TUINBOUWKLANKEN Waar gaan we heen met onze vlasindustrie? Het volmaakte blijft altjjd in de toekomst Afscheid veilingsvoorzitter De Jager 4 MET het droge weer van de vorige week, is er door de vollegrondstuinders op THOLEN veel werk verzet met het zaaien en poten van de laatste gewassen. Met het nu sterk drogende weer kwam alles nog prima in de grond. Door de aan houdende lage temperaturen is het vroeg gezaaide en gepote nog wat lui om boven de grond te ko men, maar dit kan vlug veranderen. De glastuinders hebben hun sla nu ook wel voor het merendeel geruimd, zodat de kassen, na de nodige bewerkingen en bemesting, weer beplant kunnen worden met tomaten. Een enkeling heeft ook een hoekje bonen geplant in zijn warenhuis voor wat meer werkspreiding. Het is met de glas tuinbouw nu eenmaal zo, dat er altijd teveel top pen in de werkuren zitten en menigeen zit te prakkizeren of daar iets aan kan worden gedaan. In 't vroege voorjaar begint het al met de sla, om die zo vlug mogelijk geoogst te krijgen en dat di- rekt gevolgd wordt door het weer zaaiklaar maken voor het volgende gewas. De ergste toppen wor den wel wat vermeden met de goed georganiseer de tuindersbulp, doordat de collega's elkaar hier in biistsan. Nochtans moet er toch dikwijls in de nachteliike uren geoogst worden om alles op tijd klaar te hebben. Het zal wel niet helemaal op te lossen zün. maar er zal toch blijvend gezocht moe ten worden naar wat méér werkspreiding. Voor vroege aardbeienteelt in de warenhuizen schiinen r?e Thoolse tuinders nog niet veel te voelen. Misschien dat dit komt, omdat men voor het veilen van dit produkt wel aangewezen is op een aoarte vroege aardbeienveiling, zoals die op Zuid-Beveland gehouden wordt. Wat dat be treft is lw voor bet vervoer van dit tere produkt van bet eiland Tholen,- naar Zuid-Beveland wat aan de verre kant. Het zou wel ideaal zijn wan neer. zoals het. steeds méér in die richting gaat, om zekere produkten centraal te veilen, er in de toekomst een verbinding kwam van het eiland Tbolen me+ Zuid-Beveland. Dit echter zal mis- .c-hien aUiid wel bij wensen blijven. Voor het heden zijn de Thoolse tuinders aangewezen op de dichtstbijzijnde tuinbouwveiling te Bergen op Zoom. Deze veiling doet werkelijk zijn best om onze tuinders zoveel mogelijk van dienst te zijn in de afzet van hun tuinbouwprodukten. Maar mede in verband met het feit, dat zoveel groente en klein fruit slechts in de morgenuren geoogst kan worden, dwingt dit tot de noodzaak, dat de vervoersafstand, van bedrijf naar veiling, niet lan ger gemaakt dient te worden dan strikt noodzake lijk is. Ook de Thoolse tuinders zullen er van door drongen moeten zijn om de Bergse veiling met hun medewerking zo goed mogelijk te laten funk- tioneren. Als de handel er van overtuigd is dat er ook op deze veiling een goed verzorgd produkt en geregel de aanvoer is, dan zullen zij daar ook beslist ge bruik van maken. Tot een aparte Thoolse groen ten- en fruitveiling zal het wel nooit komen. Ge lukkig is er al van begin af tussen de Bergse vei ling en de diverse Thoolse veilingen een goede samenwerking voor de afzet van de specifieke tuinbouwprodukten. Onze eigen veilingen zijn er wel van doordrongen dat zij een onmisbare scha kel vormen voor de afzet van vroege aardappelen en zaaiuien. Dus laten zij de afdeling groente en fruit gerust over aan de speciale tuinbouwveilin gen, zoals Bergen op Zoom of Kapelle enz. Dat er voor de vier Thoolse veilingen met onder linge samenwerking wel wat te bereiken is, heeft 1966 bewezen. In dat jaar is het gekomen tot een gezamenlijk fustpark, wat tot ieders tevredenheid èn voordeel, prima heeft gewerkt. Hiermee kon worden bereikt dat het fust vlugger rouleerde en de kwekers óók in de drukke afzetperiode steeds van kisten werden voorzien. Om deze vier veilingen nu al te laten opgaan in één grote veiling, is misschien de tijd nog niet voor. Maar wat nu nog onmogelijk schijnt kan zich met de jaren wijzigen. Zodoende blijft er voor ieder, hetzij tuinder, veilingbestuurder of hande laar, steeds een zoeken naar verbetering of ver nieuwing in wat tot op heden als het beste werd beschouwd. h LS grootste nieuws uit de WALCHERSE tuin- bouwwereld willen we ditmaal beschouwen de jaarvergadering onzer veiling, die deze avond, vrijdag 28 april zal gehouden worden in de vei- lingafmijnzaal. Nu er gelukkig de laatste jaren geen schokkende gebeurtenissen zijn is de belang stelling wat tanend. Toch hopen we dat er ditmaal een goede opkomst zal zijn, want deze avond zal onze voorzitter de heer A. de Jager uit Nieuw- en Sint Joosland aftreden als voorzitter. Hoewel in siders reeds wisten van dit aftreden zal het vele „gewone" leden toch verrassen. We hebben de heer De Jager leren kennen als een poed voorzitter. Vitaal, punctueel en beheerst gaf hij leiding aan ons bedrijf. Na de roerige periode waarin onze veiling de primeur had van 2 x af te branden door oorlogs geweld zijn we op het toen totaal vreemde terrein buiten de stad en van 't spoor én water gaan bou wen. Dat het toenmalige bestuur onder de leiding van wijlen de heer B. Koole goed gezien had, hebben de feiten bewezen. De ruime terreinen, die we heb ben compenseren ruimschoots de leemte die er nog zou kunnen zijn tussen de grootheden rail en weg transport. Na de heer Koole was de heer De Jager de juis te man om de zaken verder te consolideren. Wat het jaarverslag betreft en de verlies- en winstcijfers, daar heeft ieder lid persoonlijk van kunnen kennisnemen en kan hierover op de ver gadering van hedenavond vragen stellen. 1JA een mislukte liefdesverklaring sprak de dich- ter Bredero zijn sindsdien gevleugelde woor den: „Het kan verkeren". Hieraan denken we nog al eens by het volgen van de landseconomie, waar met 3 werklozen de rode streep is overschre den. Ook de Rijkskas met 2% miljard tekort is reeds ver over de rode streep. Dat er bezuinigd zal moeten worden is duidelijk, maar waar te be ginnen? Het is voor de bewindslieden niet mak kelijk! Aan alle kanten schreeuwt men om over heidssteun. We lazen een staatje van uitgaven: van elke gulden die het Rijk ontvangt gaat 28 naar Onderwijs, Cultuur en Recreatie; 15 naar Defensie; 12 naar Volkshuisvesting; 9 naar Soc. Voorzieningen; 10 naar Verkeer en Water staat.. Dit zijn de grootste posten. Enkele jaren terug propageerde men in een streek in 't Noorden des lands, waar een begin nende industrialisatie was: kom naar de industrie! PEREVUURMAATREGELEN IN KORTGENE Blijkens een publikatie in de Staatscourant van 19 april 1967, heeft de minister van landbouw en visserij besloten uit vqrdere voorzorg tegen ver spreiding van het perevuur de reeds in enkele andere Noord- en Zuidbevelandse gemeenten ge nomen maatregelen ook in de gemeente Kortgene toe te passen. In Kortgene is gelukkig nog geen geval van perevuur geconstateerd, maar de geo grafische ligging ten opzichte van aantastingen el ders maakt het noodzakelijk, de voorzorgsmaat regelen tot deze gemeente uit te breiden. Van Staatswege worden thans alle meidoorns in Kort gene vernietigd. Eigenaars en grondgebruikers die nen dit te gedogen. Voorts zijn de grondgebruikers in Kortgene ver plicht, eventuele nabloei bij peren op hun percelen vóór het opengaan van de bloemen te vernietigen. Zij zijn eveneens verplicht na 15 mei a.s. even tuele scheuten van meidoorns onmiddellijk te ver branden. Dit geldt ook voor jonge meidoornplanten, die hoe dan ook aanwezig blijken te zijn. Aanplant van meidoorns heeft ook in Kortgene dus voor lopig geen zin. De ministeriële beschikking is óp 20 april 1967 in werking getreden, met uitzondering van het verbod tot het houden van bijen in Kort gene, dat 1 mei a.s. van kracht wordt. NACHTVORSTSCHADE IN DE FRUITTEELT In de vroege ochtenduren van maandag 24 april is het erg koud geweest. Rond zonsopgang, tussen 4 en 6 uur, daalde de temperatuur vrijwel overal tot bene den het vriespunt. Alles zag wit, op buiten geparkeerde auto's lag een laag ijs. Vorig jaar is in de fruitteelt veel schade aan bloe sem en bloemknoppen teweeggebracht door een vroege nachtvorst en dit jaar is weer aanzienlijk nadeel toe gebracht. Hoeveel is momenteel nog niet te overzien. Aanvankelijk was de gedachte dat het meeviel, maar later kwamen steeds meer sobere berichten binnen. Een goed overzicht is thans echter nog onmogelijk, vooral ook omdat de schade zo grillig ontreedt. Op korte afstand ziet men de grootst mogelijke verschil len. Op 't ene bedrijf moet men zoeken naar een be vroren bloemknop, op 't andere kan men nauwelijks een gave knop vinden. Zeker is echter dat op een aan tal percelen een sterke oogstreductie heeft plaatsge had. De nog gesloten bloemknoppen van de apoels ble ken weer even gevoelig als de open perebloesems. Vaak zien zelfs bij de zeer kleine knopjes de vrucht beginsels al bruin. Winston en Cox bleken ditmaal de gevoeligste rassen, doch ook Jonathan. Golden Delicious en Stark Earliest hebben vaak zwaar ge leden. Verder is uiteraard de schade dicht bij de grond erger dan bovenin de bomen. Mede hierdoor heeft het kleinfruit ook vaak een flinke tik gekregen. In het midden van het land (de Betuwe) en In Lim burg schijnt het nog kouder geweest te zijn dan hier, zodat de schade daar waarschijnlijk nog groter is. Daarentegen zou het nadeel in de Noordoostpolder van geen betekenis zijn. Blijvend vast werk en goed verzorgd enz.! Vele kleinere bedrijfsgenot en gaven aan het zoet gefluit gehoor. Nu zijn de fabrieken daar weer dicht en is men meestal door verkoop ook nog zijn bedrijf kwijt. Zij die hun bedrijf trouw zijn gebleven en zich aanpassen aan de immer vernieuwende be- drijfswisselingen hebben er geen spijt van te zijn gebleven. Waarmee we maar zeggen willen dat men de oudo schoen niet te snel weg moet werpen voor men zeker is van de nieuwe. VAN verschillende zijden is in de laatste tijd de noodklok geluid over onze vlasindustrie, waar van het bestaan niet alleen op de helling staat, maar die op korte termijn met d~ ondergang bedreigd wordt. In de laatste 3 jaren is de vraag naar bewerkt vlas steeds afgenomen, waardoor de markt overvoerd werd en de prijzen van het afgewerkte produkt zodanig zijn gedaald, dat deze verliesgevend zijn en niettegen staande de teelt aan vlas in ons land in drie jaren is gedaald van meer dan 33000 ha tot nu geschat 12000 ha is er nog een teveel aan vlas. Het is niet, dat men in de bedrijven de vaste lasten niet kan verdienen, neen de fabrikage is zonder meer verliesgevend geworden en insiders zijn het er over eens, dat als de prijzen niet op korte termijn stijgen, het met de vlasbewerking gedaan is. DE OORZAKEN Verschillende oorzaken zijn hiervoor aan te wijzen. De voornaamste hiervan zijn: a. het niet meer mengen van vlas met vooral kunst vezels; b. het dalende verbruik van zuiver linnen stoffen; c. het niet opgenomen zijn van vlas in de harmoni satie van verschillende landbouwprodukten in E. E. G. verband. Wel wordt hieraan nog hard ge werkt, maar men weet nog niet, wanneer dit zal gebeuren. In ieder geval in 1967 niet d. de afbraakprijzen voor de grondstoffen in de ge hele textielbranche. BEWERKINGSPREMIE Daarom ziet men alleen uitkomst in een belangrijke verhoging van de bewerkingspremie totdat het vlas in de harmonisatie van landbouwprodukten in E. E. G. is opgenomen. En wel tot op een peil van de gezamen lijke premies in Frankrijk, omdat de vlasindustrie de klappen heeft moeten opvangen en met ondergang be dreigd wordt. NIEUWE MARKT In De Stem van 17 april komt Ir. Sparenberg van het Instituut voor Verwerking van Landbouwproduk ten te Wageningen met de mededeling van een nieuwe markt voor vlassers: „Mengen van nylon met linnen". Hij is echter zo summier met verdere mededelingen hieromtrent, dat de vraag rijst of deze mededeling niet meer verwarrend dan verhelderend werkt. Het is im mers algemeen bekend, dat voor 1963 vlas gemengd verweven werd met nylon en andere kunststoffen en zelfs op een zo grote schaal, dat de A. K. U. een vlas fabriek ging stichten om de voor haar benodigde vlas vezels zelf te bewerken tot op een gegeven moment de gehele zaak werd stilgelegd en de pas opgerichte fa briekshallen voor andere doeleinden werden inge richt. WAAROM OPNIEUW MENGEN De vraag is dan ook, waarom de industrie er op nieuw toe zou willen gaan vlas te mengen met kunst stoffen. Zit hier een blijvend perspectief in, of is het omdat het vlas nu tegen afbraakprijzen in de markt ligt? Is het laatste het geval dan zou de bekend making van het geval misleidend kunnen zijn. Is ech ter het eerste het geval en zit in het opnieuw gaan mengen van vlas een blijvend perspectief dan had men toch wel van de heer Sparenberg mogen ver wachten, dat hij er op gewezen had, dat dit een reden voor de Overheid zou moeten zijn om van onze vlas industrie nog te redden wat ervan gered kan worden. En dit door, al was het maar voor korte tijd, een be langrijk hogere verwerkingspremie te gever? R. v. A.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 4