dat toetreding van Engeland een goede invloed zal hebben op de democra tisering van de Europese instellingen! Een ontwikkeling, die nodig is, wil er van een in wat voor staatsrechtelijke vorm ook, verenigd Europa iets terecht komen. |ET officiële verzoek zal na een uitgebreid debat in het Lagerhuis, waarvan de gunstige uitslag bij voor baat vaststaat, daarin conservatieve èn liberale oppositie voorstandsters zijn van toetreding, per brief aan de Voor zitter van de Ministerraad van de E. E. G. gericht worden met een afschrift aan de voorzitter van de E. E. G.-commis- sie. - Vóór zijn verklaring in het Lagerhuis had Wilson in een persoonlijk schrijven generaal De Gaulle op de hoogte ge steld, die onmiddellijk een antwoordbrief stuurde. De in houd van beide brieven is niet bekend gemaakt. Het Britse verzoek zal zeker uitvoerig in de zes hoofd steden van de E. E. G.-landen bestudeerd worden alvorens de ministers in Brussel er hun gedachten over zullen laten gaan. Een eerste zeer voorlopige gedachtenwisseling is mogelijk en waarschijnlijk ter gelegenheid van de topcon ferentie eind deze maand te Rome, waar de zes regerings chefs, waaronder De Gaulle, het tienjarig bestaan van het E. E. G.-verdrag gaan herdenken. OGORTGELUKE verzoeken tot toetreding volgen nu on- herroepelijk van de kant van Denemarken, Noorwe gen en Ierland, terwijl Zweden om associatie zal verzoe ken, hetgeen Oostenrijk reeds eerder deed. Opnieuw doe men dus in dit decennium van onze geschiedenis mogelijk heden op, te komen tot een economisch sterk en verenigd West-Europa met alle mogelijkheden op het gebied van de welvaart, van de technische ontwikkeling en wat mis schien wel eens vergeten wordt moet men zelf eerst ge zond en krachtig zijn en dan ook de goede mentaliteit heb ben! Op de landbouwkundige aspekten van een eventuele toe treding van Engeland, Denemarken en Ierland willen wij thans nog niet ingaan, Er zal daar in de komende maanden en misschien jaren, nog alle gelegenheid toe zijn. Want hoe zeer premier Wilson in zijn toespraak ook aandrong op spoed, verwacht moet worden, dat met de nodige onder handelingen heel wat tijd voorbij zal gaan. Verschillende vraagstukken, zoals de monetaire en finan ciële verhoudingen, de landbouw en de positie van som mige gemenebestlanden. zijn zeer ingewikkeld, terwijl bo vendien Engeland een vrij lange overgangstermijn vraagt. Naar verluidt, zou deze voor een volledige aanpassing aan het gemeenschappelijk E. E. G.-landbouwbeleid zeven jaar moeten bijdragen. OLECHTS een drietal voorlopige opmerkingen zouden wij thans reeds willen maken. Allereerst moeten wij in het belang van West-Europa, het deel van de wereld waarin wij leven en onze kinderen leven moeten, hopen dat de verantwoordelijke staatslieden voldoende kracht en wijsheid zullen opbrengen om deze nieuwe ontwikkeling, die wij bijna een uitdaging aan onze generatie zouden wil len noemen, tot een succesvol einde te brengen. In de twee de plaats achten wij het uit landbouweconomisch opzicht verheugend, dat naast het grote landbouw- en voedselim- (Zie verder pagina 5.) Enorm was de drukte bij de aardappelgrond bewerkingsdemonstratie die kortgeleden te Kortgene werd gehouden. Daar werd de bezoekers uit binnen- en buitenland een bijzon der interessant programma geboden met vele nieuwe werktuigen voor de grondbewerking bij de aardappelteelt. Op pagina 10, 11, 12 en 13 brengen wij deze week een uitvoerig verslag met vele foto's van deze demonstratie. Verder in dit nummer onder meer: De heer A. Rottier: „Schilderen als roeping"pagina 3 en 5 De laatste aflevering van „Met een ezel door Sicilië"pagina 4 en 5 „Wist U dat" en „Van het Landbouwschap"pagina 7 Tuinbouwklankenpagina 8 Indrukken van Ho-Z-Bra stierenkeuringpagina 9 Plastic bij inkuilenpaqina 15 Markt, Voor de Vrouw en Plattelandsjeu^dpagina 18, 19, 21 en 23

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 1