DE PRAKTIJK - UIT De tijd van aardappelkuilen is voorbij Marktberichten aardappelen falen! Op Noord-Bevëland nog veel aardappels te poten Aprildoet wat hij wil Het werk schiet op IN de week vóór Pasen is op WALCHEREN nog tamelijk veel gezaaid. Vooral suikerbie ten- en uienzaad werden aan de grond toever trouwd. Voor beide gewassen is een vroege zaai meestal gunstig, terwijl met een oppervlakkige grondbewerking kan worden volstaan. Ook dat was van belang, daar de grond van onderen meest al nog tegenviel. Aan het eind van de Paasweek kon op som mige plaatsen in ons gebied weer worden ge zaaid. De regenhoeveelheden liepen nogal sterk uiteen. In onze omgeving viel er tijdens de gehele Paasweek 13 mm neerslag. De daaropvolgende week begon echter met 70 mm in de nacht van zondag op maandag. De verdere inzaai wordt daardoor weer enkele dagen uitgesteld. We krij gen zodoende weer een tamelijk grote spreiding wat betreft de tijd van zaaien. Op Walcheren is naar schatting 40—45 van de voorjaarsgewas sen ingezaaid. Vermoedelijk wel méér bieten en uien, maar er zijn nog maar weinig aardappelen gepoot. Hopelijk kunnen we dan wel omstreeks half april de overige 55 a 60 ook aan de grond toevertrouwen. En dan vinden we dit nog vol doende op tijd Voor het reeds gezaaide was de regen overigens zeer welkom. In de eerste plaats voor een goede werking van de bodemherbiciden in bieten, uien en erwten. Verder dachten we dat op sommige percelen de kwaliteit van het zaaibed toch nog wel wat te wensen overliet, waardoor de kans op droog leggen van het zaad bij aanhoudend droog weer niet ondenkbaar was. De precisiezaai van uien heeft ook in ons gebied zijn intrede gedaan. Dit valt toe te juichen, daar bij een goede uitvoering precisiezaai te verkiezen is boven zaai met de normale zaaimachine. Als pluspunten willen we noemen de zeer goede zaad verdeling en de geregelde zaaidiepte. Door middel van zeven dient het zaad van 2 mm te worden verwijderd. Dit is meestal maar een klein per centage. De zeef wordt door de betreffende loon werker ter beschikking gesteld of het wordt door hem zelf uitgevoerd. Door de goede zaadverdeling is de groei in de rijen regelmatiger, wat ook gun stig is voor het machinaal rooien. Op verschillende bedrijven is een gedeelte van het vee in de weide gebracht. Dit geeft al wat ontlasting wat de verzorging betreft, terwijl op de hoge krachtvoerpost bespaard kan worden. Op de drogere percelen grasland komt de grasgroei al aardig op gang. Gezien de prijsontwikkeling van de aardappe len de laatste weken en over langere termijn gezien de laatste jaren, lijkt het toch wel aantrek kelijk wat aardappelen te bewaren. In ons gebied komt er ook steeds meer belang stelling voor het geschikt maken van bestaande bedrijfsgebouwen voor opslag en bewaring van aardappelen. De tijd tussen poten en oogsten kan nog worden benut voor het inrichten van derge lijke ruimten. Door het winnen van inlichtingen en reeds bestaande ruimten te bezichtigen is het mogelijk zich een idee te vormen wat er zoal bij komt kijken. Want daar zijn we het wel over eens, de tijd van aardappelkuilen is voorbij, ook op Walcheren IYE weersomstandigheden staan een vlotte af- werking van de voor j aars werkzaamheden in de weg. Gelukkig is op THOLEN en ST. PHILIPS- LAND het meeste reeds gezaaid en eigenlijk zijn het alleen de aardappelen die thans later in de grond gaan dan twee weken terug werd verwacht. We schatten overigens dat reeds de helft van de aardappelen zijn gepoot. We hebben (fan nu ook mooi de tijd om onze aardappelen van oogst 1966 te verkopen en af te leveren. De prijs is goed, ja zelfs zeer goed en daarom hebben velen thans zaken gedaan, voor zover dat al niet „te vroeg" was gebeurd. Een betrekkelijk klein aantal collega's profi teert van deze prijs en dat is jammer. Dit jaar opnieuw heeft weer bewezen dat de marktberich ten en de verwachtingen t.a.v. de marktontwikke ling in de landbouwpers jammerlijk faalt. Ja, zelfs toen de prijzen in ons gebied reeds sterk opliepen, toen nog waren de marktberichten in onze agra rische bladen nog maar heel matig optimistisch gestemd, en zij hebben er beslist niet aan meege werkt dat de boer zich een goed beeld kon vor men van de situatie op de aardappelmarkt. Hier komt bij, dat wij sterk de indruk hebben dat de handel ons op dit terrein toch nogal wat te glad af is. Hiermee wil niet gezegd zijn dat wij de handel dit bonheurtje zouden misgunnen, maar ook de boer had daarvan toch graag zijn graantje meegepikt Regelmatig moeten wij aan de P.V.C. opgeven hoeveel aardappelen er op de bedrijven in voor raad zijn, inclusief voer en pootaardappelen. Dit zou een goed systeem kunnen zijn en ons ook inzicht kunnen verstrekken hoeveel aardappelen er nog te veel zijn in Nederland, maar we twij felen aan de juistheid van de cijfers en als ge volg daarvan aan de waarde ervan. En als wij ten onrechte er aan twijfelen, dan vragen wij ons af hoe de verkregen uitslag wordt geïnterpreteerd Als we met handelaren spreken, dan krijgen we ook hier de indruk dat zij het beter weten dan de boer En daarom pleiten wij voor een betere bericht geving en beter gericht onderzoek, zowel in bin nen- als in buitenland. De Thoolse telers, die een gedeelte van hun aardappelen in de veilingpool hebben gedaan, profiteren in ieder geval nog een beetje mee van deze spectaculaire prijsstijging. Het ziet er naar uit dat de afrekening van de poolpot in ieder ge val niet tegen zal vallen. We hebben de indruk dat het lopen van een pool, waarvan wekelijks aardappelen worden aan geboden, voor de prijszetting in de streek gunstig heeft gewerkt. Tevens kon een ieder zich er op oriënteren. Wij hopen dan ook dat het dit jaar wederom zal gelukken om een pool te vormen en daarbij zou men er naar moeten streven dat iedere aardappelteler op Tholen met een gedeelte van zijn aardappelvoorraad in de pool meespeelt. Daar zijn -we allen bij gebaat. Twee weken geleden konden we schrijven dat iedereen op NOORD-RE VELAND volop aan het zaaien was. We schreven toen ook dat als het een beetje meezat het meeste zaad vóór Pasen nog de grond in kon. Dit laatste is meer dan uitgekomen. Door het mooie weer in de week vóór Pasen zijn we nu zover dat nog maar ongeveer 5% van de bieten gezaaid moet worden, zomergranen, vlas en erwten zitten er in. Het aardappelenpoten moet nog grotendeels ge beuren. We schatten dat nog 85% gepoot moet wor den. Ook luzerne en groenbemestingsklaver zijn voorzover deze onder dekvrucht wintertarwe ge teeld worden al voor een belangrijk deel aan de grond toevertrouwd. Er is dus in korte tijd veel gepresteerd. Voor de gezaaide en m. n. de tevens met bodemherbiciden bespoten gewassen was de regen met de Paasdagen niet eens onwelkom. Mede door de harde wind is men in enkele ge vallen niet geheel klaar gekomen met het bieten spuiten. Het is zaak dit nu wel zo snel mogelijk te doen. Pyrazon kan tot ongeveer 2 dagen vóór de opkomst gespoten worden en vanaf ongeveer 5 dagen na de opkomst kan dit middel ook over het gewas worden toegepast. Bij spuiten na de opkomst is toevoeging van de uitvloeier Citowet gewenst. Na de Paasdagen is er niet meer in het land ge werkt. Ook dit weekend was nat, zodat deze week weer al gedeeltelijk voor het landwerk verloren is. Vooral later in het voorjaar moeten we voorzich- tig zijn met te snel beginnen. Zeker in ónze streek waar nog vrijwel alleen aardappelen gepoot moeten worden. De ervaring heeft geleerd dat dit gewas in korte tijd kan groeien. Het zou dus ook gemakke lijker moeten zijn om hiervoor het benodigde ge duld op te brengen. Het lijkt ons beter om de aard appelen in de laatste helft van april of zelfs begin mei onder gunstige omstandigheden te poten dan vóór half april in een grond die nog niet deugt. Betrekkelijk nieuw voor onze streek is de dit voorjaar plaatselijk toegepaste nitrojektie. Dit is de toediening van de N-bemesting in de vorm van vloeibare ammoniak. De stikstof is in deze vorm belangrijk goedkoper te leveren. Voor ongeveer dezelfde prijs als de korrelmeststof wordt afgele verd in de schuur is deze vorm verkrijgbaar inclu sief toediening in de grond. We vernamen dat er alleen op Noord-Beveland voor ruim 100 ha was besteld, waarvan er reeds 85 ha zijn toegediend. De toepassing moet in korte tijd gebeuren en vereist een dure en ook zware ap paratuur die vóór het zaaien of poten over het land moet. De levering voor dezelfde prijs inclusief toe diening is op zich wel aantrekkelijk, maar dit voordeel is toch ook weer niet van zodanig belang, dat we alleen op grond daarvan een grote uitbrei ding verwachten. We wachten daarom zeer belangstellend op de eventuele reakties in de groei van het gewas. De afgelopen twee weken moeten we op SCHOU- WEN-DULVELAND betreffende de voorjaarswerk zaamheden jammer genoeg scheiden in een gunstige en in een ongunstige week. Met Pasen begon maart zijn staart te roeren en mis was 't. De laatste week van die maand is er dan ook praktisch niets ge beurd op het land. Zo anders was het daarvoor, toen men overal haast op volle toeren draaide. Wel was de struktuur niet overal even best in het begin, maar het sterk drogende weer bracht daarin ver betering. Zodoende was het mogelijk dat er in die week enorm veel gezaaid kon worden. Ook is er, gezien de tijd van 't jaar, nog vrij wat gepoot. En kele vroeg gezaaide percelen zomergraan en erw ten komen er al mooi uit. Momenteel kunnen we stellen dat ongeveer 70% van de zomergranen gezaaid is. Ten aanzien van de erwten, die in oppervlakte iets terug zullen lopen, kunnen we 't gezaaide percentage ook wel op 7080% zetten. De uien zitten er voor 75% in. Enkele percelen precisiegezaaid en over 't algemeen is er zeer veel met granulaat gezaaid (tegen made van de uievlieg). De oppervlakte uien ondergaat een vrij grote uitbreiding. De oppervlakte vlas, die al gezaaid is (80%) of nog gezaaid moet worden, is wel zeer gering. Was er vorig jaar nog een opper vlakte van 260 ha, nu zal 't bij 100 ha wel afge lopen zijn. De suikerbieten zijn voor 70% gezaaid. Bij 't klaar maken van de grond was de struktuur van de bovenlaag vrij goed, maar „onder in" was het in vele gevallen nog niet in orde. Het zaaien op eindafstand wordt nog haast niet toegepast. De meeste suikerbieten worden gezaaid op ongeveer 7 cm. Toch zijn er enkele telers die een wijdere af stand prefereren n.l. 10 cm; m.i. wel meer risico en geen arbeidsbesparing. In het areaal suikerbieten verwachten we een kleine stijging. De aardappelen (Bintje) zijn voor 25% gepoot, het grootste gedeel te hiervan in Duiveland, waar over het algemeen het zaaien verder gevorderd is dan in Schouwen. De oppervlakte aardappelen zal wel een stijging laten zien (niet onbegrijpelijk). De stand van de wintertarwe is goed. Ook het onkruid kwam goed mee. Wind veroorzaakte plaat selijk stagnatie in het sproeiplan, wat tot gevolg had dat niet op tyd en/of niet bij gunstige weers omstandigheden gesproeid kan worden, zodat het resultaat ook minder gunstig was. Hopelijk doet de komende maand april niet wat hij wil, maar wat wij willen, n.l. mooi weer. Op ZUID-BEVELAND is het werk in de jongere polders vrijwel gebeurd. Slechts een enkel perceel met suikerbieten moet hier nog gezaaid en ook nog een deel van de aardappelen gepoot worden. In de oudere polders waar men wat later kon beginnen zijn er wel enkele bedrijven die klaar zijn. Maar in deze gebieden moet toch in totaal nog een 25 a 35 van de suikerbieten gezaaid worden. De ach terstand bij het aardappelen poten is nog^ groter. Door de aanhoudende regen in de week na Pasen is er wel een achterstand gekomen bij de toepassing van de chemische onkruidbestrijdingsmiddelen in suikerbieten en erwten vóór opkomst. Wanneer deze regenperiode lang aanhoudt is het niet denk beeldig dat de gewassen reeds boven zullen staan eer men voor de chemische toepassing op het land kan komen. De opkomst van de vroegst gezaaide zomertarwe en zomergerst verloopt vlot. Ook stond vóór 1 april een perceel vlas reeds goed boven de grond. Jam mer is het dat wéér op een te groot aantal percelen nog wat Wateroverlast optreedt. Achterblijven van het gewas op deze plekken zal het gevolg zijn. Het blijkt dat de animo om de suikerbieten op eindafstand te zaaien minder groot is dan aanvan kelijk werd verwacht. Naar het zich laat aanzien zullen het in Zuid-Beveland slechts enkele percelen zijn. Wel wordt er hier en daar nog wat op rond de 10 cm gezaaid. Of deze afstand zal voldoen moeten we afwachten. Het risico is groot, dat ze te dun zul len staan om nog te kunnen doorslaan en misschien te dik om er niets aan te moeten doen. In het laatste geval zal men nog al wat tijd nodig hebben om ze door te slaan, waarbij de stand nog onregelmatig zal blijven ook. Enkele percelen wintertarwe zijn reeds ingezaaid met rode klaver. Hoe vroeger, hoe beter! Ook de belangstelling voor de tetraploide vorm van het Italiaans raaigras is zeer groot. Hier en daar loopt reeds wat jongvee in het grasland. Door de zachte winter is de grasgroei reeds vrij behoorlijk. Toch zijn er nog enkele graslanden terug te vinden waar thans nog onvoldoende stik stof op ligt. (Zie verder pagina 6.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 4