Met een ezel door Sicilië (lil) Met ezel Jecco vorm ik een dankbare prooi voor de roofzuchtige nieuwsgierigheid van de Sicilianen. Een betere relatie om in kontakt te komen met de bevolking kan ik mij niet wensen, ledereen wil het wie en wat en waarom weten. Boeren laten hun dissel en spoorwegarbeiders hun schoppen rusten. Politiemensen zetten hun motor en vrachtwagen chauffeurs hun zware combinatie aan de kant van de weg. En buschauffeurs rijden minuten lang lang zaam met ons op om hun vragen op ons af te vuren hun dienstregeling de dienstregeling latend. Als wij het van hen lieten afhangen, zouden wij nog geen kilometer per uur vorderen. En wij moeten het ezeltempo van 4 km per uur wel zien vol te hou den, willen wij niet al te veel op ons schema achter raken. In de dorpen, daar nemen wij wat meer tijd om de vragenstellers te bevredigen. Want van hen willen wij het een en ander horen en zien. In ieder dorp is het ont vangst gelijk: nog voor wij Jecco aan een boom op de piazza hebben vastgebonden, zijn wij omringd door vele tientallen mannen. Wij zijn een uitgelezen voorwerp om hun dagelijks piazzaleven wat af te wisselen. In de vroege ochtenduren verschijnen deze mensen bij honderden op het dorps plein. Dan wordt hier de arbeidsmarkt gehouden. Wie werkkrachten zoekt, kan hier zijn keus komen maken. Er zijn kandidaten te over. De een wil voor nog min der werken dan de ander. Voor een tientje wil een Siciliaanse dorpeling in het binnenland met graagte een hele dag zwoegen. Hogere eisen heeft hij niet te stel len. Want dan gaan de ogen van de werkverschaffer naar een ander. En dat be tekent weer een dag doelloos op de piazza flaneren. Een Siciliaanse dorpeling kan zo gemiddeld per jaar 100 tot 120 dagen werken. Dat betekent een jaarinkomen van duizend tot twaalfhonderd gulden. Het gezin kan daar brood van eten, en pasta en een paar sinaasappels. Een arbeider met een vaste werkkring kan een maal per week vlees eten. Maar het merendeel moet het met pasta en panne stel len. De eenzijdigheid van dit jaarmenu staat vooral de kinderen op het gezicht getekend. Ik heb met opzet niet geïnformeerd naar de officiële werkloosheidscijfers. Want zo ik ergens officiële cijfers wantrouw, dan is het hier. „Op Sicilië", zo verzekerde mij een overheidsdienaar in Palermo, „zijn achthonderduizend analfabeten. Acht honderdduizend op vijf miljoen dat is toch niet zo heel schrikbarend". Maar je hoeft niet lang door Sicilië te reizen om te ontdekken dat dit cijfer niet klopt. Het aantal mensen dat niet kan lezen en schrijven ligt beduidend hoger. Want wie moeizaam zijn naam kan schrijven (zeg maar gerust: zijn naam kan tekenen) hoort officieel niet meer tot de analfabeten. En met wat moeite kunnen de statistieken makers heel veel mensen hun handtekening laten schrijven. Veel vorderingen in de strijd tegen het analfabetisme worden niet gemaakt. Het televisieprogramma Telescuola schijnt wel nuttig werk te doen. Maar de meeste kinderen gaan per dag slechts 2l/2 uur naar school. De kwaliteit van het onderwijs is maar zó-zó. Er zijn leerkrachten die hun eigen taal niet foutloos kunnen schrij ven. En wie van de kinderen wil verzuimen dat hij het doet! Dat schept ruimte in de overvolle schoollokalen. Er wordt hier in ploegenstelsel les gegeven. Drie maal per dag verschijnt een groep kinderen voor ruim twee uur op school. In de vierde klas lezen zij nog altijd met de vingers bij de letters, moeizaam spellend. Als zij over een jaar of twee geen les meer krijgen, zullen zij hun zo langzaam ver kregen elementaire kennis snel vergeten. (Zie verder volgende pagina) In elk dorp is de intocht gelijk de jeugd zwermt om ons heen. Later, op de piazza, wordt zij verdron gen door de vele werkloze mannen. Wij zijn een fijne afwisseling voor hun dage lijks piazzaleven. Dagelijks beeld in elk Sici- liaans dorp groepjes fla nerende mannen brengen met praten hun tijd zoek, „La dolce farniente" zou men zeggen. Maar een on barmhartige werkloosheid dwingt hen tot deze pas sieve tijdspassering.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 5