Afscheid voorzitter veiling Middelburg De nachtvorstschade BELGISCHE BOERENBOND VERLANGT RATIONELER GRONDGEBRUIK Het bestuur van de Belgische Boerenbond heeft op een vergadering te Leuven aangedrongen op maatregelen voor een rationelér grondgebruik. Het bestuur wenst bestrijding van de grondspeculatie en maatregelen om verspilling van grond door lint bebouwing en ondoelmatige verkaveling tegen te gaan. De Boerenbond heeft er voorts haar verbazing over uitgesproken, dat geen enkele vertegenwoor diger uit landbouwkringen zitting heeft gekregen in een speciale commissie die onlangs bij het ministerie voor gezinszorg is ingesteld om de pro blemen van de grondprijzen te bestuderen. De aanspraken van de landbouw op bodemge- bruik moeten evengoed in aanmerking worden ge nomen als die van de woningbouw, de industrie en de recreatie, aldus het bestuur. De voorzitter van de Boerenbond, prof. C. Boon, verklaarde nog dat de overheid met spoed diende over te gaan tot afbakening van landbouwzones in het kader van de gewestelijke planning. Het bondsbestuur sprak zich tenslotte uit voor een aanpassing van de prijzen van granen en andere landbouwprodukten aan de ontwikkeling van de produktiekosten en het algemene welvaarts niveau. LUCHTVERONTREINIGING ZAL WORDEN GEMETEN Met instemming, hebben wij kennis genorrvsn van het besluit van het Provinciaal Bestuur van Zeeland aan het Instituut voor Plantenziektenkundig Onder zoek (I.P.O.) te Wageningen en aan het Instituut voor Gezondheidstechniek T. N. O. te Delft op dracht te verstrekken om tot het meten van de eventueel aanwezige luchtverontreiniging in het haven- en industriegebied Vlissingen-Oost over te gaan. Door deze metingen kan de nul- of beginfase worden vastgesteld. Het is de bedoeling, dat het I.P.O. rondom het voormalig Sloegebied op een aantal plaatsen op fluor gaat meten. Hiertoe zullen proefveldjes met gladiolen en gras worden aangelegd en gewas monsters van appels, peren, pruimen, bessen en gras worden genomen. De metingen van zwaveldioxide en roet zullen eveneens op een nader te bepalen aantal plaatsen worden verricht door T.N.O. De invloed van fosfaat zal afzonderlijk worden nagegaan. Enkele veldjes met lucerne zullen worden aangelegd. T.N.O. gaat tenslotte ook het stof meten, met behulp van neer slagmeters en/of Luikse bollen. Voor onze land- en tuinbouw bijzonder belangrijk dat men nu, gezien de toenemende industrialisatie, tot het vaststellen van de z.g. nul-fase overgaat! DE heer De Jager is een man met visie en doorzettingsvermogen die besluiten kan nemen. Met zijn grote belangstelling voor de exploitatiecijfers van de veiling zag hij toch in de eerste plaats deze cijfert als achtergrond voor de beloning van het werk van de individuele tuinder die zijn produkten via zijn veiling afzet. Wij hopen dat U nog lange Jaren met trots op de groei en bloei van de veiling Middelburg kunt neer zien. Aldus de heer De Visser, vice-voorzitter der veiling in zijn afscheidswoorden tot de heer A. de Jager, tijdens de vrijdag j.l. gehouden algemene vergadering. De heer De Jager kan bij de veiling Middelburg op een zeer lange staat van dienst bogen. Als lid in 1926 toegetreden werd hij in 1938 gekozen tot lid van de Raad van Toezicht waarvan hij later voorzitter werd. In 1952 volgde zijn benoeming tot bestuurslid, in 1960 tot 2e voorzitter van het bestuur en in 1961 tot voorzitter. Dat de tijden wel veranderd zijn memoreerde de heer E. de Visser uit Serooskerke, die in herinnering bracht dat de heer De Jager in 1938 mee hielp beslissen of het toenmalige bestuur een zilveren medaille beschikbaar zou stellen voor de tuinbouwtentoonstelling te ZierikzeeDe heer De Jager heeft als veilingbestuurder het wel en wee van de velling in zijn lange loopbaan medegemaakt. Tot tweemaal toe verwoesting van de vei linggebouwen aan de Kanaalweg en de wederopbouw hiervan eerst op de toenmalige plaats en bij de tweede keer op de plaats waar de veiling nu gevestigd is. Als lid van de bouwcommissie was de heer De Jager bij de opzet daarvan ten nauwste betrokken. De vele verdiensten van de scheidende voorzitter werden onder streept door het aanbieden van een Cronyk van Smallegange In het vorige nummer van dit blad werd reeds gemeld dat er weer aanzienlijke nachtvorstschade is toegebracht aan de fruitteelt. Tevens dat de mate van schade per bedrijf zeer sterk uiteenloopt. In de afgelopen week is de situatie nog weinig duidelijker geworden. Wel kan gezegd worden dat het tot nu toe niet meevalt. De indruk is dat er minstens evenveel bloesem is bevroren als vorig jaar en wel licht zelfs meer. Vooral Cox's en Winston hebben zwaar te lijden gehad. In veel gevallen zijn echter ook bij de andere rassen weinig goede bloemen meer te vinden. De peren lijken minder nadeel opgelopen te hebben dan de appels, waarbij o.a. Précoce en Comice sterker tegen nachtvorst waren dan de Conference. DE BELGISCHE LANDBOUWBEGROTING 1967 VERLOOP VRUCHTZETTING BELANGRIJK De begroting van landbouw voor 1967 bedraagt ruim 3,360 miljard B.fr. voor de gewone en ruim 584 miljoen B.fr. voor de buitengewone uitgaven. De gewone begroting werd vermeerderd met on geveer 63 miljoen B.fr. ten opzichte van 1966 en men zou dit een succes kunnen noemen als men constateert hoe er in alle begrotingen met het be ruchte hakmes werd gewerkt om de financiële toe stand van het land in evenwicht te krijgen. De lonen en sociale lasten van het departementeel personeel slokken evenwel 27 miljoen B.fr. méér op dan In 1966! Het is overigens niet gemakkelijk uit te ma ken in hoever de begroting in haar geheel een ver betering betekent omdat er enkele belangrijke pos ten volledig of grotendeels verdwenen (zoals het Landbouwfonds), terwijl andere een sterke stijging ondergingen ingevolge beslissingen binnen het kader van de E.E.G. Subsidies aan de brouwnijver- heid (brouwgerststimulans) zijn volledig verdwe nen, terwijl de toelage aan de maalderijen sterk verminderd wordt en vanaf 1 juli a.s. eveneens zal wegvallen. Hiermede gaat dan een jarenlange eis van de landbouworganisaties in vervulling. De kre dieten voor de veeziektebestrijding werden aan zienlijk verhoogd; o.a. voor de bestrijding van abor tus Bang werd een krediet van 80 miljoen B.fr. uit getrokken. Voorts vertonen de kredieten aan het Landbouwinvesteringsfonds (367 miljoen B.fr.) en aan het Saneringsfonds (40 miljoen B.fr.) eveneens een merkelijke verhoging, hetgeen wijst op het suc ces van beide initiatieven. E. de C. Het is speciaal van belang hoe de vruchtzetting nu verder verloopt. Onder gunstige omstandig heden kan men met een beperkt aantal goede bloe men toch nog een goede oogst krijgen. Bij klein- fruit betekent elke bevroren knop in feite verlies. Uit de eerste bloemen van de aardbeien groeien de grootste vruchten en die is men nu vaak kwijt. Bij bessen krijgt men door nachtvorstschade kor tere of „graterige" trossen en uiteraard minder op brengst. Bij appels, peren en pruimen behoeft echter bij een rijke bloei slechts 5 van de bloesem vrucht te zetten om een volle oogst te krijgen. Daardoor valt na een nachtvorst het uiteindelijke nadeel soms mee. Helaas is het percentage bevroren bloemknop pen plaatselijk zó groot, dat er te weinig gave bloe sem over is om zelfs bij de gunstigste vruchtzetting nog een bevredigende oogst te mogen verwachten. VEEL VRAGEN Overigens is het opmerkelijk hoe betrekkelijk weinig er met zekerheid iets over nachtvorstschade valt te vertellen. Elk jaar krijgt men andere er varingen. Het ene jaar is de Golden erg gevoelig, het andere jaar de Cox's. Meestal neemt men aan dat soeciaal de open bloemen vlug bevriezen, maar nu blijkt al twee jaar achter elkaar dat gesloten bloemknoppen minstens even gevoelig zijn. Verder zag men soms dat bloeiende peren weinig schade opliepen, terwijl bij ernaast staande Cox's en Win ston zelfs de hele kleine knopjes nog bevroren waren. Dat maakt het alles erg moeilijk en onover zichtelijk. Komt er van de bevroren bloemen helemaal niets terecht? Bekend is dat bij peren als Conference en Précoce nog een oogst van parthenocarpe vruchten mogelijk is. Maar daarnaast komt het bij uitzonde ring voor dat ook bij andere rassen de bevroren bloesem tot vrucht uitgroeit. Bij appels is dat vorig jaar in enkele gevallen ook waargenomen. Tevens ziet men verschil, doordat sommige vruchtbeginsels zwart zijn en andere licht t^t donkerbruin. Des kundigen in Limburg beweren dat bij een deel van de bloesem herstel kan optreden. Dat was beves tigd door tellingen. Kort na de nachtvorst had men een hoger percentage bevroren knoppen dan en kele dagen later. Een ander punt dat de zaak ingewikkeld maakt is het feit dat de vorst het ene jaar in een ander ontwikkelingsstadium optreedt dan het andere. In welk stadium is de schade het grootst? Dat kan voor elk ras anders liggen en mede daarom hoort men elk jaar andere gevoelige rassen noemen. SCHADE IN ANDERE GEBIEDEN Het heeft niet alleen in Zeeland, doch o.a. ook op de Zuidhollandse eilanden, in de Betuwe, in Limburg en in België gevroren. In Limburg en in het voornaamste Belgische centrum St. Truiden vertelde men ons dat het verscheidene nachten flink had gevroren, met op maandag 24 april ook temperaturen van 46 graden onder nul. Voor zover valt na te gaan heeft het er dus veel vaker en ook harder gevroren dan hier. Uit gesprekken en eigen waarnemingen valt glo baal af te leiden dat de schade aan de appels wel licht niet eens erg veel sterker is dan in Zeeland. Dat is merkwaardig en onverklaarbaar, maar vorig jaar was het ook zo. Overigens loopt de schade zeer sterk uiteen. Op sommige bedrijven valt het nog wel mee, op an dere is het zeer ernstig. Vaak is het terug te bren gen tot hoogteverschillen, want zowel Zuid-Lim burg als de omgeving van St. Truiden zijn heuvel achtig. Behalve de Cox's heeft vooral ook de Goudrei- nette ernstig geleden. Overigens heeft men in beide gebieden nog wel hoop voor de appels. Vorig jaar (Zie verder pagina 5.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 3