Bodemverzorging en nachtvorst De veiling Middelburg in 1966 TUINBOUW 1 PINGEN VAN PE WEEK 9 Twee jaar achter elkaar is er flink nachtvorst- schade in Zeeland. Daarvoor stond deze provincie bekend om het geringe nachtvorstgevaar. Is het kli maat veranderd, is er sprake van toeval of is er een andere oorzaak? Verscheidene telers denken aan de gewijzigde bo demverzorging. Vroeger werd alles zwart gehou den; nu heeft men grasstroken en ook de „zwarte" boomstrook is vaak min of meer begroeid. Dat kan ongetwijfeld invloed hebben. De invloed van de bodembedekking wordt dik wijls vertroebeld door andere factoren. Het komt voor dat er geen schade is op percelen met een flinke grasmat en dat er veel schade is op perce len met onbegroeide grond. Nachtvorst treedt altijd grillig op en de verschillen zijn niet altijd te ver klaren. Maar in het grote verband gezien is de in vloed van de bodemverzorging overduidelijk vast gesteld. Er zijn ruim voldoende betrouwbare gege vens verzameld over dit punt. Die invloed is ook gemakkelijk te verklaren. Het gaat in hoofdzaak om de isolerende werking van stilstaande lucht. Men dekt aardappels af met stro omdat in de strohalmen stilstaande lucht zit, die de koude buiten houdt. Men gebruikt kurk, e.d. voor isolatie van koelhuizen voor hetzelfde doel .Zo zijn er zeer veel voorbeelden aan te halen. Denk ook maar aan de wollen deken, die niet warm is, maar uit prima isolerend materiaal gemaakt is. Bij een zware grasmat is er tussen het gras veel stilstaande lucht, die verhindert dat overdag de warmte de grond indringt, zodat het 's nachts vlug ger koud is. Een mulchlaag van oud afgemaaid gras maakt het nog erger. Ook pas losgemaakte zwarte grond is nadelig. De bovenste laag droogt uit en bevat dan veel lucht. Men krijgt dus weer een isolerende laag, die ver hindert dat de warmte de grond ingaat. Denk maar aan het feit dat aardappels gemakkelijk bevriezen als kort voor de nachtvorst in de grond is gewerkt. GESLOTEN, ONBEGROEIDE GROND GUNSTIG Verreweg het gunstigst is onbegroeide, goed ge sloten grond. De heer Scharringa heeft er indertijd met nadruk op gewezen dat het geringe nachtvorst gevaar voor Zeeland niet alleen gezocht moet wor den in het vele water. Als het windstil is wordt de invloed van het water snel kleiner. Maar naast het water was de zwarte grond erg voordelig. Enkele telers uit de Noordoostpolder die kort geleden hier waren, verbaasden er zich over dat men in Zeeland vaak zo weinig rekening houdt met de invloed van de bodemverzorging op het nacht vorstgevaar. In de N.O.P. is men door schade en schande wijs geworden en doet men alles om in april en mei gedurende 7 weken de bodem in zo'n toestand te krijgen en te houden dat het nachtvorstgevaar zo klein mogelijk is. Zeven weken lang, want men heeft ervaren dat niet alleen open bloemen be vriezen, maar dat ook bloemknoppen en pas gezette vruchtjes erg gevoelig zijn. Men houdt er geen rekening mee dat het geen verschil maakt of het gras nog groeit of pas dood is gespoten en dus hooi geworden is. Men is bang HET moet tot grote voldoening strekken, dat de exploitatierekening 1966 rond zit. Dit is bereikt kunnen worden dank zij de verhogingen van provisie, fusthuur en koeltarieven, waartoe in 1966 besloten werd. En natuurlijk niet in het minst door de omzet stijging van meer dan twee ton in vergelijking met 1965. Het is duidelijk, dat jaarlijks stijgende omzet noodzakelijk is, om de nog steeds stijgende onkosten te kunnen opvangen. Gelukkig is dit in 1966 het geval geweest, zulks in tegenstelling met naburige veilingen die een teruggang vertonen. Enkele factoren hebben daaraan medegewerkt o.a. de, zij het matige uitbrei ding van het glasareaal, en het dooreengenomen gun stige prijspeil van de vollegrondsgroenten en vroege aardappelen. Daarbij steekt het priizenniveau van het harde fruit ongunstig af. De periode van 1967, die nu achter de rug is, ziet er hoopvol uit. Er zit weer een aardige stiising van omzet in, tegenover dezelfde periode in 1966, en de gunstige ontwikkeling van aan voer en prijs van de winterbloemkool waarvan wij momenteel in het spitsuur zitten, zal een aardig steen tje bijdragen aan de omzet. Aldus voorzitter De Jager, In zijn openingswoord van de algemene vergadering der Coöperatieve Veilingvereniging „Walcheren" G.A. te Middelburg. Een verandering die in 1966 heeft plaats gehad ten opzichte van vorige jaren is het opheffen van de z.g.n. exportveilingen van hard fruit. Daartoe is besloten, omdat de aanvoer te gering werd, om de groothandel te trekken en hun prijs uit te leggen. Ik geloof dat dat een goed besluit is geweest, zeer ten voordele en ge rieve van de fruittelers. Als reaktie daarop is de aan voer van goed fruit op de gewone veiling toegenomen en bij aan de behoefte aangepaste aanvoer met goede resultaten. Grondbewerking tijdens de bloei vergroot de kans op nachtvorstschade. voor droge mest op de grond. Met hooi en stro heeft men een isolerende deken van lucht op de grond, evengoed als men dat heeft met gras of hoog onkruid. Een paar telers die de boomstroken wat laat zwart hadden gemaakt, hebben vóór de nachtvorst de grond met de snelspuit nat gemaakt. Ten eerste omdat de grond dan weer beter sluit en ten tweede omdat natte grond de warmte beter begeleidt en ook hierdoor het nachtvorstgevaar kleiner wordt. Dat is een voorbeeld van weloverwogen de kans op schade beperken. MEER OP LETTEN Het is begrijpelijk dat men in Zeeland tot nu toe weinig problemen van dit alles heeft gemaakt. Tot vorig jaar zat men altijd gunstig bij nachtvorst. Maar na de ervaringen van de laatste twee voor jaren kan men zich afvragen of het niet raadzaam is meer op het verband tussen toestand van de grond en het nachtvorstgevaar te gaan letten. Het nachtvorstgevaar wordt hiermee niet weg genomen, maar wel kleiner gemaakt. Vaak is één graad meer of minder beslissend voor de oogst. Die ene graad kan winnen door een aangepast bodem verzorging. Het nachtvorstgevaar is nog steeds niet geweken. De ijsheilisren moeten nog komen, 't Lijkt gewenst hiermee rekening te houden. De specifieke stookprodukten, komkommers en stooktomaten werden als gewoonlijk verzonden naar Zwijndrecht. Wat betreft de koude tomaten beraamt het bestuur voor a.s. seizoen een andere methode, om voor alle sorteringen tot een betere prijsvorming te komen. Zoals op meerdere terreinen des levens, vol trekken zich ook op het terrein van teelt en handel van tuinbouwprodukten, ingrijpende veranderingen: Bij de teelt het specialiseren in de teelt van enkele produkten; bij de handel voltrekt zich geleidelijk aan een schaalvergroting, beginnende bij het uitvallen van het te kleine onrendabele bedrijf en het belangrijker worden van geconcentreerde handel via supermarkten en filiaalbedrijven. FUSIEBESPREKINGEN AVER de plannen om tot nauwe samenwerking te komen tussen de veilingen van Midden-Zeeland Goes-Kapelle, Krabbendijke en Middelburg merkte de heer De Jager op dat het bestuur besloten heeft, aan deze besprekingen als gelijkwaardige partner deel te nemen. Het zal van de te treffen overeenkomsten afhangen of aansluiten bij de fusie voor ons accep tabel is. Gezien de tendens voor de toekomst, zou zulks misschien gewenst zijn. De z.g.n. commissie van 8 (uit elke veiling 2 personen) bestudeert deze plan nen en werkt deze uit en brengt „van tijd tot tijd ver slag uit aan de besturen over de gang van zaken. Ge streefd wordt naar het vormen van een z.g.n. top orgaan als overgangsvorm naar een fusie tussen vier veilingen. Het is niet onmogelijk dat deze tussenvorm (Zie verder pagina 15.) WELEN hebben vorige week een bezoek ge- v bracht aan de Macropaktentoonstelling die ïn Utrecht werd gehouden. Deze verpakkings- en transportbeurs trok ook grote belangstelling uit de kring van de tuinbouw. Er was zelfs een middag speciaal gewijd aan het onderwerp groenten- en fruitverpakking. Een drietal vertegenwoordigers van supermarkten en grootwinkelbedrijven uit Bel gië, Duitsland en Nederland behandelden de pro blemen die er zijn rond de verpakking van groenten en fruit. Juist deze mensen van distribuerende be drijven kennen maar al te goed de wensen en ver langens van de consument, de eisen die het pro- dukt stelt en de mogelijkheden die de verpakking biedt. Dit laatste wordt steeds uitgebreider. De wijze waarop de produkten zijn verpakt wordt van toenemende betekenis bij de verkoop van onze pro dukten. Sla wordt voor export naar Duitsland vrij wel uitsluitend verzonden na per krop apart in plas tic verpakt te zijn. De komkommers gaan op het ogenblik voor het grootste deel weg nadat ze zijn gedaan in krimpfilm. Reeds eerder schreven we over de kasaardbeien die dit jaar in Zeeland worden aangeboden in krat jes vervaardigd van karton en polystyreen en het is de bedoeling ook de champignons in een dergelijke verpakking te gaan aanbieden. De laatste jaren hebben de kunststoffen voor de verpakking een grote vlucht genomen. Op de verpakkingsbeurs in Utrecht waren er vele voorbeelden van en het is te verwachten dat deze betekenis snel zal toenemen. Dat zal met name ook in onze tuinbouwsektor het geval kunnen zijn. We zijn gelukkig in staat om primeurs en kwaliteitsprodukten te leveren op ver schillend gebied. We zullen daarbij echter in toe nemende mate aandacht moeten schenken aan de wijze waarop we deze kwaliteitsprodukten de con sument aanbieden. Een goed produkt eist een goede verpakking, dat staat als een paal boven water. Hoe deze moet zijn, kan moeilijk van tevoren en als algemeen geldend worden vastgesteld. We zouden in deze graag een veel grotere vrij heid zien dan er op het ogenblik is. We geloven dat er met name voor onze veilingen een belang rijke taak is weggelegd op het terrein van de ver pakking der produkten. Deze zullen ingesteld moe ten zijn op het leveren van de produkten in een ver pakking die de koper vraagt. Het mag beslist niet zo zijn dat we zeggen: „We bieden het zus en zo aan en zo hebt u het maar te aanvaarden". We zul len in toenemende mate moeten voldoen aan de wensen en verlangens van onze afnemers. Wan neer we hieraan voorbij gaan zal dat zonder twijfel schade geven aan de afzetmogelijkheden. Er voltrekken zich in de verpakkingssektor ver anderingen. Daarvan kunnen we als tuinders profijt trekken maar dan zullen we niet bij voorbaat moe ten zeggen dat we het altijd op die of die manier hebben gedaan en dat het zo ook kan. We denken ook aan de mechanisatie bij de ver pakking en het transport. De heer Sidney J. v. d. Berg, voorzitter van de Centrale Kamer van Han delsbevordering, gaf in zijn openingswoord op de Macropak in Utrecht een treffend beeld van de ver anderingen die zich voltrekken in de verpakkings sektor. Hij gebruikte als voorbeeld een Unilever- fabriek van margarine. Het is nog niet zo heel veel jaren geleden dat in de verpakkingsafdeling van een dergelijke fabriek in Rotterdam niet minder dan 1200 vrouwen en meisjes werkzaam waren, bezig met het inwikkelen van de klonten margarine om ze daarna op te stapelen in houten kistjes die ver volgens met de hand werden dichtgespijkerd, waar na ze verzonden werden naar de afnemers. Al dat werk van toen gebeurt nu door machines die bediend worden door enkele mechaniciens. Ar beidskrachten komen er vrijwel niet meer aan te pas. Van margarine naar tuinbouwprodukten is een grote overgang maar toch niet zodanig, dat hierin ook voor ons geen les kan schuilen. Binnen onze sektor staan we voor grote veranderingen, ook bij het transport nadat we het produkt hebben geoogst. Bij dit alles speelt de verpakking een bijzonder grote rol. Denk maar eens aan de voorraadkisten voor appelen die in opmars zijn. We kwamen tot deze gedachten naar aanleiding van alles wat we hoorden en lazen over de verpak kingsbeurs in Utrecht. De verpakkingsindustrie zelf zoekt mede naar nieuwe mogelijkheden. Zowel de massief- als de golfkartonindustrie zijn hard op weg een overheer sende plaats te gaan innemen als leveranciers van verpakkingsmateriaal voor verschillende tuinbouw produkten waarvoor tot dusver het houten kistje favoriet was. De kunststoffen noemden we reeds Zonder meer zijn we onder de indruk gekomen van de mogelijkheden die er thans zijn op verpak- kingsgebied. We hopen dat we er als Zeeuws® tuinders in toenemende mate gebruik van zullen kunnen en willen maken.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 9