Modern bouwen in de landbouw Dagelijks Bestuur Z.L.M. vergaderde De nachtvorstschade Wist Li dat 5 In de welvaartslanden is na de tweede wereldoorlog een geleidelijke ver andering ontstaan in de bouwwijze. In plaats van de zeer arbeidsintensieve traditionele manieren van bouwen, is steeds meer overgegaan tot het gebruiken van in de fabriek klaar gemaakte grotere bouwelementen. Door loonstijgingen gestimuleerd, ontstonden diverse bouwsystemen. In Europa is Zweden bij deze ontwikkeling toonaangevend geweest, gevolgd door de andere Skandinavische landen, Engeland en West-Duiteland. De Nederlandse bouwwereld is lange tijd in dit opzicht achter gebleven. Van een groot succes met vele systemen in de woningbouw kan nog niet worden gesproken. Goede voorbeelden van montagebouw zijn in de landbouw aanwijs baar. Dit is mede te danken aan het baanbrekend werk van het Instituut voor Landbouwbedrijfsgebouwen te Wageningen. IVE georganiseerde landbouw heeft zich bezan ts nen op de mogelijkheden van montagebouw in de landbouw. Zij beschikt over een eigen archi tectenbureau het C. B. L., afkorting van Coöpe ratief Bouwbureau voor de Landbouw. Dit in de landbouw gespecialiseerd architectenbureau, dat een afdeling agrarische werken heeft, naast een afdeling civiele werken, is tot de conclusie geko men, dat het noodzakelijk is om te komen tot een intensieve samenwerking tussen ontwerper, indus trie en bouwnijverheid. De traditionele verhouding architect aannemer - materialenhandel past niet meer voor de systeembouw. Het C. B. L.-architec- tenbureau heeft op grond van de drie fasen bij het tot stand komen van systeembouwwerken: ontwer pen, fabriceren en monteren een samenwerking op gebouwd uit de volgende bedrijven: DE ONTWERPER. Het C. B. L.-Architectenbureau, coöperatie van de georganiseerde landbouw, is de architect van het bouwsysteem, waarbij tijdes het ontwerpen intensief met de industrie en de monteerder is samengewerkt. Na enkele jaren ervaring met montagestallen is dit bureau tot de conclusie gekomen gekomen, dat het mogelijk is om enerzijds intensief met de in dustrie en de bouwwereld samen te werken, ander zijds de controlerende taak bij de uitvoering uit te oefenen. DE INDUSTRIE. Door de samenwerking van de industrie met de ontwerper en de monteerder is een 'materiaalkeuze gedaan, die industrieel gun stig te fabriceren is en in grotere hoeveelheden kan worden gemaakt. De financiële voordelen hiervan zijn duidelijk. Een tiental toeleveringsbe drijven heeft deelgenomen aan het ontwikkelings werk en is bereid de gestandaardiseerde onder delen op voorraad te produceren. Met name dient hier te worden genoemd de betonindustrie N. V. Encko te Wanssum, die reeds meerdere jaren ervaring heeft met de fabricage van stalonderdelen. Dit bedrijf heeft bij fyet ont wikkelingswerk met de architect en de bouwer een grote rol gespeeld. DE MONTEERDER. Een groep aannemers, hun werkgebied verspreid over geheel Nederland, heeft een vennootschap opgericht met het doel de met de ontwerper en de industrie gezamenlijk ont wikkelde systeembouwwerken tegen vaste prijzen in geheel Nederland te monteren. Dit bedrijf, N.V. Bouwcombinatie Nederland, bouwt met eigen mon- tageploegen, terwijl dit bedrijf ook gebruik kan maken van de diensten van plaatselijke aannemers. Deze samenwerking tussen ontwerper, industrie en monteerder, na overleg met het Instituut voor Landbouwbedrijfsgebouwen te Wageningen, ga randeert een snelle levering van een goed systeem- bouwwerk tegen een gunstige, vaste prijs in geheel Nederland. De veelzijdige mogelijkheden van dit bouwsys teem worden aangeduid door de naam V-4. De eerste volledig uitgewerkte bouwwerken in het V-4 systeem zijn een varkens- en een rundvee stal van goede landbouwkundige en bouwkundige kwaliteiten waarbij opvalt de aandacht, die besteed is aan de inrichting van deze stallen. Met name ia zeer veel zorg besteed aan een goede isolatie en ventilatie. Het C. B. L.-Architectenbureau bewijst de land bouw een goede dienst door het opbouwen van deze organisatie, bestaande uit de drie sectoren land bouworganisaties, industrie en bouwnijverheid, die in onderlinge samenwerking en na overleg met het Instituut voor Landbouwbedrijfsgebouwen, V-4 systeembouwwerken heeft ontwikkeld en tevens monteert. Het C. B. L.-Architectenbureau (Arn- hemseweg 89 te Rheden) is genegen ieder, die interesse heeft, nader over de V-4 stallen in te lichten.. JfEN onzer lezers mij er op heeft gewezen dat mijn artikeltje van 21 april tamelijk onvol ledig was? Ik ben hiervan volledig overtuigd en zou haast willen zeggen „het kan haast niet anders". Deze artikeltjes lenen zich niet voor een uitputtende be handeling van de aangesneden onderwerpen en be doelen weinig meer dan op bepaalde punten de aandacht te vestigen. Toch wil ik nog wel enige aanvulling geven. In mijn artikeltje noemde ik een tweetal doel stellingen van de belastingheffing, n.l.: 1. bestrijding van de overheidsuitgaven; 2. regeling van de inkomensverdeling Nu is er stellig meer. Ik noem de volgende punten: a. beïnvloeding van het economisch leven; b. beïnvloeding van de schommelingen in de con junctuur; c. beïnvloeding van de verteringen. Als we deze drie punten lezen zijn wij geneigd te denken dat het nogal „geleerd" gaat worden. Dit is onjuist. Natuurlijk kunnen over deze punten zeer ge leerde beschouwingen worden gehouden, het zijn ware proefschriftenterreinen! Maar gelukkig, we kunnen hierover ook zeer veel eenvoudig spreken. J~\AAR hebben we b.v. punt a. de beïnvloeding van het economische leven. Belastingmaat regelen kunnen worden aangewend om de gang van zaken in het economisch leven in een bepaalde richting te dringen of om te buigen. Onze legers herinneren zich nog wel de periode toen prof. Lief- tink minister van financiën was. In die tijd kre gen we te maken met vervroegde afschrijving en investeringsaftrek. Welnu, ik noem deze beide maatregelen als voorbeelden van a. Ons produktie-apparaat was tengevolge van oorlog en bezettingen buitengewoon verzwakt en had dringend behoefte aan „groeistoffen". Om nu de economische groei te bevorderen kregen we in de extra-vervroegde afschrijving UITSTEL van belastingbetaling en in de investeringsaftrek zelfs AFSTEL. Beide maatregelen bedoelden dus het economisch leven in ons land over de moeilijkhe den heen te helpen. De onder b. genoemde doelstellingen hebben we de laatste jaren kunnen waarnemen in het her haalde uitstel van de belastingverlaging. Men sprak van een „oververhitte" conjunctuur en wil de nu deze oververhitting wat afkoelen door de belastingschroef niet losser te draaien. TIET is nu eenmaal zo, dat hetgeen men als ondernemer in de vorm van belastingen aan de fiscus afdraagt, niet kan worden gebruikt voor investeringen. Indien nu de overheid meent dat er teveel wordt geïnvesteerd kan ze dit afremmen door de belastingen niet te verlagen maar door ze te verhogen. We zouden ook kunnen opmerken dat de pro gressie in onze belastingen al of niet zo bedoeld in deze richting werkt. Het onder c. genoemde punt tenslotte is iets waar we allemaal en iedere dag mee te maken hebben. Onze bestedingen of duidelijker onze verterin gen ondergaan in sterke mate de invloed van de belastingheffing. Ons biertje, onze borrel, onze auto en onze t.v. om maar enkele dingen te noemen zijn steeds duur der geworden en daaraan zijn de belastingen niet vreemd. Ik meen met bovenstaande een beknopte en een voudige aanvulling te hebben gegeven op mijn stukje van 21 april. Ook nu weer zonder naar volledigheid te stre ven. MEIJERS. (Vervolg van pagina 1.) De vooruitzichten voor de nieuwe fruitoogst zijn ongunstig beïnvloed door nachtvorstschade. Hoe groot de oogstreductie zal zijn hangt mede van het verlos p van de vruchtzetting af. Ook als die verder gunstig verloopt moet men echter rekenen op aan zienlijke schade. In de Betuwe en Limburg heeft het nog meer gevroren dan in Zeeland, zodat daar de schade waarschijnlijk nog groter is. Ook in België en West-Duitsland schijnt veel bloesem te zijn bevro ren. ALGEMEEN De vergadering stelde de datum voor de Alge mene Zomervergadering vast op vrijdag 23 juni a.s. des namiddags te Goes. Als spreker is uitge nodigd de Directeur-Generaal voor de Voedsel- voorz.ening in Nederland, dr. J. A. P. Franke, die inmiddels deze uitnodiging heeft aanvaard. De ver gadering van het Hoofdbestuur van de Z. L. M. zal gehouden worden eveneens op 23 juni a.s. des voor middags, eveneens te Goes. Door de bijzonder druk bezette agenda moest een aantal punten wor den aangehouden tot de volgende vergadering. BENOEMINGEN Het Dagelijks Bestuur ging akkoord met de vol gende benoemingen en/of herbenoemingen: tot lid van het bestuur van het Coöp. Bouwbureau van de Landbouw te Rheden de heer K. A. van Langeraad, Kerkwerve; tot lid van de Commissie Berenhoude- rij van het Landbouwschap de heer J. Risseeuw Rozendaal, Zuidzande. Tot leden van de Districts raden van het Landbouwschap voor Walcheren en Noord-Beveland respectievelijk de heren K. de Buck, Oostkapelle en P. J. de Putter, Kamper land. Tot lid van de Plaatselijke Sociale Commis sie van het Landbouwschap voor Arnemuiden, Nieuw- en St. Joosland, Ritthem en Souburg de heer B. C. Janse, Kleverskerke. (Vervolg van pagina 3.) was er volgens hun zeggen welhaast evenveel be vroren en toen viel de appeloogst uiteindelijk mee. Vooral in Limburg is men echter bepaald pessimis tisch over de peren. Die hebben meer geleden dan in Zeeland. Op hoogstammen kan het wellicht nog meevallen, doch voor de laagstammen ziet men het somber in, ook al zijn er ook hierbij plaatselijk sterke verschillen. In België verwacht o.a. de ook in Zeeland bekende teler Guilliams (bekend om zijn snoei) voor het tweede achtereenvolgende jaar een slechte perenoogst. Al met al is de indruk dat vooral de peren in Zeeland minder hebben geleden dan in Limburg en te St. Truiden. Tenslotte kan nog worden opgemerkt dat men het droge, zeer schrale weer van de laatste week van april als erg nadelig beschouwde, zowel voor herstel na de nachtvorst als voor de vruchtzetting in het algemeen. A. van O.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 5