VRIJDAG 7 APRIL 1967 55e Jaargang No. 2875 Officieel orgaan van de Maatschappij tot bevordering van Land- en Tninbonw en Veeteelt in Zeeland Vergadering Dagelijks Bestuur Z. L. M. Frankering bij abonnement: Terneuzen I N de vergadering van het Dagelijks bestuur van de Z. L. M., gehouden op 3 april j.l. te Goes, heeft het bestuur zich wederom uitvoerig beraden over het „perevuur" .in de provincie Zeeland en de gevolgen daarvan voor.de land- en tuinbouw. De vergadering nam met genoegen kennis van het feit dat aan de gedupeerden voor het verplicht rooien, zowel van fruitbomen als van meidoornheggen die als windscherm dienst dóen, van overheidswege een financiële tegemoet koming gegeven wordt. Bij de praktische uitwerking van deze regeling zal blijken of in de toekomst een verfijning van deze vergoedingsregeling noodzakelijk zal zijn. Met instemming nam de vergadering kennis van de mi nisteriële beschikkingen, waarin voor de getroffen gebieden preventieve maatregelen worden afgekondigd. Waar in de beschikkingen een rooiplicht wordt afgekondigd op Noord- Beveland in de gemeente Wissenkerke en in Zuid-Beveland rondom Wolphaartsdijk was de vergadering van mening, dat voor Noord-Beveland het rooiplichtige gebied uitgebreid dient te worden met de gemeente Kortgene. De vergadering besloot bij de desbetreffende instanties op een zodanige uitbreiding aan te dringen. Ten aanzien van in de betrokken gebiedèn gerooide of nog te rooien erfbeplantingen besloot de vergadering met Staats bosbeheer contact op te nemen, teneinde de mogelijkheden van een herbeplanting nader te bezien. Gezien de uitzonderlijk grote belangen, die er voor de Zeeuwse fruitteelt op het spel staan, wordt een beroep ge daan op alle grondgebruikers in Zeeland om niet te aarzelen onmiddellijk melding te maken van nieuwe aantastingen door perevuur. Wanneer, om welke reden ook, besmettingshaar den niet worden doorgegeven aan de bevoegde instanties, zal een doelmatige bestrijding ten ene male onmogelijk zijn. Aangezien de besmettingskansen door klimatologische omstandigheden bijzonder groot zijn in de periodes van na bloei bij pererassen, die daaraan onderhevig zijn (bijv. bij de Triumph de Vienne) adviseert het Dagelijks bestuur de daarvoor in aanmerking komende fruitkwekers in Zeeland, buiten de reeds daartoe aangewezen gebieden met klem deze nabloei te verwijderen. Voorts ziet het bestuur het als een positieve bijdrage ter voorkoming van een verdere verspreiding van het perevuur wanneer men (voorzover dit reeds niet voorgeschreven is in de bedreigde gebieden en directe omgeving) overgaat tot het vrijwillig rooien van mei doorn. Het Dagelijks bestuur sprak voorts over een aantal geval len van bedrijfsbeëindiging in het kader van het Ontwikke- lings- en Saneringsfonds voor de landbouw. Door onduide lijkheid ten aanzien van de normen die worden gehanteerd dreigen een elftal gevallen te worden afgewezen. De ver gadering sprak de hoop uit dat in een binnenkort door de P.A.C. met het bestuur van het Ontwikkelings- en Sanerings fonds te voeren gesprek voor deze gevallen alsnog een op lossing zal worden gevonden. AKKERBOUW De heer J. B. Becu gaf een overzicht Van de situatie in de akkerbouwsector. De voorraden aardappelen bij de telers en de handelaren in de provincie Zeeland waren op 17 maart van dit jaar groot 60.637 ton, ongeveer 20 meer dan vorig jaar om deze tijd. Landelijk is nog aanwezig 586.000 ton ter wijl in 1966 nog 475.000 ton voorradig was. De afzet van consumptie-aardappelen verloopt over het algemeen niet onbevredigend voor de teler. Ten aanzien van het vlas werd opgemerkt, dat in Neder land de totale verwerkingscapaciteit ïog niet afneemt hoe wel men bevreesd moet zijn voor de toekomst. Waar het van groot belang is, dat de vlasteelt voor ons land behou den blijft is het gewenst, dat de research en vooral het toe passen van nieuwe methoden van verwerking van over heidswege gestimuleerd en gesubsidieerd worden. Evenals de graszaadteelt is de vlasteelt uit oogpunt van wisselbouw onontbeerlijk. De vergadering sprak de wens uit, dat voor de graszaad teelt alsnog de reeds eerder gevraagde maar afgewezen subsidies zullen worden toegekend. Naar aanleiding van ontvangen berichten over schade, ontstaan door bespuitingen met chloor IPC, speciaal op uien, meende de vergadering de gebruikers van dit middel te moeten manen tot uiterste voorzichtigheid bij de toepassing teneinde andere nabijstaande gewassen geen schade te be rokkenen. (Zie verder pagina 3.) „Het nieuwe veilingcomplex dat hier tot stand kwam, is ontstaan uit een samenwerking „van velen, die zelfs grotendeels onbekenden voor elkaar waren tot aan het moment „dat zij in deze samenwerking betrokken werden. Het moet ons oprecht verheugen dat „het mogelijk is gebleken een groot aantal mensen in hechte samenwerking in een zo „korte spanne tijds tot het beoogde resultaat te voeren. Het was een spel van hoofd en „handen van initiatief en ondernemingszin, van leiderschap en vertrouwen. Moge voor „de toekomst een dergelijke hechte samenwerking in onze Veiling blijven voortbestaan „en de naam „TV-fruit" voor een ieder een goede klank krijgen en behouden Aldus de voorzitter de heer J. P. van Dijke in het slot van zijn openingsrede bij de feestelijke opening van de nieuwe veiling te Terneuzen. Meer over de technische opzet van deze ul tra moderne veiling op pag. 10 en 11. VerJer in dit nummer o.m.: Uit de praktijk pag. 4 en 6 Met een ezel door Sicilië (III)pag. 5 Mechanisatie van de aardappelteeltpag. 7 Voorkom wormziekten bij weidekalverenpag. 9

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 1