cFoor de 'Vrouw van het ^Platteland ANITA NAJAARSCOLLECTIE 1967 AUSTRALISCHE PRODUKTEN 21 '1 Onder redactie van Mevrouw L. N. Huijsman - Griep GARNERINGEN EN MATERIALEN IN ALLERLEI VORMEN RAUWELIJKS heeft de lente 1967 haar intrede gedaan of in de mode-industrie is men al lang doende met de herfstmode van dit jaar. Je wordt er een beetje rillerig van, want je krijgt zo de indruk, dat de zomer wordt overgeslagen en al hebben we dan ook klachten over onze zomers, we zouden ze toch niet graag missen. Ze leveren ondanks alle somberheid toch nog wel wat zon op en bovendien hebben wij de oogst van vruchten en andere voedingsmiddelen brood nodig. Maar hoe dan ook, de modekoningen moeten ver vooruit denken, al geven zij hun geheimen meestal niet een half jaar tevoren prijs. Dit nu deed de ANITA-schoenfabriek wel toen de collectie „hgrfstmode 1967" werd getoond. Deze mode wordt gekenmerkt door een grote variatie van gar neringen in allerlei materialen en vormen. De dames modeschoenen hebben verschillende hakhoogtes en leesten. In het najaar zullen we zeer brede leesten zien, bijna recht van neus en met een plateau-achtig karakter. De hakken zijn in aansluiting hierop recht en vierkant, in de hoogtes van 3, 4 en 5 cm. De brede leesten en dikkere hakken zijn vooral bij de jeugd zeer populair. Ze zijn niet alleen modieus, maar daarnaast zeer comfortabel. Voor die groep van koopsters, die zeker bij bepaalde gelegenheden een wat eleganter schoen willen dragen, brengt Anita een aantal modellen in twee slanke en elegante leesten, met dunne hakken in de hoogtes van 5Vt en 7 cm. De collectie is opgebouwd uit een veelheid van materialen, waarbij het echte lakleder in de eerste plaats opvalt. Lak is ook voor het najaar veel gebruikt, nu echter in prachtige herfsttinten, zoals havannabruin, antraciet-grijs, zand- beige, balticblauw en bordeauxrood, alle met een rijk „metalise"-effect De prijzen van deze schoenen liggen verrassend laag, zo om en de bij 26, per paar. Lak is er ook in imitatiemateriaal tegen voordelige prijzen van on geveer 20,Apart zijn de sportieve modellen van huntingsuèdes in diepe najaarstinten. Deze modellen zijn meestal gecombineerd met lakleder of met grote garneringen op het voorblad. Als eerste in Nederland brengt Anita het nieuwe schachtmateriaal „Clarino", een synthetisch materiaal, dat alle eigenschappen bezit om eens wellicht op zeer korte termijn het hiaat te vullen in de behoefte naar schachtmaterialen, naast het steeds schaarser wordend leder. QFSCHOON wetenschapsmensen in vele landen zich reeds jaren bezig houden met de fabricage van een materiaal, dat geschikt is voor schoenen, gelukte het meestal slechts om een namaaksel in de vorm van een overtrokken of bedekt weefsel te maken, dat dikwijls op een misleidende manier op leder geleek. Deze materialen konden echter niet „ademen" en waren alleen geschikt voor tassen, meubilering en zo meer. Clarino is geen bedekt of overtrokken weefsel, maar is evenals leder opgebouwd uit een vezelachtige stof. Dit mate riaal kan dus ademen, het is soepel, sterk en trekvast, doorlaatbaar voor vocht en lucht. Clarino is niet slechts als een vervangingsmateriaal te beschouwen, want het bezit naast de voor schachtmaterialen noodzakelijke eigenschappen ook ge heel eigen, waardevolle kenmerken. In tegenstelling tot leer is dit materiaal bijvoorbeeld goed bestand tegen water en vuil, het droogt niet in en wordt in het gebruik niet hard of brokkelig. Clarino ziet eruit als een fijn gepolijst leder, doch het vergt geen onderhoud met poetsmiddelen. Vuil en spatten kunnen met een doek worden weggenomen. Clarino behoudt zijn glans, ook na veelvuldig dragen. De fabriek bestaat sinds 1929. Met een onderbreking tijdens de tweede wereldoorlog vervaardigde Anita" alle soorten damesschoenen. In 1958 werd een andere koers ingeslagen en voortaan richtte men zich uitsluitend op elegant damesschoeisel. De vraag naar dit merk maakte een voortdurende produktiestijging nodig. In 1958 werden vervaardigd 150.000 paar schoenen, in 1966 was dit 960.000 paar. Sinds 1 januari 1967 is de gemiddelde dagproduktie van 4.000 paar per dag op gevoerd tot 4.700 paar, zodat de jaarproduktie van het lopende jaar de 1.000.000 ver te boven zal gaan. Daarmee is Anita de grootste gespecialiseerde dames schoenenfabrikant. Ook in het buitenland vindt Anita grote aftrek. Circa de helft van de schoenen wordt geexporteerd naar o.a. Duitsland, de Benelux partners, Zwitser land en diverse Scandinavische landen. Het nevenbedrijf, dat in 1965 in Rijswijk (N.Br.) werd gesticht bood aan vankelijk werkgelegenheid voor 25 vrouwelijke arbeidskrachten. Thans is de bezetting van dit bedrijf reeds gegroeid tot 70 werknemers. Anita pump. Garnering: lederlak met suède. VAN ALLERLEI AARD Het is al heel wat wanneer wij in de kranten wat dieper ingaan over de E.E.G., laat staan, dat wij speuren naar in- en uitvoer van verafgelegen lan den. Nu willen wij in het kort eens één en ander vertellen wat onze tegenvoeters (dat zijn de Austra liërs) op het gebied van artikelen, die wij vrouwen min of meer belangrijk vinden, exporteren. Austra lische hoeden vinden aftrek over de hele wereld. Zij worden gemaakt van echt of synthetisch stro, kangeroe-suède, regenafstotende katoen. Deze snel groeiende markt is door kwaliteit en individuele stijl veroverd. ORCHIDEEËN PER VLIEGTUIG NAAR EUROPA Orchideeën, die in Australië te Leppington in Nieuw Zuid Wales worden gekweekt, worden ge exporteerd naar west-Europa, o.a. naar Nederland. Leppington ligt in een strook land, die als één der beste ter wereld voor het kweken van cymbidium orchideeën wordt beschouwd. De bloeitijd in Lep pington duurt van juli tot oktober, maar september geeft de beste resultaten. Alvorens de trossen orchi deeën, die 10 tot 15 bloemen dragen, voor het lucht vervoer naar Europa worden verpakt, zet men ze eerst in een testbuis met water, waaraan een hor moon wordt toegevoegd om de houdbaarheid van de bloem te vergroten. De trossen worden aan de bodem van elke doos genaaid, zodat ze niet kunnen ver schuiven. Tussen de bloemen wordt vochtvrij papier gelegd ter voorkoming van wrijving en kneuzing. Het papier doet ook 't zweten verminderen. Volgens de firma, die de bloemen exporteert, zijn ervan de 30.000 stuks, die in 1964 naar de Engelse markt wer den verzonden, er slechts vijf beschadigd. HET MOOISTE CHRYSOPRAAS TER WERELD Het Australische chrysopraas, dat door inter nationale deskundigen op het gebied van edelstenen wordt beschreven als het mooiste, dat ooit in enig land is gevonden, wordt naar Frankrijk, West-Duits- land, Scandinavië, Zwitserland en ook naar de Ver enigde Staten uitgevoerd. De ontdekking van de vindplaatsen van chrysopraas in 1964 nabij Rock- hampton en Queensland heeft de belangstelling voor deze steen hernieuwd in de landen, die van hun voornaamste leveranciers werden afgesneden toen Silezië door Polen werd geannexeerd. Chrysopraas staat reeds sedert de bijbelse tijden als een edelsteen van buitengewone schoonheid bekend. Het vertoont overeenkomst met de oosterse jade met donkere tot appelgroene doorzichtige kleur en parelmoerachtige glans. Het wordt hoofdzakelijk gebruikt voor onge slepen stenen, oorbellen en oorknoppen, ringen, arm banden, hangers, colliers, manchetknopen en das spelden. OPALEN, OPAALGESTEENTE EN JADE De regenboogkleurige, witte en zwarte opalen van Australië hebben zich in de laatste 20 jaar ontwik keld tot een van de meest bekende exportprodukten van het land. Opalen zijn zeer schaars omdat zij in afgelegen gebieden met een onaangenaam klimaat gedolven worden. Opaalgesteente is een natuursteen met dezelfde kleuren als opaal en is in de Ver. Staten zeer popu lair geworden. Het wordt door een speciale behan deling donker gemaakt en lijkt het meest op zwart opaal. Opaalgesteente wordt in ruwe vorm gebruikt voor vervaardiging van allerlei sieraden. Blauwe safieren worden in ruwe en geslepen toe stand naar west-Europa geëxporteerd. De saffieren worden in het Glen Innes district in noordoost Nieuw Zuid-Wales gedolven. VOEDINGSMIDDELEN Melasse met hoge voedingswaarde is een gecon centreerd plantaardig extract van suikerriet, dat speciaal voor een gezonde voeding wordt aanbevolen, vindt reeds sedert 50 jaar aftrek in Australië. De Blue Label melasse bevat alle mineralen, nog onbe kende groeifactoren, die in het oorspronkelijke suikerriet aanwezig zijn. Het lukt nog niet erg agen ten in west-Europa te vinden. Franse en andere west-Europese landen tonen grote belangstelling voor gekookte diepvriesgar nalen, die door een vloot met diepvriesschepen in west-Australië worden gevangen. Wegens de grote produktie en de beperkte opslagruimte aan boord van de diepvriesschepen worden de garnalen op zee heel gekookt en afzonderlijk ingevroren. Er zijn drie soorten garnalen: helder rpse met donkerrode stre-* pen (Tiger), rose (King) en helder rose (Banana)* Ook houdt men zich bezig met het vangen en in vriezen van rivierkreeften. Tenslotte zijn er nog rauwe ongepelde garnalen zonder kop, die hard be vroren worden. Interessant om iets te weten van wat er in Australië zoal te koop is.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 21