PLATTELANDSJEUGD De vierweekse Plattelands jongerencursus Tenslotte. p J Fa. M. L. van ACKER j Zn) A. D. RIEMENS Fa. 6. L. SLABBEKOORN i Zn J. W. KOOMAN Zoals verschillende leden van onze P.J.G.Z. he\> )k van 9 januari tot 4 februari de vierweekse cursus .Plattelandsjongeren op nieuwe wegen" mogen vol gen, en wel op de Volkshogeschool „De Zandhoeve" te Bergen (NH). Het aantal cursisten op deze volks hogeschool bedroeg 34, waarvan 9 meisjes en 25 jongens. Het was wel opvallend dat er zo weinig Vrouwelijke cursisten waren. Van de negen meisjes waren er nog acht in het kader van de praktij ktijd van hun school. Maar dit nam niet weg dat wij na enkele dagen één grote familie waren waarmee Wij deze vier weken doorbrachten. „De Zandhoeve" is een oude villa, die geheel in de bossen en duinen gelegen is. Toen wij er onze intrek mochten nemen was de villa pas weer ge reedgekomen na een fantastische verbouwing. De natuur was hier bijzonder mooi en wij maakten dan ook verscheidene wandeltochten door het ge bied. Het programma van de cursus was van de eerste tot de laatste dag even interessant en gezellig. Er was gedurende de vier weken een dagelijkse leiding die bestond uit de cursusleiding en vier cursisten. Deze laatsten wisselden iedere drie dagen, zodat ieder aan de beurt kwam om in de leiding zitting te nemen. Deze leidende taak hield voor de cursisten in, dat zij met drie mede-cursisten en de cursusstaf gedurende drie dagen de leiding in handen had. Dit bracht met zich mee dat er sprekers moesten worden ingeleid en bedankt, de maaltijden geleid, enz. Iedere vrijdagavond was er een cursusraad, waarin ieder met vragen of klachten betreffende de cursus terecht kon. Discussies, lezingen, excursies, sport en spel, volksdansen, bloemschikken, werken met steen, Noorse handenarbeid, „creativiteit in de keuken", alles werd ons voorgeschoteld. Zo hadden wij eens 'n nagebootste gemeenteraadszitting. In 't gemeente huis van Schoorl (een plaatsje dichtbij Bergen) werd door ons een raadszitting gehouden onder leiding van de burgemeester. Iedere cursist had zijn taak, van wethouder tot bode. 's Morgens hadden wij de problemen bestudeerd die in de vergadering aan de orde zouden komen, en de verschillende politieke richtingen verdeeld. Dat het een gezellige raadszitting was bleek wel uit het feit dat de burgemeester een half pak papieren zakdoeken nodig had om zijn tranen af te drogen. Ook maakten we een excursie naar Amsterdam, waar we 's morgens een krantedrukkerij bezochten en 's middags naar keuze het Stedelijk- of Rijks museum bezochten. Na afloop hiervan brachten we een bezoek aan een opvoering van het stuk „Ham let" van Shakespeare, wat een primeur was, daar het in een modern jasje was gestoken. De lezingen tijdens de cursus werden meestal 's morgens voorbereid in groepjes van vijf, die dan hun mening tijdens de lezing naar voren brachten door middel van een rapporteur. In het begin was ieder nog wat teruggetrokken in zo'n discussie, maar dat veranderde na enkele dagen volledig. Ik herin ner me nog een lezing met discussie over het al of niet coöperatief werken van de boer. Hier werd tot diep in de nacht over nagediscussieerd. Ook Aafje Top, de bekende voordrachtskunste nares, was een avond op „De Zandhoeve", en met haar voordracht van „Zuster Luc" was dit een van de mooiste avonden van deze geweldige vier weken. De „creativiteit" in de keuken was een top. Wat daar door de jongens niet aangemodderd werd was een pracht gezicht. U zult begrijpen dat het niet mogelijk is om deze vier weken geheel door te lopen in dit stuk. Maar één lezing wil ik er nog uitlichten die voor de P.J.G.-leden bijzonder interessant was: „Platte landsjongerenwerk op nieuwe wegen" door mej. C. A. Canneman. Dat er over dit onderwerp nog geheel verschillende gedachtengangen heersen kwam in deze lezing sterk tot uitdrukking. Maar het overgrote gedeelte was toch van mening dat er veel meer buitenstaanders van het eigenlijke platteland in de plaatselijke afdelingen moeten worden aangetrokken. Zoals ik al eerder schreef is het onmogelijk om alle belevenissen met U te bespreken. Ik kan dan ook maar één ding zeggen: ga zelf, wanneer je er maar even tijd voor hebt, naar een volkshoge school. Wij (en ik neem aan allen die de cursus bezocht hebben) kunnen terugzien op een maand waarin het doel, de samenwerking tussen de cur sisten onderling en met de leiding, en vooral het leren respecteren van eikaars mening, optimaal is geweest. HANS VAN NIEUWENHUIJZEN. Ja, tenslotte bij mijn afscheid nog een dankwoord aan de P.J.G. En die P.J.G., dat bent U, de leden van de plattelandsjongerengemeenschap. En juist aan U heb ik het te danken, dat ik zoveel meer weet dan toen ik enkele jaren geleden ben begonnen aan dit werk, dat ook een grote hobby van me is geworden. Ik word de laatste tijd blijkbaar aangezien voor een soort supermens. Misschien wordt dat gezegd omdat het ook een beetje bij een afscheid hoort. Zelf heb ik dat nooit zo gevoeld. Hoe meer ik erin werd betrokken hoe meer ik ging beseffen hoe weinig ik eigenlijk wist. Dat heeft mij vaak de sti mulans gegeven om te zorgen dat ik er achter kon komen hoe de vork dan wel in de steel zat. Juist door dit besef hoe weinig ik eigenlijk wel wist is mijn interesse naar alles wat er in een maatschappij gebeurt, sterk toegenomen. Daarom zou ik graag zien dat elk P.J.G.-lid eens een aantal jaren actief als bestuurslid werkzaam zou willen zijn. Want het was een prachtige tijd. Ik heb enorm veel mensen, vooral ook jonge mensen, leren kennen die allemaal hun eigen ideeën en principes hadden. Daarom vond ik de 3 C.J.O.-com- missies ook zo aantrekkelijk. Niet dat ik daar nooit kritiek heb gehad, maar juist doordat ik zelf trachtte mij in een anders positie te verplaatsen. Dan kom je soms tot voorzichtige conclusies, en kraak je ook niet alles af wat een ander voorstelt. Het voorgaande houdt nu ook weer niet in dat je steeds maar moet luisteren, maar wel dat kiftmen luisteren even belangrijk is als je eigen ideeën op een nette en vooral ook duidelijke manier naar voren te brengen. Misschien vindt U een dergelijk afscheid wat vreemd, maar echt, ik heb het werk altijd met bijzonder veel plezier gedaan. Hoewel er, hoe kan het anders, in een jongerenorganisatie ook wel tegenvallers te incasseren zijn geweest, als je iets had georganiseerd en de interesse en/of deelname was nihil. Gelukkig heb ik mij daar altijd doorheen kunnen slaan en heb dan vaak gedacht aan de schuldvraag. Vaak lag deze schuld dan bij mezelf, omdat er wel eens iets niet goed was voorbereid. Ik heb dan niet gedacht „dat nooit weer", maar juist „een andere keer beter". Ja, wat de P.J.G. mij heeft bijgebracht en waar toe zij mij in de gelegenheid heeft gesteld is over weldigend. En dat allemaal voor 15 per jaar con tributie. Daarvoor heb ik cursussen, uitwisselingen, studiereizen, etc. etc. kunnen volgen en meemaken. En dan te weten dat er ruim 750 leden in de PJGZ zijn, die allemaal zonder uitzondering evenzoveel kunnen leren en ondervinden als Uw medelid, die heel graag zou zien dat U ook werkelijk die geboden kansen zou grijpen. Dat is bijzonder eenvoudig door wat energie en wilskracht te tonen. Nu ik zo terugdenk aan datgene wat ik zo in die P.J.G.-jaren heb meegemaakt en heb mogen helpen doen, zou ik nog wel een poosje kunnen doorgaan. Dat zal misschien Uw belangstelling niet hebben. Wel wil ik hier al die kennissen, of het nu jongeren of ouderen zijn, bedanken voor hun directe of indirecte, geestelijke of materiële hulp die ze mij hebben gegeven. Hopelijk zal ik nog velen van U, die nu ook nog vrienden en vriendinnen zijn, ont moeten in welk ver land dan ook. En nu echt tenslotte wens ik de P.J.G. met haar leden en bestuur nog veel sterkte toe. Want toe komst en werk is er nog genoeg voor een goede jongerenorganisatie als de P.J.G. Hopelijk willen alle plattelandsjongeren het gebodene dan ook ac cepteren en hun voordeel ermee doen. Met veel dank en tot ziens. JAN ROELSE, JONGERENAKTIVITEITEN ZAAI WEDSTRIJD AAGTEKERKE Er zal dit jaar een zaaiwedstrijd van de afdeling Aagtekerke gehouden worden voor de volgende drie gewassen: bieten, uien en bonen. Ieder lid van de afdeling Aagtekerke kan hier aan deelnemen. De kosten bedragen 2,50. Voor deelneming kan men zich opgeven bij F. Louws, Molenweg 7, Meliskerke, tel. 01186-354. De oogst van winterbloemkool, die in de afgelopen weken volop op gang kwam, zal in de komende weken een hoogtepunt gaan bereiken. Het is van het grootste belang de sortering en verpakking zo goed mogelijk te doen zijn. In de rubriek „Dingen van de Week", wordt hierop nader ingegaan. LELY kunstmeststrooier Uw oude strooier kost U geld, veel te veel geld, ook al voordat hij van narigheid in elkaar zakt! Werk vlug en voordelig met een machine, waar geen omkijken naar is, goed geconstrueerd, geen slijtage en van alle gemakken voorzien. Verschaf U een LELY strooier. Bestel hem onverwijld, nu! I Hoek Kloetinge Ellemeet Tel. 01170-2163 Tel. 01154-298 Tel. 01100-6606 Tel. 01117-281 Kloetinge Tel. 01100-6606 Ellemeet Tel. 01117-281

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1967 | | pagina 18