AFLOSSING VAN DE WACHT ONS COMMENTAAR I N Den Haag is de wacht afgelost. Het interim-kabinet Zijlstra heeft plaats gemaakt voor de ministersploeg van premier De Jong, die na totaal vijftig dagen van overleg en beraad slaagde in de pogingen om ons land weer een regering te geven. Van diverse zijden wordt wel de wens gehoord, dat dit kabi net de 4 jaar zal halen. Er zijn immers veel urgente zaken, die om een aanpak vragen. Ondanks het feit, dat we over de economische situatie de laatste tijd misschien wel doordat de formatie in het cen trum van de belangstelling stond niet-zoveel hebben ver nomen, moeten we toch wel aannemen, dat de toestand wei nig verandering ten gunste heeft ondergaan. Het herstel van het economisch evenwicht, het vraagstuk der werkgelegenheid en verschillende andere problemen, die met de economische ontwikkeling samenhangen, zullen dus wel de eerste aandacht vragen. De cijfers, die kortgeleden gepubliceerd zijn over de te verwachten tekorten in de Staatskas laten weinig twijfel be staan over de richting, die ingeslagen zal worden. De bezui niging zal wel een maatregel zijn, die ook het nieuwe kabinet zal toepassen om de financieel economische toestand van ons land gezonder te maken. De bestrijding van conjuncturele onevenwichtigheden, of van een economische terugslag zoals de huidige situatie wel wordt gekenschetst, is een algemeen dus ook een agra risch belang. De invloed van sluipende of hollende in flatie op het agrarische bedrijfsleven, zoals de laatste jaren werd ervaren, kan voor dit belang van bestrijding als een goed voorbeeld dienen. "TOCH moeten we ook al is het gesprek van de dag 1 conjunctuur juist ook in land- en tuinbouw de structurele problemen niet vergeten. En dan bedoelen we met structurele problemen niet alleen stil te staan bij de noodzaak van de verkaveling, maar willen we daarbij toch ook vooral wijzen op de structurele veranderingen, die op- tre.den met name door de E.E.G. in afzet, in productiewijze en in landbouwbeleid. Er zijn wat dit laatste betreft verschil lende kwesties, die besluiten vragen enerzijds door de E.E.G.-overheid waar overigens de Nederlandse Ministers hun inspraak in hebben anderzijds door de eigen natio nale overheid. We schreven en spraken regelmatig uitgebreid over de kwesties waar we hier op doelen, zodat we hier nu met een verwijzing menen te kunnen volstaan. Samenvattend kan men stellen, dat het Nederlandse landbouwbeleid niet in alle opzichten ingepast en aangepast is aan dat wat in Euro pees verband allemaal op agrarisch gebied gebeurt. Deze aanpassing is een noodzakelijk iets om ons de po sitie te doen behouden, die wij in internationaal verband in nemen. Natuurlijk en het lijkt ons goed om dit ook in deze tijd te zeggen zal deze aanpassing geld vragen. Maar ver waarlozing van de problematiek, die wij hier aanduidden zal naar onze mening meer kosten. En in dit kader kunnen en willen we het vlas en graszaad voegen. Het gaat hierbij zo langzamerhand om het behoud van deze onmisbare teelten in het akkerbouw bouwplan. rjE wisseling van personen op de Ministerpost ook als bezwaar van de afgelopen periode genoemd omdat dit niet bijdraagt tot continuïteit in het beleid is landbouw en visserij de laatste vier jaar bespaard gebleven. Maar nu betekent het kabinet De Jong het afscheid van Minister Bies- «heuvel en een welkom aan Minister Lardinois. De periode-Biesheuvel is nog te kort afgesloten om deze In het geheel goed en verantwoord te kunnen overzien. Wel valt de voortgang op, die de E.E.G. ondanks ernstige crises, die plaatsvonden heeft geboekt juist ook op agra risch gebied. De inkomstenkant van het agrarisch bedrijf gaf voorts de afgelopen jaren ten gevolge van mede door de E.E.G. bepaalde verhogingen van een aantal producen tenprijzen een ontwikkeling naar boven te zien. Anderzijds stegen de uitgavenposten niet onaanzienlijk, zodat omtrent de positie van het agrarisch bedrijf en het meedelen in de welvaartsontwikkeling die tot voor kort plaats vond, vraagtekens te plaatsen zijn. (Zie verder pagina 3.) Deze week in dit nummer onder meer Verpachting van land voor korte duurpagina 3 Tuinbouwklankenpagina 4 Met een ezel door Siciliëpagina 5 Producentenorganisaties en Wist U dat? pagina 7 Overgang van stal naar weide en Vee en Vleespagina 8 Het dekken van winterbloemkool pagina 9 Het ventileren van hooipagina 10 De aardappelen en de nieuwe zaaizaad- en plantgoedwet pagina 11 De middenpagina's met bijzonderheden over 't perevuur in Enge land, de winterbloemkool, koud witloftrekken en fruitteeltvaria pagina 12 en 13 Rapporten, publikaties en jaarverslagenpagina 15 „Voor de Vrouw" en „Plattelandsjeugd"pagina 21 en 22

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 1